Keresés

Hirdetés

Aktív témák

  • qpido

    csendes tag

    válasz Primőr #1656 üzenetére

    több gigabites hálozat van nem csak egy:)

  • csellosi

    tag

    válasz Primőr #1656 üzenetére

    Miert kell abbol kiindulni, hogy mindenki egyszerre fog letolteni non-stop :F

    Ha meg egyre tobb elofizetojuk lesz es ha a szukseg ugy hozza, akkor max. bevezetnek egy korlatot (halozat veszelyeztetese), hogy tartani tudjak azt ami a szerzodesben van, esetleg lesz 1-2 kizaras (azoknal akik havi 1-2-3 TB-ot csinalnak, ami lassuk be jogos is lenne).

    Ha meg van 1 kis csopp eszuk, akkor maradnak a korlatnal (a folott meg lassitas akarmennyire), mint sem elkezdjenek priorizalni, mint **** upc chello-nal.

    [ Szerkesztve ]

    - Miota dolgozol a cegnel? - Miota megfenyegettek, hogy kirugnak.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Primőr #1656 üzenetére

    Csak akkor ha bérlet vonali, garantált szolgáltatást árul. Viszont azt nem 4500Ft-ért fogja tenni, hanem sok-sok száz ezerért, de akár millió fölé is kúszhat a havidíj és a belépési díj is több milliós lesz.

    Egy normál, lakossági best effort csomag esetén 100-200 Mbps-nél nagyobb aggregált gerinc kapacitásnál többet nem fog rááldozni a szolgáltató, a jóval szűkösebb havidíjból ennyire lesz lehetőség. Persze ez átlagosan mondom, adott területi körülmények ezen sokat változtatnak. Pl. egy kistelepülésen jóval drágább lesz ugyanakkora gerinc kapacitáshoz jutni mint egy nagyvárosban, így adott bevételből is kevesebb gerinc kapacitás fog jutni. Egy nagyvárosban, sűrűn lakott területen olcsóbban lehet nagyobb kapacitást kialakítani az előfizetőkig.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Primőr #1662 üzenetére

    Az minden szolgáltatónál magánügy, céges titok, nem köti a külvilág orrára. Persze az alkalmazott technológiai megoldások és hálózat építési technikák által azért jól lehet következtetni arra, mennyi lehet az annyi.

    Ha pl. BIX grafikon alapján számol nagyobb szolgáltatónál adatforgalmat és az ismert előfizetői számok alapján kalkulálsz egy kicsit, olyan számok fognak kijönni hogy egy gigás aggregált linkben lehet úgy 8-10 ezer user, egy 10 gigásban meg 80-100 ezer.

    Egy szolgáltató lakossági best effort csomagnál átlagosan számol egy előfizetőre mondjuk 100 kbps-et vagy havi 30GB-ot. Ezer usernél az 30TB, ez druván napi 24h-s egyenletes sebesség mellett úgy 100 Mbps-re jön ki. Persze egy hálózat nincs napi 24h-ra maxra terhelve egy jellegzetes terheltségi görgét rajzol, ahogy azt pl. BIX diagrammokon is láthatod. Egy 50-66%-os átlagos terheltséggel fölszorova ez úgy 150-200 Mbps-re jön ki.

    Mivel a felhasználók döntő része nem tölt egész nap, jellemzően csak riktán, akkor is inkább kisebb állományokat, meg webezik és chatel így lesznek akik havi 1-5GB alatti forgalmat fognak csak generálni. Persze lesznek nagyletöltők is akik havi akár több száz GB-ot is forgalmaznak. De ha nagy átlagban az előfizetők összességére nézve ez kijön a szolgáltató által kalkulálttal, amire a hálózatot méretezte akkor nem lesz gond. Erről szól a best effort modell, ez teszi lehetővé hogy költség optimalizálásával a havidíjak is a megfizethető 5-10 ezer ft-os árszintre süllyedhettek, a garantált bérelt vonali sok száz ezres tartományból. Persze a megfizethető árszintért kompromisszumok is járnak, hisz a közös osztott kapacitásba bele kell férni, a rendelkezésre állás is gyengébb, hibaelhárítási garanciák is rosszabbak, ezek mind az elérhetőbb végfelhasználói árnak lettek alárendelve. Ez az üzleti modell működteti a lakossági szélessávú szolgáltatás világszerte most már több mint egy évtizede. Ennek köszönhető hogy most már több mint 300 millióan neteznek világszerte.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Primőr #1664 üzenetére

    Külföldön is ugyanúgy adnak netet mint nálunk, nincsenek olyan nagy eltérések mint azt sokan gondolnák. Ha valaki veszi a fáradtságot és belenéz más országok IT oldalain fórumokba, akkor ott hasonló problémák miatt panaszkodó embereket fog találni mint idehaza, ha valaki olvasgat külföldi oldalakon IT cikkeket akkor láthatja ott is ugyanazok a témák ismétlődnek mint idehaza.

    Árban sincs igazán jelentős eltérés, hasonló 20-40 euro közötti árszinten adják máshol is netet, azért mert a költségek, alkalmazott technológiák adottak, túl nagy eltérés nem lehet. A fizetések valóban eltérnek, de ahhoz meg a netszolgáltatóknak sok közük nincs, ez macrogazdasági jellemzőktől függ és azért olyan ország is van ahol kevesebbet keresnek mint nálunk.

    A sebesség növelés az igazából a szolgáltatók közötti verseny következtében történő egymásra licitálás hatása, pont ugyanúgy történik külföldön is mint idehaza. Ott ahol magasabbak a fizetések több ember engedheti meg magának a netet, ez nagyobb netsűrűséget eredményez, ez pedig költségek szintjén jó a szolgáltatóknak. Ezért van hogy ott ahol nagyobb a netsűrűség, sebesség emelés fronton is előttünk járnak és ez igazából mindig is így lesz, mert ezt a fizetések közötti különbségekből fakad.

    Persze a technológiák korlátai nyugaton is ugyanolyan korlátok mint nálunk, a fizika törvényeinél nincsenek határok. Mivel a net ára az erős verseny hatására minden országban csökkent, egy adott gazdaságos szintig, miközben az előfizetőszám nőtt a netezők által generált forgalom nagysága is ez egyre inkább kiütközik. Más országokban is ugyanúgy évek óta vannak adatforgalmi limitek, p2p forgalom priorizálás akár ADSL akár kábelnet fronton. ADSL-ből nyugaton is akár 8 meg akár 24 Mbps-es csomagot árulnak, névleges technológiai maximum értékkel hírdetve. Aztán hogy mennyi lesz a tényleges sebessége az ügyfélnek az már a vonali jellemzőktől függ. Lehet csak 1 Mbps-es netje lesz, hiába fizetett elő up to 24 Mbps-esre, ha a vonal annyit bír, ugyanúgy fog bosszankodni mint egy hazai netező. Kábelnél dettó, ott is 8-10-20 Mbps-es hasonlóan erősen névleges sebességek vannak amit az erős verseny tornászott föl ilyen magasságokba mint nálunk. A rendelkezésre álló kábelnetes technológián ezek a sebességek csak erős kompromisszumok mellett érhetők el. Csodát külföldön sem tudnak tenni, ők is ugyanabból főznek mint a hazai szolgáltatók így a probémák is hasonlóak.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Primőr #1664 üzenetére

    Minden szolgáltató szerződésében, ÁSZF-jében megtalálod a sebesség minimum, maximum, célérték adatokat, a rendelkezésre állást, a hibaelhárítási időkeretet és hasonlókat, ezeket törvényi kötelesség föltüntetni. Természetesen a reklámokban senki nem fog egy adott szolgáltatás negatív tulajdonságait reklámozni, helyette a pozitív tulajdonságok túlzó kiemelése fog dominálni, de ettől reklám a reklám. Egy reklám sosem az igazmondásról szól, egyetlen termék esetén sem. Az a fogyasztó aki mindent a reklámra alapoz az igen naív. Az aki egy szerződés átolvasása nélkül gond nélkül bármit aláír, aztán később ha baj van már siránkozik hogy őt hogy átverték, meg kihasználták és ő nem erre számított a reklám alapján azzal nem tudok együttérezni. Ha meg tudja mit ír alá, akkor utólag nem igazán lehett többet elvárni mint hajlandó elvállalni a másik fél. Persze a fogyasztó szeretne mindig többet kapni, olcsóbban és jobbat. De azért látni kell a másik fél motívációit, ő meg minél olcsóbban előállított javat, szolgáltatást akar eladni olyan ármaximumon amin még megveszik hogy ez által a legnagyobb profitot érhesse el. Persze a két szerződő fél célja igencsak ellentétes irányba húznak, ezért jó esetben valahol középen fognak találkozni.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Primőr #1667 üzenetére

    Ez az érték 6-7 éve is ennyi volt, nem nagyon nyúltak hozzá. Anno a TVN kábeles szolgáltatónak indult, ott nem igazán lehet a technológiából kifolyólag magas garantált minimum értékeket adni az osztott elérési kapacitások miatt és ez azóta sem változott. Azt a kevés LAN-os területüket ami akkoriban volt nem kezelték külön, ugyanúgy ment mint a kábeles. Aztán később lettek ADSL csomagok is, ott a garantált minimum értékek a Tíkom által vállalt érték szerintiek. Azokon a területeken ahol újabb építésű vagy felújított FTTB+UTP hálózata van TVN-nek ott vállalhatnának magasabb értékeket, mert az alkalmazott technológia lehetővé teszi, de úgy tűnik nem foglalkoznak külön az egyes területekkel ilyen szempontból. Végülis best effort szolgáltatásnál a mimumumnak nem sok jelentősége van, úgyis egy viszonylag alacsony érték, ami csak van, de valójában mégsincs igazán. Hisz ebben a szolgáltatási modellben nincsenek előfizetőkhöz rendelt garantált kapacitások, minden előfizető a közös osztott erőforrásokból részesül.

    [ Szerkesztve ]

  • bambano

    titán

    válasz Primőr #1656 üzenetére

    Ez nézőpont kérdése. A legtöbb isp úgy tervezi a hálózatát, hogy átlagos otthoni felhasználás keretén belül az user letölt egy weblapot, pár percig olvasgatja, klikkel, tölt másikat, megint olvas, stb. Közben lerántja a leveleit.

    Az eredeti elképzelés szerint az otthoni felhasználás időben relatíve ritka, nagy terheléscsúcsok kiszolgálását jelenti. Amennyiben az ügyfelek többsége ilyen, akkor statisztikusan időben eloszlanak a terheléscsúcsok, összességében sok user képes ugyanazon a sávszélességen normálisan netezni.

    Ezzel szemben a torrentesek elindítanak egy kliens programot és folyamatosan tolják a netet. Ez azt jelenti, hogy az idő 90-95-99%-ában ugyanakkora forgalmat generálnak, mint az otthoni userek, csak az otthoni user az idő 1-2%-ában járatja csúcsra a drótot, a torrentes meg folyamatosan. Így amíg az otthoni userek helyet hagynak egymásnak a hálózaton, a torrentesek kiszorítják egymást.

    Mivel a többi szolgáltató a közelmúltban bevezette a torrentesek korlátozását, reális azt feltételezni, hogy pont a torrentesek cuppannak rá először a digire.

    Ezer home előfizetőnek elég egy 70-80 megabites kijárat. Ezer torrent előfizetőnek nagyjából akkora kijárat kell, amennyi a csomaghoz tartozó sávszélesség szorozva 1000-rel.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Primőr #1664 üzenetére

    Egyrészt magántőke, bizonyos keretek között azt csinál, amit akar.
    Másrészt minden szolgáltatónál le van írva, amit keresel, minden szolgáltató ad hálózati statisztikát.

    Az pebkac, hogy a felhasználók nagy része erről nem tud.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • Pyzoo

    aktív tag

    válasz Primőr #1767 üzenetére

    Nem - nem 100 megabyte csak 100 Mbit. Ezt onnan veszem hogy az eggyik barátom a csapón lakik ahol ugye tesztelnek és nála láttam hogy 97Mbit-nél kiakadt a hálókártya és úgy ciripelt mint ami a végét járja :)

    [ Szerkesztve ]

    A teve egy olyan ló, amit a Microsoft tervezett.

Aktív témák