Keresés

Hirdetés

Aktív témák

  • shtml

    őstag

    válasz shtml #172 üzenetére

    ''Az is a felelősségtudat megnyilvánulása, ha belátom, hogy egy adott esetben nincs jogom dönteni.''

    Pontosabban hogy egy adott döntést nincs jogom meghozni.

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

  • WN31RD

    addikt

    válasz shtml #172 üzenetére

    ''ne okozzak visszavonhatatlan kárt. A megöléssel visszavonhatatlan kárt okozok, az életben hagyással nem''
    ''nekem csak ez az egy életem van és a cicának is csak ez az egy van''
    Ha a szenvedést kárnak tekinted, és ha csak egy élete van, és annak az egy életnek az utolsó részében szenvedett, az vajon nem visszavonhatatlan kár? Hogyan vonod vissza, ha már meghalt?

    ''Vagy örülni fog a megmaradt kis életének is. Nincs jogom ezt eldönteni helyette.''
    ''nem ad nekem jogot arra, hogy én rendelkezzem az ő életével''
    Tegyük fel, hogy ő nem tud dönteni, mert annyira nagyon beteg ember, vagy mert állat. Te életben hagyod, reménykedve abban, hogy később örülni fog ennek, és vállalva a kockázatát, hogy esetleg mégsem. Szerinted ez nem döntés? Amikor azt mondod, hogy maradjon életben, hátha meggyógyul, akkor nem ''rendelkezel az ő életével''?

    ''Az is a felelősségtudat megnyilvánulása, ha belátom, hogy egy adott esetben nincs jogom dönteni.''
    Nem azt látod be, hogy nincs jogod dönteni, hanem úgy gondolod (azt látod be), hogy nem dönthetsz úgy, hogy megölöd, mert a te erkölcsi elveid az adott helyzetben ezt tiltják.
    #173: ''Pontosabban hogy egy adott döntést nincs jogom meghozni.''
    Ezzel már te is azt mondod, amit én. Döntened kell, de bizonyos lehetőség(ek)et nem választhatsz az erkölcsi elveid miatt, tehát a döntés egyértemű.

    De megközelíthetjük úgy is a dolgot, hogy te előzetesen döntöttél az összes elképzelhető hasonló helyzetre vonatkoztatva akkor, amikor erkölcsi normarendszert választottál magadnak (hogy ez mennyiben volt tudatos döntés, abba ne menjünk bele).

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

Aktív témák