- Milyen egeret válasszak?
- Milyen TV-t vegyek?
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- Amlogic S905, S912 processzoros készülékek
- Mini-ITX
- Kezdő fotósok digitális fényképei
- Multimédiás / PC-s hangfalszettek (2.0, 2.1, 5.1)
- NVIDIA GeForce RTX 4080 /4080S / 4090 (AD103 / 102)
Új hozzászólás Aktív témák
-
hapakj
őstag
Azta 490 ezed db android vacak. Köszi maradok a 10-en valahány igazi DX12-es Vulkanos címnél, amelyekhez hasonlókat kolléga is linkelt
Amúgy miből gondolod hogy ezek közül mint OpenGL-t használ? Androidon van Vulkan is, meg saját frameworkjében is biztos van 2D-s megoldás. Egyébként a mi android portunk is vulkan-t használ.
Hát Render Engineer vagyok. Fejlesztek D3D11-re D3D12-re (PC/Xbox), Vulkanra és PS4/PS5-höz is volt szerencsém. Szerencsére már OpenGL-t messziről kerüljük. -
Pikari
veterán
Te nem vagy képben, nagyon jó játékok vannak amúgy mobilra. Sőt, nagyon sok esetben, amit te pc gamenek hiszel, azok is mobil gamek pc-re lefordított verziói. A statisztikák szerint 4-5 milliárd ember játszik a mobilján rendszeresen, a pc gaming két nullával kevesebb. Tudnod kell, hogy a mobilok számítási teljesítménye már régóta elég ahhoz, hogy azt az élményt is nyújtani tudják, amit te pc-n keresel. Lehet, hogyha hülyeségek írkálása helyett adnál egy esélyt az androidnak, vissza se akarnál térni a pc-s játékokhoz később.
-
Pikari
veterán
Épp most linkeltem 490 ezer db 99,99%-ban opengles gamet.
A vulkan épp annyira nincs sehol, mint a dx12. Ugyanúgy egy wikipedia articleben megszámlálható játéknak álcázott wasd mozifilm létezik rá mint dx12-re, amivel igazi gamer nem játszik. Max az, akit professzionális marketinggel a közöségi médiában rávesznek, mert ennyiből áll az élete, azt gondolva, hogy körülötte forog a világ.
Ehhez képest Dx11-ből már sanszosan 100ezer körüli title jött, amik között azért vannak igazi játékok is.
A fene nagy hozzáértésed, amire hivatkozol, az amúgy honnan származik?
-
CJ4567
nagyúr
W11-en használok egy Canon MX300-at, de már HP Deskjet 845c-t is sikerült életre kelteni, és az se volt egy hatalmas ördöngősség.
#36 Pikari Ugye tudod, hogy a DX12-t 2016 óta használják a "hulladékok", és már nem csak az AAA címekben van elterjedve? A Dr. Akula által linkelt listában van elég sok játék, ami nem AAA, mégis DX12-t használ.
Ha meg már hulladékok, akkor beszélhetnénk a rengeteg Unity asset flipről, amit feldobálnak Steam-re, azokat is jó lenne szűrni valahogy.
És azt tudtad, hogy vannak játékok, amik W7-en is futnak, DX12 támogatással? (12on7) A Cyberpunk 2077 volt az egyik ilyen cím, csak dobták a W7 támogatást az 1.5-ös patch-el.
-
copass
veterán
"pár évesnél régebbi hardverek nem működnek windows 10"
tessék: i5-4460 - 2014 , AMD Phenom X4 9550 - 2008 de persze sorolhatnánk sokáig...
ennek fényében, kifejezetten viccesnek hat a Dunning-Krueger aláírásod!
steam szerint OSX 1,84, %1,96% linux,, windows 96% (57% win10, 37% win11)
szóval ki lehet jelenteni hogy linux = munka, windows = munka + játékra van használva.
de wifi7 nélkül is van élet! -
FLATRONW
őstag
Egy 2 GB-os Intel Celeron 1007U (2mag, Ivy Bridge alapú) gépen használok egy "lecsupaszított" Windows 10-et.
Semmilyen app nincs alapból telepítve, felesleges szolgáltatások ki vannak kapcsolva, amiknek a hiányát észre sem lehet venni.
Semmivel sem fut rosszabbul, mint egy Mint, de legalább annak minden nyűgét mellőzi.
Rengeteg időt beleöltem, de csak mérsékelni tudtam a gondokat, teljesen megoldani nem.
Feltettem a Win 10-et, néhány alap alkalmazást, és azóta hibamentesen használom. -
Dr. Akula
félisten
"A linux viszont támogatja mindezeket, és a régebbieket is."
De minek? Ki akarna ma ilyen múzeumi őskövületeket használni? Aki igen, az meg pont azért mert a rajta futó szoftver nem megy újabb oprendszeren, tehát neki felesleges is ráhekkelni újabbat.
"dx12-t pillanatnyilag semmi nem használ pár aaa hulladékon kívül"
List of Direct3D 12 games. Olyan "hulladékok" használják mint:
Age of Empires 4
Cyberpunk 2077
Diablo 4
COD, BF
Dead Island 2
Dying Light 2
Elden Ring
Everspace 2
Far Cry 6
FIFA hegyek
Forza Horizon hegyek
Metro Exodus
Mortal Kombat 11
Need for Speed Unbound
Path of Exile
Red Dead Redemption 2
Sid Meier's Civilization 6
The Witcher 3Jó szarok, tényleg...
-
Dr. Akula
félisten
Csak annyira hogy bizonyítja, inkább a nem működő hardvert kell külön mazsolázgatni.
#32Juhaszatti: "Az a pár év az 10+"
Így van. Csak a Win10 lassan 10 éves (2015), és ehhez képest is még jócskán vissza lehet menni az időben amin elfut. Az Optiplex 780 amit én linkeltem, még Core 2 Duos.
-
Pikari
veterán
Igencsak hamar áttértünk a hálózatokról a gamingre. De ha már itt vagyunk. dx12-t pillanatnyilag semmi nem használ pár aaa hulladékon kívül (kb pár száz db összesen a 2-3 millió gameből), mivel a steam (és azt lekövetve minden más is) jövő januárig a win7et célozza min platformként, aztán dobják a win7 supportot. Hogy ez dx szempontjából mit fog megváltoztatni január után, azt nem tudhatjuk előre. Nyilván ha a fejlesztők most emiatt tömegével átugranak a dx12-re (vagy az opengl újabb extensionjaira) akkor 1-2 éven belül már értelmezhető mennyiségű játék fog ezekből felbukkanni, de ha nem, akkor kb ostorral kell majd a fejlesztőket a platform felé terelgetni.
-
Hm-hm. Tehát semmi jobb "húzó" tudást nem tudtak egyelőre a kalapból előrántani, csak a Wifi7-et... A win10 mellett anno legalább a DX12 szólt, aztán még mostanság is sok játék működik DX11 módban. Nasebaj. (Tudom-tudom, jön az AI... csak a sikerében nem vagyok biztos.)
A gyártók részéről egyébként érthető ez a hozzáállás: a win10 már nem kap funkciófrissítéseket, csak hibajavításokat. Életciklusának B oldalát koptatja, ez már csak ilyen.
1-2 kapcsolónál jó esetben több egy driver valamilyen oprendszerre való engedélyezése: egy picit minimum illik letesztelni, hogy az elméletben kompatibilis illesztőprogram a gyakorlatban is működőképes a legtöbb célszámítógépen. -
Pikari
veterán
válasz
Juhaszatti #32 üzenetére
A Sempron, Athlon64, Athlon64 x2 első néhány steppingjét nem támogatja, sem pedig a régebbieket (nem támogatja = nem azt mondom, hogy nem lehet 2 hét mélytorok után behackelni rá valamelyik buildot, hanem hogy nem lehet rendeltetésszerűen használni).
Sem az ebből a korszakból származó webkamerákat, nyomtatókat, wifi vezérlőket, videókártyákat, scannereket. (értsd: ezeket viszont már semmilyen módon nem lehet hozzá behackelni).
A linux viszont támogatja mindezeket, és a régebbieket is.
-
Juhaszatti
addikt
"Ezért is tudom, hogy pár évesnél régebbi hardverek nem működnek windows 10-en"
Az a pár év az 10+.
Nagyon sok 1. 2. 3. genes Intellel szerelt gépre telepítettem már Win 10-et (asztali PC-kre és laptopokra egyaránt), amiken komótosan ugyan, de kifogástalanul működött.
