Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • PHM

    addikt

    válasz Tl_ #41252 üzenetére

    Ez elég kellemetlen helyzet. Nem nagyon tudsz mást tenni,
    azt a fölösleges 3V-ot el kell fűteni valahogyan.
    Erre alkalmas például 4 db 10A-es Si dióda sorba kötve, hűtőlemezen.
    De talán jobb egy 7812-es, megfelelő teljesítmény tranzisztorral "megpatkolva".
    Persze itt is hűteni kell a stabilizátort és a tranzisztort is, hiszen kb 9W-ot
    kell elfűteni.

    Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

  • zka67

    őstag

    válasz Tl_ #41256 üzenetére

    Szia, azért ne add fel ilyen könnyen. A tápban a kimeneti fesz szabályzó potival kell még lennie sorbakötve egy ellenállásnak. Ezt cseréld ki kisebbre és meglátod, hogy lejjebb lehet vinni a kimeneti feszt. (2Ft egy ellenállás)

  • Lompos48

    nagyúr

    válasz Tl_ #41529 üzenetére

    Az erősítő kimenő teljesítmény az azonos impedanciaértékek miatt egyenlően fog megoszlani a 2 angszóró között, Ez addig, amíg eléri a 30-30W-ot. Utána a nagyobb ugyan bírná, de a kicsi elszáll. Az erősítőnek bőven van tartaléka ehhez a "gyilkossághoz."

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Tl_ #41529 üzenetére

    Attól még, hogy egy hangszóróra rá van írva a 4 vagy 8 Ω, arra egyáltalán ne vegyél mérget, hogy annyi is, továbbá a frekvencia függvényében erős ingadozást is mutat. Így előfordulhat, hogy bizonyos frekvenciákon a névlegesen 8 Ω-os hangszóró 4 Ω-ot képvisel vagy fordítva.

    Mindebből következően csak egyforma gyártmányú és típusú hangszórókat szabad sorba kötni, ha azonos teljesítményeloszlást szeretnénk, de még ez sem ajánlott tulajdonképpen. Nem csak a bizonytalan eloszlás miatt, hanem komolyabb igények esetén minőségi szempontból sem. A hangszórók ideális esetben ugyanis feszültséggenerátoros meghajtást igényelnek, minimális forrásimpedanciával. Ha egy hangszóróval sorosan van egy másik, akkor kölcsönösen soros ellenállást képeznek egymás részére, vagyis lerontják ezt az elvárt táplálási paramétert.

    Hardcore Hifisek ilyenkor már hülyét kapnak, különféle misztikus és költői jelzőket használva az ezáltal leromlott hangkép szavakkal történő lefestésére.

    Nem véletlen egyébként, hogy a Yamaha erősítőnél is a doksi elején még 6 Ω terhelést említenek, végén már 6/4/2 Ω-ra specifikálják a teljesítményt. Vagyis lényegében mindegy, mit kötsz rá, nyilván 8 Ω-ot is lehet.

    Sőt, olyan hangdobozokat is lehet kapni külföldön, amire eleve az van írva, hogy 4-8 Ω, méghozzá komoly, igényesebb gyártó esetében. Így érzékeltetik lényegében, amit a hozzászólásom elején írtam, valamint azt, hogy 4 vagy 8 Ω-os erősítőhöz egyaránt megvásárolhatja a laikus ember, ne legyenek emiatt gátlásai.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Tl_ #42285 üzenetére

    Mivel a fényerőszabályzó kapcsolóüzemben szabályoz, impulzusokban veszi fel az áramot, így nem olyan különös, hogy a tápegység hallható hanggal reagál.

    Mint magad is tapasztalhattad, PWM-tápoknál ez gyakorlatilag természetes, amennyiben a terhelőimpulzusok frekvenciája a hallható tartományba esik. Kivédeni megfelelő LC-szűréssel lehetne például. Vagy nem foglalkozni vele, nem egy kártékony jelenség, bár nem zárom ki, hogy a tápegység kimeneti pufferkondenzátorának elhasználódásában esetleg szerepet játszhat, de csak hosszabb távon.

    Ez nem a LED-szalag problémája. Ha direktben, szabályzó nélkül kötnéd a tápegységre, akkor nem rángatná a tápot.

    Gyakori eset az is egyébként, hogy például egy névlegesen 6 A-es LED-szalag jóval kevesebbet vesz fel, akár a felét, erről méréssel lehet meggyőződni. Leszabályozva még kevesebb átlagáramot. (Mivel változó szélességű impulzusokról beszélünk, a csúcsáram nyilván nem csökken, csak az átlagos áram csökken.)

    Olyan is előfordulhat, hogy a sok LED közül néhány selejt. Ezzel kapcsolatban esetleg azt kell ellenőrizni, hogy a tápegység nem megy-e véletlenül 12 V fölé.

    Egyébként egy tök gagyi tápja van noname csak
    annyi van ráírva 12V 3A de még az sem látni, semmi védelem nincs benne.

    Értékelhető fotó a panel két oldaláról (vagy legalább felülről) többet elárulna, de túláramvédelem gyakorlatilag minden PWM-tápban van, illetve stabilizált szokott lenni a kimeneti feszültség.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • kjani18

    őstag

    válasz Tl_ #42285 üzenetére

    Milyen az a szalag, és a távirányító? Jó lenne egy kép is!

    Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

Új hozzászólás Aktív témák