Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • WN31RD

    addikt

    válasz DDL #2668 üzenetére

    "Ugyanis te nem a véleményemet próbálod ellenőrízni, hanem olvasmány élményeiddel próbálsz cáfolni."
    Ez nem így van. Egyfelől a kíváncsiság - benne nem kevés szkepticizmussal - motivál, nem pedig a meggyőzés. Ha számomra meglepő dologra jutok valamiben, azt is közlöm, mint azt meg is tettem nemrég.

    Másfelől nem az olvasmányélményeimről van szó, hanem arról, amit magam is hallok, a következőkből talán jobban érthető lesz:
    Régóta érdekel a "hifi téma" valamennyire, igyekeztem a lehetőségeimnek megfelelően a lehető legjobb hangú cuccot összehozni, érdekel valamennyire a technikai oldala is, olvasgattam erről, hallgatóztam itt-ott stb. A tapasztalataim ezek voltak: Igen kevés kivételtől eltekintve nem hallottam különbséget (normálisabb) félvezetős erősítők között. Soha, egyszer sem hallottam különbséget audio kábelek között. Nem egyszer fordult elő, hogy körülöttem majdhogynem ájuldoztak egy nagyon jónak mondott eszköz hangjától az elvileg hozzáértők, én pedig - ciki, de - semmit nem hallottam, pedig nagyon próbáltam hallani. És így tovább, lehetne folytatni...

    Jó ideig azt gondoltam, hogy biztos egyszerűen nem túl jó a hallásom, bár az azért egyértelmű volt, hogy az átlagnál legalábbis válogatósabb. Aztán megváltoztak a körülményeim, és lehetőségem lett több dolgot kipróbálni, nagyon drága cuccokat is meghallgatni, és feltűnt, hogy egyfelől, ahol korábban nem hallottam különbséget, ott a méregdrága, már tényleg szörnyen jónak tartott, eszközök és az igen olcsó között sem hallok, nemhogy nagy különbséget, de semmilyet. Másfelől egyes dolgokban nagyon is hallom, pl. hangfalaknál.

    A fenti saját tapasztalataim után kezdtem el jobban utánaolvasni a dolognak, és azt találtam, hogy majdnem mindenről, amit én egyáltalán nem hallok, egy rakás fizikus és egyéb szakember azt állítja, hogy azokat kb. senki nem hallja, ehelyett csupán képzeli (ld. pl. nemrég belinkelt pdf). Ez nagyon furcsa egybeesés, és nekem volt a legnagyobb meglepetés. Ennek próbálok utánajárni.
    ____

    Az MP3 kapcsolódik a fentiekhez, de némileg eltérő téma is, mert itt csak az a kérdés, hogy mennyire hallható illetve zavaró a különbség. Az, hogy itt is akadtak néhányan, akik hallják az eltérést, mindenképpen tanulságos, mert azt jelzi, hogy a téma iránt nagyon érdeklődők között nem ritka az ilyen szempontból igen jó hallású ember. Az is tanulságos ugyanakkor, hogy jellemzően kis különbségek kerültek szóba (nem magamra gondolok).

    Egyébként az általad említett hosszabb távú zenehallgatással már most is elég sok tapasztalatom van, sokszor előfordult, hogy hosszú ideig hallgattam valamit (jó minőségű) MP3-ból, aztán váltottam veszteségmentesre (pl. mert meglett a CD), és azóta azt hallgatom hosszú ideje. Nem állítom, hogy semmiképpen nem volt semmiféle változás a zenehallgatási kedvemben (mert eddig erre nem figyeltem külön oda), de az biztos, hogy soha nem tűnt fel, hogy jobban élvezném vagy szívesebben hallgatnám az eredetit (hacsak nem volt igen gyenge az MP3), pedig (magától értetődően) sokkal pozitívabb hozzáállással közelítettem az eredetihez.

    Az is érdekes volt számomra, hogy annak idején sokan figyelmeztettek, hogy az MP3 kevésbé lesz élvezhető jobb minőségű hangrendszeren. Ez - lényegében - nem jött be. A másik figyelmeztetés viszont, miszerint a gyengébb minőségű (hangmérnöki munka, stb.) felvételek lesznek kevésbé élvezhetőek, bejött. (Bár nem olyan nagy mértékben, mint amilyenre számítottam, ehelyett feltűnőbb, hogy a jó felvételek még élvezhetőbbek lettek.)
    Különös.

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

Új hozzászólás Aktív témák