Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Ghoosty #51 üzenetére

    Feladom, már sokadszor írtam le, hogy a búzába bevittek más fajból géneket "hagyományos" keresztezéssel, meg némi röntgensugárzással és ez szabadon terjeszthető, bármilyen megkötés nélkül.

    Hát ez a probléma a mostani rendszerrel, hogy nem az alapján szabályoznak, hogy mit hoznak létre, hanem az alapján, hogy milyen módszerrel hozzák létre. Szvsz. az általad említett növény sem szabadna, hogy forgalomban legyen így teszteletlenül. De mit is várunk egy csapat jogásztól, akik a törvényeket hozzák...

    Ezt a típusú minőséget, meg én divatnak/népszerűségnek hívom. Ahogy a bio is divat, mert rengeteg kutatás készült már, hogy semmi különbség nincs a bio és nem bio között.

    Én találkoztam olyan tudományos cikkel, amiben kimutatták, hogy a bio-ban többször annyi a vitamin és a mikrotápanyag, mint a nem bio-ban. Már nem tudom pontosan milyen termény vagy termények voltak a cikkben.

    Fajta és fajta között is van egyébként különbség. Próbálom rövidre fogni, ha a sertésnél maradunk, akkor a mangalicának a zsírja sokkal olajosabb (gondolom több benne a telítetlen zsírsav) és jobban eloszlik az izmok között, szemben a húsdisznóval, aminek rétegekben van a zsírja, és sovány a húsa. Ez utóbbi azért nem alkalmas szerránói sonkának, mert karton jellege lenne a végeredménynek, annyira száraz. Igazából ezt a részét lehet divatnak nevezni, bár én inkább gasztronómiának hívnám. Ha neked csak az számít az élelmiszereknél, hogy milyen tápanyagokat viszel be, akkor azon a téren sem megyünk túl jó irányba. Legalábbis én úgy látom, hogy már évek óta az a trend, hogy minél nagyobb mennyiséget állítsunk elő a minőség rovására. Ez már a szovjet időkben is nagy divat volt, viszont most nyugatról is kb. ez jön. A gazdákat kevésbé hibáztatom ezzel kapcsolatban, mint az élelmiszer ipart, mert ők nyomják le az átvételi árakat, és ők teremtik a keresletet. A fogyasztók meg azt veszik, amit a boltban kapnak, nem igazán kérdeznek. Ez erősen kihatott arra, hogy milyen fajtákat tartanak, ezért van olyan gabona, ami 6t/ha-t terem, szemben mondjuk a 3t/ha helyett, amit gondolom 100 éve termett volna egy jó búza. Ugyanígy a tehén több tejet ad le, a tyúk meg napi egy tojást tojik, stb. Részben a fajtól és fajtától is függ a beltartalmi érték, részben meg attól, hogy milyen tápanyagon nő föl az élőlény, legyen az növény vagy állat, és nagyon nem mennek egyik szempontból sem jó irányba a dolgok. Rengeteg példát lehetne még hozni, de talán az utóbbi 5-10 évben a legszembeötlőbb volt, hogy bármit megnézel pálmaolaj vagy hidrogénezett pálmaolaj van benne, mellette meg égetik fel az indonéz esőerdőket, hogy olajpálma ültetvényeket rakjanak a helyükre. Nagyjából ez mindent elmond arról, hogy mik a prioritások a mai világban. Én attól tartok, hogy a GMO-t is hasonló célokra fogják használni, ahelyett, hogy bármi jót hoznának ki belőle. Nem ellenzem a technológiát, de ahol a profit az első, ott nem igazán törődnek a következményekkel. Lásd globális felmelegedés, stb... Teljesen biztos vagyok egyébként benne, hogy hosszú távon el fog terjedni a mezőgazdaságban is a GMO, meg keresztülverik a most még ellenző országokon is. Csak idő kérdése.

    Valószínűleg csak fix mennyiségű kereslet van mangalicára, így hiába tenyésztenének tömegesen, eladhatatlan lenne.

    Én erről nem vagyok meggyőződve. Valószínűleg a világ nagy részén nem is ismerik, sem a feldolgozó cégek, sem a fogyasztók. Ha meg valamit nem ismernek, úgy nincs rá kereslet. Ha mondjuk hungarikum lenne, és teszem azt csak mi tenyészthetnénk, akkor gyakorlatilag az egész világ piac lenne, amin szerintem lazán elkelne gyakorlatilag annyi, amennyit az ország termelni képes. Így viszont, hogy húsdisznó a nagyja, így nem éri meg exportálni, mert bárhol a világon elő tudják állítani ugyanazt, és a szállítás sokba kerül. Szóval szerintem meg lehet célozni exporttal a külföldi pénzesebb rétegeket ilyen exkluzívabb árukkal. Hacsak a nyugatot nézed, 5x annyit keresnek átlagban, mint mi, szóval nekik nem gond, hogy a mangalica 2-3x annyiba kerül, mint a húsdisznó, ha élvezhetőbb egy sült belőle... Itthonra meg mivel nincs akkora szállítási költsége, lehetne olcsóbb.

    Na jó, én sem ragozom tovább, szerintem maradjunk ennyiben.

    Buliban hasznos! =]

Új hozzászólás Aktív témák