Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • janos666

    nagyúr

    Nem igazán tudom, hogy az auto-frissítő Windows 11 22H2, vagy az 1-2 heti rendszerességgel manuálisan frissített Gentoo Linux hibája lehet-e, de egy jó ideje (hónapok, talán lassan már egy év) nagyon lassan áll fel hálózat a Linux szerver és a Windows kliens gép közt, ha elaltatom és felébresztem a Windows-t.
    Alapvetően DHCP van, de próbáltam már statikus IP-t adni a Windows-os gépnek.
    A Linux-os gépen nem változtattam a bridge beállításait ("hello time", learning time, ilyesmik, amiket még a Gento handbook alapján lőttem be évekkel ezelőtt).
    Vártam egy jó darabig, hátha magától megoldódik, de már kezdem unni, hogy ébresztés után akár perceket is kell várni.
    Nem csak internet nincs, a helyi hálózati meghajtót sem lehet elérni, ami a Linnux szerveren van (és nem NETBIOS névvel, hanem statikus IP-vel van felcsatolva).
    A hálókártya LED az villog. Elég régi kártya (Mellanox ConnectX2, így ritkán frissül a Windows driver, Linux-on pedig igazából már "legacy" support van rá, de egy kernel konfig kapcsolóval még üzemel, a firmware-ük is elég régi már, de a legújabb van rajtuk évek óta).
    Mi lehet a gond? :U

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    Atya ég.. Azt hittem, hogy szoftveres gondot okoztam, de nagyon úgy néz ki, hogy ez történik:
    - ha egy régi Intel (X25-M 80Gb) SSD rá van kötve csak a tápra, merghal a gép boot közben
    - ha hotplug-olom az SSD-t Live! linux alatt, akkor hibátlanul működik (Btrfs-el "tesztelgettem", és scrub-oltam is, mielőtt/miután visszaállítottam a backup-ot, stb)
    - ha berakom az SSD-t egy olcsó USB 3.0 házba, ott is elszáll néha Windows alatt (eltűnik az USB eszköz, kialszik az USB házon a LED).

    Szétbontottam az SSD házát, szemre nincs vele gond. Nincs megégve semmi és nincsenek is benne kondik (pedig úgy emlékeztem, hogy ez még/már "data loss protection"-ös volt, de lehet hogy csak firmware és alap hardware szinten, merthogy csak minimális méretű on-chip write cache-t, nem DRAM write cache-t, és ugye még SLC, aminél egyszerűbb volt még az írási/olvasási logika, sokkal kevesebb "trükközés"....).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    válasz janos666 #142376 üzenetére

    Na LOL, a 6. backup-ból visszaállítási nekifutás után kezdtem kifáradni, elkezdtem "dobolni" a lábammal, és szépen letöröltem a backup SSD-ről a backup-ot az új átmeneti rendszernek szánt SSD helyett (épp a backup mappában voltam és az "rm -f" parancsot adtam ki egy véletlen ENTER ütéssel dobolgatás közben, mielőtt hozzágépeltem volna az elérési utat is, hogy mit akarok törölni).
    Persze a "fontos dolgok" máshol vannak, de a rendszernek annyi. Nulláról kell majd újrahúznom a ~10 éve pátyolgatott Gentoo-t az ezernyi kézzel testre szerkesztett konfig file-al, stb.
    Egyrészt hatalmas szívás, másrészt talán ennyi idő után nem lesz hatalmas hülyeség nulláról újrahúzni a rendszert és pl. iptables helyett nftables-t használni, stb, stb (ha holnap is túl fáradt leszek már ehhez, még talán a systemd-be is beleharapok OpenRC helyett :DDD.)
    A vicc, hogy pont pár napja ment tönkre egy laptop SSD-m és a backup-backup HDD-t töröltem le és tettem át bele átmenetileg.
    Kész "pillangóhatás" élmény már ez. Sorra mennek tönkre furcsa módon cuccok, és ahogy próbálok labickolni a problémákkal, három lépést sikerül hátra tenni egy előre közben.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    válasz inf3rno #142378 üzenetére

    Ez a gép direktben boot-olt BTRFS-ről. Mármint on-disk bootloader nélkül, és egy BTRFS diskről. Bele van égetve az alaplapi firmware-be egy BTRFS driver. Ennyire "egyedi cucc". Annó azért nem is fontoltam meg a systemd-t, mert az akkor csak initramfs-el műáködött (bár szerintem ma is, csak még nem néztem utána frissen), én pedig "Hé? Hülye vagyok én? Itt az EFI! Direktben boot-ol! Direktben EFI Stuk kernelt. Van firmware bootloader! Most komolyan csináljak neki initramfs-t? FAT32-vel és GRUB-al? Visszafelé menjek az időben 10 évet, vagy mi...?" :))

    Vicces, pont tegnap volt erről egy álmom. Egy angol oldalra írtam róla, most nem fogom újrafogalmazni magyarul (és direkt linket sem tudok adni az oldalhoz, úgyhogy: pastebin)

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    válasz janos666 #142379 üzenetére

    Ó! Pár napra visszarakhatom a késélezőt a konyhapultra. A hibás SSD-ről nincs letörölve a system klón, úgyhogy csak életben kell tartani, míg pár nekifutásból ismét leklónozom. ;]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    válasz inf3rno #142381 üzenetére

    Sajnos mégsem. A legutóbbi hotplug már üresnek mutatta. Bár jó sokáig húzta, viszont rendszeresen (na jó, kb. havonta egyszer) néztem a SMART adatokat, és ott nem volt semmi gond (nagyon régről egy javított szektorhiba és máig valami ~80-os kondíció: SLC). A backup helyreállítások közben sem volt nyilvánvaló hiba (se mikor BTRFS-el néztem Live! alól és scrub-oltam is, se mikor Hard Disk Sentinel-el is ránéztem Win11 alól USB házban, csak hogy feltűnt, hogy egy idő után eltűnt, míg úgy hagytam a házban).

    Az igazi poén, hogy a 4G Telekom mobilnet ~0% térerővel, alacsony speedtest.net sebességgel (50/30) ~300ms, WiFi-n át Huawei "ingyen" mobil hotspot/router-el és magas lag-al (~300ms) reszponzívabb webböngészés közben, mint a PR Telekom koax kábel net, mióta Intel Puma chip-es ARRIS modemet adtak 500/20 ~25ms (ami szerencsére lehet legalább bridge, mert a WiFi-jét ~3 másodperc feltörni wifite-vel - igen, kipróbáltam a szomszédén, ami router módú...).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    válasz inf3rno #142383 üzenetére

    Ma is elővettem, és életre kel néha némely környezetben az eredeti rendszer SSD. Szerintem ma le tudom klónozni, mielőtt hulladék lesz.

    Bocs, félreérthető volt. A szomszéd tud róla (ő is érdekesnek találta, bár kicsit másképp, mert neki kb. az "okostelefon a Facebbok-on" az IT tudás határa). Mármint beszéltem vele erről szemtől-szembe (nem barátok, de ismerősök vagyunk, pl. autót is adunk kölcsön egymásnak, ha kell, stb).
    Ha tudatosan megszegném a törvényt, akkor nem irkálnék róla nyilvánosan. :DDD
    Most csak azért írom ezt le, mert igazad van, hogy ilyet így rossz ötlet írni (bár ez most így utólagos magyarázkodásnak fog tűnni :)) ).

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés