Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • [Prolixus]

    addikt

    válasz inf3rno #23 üzenetére

    Reálisan szemlélve nincs mitől félni, ez az egész brutálisan fel van nagyítva. A passzív dohányzás, a légszennyezés, vagy akár a élelmiszerek antibiotikum szennyezése nagyobb kárt csinál direkt vagy indirekt módon az emberben, mint a célirányosan létrehozott GMO növény.

    Nézzük a tényeket:
    1. Évezredek óta keverik-kutyulják össze a növények génállományát (anélkül persze, hogy tudnák mit visznek át konkrétan a recipiens genomba), mégsem lett belőle semmi ismert, komoly, maradandó veszély.
    2. Horizontális géntranszfer létezik a rendszertanban nagyon messze lévő élőlények között, a mi közreműködésünk nélkül is.
    3. Ismert gének kerülnek beépítésre, amelyek semmilyen ismert káros terméke nincs az emberre nézve. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy biztosan nem veszélyesek, de olyan gének nem nagyon kerülnek felhasználásra, amiről humán viszonylatban semmit nem tudunk, szóval potenciálisan nem fognak egy nagyon potens neurotoxint betúrni a kukoricába, mert éppen a kártevőket is írtja.

    +1: Gondoljunk csak bele, hogy milyen sok problémát tudna megoldani a GMO, ha nem irtanák tűzzel-vassal a fél bolygón mindenféle vegyes, de sehol sem igazi tudományos megfontolások miatt. A criticalbiomass-on pl. van pár érdekes példa.

    ++1: Eddig soha nem sikerült bizonyítani, hogy a GMO élőlény káros az emberre nézve. Ez persze megint nem azt jelenti, hogy egyik jelenleg használt növény sem káros (vagyis biztosan nem káros), és nyilván azt sem jelenti, hogy a jövőben nem fog piacra kerülni káros élőlény. De szvsz nem jelent reális kockázatot emiatt sem.

    Összességében én sokkal nagyobb veszélyt látok abban, hogy meghalok közúti balesetben, mintsem szétrágja a testem valami GMO-s termék...

    I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

  • Ghoosty

    őstag

    válasz inf3rno #23 üzenetére

    Van értelme válaszolni, el fogod olvasni?

    Ugyanis ezeket már megválszoltam. Ezek igazak bármilyen ma használt növényre is, bármelyikben bekövetkezhet olyan változás, ami miatt toxikus lesz. Van már ilyenre is példa a természetben. Tehát ha szigorúbb szabályozást akarsz, ne állj meg a GMO-nál, mert ugyanez a veszély megvan mindenhol máshol is.

  • oszi666

    őstag

    válasz inf3rno #23 üzenetére

    Szerintem itt a lényeg. "A GMO egy eszköz, amit lehet rossz meg jó dolgokra használni." Ez pontosan olyan, hogy réges régen valaki felrobbantotta magát egy hordó olajjal, ma meg kicsi fém dobozkákban irányított robbanások történnek, és az hajtja meg a nagy fém dobozt ami viszi a popónkat. Vagy vanno Becquerel felfedezte a radioaktív sugárzást, most meg Paks II-t építünk ( :P )

    Én eléggé értek az élettudományokhoz, ipari és alapkutatás oldalról is sokat tanultam róla. Most mégis inkább egy etikai-filozófiai kérdést tennék fel: milyen alapon tiltják meg a GMO-ellenesek hogy én GMO búzát egyek? Még importálni sem lehet a kész élelmiszert. Nevetséges. Akkor ne lehessen benzines autóval se közlekedenie senkinek, mert köhögök a füsttől.

    Egyébként a tesztekkel kapcsolatban: egy egész kontinens fogyaszt már GMO-kat és semmi bajuk nincs tőle. Ez olyan mint az oltás: azért jó, hogy az amcsik közt ennyi szabad gyökér él, mert tökéletes kontrollcsoportot biztosítottak.

    Még egy dolgot mindenképp érdemes megemlíteni:
    a CISZgénikus növényeket. A transzgénikusnál a fajba egy másik fajból származó szekvenciát viszel be, a cisz génikusnál a faj saját génjét viszed be, kópiaszám növelés céljából. Ez pl azért lehet jó: búzának erősebb a szára, nem törik a szélben, nagyobb mag, jobb vízfelvevés stb. Ezekről mégse esik szinte soha szó, pedig ez aztán tényleg csak az irányított szelekció gyorsított változata, hogy ne kelljen évtizedeket várni 0.001% hozamjavulásra. A gazdák meg örülhetnének. Kella fenének a régi ősnemes őssz@r ősbúza. Amióta élek a hírekben mindig bemondják, hogy a gazdák panaszkodnak mert túl sok/kevés volt a napsütés/eső/páratartalom/migráns akármi. Az ufók köröket rónak a gabonába, a hobbitok lopják a répát meg a gombát stb.Hát tessék, több száz év alatt nem tudtak maguknak kitenyészteni jó fajtákat akkor most a Monsanto meg a többi szállíthatná nekik. Minek ragaszkodni az ősihez/régihez ha egyszer SZ@R? Ez étel. Az a fontos hogy egészséges és bőséges legyen. Szégyen, hogy emberek az ősiségen meg a régi nagy múlt módszerein keseregnek, amikor gyerekek ezrei éheznek hazánkban. De a hatszázéve kapálgatott vadpitypangot őrizzük meg mert turulszárny alakú a levele.

    [ Szerkesztve ]

    It is not birth, marriage, or death, but gastrulation, which is truly the most important time in your life.

Új hozzászólás Aktív témák