Ha meg egy SSD is került alá, akkor a komótossággal sem volt probléma. -
ATi GAMES
tag
Nem akkora tragédia ez. Azokra az eszközökre, amik tudják majd a wifi 7-et, valószínűleg már nem igazán lesz érdemes feltenni a 10-et amúgy sem...
-
Dr. Akula
félisten
"Én folyamatosan frissítem a tudásom. Ezért is tudom, hogy pár évesnél régebbi hardverek nem működnek windows 10-en."
Akkor frissítsd még tovább, mert pl. az Optiplex 780 is simán megy Win10-zel, 13 évvel ezelőttről.
#20enginev3.0: A Win10 is tele van preinstallált appokkal. Már a 8 is úgy jött. Nem 11 specialitás.
-
Dr. Akula
félisten
Azért előbb lerakhatnának már az asztalra egy Win11 LTSC-t...
-
DS39
nagyúr
válasz
enginev3.0 #20 üzenetére
Már a Windows 10 is tele van mindenféle felesleges app-pal.
11-ben ezt még tudták fokozni? -
enginev3.0
félisten
Pár napja volt nálam egy win11-es laptop, gyárilag ahogy megvették a boltból
Hát régen egy windows telepítés után fél órát el lehetett tölteni, hogy mindent feltelepíts ami kell
Most ugyan ennyi idő kell hogy letörölj minden gyári baromságotAmíg lehet maradok win10en, abból is ltsc
-
Pikari
veterán
Aztán ha elavul / tönkremegy
Akkor feltelepíted nekik a debian linuxot lxdevel, chromiummal, libreofficeval, mplayerrel, mvp-vel, table-gamessel, xmotoval, tuxracerrel, tuxkarttal.
Az 5 éves processzoron meg pont ugyanúgy működnek a weboldalak, mint a 10 éves processzoron, vagy a mostani processzoron: folyékonyan. Tudom, mert nekem is 10+ éves gépeim vannak itthon.
-
hapakj
őstag
hja, csak a helyzet az, hogy a userek 95+%-a vesz egy laptopot és használja a rajta lévő Windowssal ami működik. Aztán ha elavul / tönkremegy vesznek egy másikat az aktuális windowssal és használják tovább. Elég elvetemültnek kell lenni, hogy egy kiöregedett gép életkorát átlag user linux-szal elkezdje workaroundolni. S ahogy kolléga fentebb írta, annyira nem is működik, mert a böngésző és weboldalak linux alatt is ugyanaz és ugyanúgy felzabálják az erőforrást.
-
Pikari
veterán
válasz
E.Kaufmann #13 üzenetére
Nem kell kernelt fordítanod, jön a disztribúciókkal 2-3 havonta az újabb és újabb verzió. Akár dönthetsz úgy is, hogy nem frissíted, ha erre valamilyen okod van. Linux rendszerek esetében általában teljes kontroll van a rendszered felett.
-
Pikari
veterán
válasz
E.Kaufmann #13 üzenetére
Én folyamatosan frissítem a tudásom. Ezért is tudom, hogy pár évesnél régebbi hardverek nem működnek windows 10-en. Ez a cikk pedig bemutatja, hogy a gyártók úgy döntöttek, hogy a továbbiakban már az újabbak sem fognak. Nem mondom, hogy mindenki rohanjon linuxot telepíteni, de ez már az a szint, ahol azoknak is komolyan el kell gondolkoznia a linuxra váltáson, akik eddig idegenkedtek a rendszertől.
-
E.Kaufmann
veterán
Szerintem neked is érdemes lenne frissíteni a tudásod. Nekem nem derogál Linux-hoz nyúlni, szerveznek kiválló, viszon egy halom gépen nem volt gondom pl Windows10-el, és értem én, hogy nyers sebességben alulmarad a Windows sok tesztben, de Desktop rendszernek még mindig egységesebb a Windows (minden izlésficama és a gépház/vezérlőpult tudathasadása ellenére), mint az a sok hobby distró, összelapátolt asztali rendszerekkel. Most már legalább a Wayland mellett gördülékenyebb a grafikus felület és nincs "tearing" a főbb disztrókban, de régen nem voltak olyan gördülékenyek. Valamint a skálázás is jobb még Windows alatt pedig MacOS-hez képest az is gagyi. Értem én, ha belemélyed az ember, össze tud dobni egy minimális disztrót, de manapság 240-es SSD ára vicc, a 8GByte RAM alap, a böngészők meg úgy is lezabálják a hardvert, akármilyen minimál disztribúciót próbáltam egy régi laptopon. Persze, ha nem akarunk böngészni, tök gyorsak, de mikor már minden is böngészőből fut, még az asztali programok is
(electron app), akkor olyan mindegy, ha új hw+Windows.
#12, persze, ha a júzer forgat hozzá kernelt
-
hapakj
őstag
válasz
Tesztelo.hu #9 üzenetére
igen, valszeg csak egy check van a csomagban a windows verzióra, és nagy valószínűséggel .inf hekkeléssel menni fog ez windows 7-en is. pl Vista driverek is gond nélkül mennek Windows 10-en
-
válasz
Tesztelo.hu #9 üzenetére
A legfőbb eltérés az, hogy a gyártó melyikre milyen min/max. Windows verziót ad meg a csomagoláskor.
-
Tesztelo.hu
senior tag
Nem vagyok szakmabeli, de vajon milyen gyökeres eltérés van a Win 10/11 között driver ügyileg? Sőt, sokszor megy a Win 7-hez készült driver pl. Win 10 alatt is.
-
Pikari
veterán
válasz
E.Kaufmann #5 üzenetére
Linux alatt kb 30 éves távlatban visszafele kompatibilitás van a hardverek területén. Aki windowsal szúrja magát tökön, az így járt.
-
ledgeri
nagyúr
válasz
E.Kaufmann #5 üzenetére
Azt megértem, hogy ha az a baj, hogy a régi HW-t a friss SW nem támogatja (ipari gépektől nyomtatódriverig sok minden van ilyesmi...)
De mikor a friss HW-t csak a friss SW.... akkor azt kevésbé...Bár ezt leírva picit közelebbinek érződik a kettő
-
ledgeri
nagyúr
Én is úgy vagyok, hogy új eszközhöz új windowst...
Bár kiváncsi lennék mit csinál az a metszet akinek kell a wifi7, és a win10.... -
E.Kaufmann
veterán
Mondjuk egy Wifi6e támogatással is jól el lehet lenni egy ideig és az AP-k is szokták visszafelé támogatni a régebbi módokat, valamint olyan bőven nem vagyunk eleresztve 6e-s cuccokkal sem, pedig intel 210-es modul bagóért van (upgradeltem is az ITX-es lapomon az AC-s rádiót, csak tönkrement a gyári pigtail és kutathattam jódarabig megfelelő után
), ezen felül olyan gépben amin nem lehet frissíteni a Windows 10-et 11-re, nem hiszem, hogy AC-nál nagyobb Wifi lenne gyárilag.
-
Vö. "tervezett avultatás". Köszönjük.
(Technikai oka nincs; minimálisan több support kellene a két csomaghoz.)
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Milyen egeret válasszak?
- Autós topik
- Milyen okostelefont vegyek?
- Samsung Galaxy S25 Ultra - titán keret, acélos teljesítmény
- bitpork: MOD Júni 13 Augusztus 2- szombat jelen állás szerint.
- Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Lancia topik
- Fotók, videók mobillal
- Milyen TV-t vegyek?
- Milyen NAS-t vegyek?
- Autós topik látogatók beszélgetős, offolós topikja
- További aktív témák...
- Lenovo ThinkPad T14 Gen 3:i5 1250P(12mag),16GB,512GB,14"matt TOUCH,vil.HU bill,Lenovo gari 2026.6.25
- Amazfit Gtr 3 Pro okosóra dobozával újszerű állapotban
- i3-8100 + ASUS H310M alaplap + 8GB RAM egyben (félkonfig)
- Asztali PC , R5 5500 , RX 6700 XT , 32GB RAM , 512GB NVME , 1TB HDD
- Sony PlayStation 5 Fat 825 GB eredeti doboz, gyári kontroller
- Motorola E40 64GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 7800X3D 32/64GB RAM RX 9070 XT GAMER PC termékbeszámítással
- Menő retró konfig: Q9550, Gigabyte P43, 4GB RAM, ASUS GT730,
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad E550 - i5-5GEN I 8GB I 256SSD I DVDRW I 15,6" HD I CAM I W10 I Garancia
- 123 - Lenovo Legion Pro 5 (16ARX8) - AMD Ryzen 7 7745HX, RTX 4070 (48 hónap garancia!)
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest