Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • McLaca

    őstag

    válasz atesss #103 üzenetére

    Jelzem, az önmagában már szabálytalan, hogy rá tudsz kötni egy relét, vagy "bedugni" bármit és nem kötés nélkül megy a mérőbe a vezeték a bojlerből (aminek a valódi neve forróvíztároló, a bojler az más).
    Idézném a rendeletet:

    GKM: 115/2007. (XII. 29) 3.§ (4) A „B” árszabás szerint számolható el a felhasználó által meghatározott bármely, szakaszosan is biztonságosan üzemeltethető, külön mért – az elosztó vezérlőberendezésével a vezérelt elosztó hálózati áramkörre állandó jelleggel rögzített, állagsérelem nélkül nem elválasztható módon, nem dugaszolhatóan csatlakoztatott – felhasználói berendezés fogyasztása.

    Magyarra fordítva bármit, ami elviseli, hogy ki-be kapcsolgatják távolról (tehát nem a saját tápkapcsolójával), és a drótja közvetlen a mérőbe van kötve, max. egy leválasztó kapcsoló van közte, azaz csak szétszereléssel (állagsérelem) kötheted le. Namármost az elektronikus cuccok nem kifejezetten viselik el a szakaszos üzemelést, legalábbis a gyártó a garanciát azonnal megtagadja, ha rákötöd a vezérelt mérőre - és emiatt levágod a dugóját. Ha nem vágod le, akkor meg konnektorod van, az ÁSZ kötbére ezesetben 100 rongytól indul. :D

    Illetve nem azért van több vezérlés, mert a válság miatt kevesebb a fogyasztás, hanem mert rendelet szabályozza a kiadandó minimumot (szerintem nincs több, össz. 8 óra volt mindig is, amióta HF vezérlés van), egyébként a vezérelt áram a lakossági ESZ-ben jó kis bukó (emiatt volt az augusztusi áremelés a legmagasabb mértékű az ÉMÁSZ-nál, mert ott nagyon nagy arányú a vezérelt fogyasztás). Szóval csak óvatosan a vezérelt árammal való ügyeskedéssel!

    Nekem is van pár napja egy Düwi csodám, amit a topic elején valaki nem ajánlott (amikor vettem, még nem láttam a topicot), bár az teljesen máshogy nézett ki, az valami régebbi revízió lehetett. Az OBI-ban vettem, 4300-ért akciósan.

    Nagyjából mindent lemértem vele, ohmikus (fűtőszálas, beleértve a hagyományos izzókat) gépeknél szinte teljes mértékben a papírformát mérte, meg úgy általában mindennél annyit, amennyit sejtettem. Sajnos a felbontása csak egész értékes, de 1W-os fogyasztást is lemér. A 23 éves, dvd játékos miatt évekig már csak feleslegesen fogyasztó és nemrég végleg kiiktatott videóra 12W-ot mért (0,3-0,4-es PF-ral), ami lehet reális (a fura, hogy amióta likvidáltuk, bő 20kWh-val kevesebb a havi fogyasztásunk, becsúszott 200kWh alá - remélem, nem fog megállni a júniusban cserélt mérőnk :U ).

    Pár mért teljesítményérték:
    - hűtő: 72W
    - fagyasztószekrény 80W
    (ezek ketten teljesen papír szerinti fogyasztást produkálnak, bár ami számomra meglepő volt, hogy sokkal nagyobb teljesítményfelvétellel indulnak, mint amivel aztán dolgoznak, értem ez alatt, hogy kb. 100W-ról indul a hűtő és 5-10 perc alatt áll be 72-re)

    - (új) DVD játékos: 0-1W készenlétben, lejátszás alatt 7W (papír szerint 8W lenne)
    - 72cm-es képcsöves tv a képtartalom világosságának függvényében 65-85W között, készenlétben 2W
    - router (4,5 éves) 7-8W
    - cordless telefon 2-3W
    - 21"-os 4:3 oldalarányú LCD tv készenlétben 1W, bekapcsolva a nekem megfelelő beállításokkal 26W, a gyári "dinamikus" beállítással 46W (papír szerint 50W max.)
    - notebook kikapcsolt kijelzővel 20-21W, bekapcsolttal 30W, terhelve akár 50W-ig is felmegy (C2D T7250-es procival).
    - külső 3,5"-es vinyó rackben 8-10W terheltségtől függően.
    - mikró: ~1320W (papír szerint 1350W)

    A fura, hogy energiatakarékos fénycsövekre kicsit többet mér, mint amennyit fogyasztaniuk kéne. Pl. 7W-os elektronikus gyújtásúra (kompaktra) 8-9W-ot, 11W-os mechanikus gyújtásúra (fojtótekercs, plusz mechanikus gyújtó a cső foglalatában) 15W-ot (0,38-as PF-ral), bár ebben a fojtótekercsnek is lehet szerepe.

    Még a villanysütőre leszek kíváncsi (nem a teljesítményére, hanem a tényleges fogyasztására), csak annak a dugasza eléréséhez le kell hasalni a konyhában... :) (Fix bekötés nullabontós megszakítóval nagyon drága lett volna, maradt a dugaszolós megoldás.)
    Majd a karácsonyi konyha-hype előtt bedugom és megnézem, mennyi árammal lehet a karácsonyi menüt megsütni. :)

    Üdv!

    [ Szerkesztve ]

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz MaSzKa #109 üzenetére

    és szól még canniball#111-nek is:

    Mert mit gondolsz, amíg nem volt a számlára külön ráírva, addig nem volt költség és ingyen volt a drót üzemeltetése? :D
    Ezt már 50 évvel ezelőtt is fizetted, csak akkor nem volt külön kiírva, hanem integrált ár volt (amiben ezek a tételek ugyanúgy benne voltak). Hogy most így kell feltüntetni, ezért az EU-t és a piac liberalizálását szidd. Ha a rendszerhasználati díjat kivonod és csak az áramdíjat nézed, akkor feleannyi lenne a számlád, mint 3 éve az integrált áras. :) Ergo akkor is volt RHD, csak nem volt nevén nevezve. A kenyér árában is benne van a benzin...
    Nem mindegy, hogyan írják rá a számládra, hogy a végösszeg 15 rongy? Így is, úgy is annyi.

    Nettó 21,6Ft áramdíj+nettó 14,33Ft rendszerhasználati díj+25% áfa+0,32Ft (áfamentes) pénzeszköz az nekem ugyanannyi, mint bruttó 46,95Ft kWh-nkénti áramdíj. Régen ez utóbbi volt a számlán, most meg az előbbi felbontás. Mi változott (a nyomtatási formán kívül)?

    A #108-ban linkelt ingatlanmagazinos cikkhez: meglepő a cikk, mert amióta HF vezérlés van, van nappal is "éjszakai" áram, jó régóta, nem csak tavaly augusztus óta... :D (és nem a cikkben írtak miatt változott 2008 augusztusában az ára)

    Üdv!

    [ Szerkesztve ]

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz canniball #171 üzenetére

    A szénipari szerkezetátalakítás támogatás egyfajta környezetvédelmi adó, a korszerűtlen szénerőművek átalakítását támogatja korszerűbb gáz-, vagy megújuló energiát használó erőművekké. Jelentéktelen összeg még a pénzeszközökön belül is. És ha az a kérdés, hogy ezt miért a fogyasztónak kell fizetni, hát nagyon egyszerű a válasz: mert ő akar áramot. Ha ő nem akarna, nem kéne erőmű sem, logikus tehát, hogy az térítse meg a költségeket, akinek a szolgáltatásra igénye van.

    A kedvezményes árú vill.energia tám.-ot kicsit körmönfontabban írom le, mert ha tisztán megírom, felhördülsz. :)
    Szóval képzeld el azt, hogy Te egy profitorientált cégnél dolgozol, és eladsz valamit, amiből hasznod van. Ebből a haszonból te kafetériát kapsz a munkáltatódtól a fizetésed mellé, de a kafetériád összegének egy ügyfélre jutó hányadát nem írod rá a számlára, amit a termék vásárlójának adsz.
    Nos, az áramszolgáltatóknak jogszabályi kötelezettségük szerint rá kell írniuk a számlára, illetve nem kafetéria, csak a jellege olyan, effektíve a C tarifáról van szó, tehát mi fizetjük az alkalmazotti árszabás kedvezményes árát, de mielőtt ezen valakinek eldurran az agya, bármely cég igazgatójának cégautóját, alkalmazottainak étkezési jegyét, jutalomutaztatását, fogászati kezelését, stb., stb. mind-mind mi fizetjük, csak nekik nem kell a számlára tételként feltüntetni, nem úgy, mint az áramszolgáltatóknak.
    Az RHD pedig nem annyi, mint a fogyasztás. Bőven nem. Nézz csak meg egy számlát.
    Példának nézzünk 150kWh-t, ez egy átlagon aluli fogyasztás. (Az egyszerűség kedvéért a nappali áram normál részével (évi 1320/havi 110kWh fölötti mennyiség) most nem számolok, csak az 1-es kedvezményes tömbbel)

    Áramdíj: 150×21,6Ft+25% ÁFA = 4050Ft
    Rendszerhasználati díj: 150×14,33Ft+25% ÁFA = 2687Ft
    Pénzeszközök: 150×0,32Ft (áfamentes) = 48Ft.

    A rendszerhasználati díj összege az áramdíjnak 67,5%-a, a teljes számla végösszegnek pedig 39,6%-át teszi ki, tehát nem igaz, hogy ugyanannyi, mint maga az áramdíj. Persze ott van az elosztói alapdíj is, de az időalapú, nem pedig fogyasztásalapú, tehát a fogyasztástól független, ezért nem is számoltam hozzá az összeghez (nappali mérőn 186Ft).
    De ismételten mondom, a drót és karbantartása, üzemeltetése sosem volt ingyen. Csak eddig a "nem tudom, nem fáj" elve alapján senkit nem érdekelt, hogy 1kWh árában mi van benne, ahogy az sem érdekel senkit, miért annyi 1kg kenyér, amennyi (arról lenne csak izgalmas egy tételes költségszámla. :D) Viszont mivel a piacnyitás óta effektíve két külön cégről (áramkereskedő és hálózatüzemeltető) van szó egy számlán, nem is lehet máshogy feltüntetni az árakat. Az meg, hogy részleteiben van feltüntetve 1kWh ára, vagy az van ráírva, hogy 1kWh=45,32Ft, nekem tök mindegy, a végösszeg így is - úgy is ugyanannyi.

    Hogy ON is legyen: a PF értékét nézve a Düwinek, változó fogyasztású berendezésnél változik a PF is, pl. notebook, ill. a hűtő, aminél induláskor rosszabb a pf, mint 10 perc működés után (írtam ugyebár, hogy induláskor majd 30%-kal többet kajál, mint miután már bemelegedett, de lehet, hogy annyi idő kell a nyomás-vákuum kialakulásához a csövekben).
    Korábban meg itt azt olvastam, hogy annak nem nagyon kéne ingadoznia, változnia. A TV-nél is változik, ha mondjuk a képtartalom sokkal sötétebb lesz - és ezzel a fogyasztás is kevesebbé válik.

    Üdv!

    [ Szerkesztve ]

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz canniball #174 üzenetére

    Sokallod, vagy kevesled? :)
    Én azon lepődtem meg, hogy a hajszárító tényleg felveszi az 1500W-ot, és a vasaló is az 1800-at (azon elég széles tartomány van megadva, 1650-1960 közé).

    Üdv!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz canniball #178 üzenetére

    Sőt, huszad... Egy átlagos (~150-200 literes) hűtőalkalmatosság kompresszora ma már nemigen eszik 100W-nál többet. Bár nem jó kifejezés az "eszik", mert ez teljesítmény. :) Nekünk a hűtő 75W-os, a fagyasztó 90W-os teljesítményű kompresszorral szerelt, 5-6 éves jószágok.

    Üdv!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz canniball #182 üzenetére

    Hűtőknél akkor igaz, ha nem nyitod ki egy évig, és 10˛°C van belül. A 13kWh-t azért kicsit kevésnek tartom, még akkor is, ha A+ osztályú a gép, 375 litert nem lehet évi 156kWh-val lehűteni. Nekünk a 6 éves 220+50 literes A osztályú masina ~800Wh-t eszik naponta (6-8°C van benne, a fagyasztójában -25, bár az csak kiadódik, nem állítható), a 150 literes fagyasztószekrény kb. 1kWh-t, abban kb. -22 fok van. Bár a háztartás legnagyobb fogyasztója szerintem a képcsöves tv. :D (Mérve ez kb. is.)

    Mosogatógépnél szabványos tesztmosogatás eredményét adják meg (mosógépeknél is), ami általában az ECO program, tehát egy teljes töltetű, ~két órás mosogatás 50°C-on. Mosógépeknél egy teljes töltetes 60°C-os pamut program az irányadó. Mindkettőnél ez a leggyakrabban használt program (bár mosógépeknél talán a 40°C-os gyakrabban használt, az embernek több színes cucca van, mint fehér).

    Üdv!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz canniball #188 üzenetére

    Korrektül, sőt, még kicsit rá is hagynak. Nekem nem sikerült a mosógéppel produkálni a papír szerinti fogyasztást, mind vízből, mind áramból kevesebbel is beérte.

    Üdv!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz TESCO-Zsömle #195 üzenetére

    Akkor köteleződj át a Sanyo oldalára. :)

    Üdv!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz spotless #204 üzenetére

    Hozzávalók: az áramszolgáltató által felszerelt fogyasztásmérő, stopper, szem, matematikai ismeretek, papír, ceruza, számológép (modernebb gondolkodásúaknak ez utóbbi 3 helyett Excel :) ), és persze a mérőállandó (rajta van minden villanyórán, mértékegysége r/kWh, azaz fordulat/kWh). Részletezzem? :)
    A hitelesítéskor sem történik más, csak gépesítve (ELSTER neve kinek ismerős?).

    Mr_ricsi megjegyzését annyival egészíteném ki, hogy a kW-ot a h-val, azaz az egy órányi időegységgel szorozni szokás, de az a fogyasztás mértékegysége.

    Üdv!

    [ Szerkesztve ]

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz moha21 #213 üzenetére

    Egyrészt. Főleg, ha részszámla, mert akkor az éves átlag egytizenkettede a számla :D, másrészt meg az egész lakás 1-2mp-es pillanatnyi terhelése igazából nem tudom, mire mutat rá... (Pont amiatt, amit írtál, mosógép motor ki-be kapcsolgatása, fűtése, villanysütő szintén úgy csinál, mint egy vasaló, ki-bekapcs, stb., stb...)
    Ha egy egész háztartást kell nézni, a legkisebb értelmes időegység az egy nap, vagy legalábbis az egy óra, ha csak olyan készülékek mennek, amiknek a fogyasztása viszonylag folyamatos (hűtő, lámpák, egyéb (szórakoztató)elektronikai cuccok, amiket órákig folyamatosan használunk).

    Üdv!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz canniball #239 üzenetére

    Valószínűleg a hideg külső hőmérséklet miatt hidegebb hálózati víz is hozzájárul, de az, hogy féltöltetnél, kevesebb víz felmelegítéséhez is ugyanannyi áram kell...? Én továbbra is az AEG csoport gépeire esküszöm (AEG, Electrolux, Zanussi).

    Üdv!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz canniball #242 üzenetére

    Miért nem a szervizt hívtad fel?
    Az ajtógumi minden hűtőben szétmegy 7 év alatt, bár ha rendesen tisztítod és nem téped-vágod, akkor azért mégsem. Szerviz szerintem ki tudja cserélni csak a gumit. :) (Sőt, lehet, hogy te magad is.) De mondjuk egy LG kompresszor többe kerül, mint egy Electrolux ajtó. ;)

    MaSzKa: Whirlpool? :DD (Űbergagyi. Semmiből nem hoztak annyit vissza, mint Whirlpoolból, de ha szervizbe viszik, ott is áll pár hónapot, mielőtt sikerül hozzá beszerezni egy fél centis műanyagdarabot tízezrekért.) A Philips nem nagyon gyárt nagy konyhai gépeket (és nem = Whirlpool), csak kisgépeket (abban jók), meg tengeralattjárókat, a Bosch-hoz képtelenség alkatrészt emberi időben vásárolni, a Siemens meg pofátlanul drága, és van tőle innovatívabb gyártó is. Samsung az a "nem rossz" kategória, de nem biztos, hogy kéne, LG-nek meg a neve nagy, de a minősége eléggé kétes (mondjuk pont a hűtőkompresszorai és főleg az ajtói! Új hűtő is jött már lerohadt ajtóval!). Kompromisszummentes megoldás a Miéle, de azt olyan nem vesz, aki fogyasztásmérővel méricskél. :)
    Hűtőtökkel mi a hiba? (Zanussihoz általában mindig van alkatrész és olcsón. Egyébként minden gyártó az egyre kisebb költségre megy, azaz egyre szarabbat gyárt. Ez van, fogyasztói társadalomban élünk...)

    kpal: minden 10-15 éves hűtő lecserélésekor ez történik. :) Jó a kompresszor, jó az ajtó. 10 év múlva az a fogyasztási előny felére fog csökkenni, majd mérd le. Ariston amúgy = Indesit = Fagor = Ardo. Merlonihoz mindegyiknek köze van.

    [ Szerkesztve ]

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    Én most a rövid játékok után ráálltam a tartós mérésekre. Pl. a teafőzőre (ami valójában egy filteres kávéfőző, de aki komolyan gondolta, hogy abban jó kávét lehet főzni... :D, teához viszont tökéletes), jelenleg múlt kedd óta van rajta, min. 2 hetes reprezentatív mérést tartok, de lehet, hogy egy hónapos lesz. Utána jön a szórakoztatóelektronikai sarok, de mindennel (tv-zős lámpával) együtt. Aztán mosógép, meg a noteszemet is lemérem valamikor hosszú távon. :) (Bár mostanában nem hagyom bekapcsolva otthon, amíg melóban vagyok.)

    A tartós üzemet a düwi a jelek szerint jól bírja amúgy.

    Üdv!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz MaSzKa #252 üzenetére

    Mert ki mondta, hogy nem lehet így?
    Az, hogy valami megbízhatatlan, nem azt jelenti, hogy 100-ból 100 megfekszik, hanem azt, hogy arányaiban sokkal több, mint más gépeknél, ill. ha megtörténik a baj, akkor egy vesszőfutás (és anyagi csőd) javíttatni. Egyébként a színvonal valahol 2003 tájékán esett iszonyat nagyot.
    Az pedig, hogy egyvalakinek nincs vele problémája, még nem determinálja, hogy mind szuper jó és megbízható. Nemde?
    Más példával élve: attól, hogy a 80 ezres, prociban és vga-ban igen nagy számokat felmutatni tudó FuSi notebook néhány embernél hibamentesen működik, attól még egy nagy rakás kaki marad, csak vannak mázlisták (vagy nem nagyon cipelik/használják). :)

    Üdv!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz kotibor #254 üzenetére

    Időről időre akciózik az Obi, a Praktiker és a BricoStore-ban is láttam már 5 rongy alatt. Szerintem ha türelmes vagy, lesz jó fogás.

    Üdv!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz benedekco #257 üzenetére

    Ebben a topicban korábban volt már szó PC méréséről, és arra jutottak a hozzáértőbbek, hogy ezekkel a digitális kütyükkel pont a PC-t nem lehet pontosan mérni.

    Üdv!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz benedekco #259 üzenetére

    Hát kb. Bár azért itt volt egy-két kütyü, ami relatíve jó vételnek tűnt.
    Nekem egy düwi van, egyelőre elégedett vagyok vele, papírforma szerint mér, nagyjából annyit, amennyit kell. :)

    Üdv!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz kotibor #261 üzenetére


    Düwi 05370. A topikban már valakinek asszem elromlott. :) Ez valami újabb kiadás, modernebb vonalvezetéssel. Sajnos csak egész értékeket jelez ki, de a kis fogyasztásokat is tudtam vele mérni (1-3Wh). Időt/üzemidőt nem mér, de összeget, fogyasztást, hatásos teljesítményt, feszültséget, áramerősséget, frekvenciát, cos fi-t és VA-t is mér.

    Üdv!

    [ Szerkesztve ]

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz tikodi #283 üzenetére

    Mennyire régi?
    Nálunk egy 4 éves, még képcsöves 72cm-es 1W körül, vagy az alatt eszik készenlétben.

    Üdv!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz canniball #296 üzenetére

    Szerintem 37.0 az a 370...

    Vagy 370VA egy 0,15-ös PF mellett, de az meg valószínűtlen. A PF nem túl rózsás (saját noteszen mérve) a notebookoknál sem, de ennyire azért nem tré. A 37Wh viszont teljesen rendben lenne egy középkategóriás géphez. (Emlékezetből írom, az enyém kikapcsolt kijelzővel 20, bekapcsolttal 25, erős terhelés mellett 40W-ot eszik.)

    Üdv!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz kicsim86 #298 üzenetére

    Ilyen kijelző volt raktáron... :DDD

    Üdv!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz Kolondrum #309 üzenetére

    Az az 500 szerintem VA lesz és nem W.

    Üdv!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz Kolondrum #315 üzenetére

    Nincs az a játék, ami ekkora fogyasztást megérne nekem... (és ne futna el feleekkora teljesítményű - és árú gépen max. 10%-kal rosszabb kinézettel és sebességgel :) ).
    Nagyon durva az a fél kW... (a 150W-os izzó se gyenge :D)

    Üdv!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz kpal #324 üzenetére

    Egészen tavalyig ugyanaz volt az egész országban az egyetemes szolgáltatói áramdíj. Aztán tavaly a vezérelt mérők és a KÁT miatt lettek eltérő árak, de 3 Ft körüli az eltérés mindössze. Szóval ha az E-ON borzalom, akkor a többi is. :)

    Paktálj le a T-home-mal, és vedd tőlük az áramot! 5-8%-kal kedvezőbb áron adják. Csakhogy ehhez kábeltv-t, telefont, internetet is tőlük kell venni. Tök jó, mert ha szerződést kötnék velük, egy ezressel se csökkenne a villanyszámlánk, de kb. 5-8 ronggyal emelkedne a telkó számlánk. :D

    Apropó 150W-os izzó: elhiszem én az energiatakarékos világítás létjogosultságát, csak alig kapni normális melegfényűt belőlük (régen csak az volt, aztán a sok olcsó gagyi csővel bekígyóztak a nagyon durván hideg, kékes fényűek, most meg már szinte csak az kapható, vadászni kell a melegfényűeket), és alig lehet beapplikálni normális világítótestbe. Úgyhogy nálunk hagyományos+halogén a "nagy" világítás, egyik szobában 120W "hagyományos" izzó van, a másikban 240W halogén. És az energiatakarékost cseréltük le erre! Egyrészt azóta normális színekben pompázik a lakás, másrészt annyira keveset használjuk őket, hogy az ET fénycső ráfizetés lenne, főleg, hogy egyáltalán nem igaz a több ezer óra élettartam, hullanak, mint a legyek, még a minőségi darabok is. Persze hosszútávú "szemkímélő háttér", vagy hangulatvilágításhoz (gépezéshez asztali lámpa, tv-nézéshez állólámpa) energiatakarékost használunk (11W a gép mellett, 7W a tv mellett), mégpedig normális fényszínűt, ezek naponta több órát mennek, de "nagytotálra" továbbra is a halogénre szavazok.

    Üdv!

    [ Szerkesztve ]

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz canniball #326 üzenetére

    Tányéros "kábel"tv, ADSL-t kérhetsz invitel területen is t-home-tól, telefont meg IP alapon szintén. Csak nem biztos, hogy megéri. Én a digi előfizetésemet 8% áramdíj kedvezményért sem cserélném T-sre. :)
    Egyébként még nem sok helyen érhető el, Bp. XVIII., Miskolc, Szeged, Székesfehérvár és Szombathely, ill. vonzáskörzetei, ahol kérhető.

    Apropó, valahol azt olvastam, hogy egy A és B energiakategóriás gép fogyasztása közt 30% különbség van. Ez baromság. Eleve van egy tól-ig határ minden energiaosztályban, és -80Wh fogyasztás elég ahhoz, hogy egy mosógép ne B, hanem A legyen. Még 100Wh, és máris A+. És a B osztály a példánkban A+-nak a 123%-a, tehát két osztályt ugrottunk 23% különbséggel... (le is mértem persze a fogymérőmmel :) ).

    Üdv!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz wwenigma #329 üzenetére

    És hogy tegyem bele bármelyiket is ebbe: [link] ?

    :D

    Legalábbis mi szeretjük a szép lámpákat, és azok 3 foglalattól indulnak. Ráadásul sokkal egyenletesebben világítják be a helyiséget.

    Üdv!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz wwenigma #331 üzenetére

    Na, aztán a LED-nél vannak ám csak igazán bajok a színhőmérséklettel! Tól-ig tartományban adják meg, és azon belül lehet bármi, még azonos lámpákon belül is. De az a "bármi" véletlenül sem meleg és az üzemórák növekedésével változik is. A LED-ek a kék helyett a zöldes irányba húznak. A fényszögük pedig túl kicsi. A halogénnek még a mai napig nem készült normális alternatívája semmilyen szempontból. :( Meg a linkelt lámpatest nem spot izzót igényel, G9-es foglalat van benne.

    Üdv!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz €uro #337 üzenetére

    Ezek nem hatásos teljesítmények elvileg. Vagy ha mégis, akkor vagy rosszul mér a mérő, vagy iszonyat fogyasztásaid vannak. :)

    Nálam Delta beles Chieftec táppal szerelt ős PC 1Wh-t fogyaszt készenlétben, SFX méretű (nem Delta beles) szintén Chieftec társával szerelt masina meg 3Wh-t. Ezek a hatásos értékek. A VA-ben mért látszólagos teljesítmény itt is magasabb, de nem azt kell kifizetni az áramszolgáltatónak.

    Üdv!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz x123456 #340 üzenetére

    Lehet, hogy az elműveké effektív teljesítményt mért. Bár áramkör nélkül ott is érdekes a 20W. Mondjuk a mosógépnél nem meglepő a 10W, főleg, ha teljesen elektronikus a vezérlése.
    Apropó, a villanyórának higgy! :)

    Üdv!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz x123456 #342 üzenetére

    Van az effektív teljesítmény, ami átmegy a dróton, és a hatásos, ami konkrét munkát végez. Elvileg a hatásos = effektív × cos fi (utóbbi a fázisszög koszinusza, tehát <=1), de ez sokak szerint árnyalt megfogalmazás.

    5-10W-ot a villanyóra is lemér, induló teljesítmény valahol 1,5-2W, ez alatti fogyasztást nem mér. Persze nem kell órákat várni, elég ismerni a mérőállandót (rajta van minden mérőn r/kWh mértékegységgel), kell egy stopper, és a korong forgását kell figyelni, idejét mérni, aztán számolni picit. :)

    Üdv!

    [ Szerkesztve ]

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz erick_b #395 üzenetére

    Nekem ez a true rms kicsit marketingízű, a voltcraft találmánya lehet (a szó), így persze, hogy más gyártó készülékében nincs (így hívva). A basetech is mér hatásos fogyasztást, az lenne a "true rms". Mivel egy fantázianév, ezért a megléte az eladási statisztikákban számít.

    Üdv!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz erick_b #402 üzenetére

    Úgy tűnik, csak a nem szinuszos hullámnál van jelentősége.

    Üdv!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz mr_ricsi #405 üzenetére

    Klimaxolsz, hogy így túlreagálod? :R

    Üdv!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz erick_b #407 üzenetére

    Mobiltöltők, notebook tápok, PC tápok, lapos TV-k, meg lassan mindenhol, ahol törpefeszültséggel működő alkatrészek vannak.

    Üdv!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz erick_b #409 üzenetére

    Ebben - mint korábbi HSZ-eim egyikében láthattad - nem vagyok szakértő. :)
    De ezek a párezer forintos mérők amúgy sem precíziós műszerek, szóval inkább csak játszadozni, tájékoztató adatokat kapni jók, komoly mérésekhez hitelesített eszköz kell. Pl. kereskedelmi forgalomban kapható OMH zárópecsétes villanyóra. :)
    Vagy ilyen is, de ez úgy tűnik, nem hitelesített, itt viszont vannak hitelesítettek is. Ezeket konkrétan az áramszolgáltató is szereli (első kézből tudom :) ).

    Üdv!

    [ Szerkesztve ]

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz Teodor52 #528 üzenetére

    A porszívóra a magyarázatot marketingosztálynak hívják.
    Minél nagyobb számok vannak a dobozon, annál csábítóbb a kütyü. Pedig a szívóteljesítmény és a vákuum erőssége (hPa-ban) számít, de azt csak elvétve adják meg (Samsungnak szokása). Ha valóban 1800W-os, akkor az maximális teljesítmény, a "normál" az általában -200W. Jelen esetben úgy tűnik, a marketingesek ceruzája vastagon fogott. Vagy a fogymérő csal, de ennyit talán nem.

    Üdv!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz Algol #624 üzenetére

    Most is lehet, de csak az energiapontban (a 13. kerületi irodában), és várólista van, mert kevés van belőle. Sok meghibásodott ill. "eltűnt"...
    Elvileg ilyet lehet kölcsönözni, nem kell a neveden szerződésnek lenni, személyi elég hozzá.

    Viszont ha csak a hűtőt akarjuk lemérni, akkor nem kell ez sem, csak egy stopper és némi időráfordítás.
    Menete a következő: minden létező fogyasztót lecsatlakoztatsz a hálózatról, a legjobb, ha az automatákat kapcsolod le a lakásban/házban (mért oldalon, tehát a mérő után), egyet kivéve, és annak az egynek az áramkörén is csak a hűtő marad. A nem inverteres hűtők (95%-uk még ilyen) kompresszorának fogyasztása a melegedésével csökken, tehát induláskor kb. 10%-kal többet fogyaszt, mint kikapcsoláskor, így érdemes nagyjából 10 perc üzem után kezdeni a "mérést", ami a következő: megállsz a villanyóra előtt, és stopperrel megvársz 3-4, esetleg, ha gyorsabban forog a korong, 10 fordulatot, ill. elektronikus mérőn villanást (egy LED villan a terhelésnek megfelelő ütemben). Ezután megkeresed a mérőn a mérőállandót, ez a számlapra van beütve analóg mérőknél (r/kWh mértékegységgel), elektronikusakon imp/kWh értékkel a burkolaton (utóbbiaknál jellemzően fixen 1.000, előbbieknél 70 és 1400 közt bármi lehet, minél nagyobb, annál kevesebbet kell előtte dekkolni), majd ha ez is megvan, számolsz. :)

    1/(mérőállandó/(3600 másodperc/mért mp. egy fordulatra v. impulzusra))=kWh a képlet.

    Üdv!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz szilard28 #627 üzenetére

    Igen, a képletből kimaradt, hogy figyelni kell egy hűtési ciklust, azaz, hogy mennyi ideig megy és mennyi ideig áll a kompresszor.
    Aztán ezt 10-15%-kal megnövelni az ajtónyitások és a friss dolgok miatt. Amúgy általánosan elmondható, hogy a gyártó által megadott éves fogyasztás +20% nagyjából fedi a valóságot.

    Üdv!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz Immy #660 üzenetére

    A smart mérő elsődleges célja nem az, hogy a fogyasztó interneten nyomon kövesse a fogyasztását - persze alkalmas arra is, de elsősorban a szolgáltatót segíti.

    Nálunk egyelőre tesztprojectben fut országszerte néhányszáz smart mérő, némelyik önállóan csak áramot mér, mások víz- es gázmérővel közösen egyazon gsm modulon keresztül küldik az adatokat.

    Üev!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz unknownerror #674 üzenetére

    Az, de inkább csak a hálózatot terheli, a villanyórád csak a hatásost méri. A 131W teljesítmény nem tűnik soknak egy fagyasztónál, de ha figyeled működés közben, akkor indulás után, ahogy melegszik a kompresszor, folyamatosan esik a teljesítményigénye. Nálunk a gyár által 70W-osnak megadott kompresszorú hűtő 90W körül indul, de kb. 10 perc után már 70-71W-on teljesít.

    Üdv!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz unknownerror #679 üzenetére

    Igen, vagyis annyit használ fel, de a hálózatot 230×1-gyel terheli, ez az effektív teljesítmény. A hatásos és az effektív közti különbség pedig a meddő, amiért a nagyfogyasztók (3×80A, vagy felette) kőkeményen fizetnek ám. :)

    Üdv!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz Pistapapa07 #720 üzenetére

    És mennyi az a rossz érték? Nem lehet, hogy €-ban nell beállítani az árat és egyszerűen átfordul 99 után? Mert ugyebár nem számít 20€-s árra... :)

    Windyjoe: „C“ tarifával kb. 14 Ft 1 kWh ára. :)

    Üdv!

    [ Szerkesztve ]

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz Vesa #760 üzenetére

    0,5 W-os terhelést már jellemzően lemérnek (kivéve a Pafal 6A8D típusú csodája, előbb-utóbb mind megáll...).
    Digitálissal sem könnyebb a mérés, mint analóggal. Mindkettőnél számolni kell. Analógnál a fordulatot, digitálisnál az impulzust, majd a mérőállandó (rajta van a mérőn, r/kWh az analógon, imp/kWh a digitálison) és eltelt idő ismeretében kicsit számolgatni. Az eredményt pedig összevetni a konnektoros fogymérővel :) , így legalább kalibrálni is lehet utóbbit. 2-3 perc elég rá, bár kis terhelésnél több kellhet, legalább 5-6 fordulat vagy impzus. Előny az 1000 fordulat feletti állandójú analóg, vagy a 10.000-s impulzusú digitális, de sajnos elég ritkák.
    Ja és 2-es pontossági osztályúak (+-2%) ezek a villanyórák, azaz biztosan pontosabbak, mint a konnektorosok. A mérési tartomány alsó harmadában a legpontatlanabbak.

    Üdv!

    [ Szerkesztve ]

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz Z_A_P #764 üzenetére

    Az a 30 nap elég érdekes.
    Az elem azért kell, hogy megtartsa az adatokat. Vannak elem nélküliek is, azokban van memórai, ami nem felejt.
    Nekem van mindkét féle (mindkettő itthon is kapható), az elemesben tavaly cseréltem utoljára elemet, azóta bírja. Igaz, novembertől márciusig folyamatosan kap 230-at is (elektromos konvektort mér).

    Üdv!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz kisp113 #797 üzenetére

    Az SCOP a fűtési hatékonyság, abból is a szezonális (tehát benne van az is, amikor 10 fok van kint). A normál COP ennél kevesebb, mert azt egy adott hőfokra (régebben 7, mostanában talán 2) fokra adják meg.
    A hűtési hatékonyságot az EER, vagy EU irányelvek szerint az SEER adja meg (az S itt is a szezonálist jelenti), és figyelembe véve, hogy a lakásban nem volt 40 fok (feltételezem), ahogy a kinti levegő hőmérséklete sem volt 50 fokos, nagyon valószínű, hogy nem ment maximumon a kültéri. Az 550Wh teljesen jó egy közepes teljesítményű klímának. Egy normális, nem teszkós, 3,5kW hűtőteljesítményűnek a hűtési maximum teljesítményfelvétele nemigen megy 1kW fölé. Eurovent oldalán találsz fogyasztási és teljesítményadatokat, azokat tudod a mérővel összevetni. Hogy standbyban miért mér hülyeséget, az egy nagy kérdőjel, de a terheléses fogyasztása nem tűnik bajosnak.

    Üdv!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    Kémyelmeseknek:

    Blitzwolf® BW-SHP2

    De aki normális áron akarja megvenni, az keresse banggoodon.

    Ez pedig a kistesója, ami jó eséllyel befér bárhová, de csak 2,3kW-ig terhelhető.

    A nagyobból van itthon 2, egyik még a régi, másik már az új verzió (kívülről ugyanolyan, de a telefonos app másként mutatja őket és némileg másként is viselkednek), elektromos konvektort mérnek. Akinek nem kell cosfi (vagy hajlandó kiszámolni, mert mA-t mér), és nem akar rohangálni leolvasni, vagy távolról, esetleg időzítve szeretne kapcsolni valamit, annak jól jöhet. Mérési felbontása 0,1. Simán leméri a bele dugott RF termosztáttal vezérelt aljzat 0,4-0,5Wh-s fogyasztását. Valószínűleg nem True RMS, ahhoz talán túl olcsó. Egyedi FW-rel és némi forrasztgatási kedvvel tovább okosítható.

    Üdv!

    [ Szerkesztve ]

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz Fishor #819 üzenetére

    A W-os érték a maximális teljesítményfelvételt jelenti, tehát ha rádugsz egy 100W-os villanykörtét, akkor azt mutatja meg, hogy annak mennyi volt a tényleges csúcsteljesítménye, pl. 103W. Csak akkor releváns adat, ha a kismegszakítóidnál necces, hogy le fognak a terheléstől oldani.

    Pontosan milyen adatra van szükséged, mit szeretnél mérni? Fogyasztást, vagy teljesítménycsúcsot?

    Üdv!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz SpongyaBob #824 üzenetére

    Ezt csak akkor tudod vele ellenőrizni, ha folyamatosan figyeled az appban az aktuális terhelést. Maximális terhelést utólag nem tud kimutatni.
    Viszont az 1750W mosógépnél gyanús. 1,8-2kW-os fűtőszál a jellemző 200W-os motorral. A sütők sem állnak meg 1,8kW alatt. Ha azt vesszük, hogy 1,8-1,8kW mindkettő, akkor pont határon fog menni az automata. Ha le nem is old, de mindig melegedni fog, amitől öregszik és idővel elkezd lekapcsolgatni kisebb terhelésre is.
    Ekkora teljesítményű gépeknél külön áramkört külön megszakítóval "illik" kialakítani.

    Üdv!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz user26 #835 üzenetére

    Ha állandó teljesítményű a kütyüd, pl. nem szabályozható lámpa, akkor még mérned sem kell. Fogod a teljesítményét (kW-ban kifejezve), megszorzod az idővel, ezzel megkaptad a fogyasztását. Ezt szorzod 37Ft-tal (mert ~ennyi most a lakosságnak 1kWh).

    Ha pontosabb akarsz lenni, akkor javasolt 1 órán át mérni. Változó fogyasztású gépeknél (pl. hűtő, PC, ki-bekapcsolgatós dolgok) már hosszabb ideig kell mérni, esetenként akár egy hétig is.

    Azt remélem nem kérdezted komolyan, hogy az 1 órai fogyasztásból hogy kell napit, hetit számolni... Gondolom, megvan, hogy 60 perc=1 óra, 24 óra =1 nap és ~30 nap = 1 hónap.

    Üdv!

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

  • McLaca

    őstag

    válasz John05 #840 üzenetére

    [ Szerkesztve ]

    A magyar nyelvben nincs -al, -el rag. Van helyette -val és -vel. Ha nem vagy biztos benne, hogyan írd, inkább olvass utána: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/akh

Új hozzászólás Aktív témák