Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Quetz

    őstag

    válasz alphamooncam #137086 üzenetére

    James D. Johnston arról beszél, hogy ha hallgatózás közben másra figyelsz, akkor másra fogsz emlékezni, más részletek maradnak meg. Ebből következően ha úgy tudod, hogy tesztelés során változik a rendszer, akkor különbséget fogsz hallani. Ennek ellenkezője is igaz, ha változik a rendszer, de úgy tudod, hogy minden marad állandó, akkor kevésbé vagy semennyire nem fognak feltűnni a részletek, mert a prekoncepció megvezeti az érzékelést.

    Elmesélt egy vicces kísérletet, hogy főiskolás évei alatt csinált egy dobozt rajta egy kapcsolóval, elé kötött egy tube és egy tranzisztoros erősítőt majd meghívott egy csomó embert tesztelni. Amit a tesztelők nem tudtak, hogy a tube amp nem működött és a kapcsoló sem csinált semmit, csak jó hangosan kattant, azaz végig ugyanazt az erősítőt hallgatták. A teszt eredménye, hogy az összes audofil a tube amp-t hallotta jobbnak, a kételkedők pedig a tranzisztorost. Egyetlen kételkedő volt, aki odament a hangfalakhoz, közelről hallgatta őket, kapcsolgatott párat, majd csak annyit mondott: "smart ass"...

    Poppy Crum azt mutatta be, hogy ha egy ismert zeneszámot lejátszunk visszafelé, akkor értelmetlen zagyvaságot kapunk. De támogassuk csak meg az agyunkat egy dalszöveggel, és máris világosan érthető amint a sátánról énekelnek.

    A harmadik példa 10 perc környékén pedig egy szimulált rablást mutat be, ahol egy beépített ember "ellop" egy táskát. Utána tesztelik a diákokat, hogy ki mire emlékszik, tudnak-e személyleírást adni vagy azonosítani a tettest. Az eredmény, hogy a diákok kis csoportja a végén mind azonosította tettest, csak épp a képe nem szerepelt a választhatók listáján. Azaz mindenki egy ártalmatlan embert küldött volna börtönbe.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák