Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Soká #65678 üzenetére

    A 21-es azért olyan könnyű, mert az ott egy neodímium mágnes, amit nem kell bemutatni, egy irdatlan tányérral rajta, nyilván nem lesz egy óriás a mágnes a membránhoz képest. 21" az azért bünti. Króm kupak és hasonlók nincsenek rajta, ez nem egérmozira készült, ezt szeretem a PA-ban.

    Én azt szoktam nézegetni, hogy mire kell. Nekem 30Hz alatt nem kell semmi. Nincs értelme. Autóba sem, szobába sem. Zenét hallgatok, nem hangnyomás versenyre megyek. Persze, egy maximalistának mindkettő kell.

    Bár az Általad linkelt Rockford Fosgate-et hosszú távú tartósságban és teljesítmény tűrésben agyonveri a B&C (vagy RCF) mindegyike, hiszen ezek PA ligás durva igáslovak, nem csicsa játékok, hangnyomásban is leverik lazán.

    A Rockford Fosgate ugyan 3 kilowatt RMS-t megeszik, többiek "csak" 2-t, viszont 90dB az érzékenysége, nem 96 illetve 97. Ez óriási difi. Ezek mindegyik márkánál kicsit lentebb jövő számok, inkább 88-89 a reális, illetve 95.

    De a lényeg, hogy deltában van köztük 6dB eltérés, ami 4x teljesítménykülönbség, és itt jön a lényeg, ugyanis a Rockford-nál két dolog van, amiben elvérez szobára:

    1. nem találsz audiofil minőségű erősítőt, ami kihajtja. Egy Apollon Audio NC2k elviszi a B&C-t oda, ahova kell és lehet, Hypex csúcsminőségben, ami köröket ver bármi egyébre, ami erősítőnek nevezhető ebben a kilowatt ligában, nagyjából, hiszen a világ legjobb D osztályú erősítői.

    2. a Rockford-ot hajtani kell mint az állat, hogy ugyanazt a hangerőt hozza, mint a két PA lavór. Negyed annyi (!!) teljesítménnyel kapok a két PA hangszóróból ugyanakkora hangnyomást ott, ahol ülök, ha mindet a neki idális dobozba teszem.

    Nézzük csak, hogyan alakulnak a Rockford Fosgate számai:
    1 méteren ennyi teljesítmény kell ahhoz, hogy az alábbi hangnyomás szülessen meg szabad térben, falak nélkül:
    90dB - 1W
    93dB - 2W
    96dB - 4W
    99dB - 8W
    102dB - 16W
    105dB - 32W
    108dB - 64W
    111dB - 128W
    114dB - 256W
    117dB - 512W
    120dB - 1kW
    123dB - 2kW
    126dB - 4kW
    Szóval megállunk a 3 kilowatt terhelhetőségével - ha elhisszük neki - úgy 124.. dB produkált hangnyomás körül.

    B&C-re ugyanez:
    90dB - 1/4W
    93dB - 1/2 W
    96dB - 1W
    99dB - 2W
    102dB - 4W
    105dB - 8W
    108dB - 16W
    111dB - 32W
    114dB - 64W
    117dB - 128W
    120dB - 256W
    123dB - 512W
    126dB - 1kW
    129dB - 2kW
    132dB - 4kW

    124dB 3 kilowattal, versus 129dB 2 kilowattal. :U

    1 méteren.

    De legyünk reálisak, ki hallgat bármit is 1 méterről, igaz ? (Max autóban) :D Szobában soha.

    A távolság növelésével a hangnyomás exponenciálisan növeli a teljesítmény igényt. Minden távolság-duplázódással 6dB-vel csökken a produkált hangnyomás, más szóval 6dB hangnyomás-többletet kell a teljes szettnek tudnia a hangerő tartásához. (Ez 4x teljesítmény igény erősítő oldalon, amíg bírja a hangszóró is).

    Vegyünk egy nagy nappalit, ahol mondjuk betolsz két ilyet, mint a rendszer alját, egy háromutas szettnek, mondván, nagy bulit akarsz csapni (és hifi módon, tegyük hozzá). Legyen egy THX referencia érték, 105dB középmagas tartományra és 115dB sub-ra. Nem tudom, a frontokra kitesszük-e a sub jelet, szerintem mindkettőnké kellően hosszú, tegyük ki ! :D ;)

    Megnézve fentebbi listát, 1 méteren olyan ~300W-ot fog igényelni ezen hangnyomás szint elérése, a B&C esetén olyan 70-80W-ot kb.

    2 méteren -6dB hangnyomás-esés, ergo megyünk fentebb teljesítményben, kikompenzálva ezt, hogy 115dB körül maradjunk a hallgatási pozícióban:

    Rockford:
    114dB-6dB = 256W
    117dB-6dB = 512W
    120dB-6dB = 1kW <- 114dB szint, 115-höz kb. ~1.2-1.4 kW kellene. Tudja.
    123dB-6dB = 2kW
    126dB-6dB = 4kW

    B&C:
    114dB-6dB = 64W
    117dB-6dB = 128W
    120dB-6dB = 256W <- 114dB szint, 115-höz kb. ~280-300W kellene. Tudja.
    123dB-6dB = 512W
    126dB-6dB = 1kW
    129dB-6dB = 2kW
    132dB-6dB = 4kW

    Nézzük meg ezt egy nagy nappaliban, nem 2 méteren ülve, hanem 4. Mert urasan élünk, belefér és megtehetjük és hát egy valag pénzt öntöttünk ilyen szép csicsa hangszórókba, igaz ? Nehogymá ne tudja, ugye ? :)
    Ismét duplázódik a távolság, újabb 6dB hangnyomás vesztünk, amit kikompenzálunk teljesítménnyel.

    Rockford:
    114dB-6dB-6dB = 256W
    117dB-6dB-6dB = 512W
    120dB-6dB-6dB = 1kW
    123dB-6dB-6dB = 2kW
    126dB-6dB-6dB = 4kW <- 115dB-hez a hallgatási poziban, 127dB-t kéne tudia a Rockford-nak 1 méteren. Nem tudja.

    B&C:
    114dB-6dB-6dB = 64W
    117dB-6dB-6dB = 128W
    120dB-6dB-6dB = 256W
    123dB-6dB-6dB = 512W
    126dB-6dB-6dB = 1kW <- 115dB-hez a hallgatási poziban, 127dB az úgy 1.2-1.3kW körül lehet. Simaliba. És még küldhetem efölé is, az már eléggé mellkasszaggató. :D
    129dB-6dB-6dB = 2kW
    132dB-6dB-6dB = 4kW

    Ha 115dB sub szint helyett "csak" a THX referencia frontokra mondott követelményeit nézzük, a 105dB-t, akkor ide 4 méteren hallgatva a Rockford-nak 512W kell, a B&C-nek pedig csak 128W.

    Előbbit már csak külön végfokkal lépi meg az ember, utóbbit még high-end és audiofil erősítővel is, akár Hypex, akár egy tiszta A osztályú Krell, de még több izmosabb csöves is elhajtja. Szolídabb hangerőn pedig marad a tekintély, és a könnyű hajtás öröme mellé: sok AB osztályú erősítő tiszta A osztályban van az első pár Watt-on, így a négyszer olyan könnyen hajtható PA hangszórót meghálálja az erősítő, alig kell teljesítményt leadnia. De egy csöves triódás, ha valakinek ilyen fétise van (én is építek egyet már megint) :D is lazán meghajtja a nagy dögöt.

    A Rockford adatlapjára ránézve azt várnám, hogy az alsó határfrekvenciája nem 27Hz egy ilyen kosár, membránméret és hatalmas löket után, hanem vagy 18Hz. De nem, ez a Rockford Fosgate úgy 27Hz-es alsó határfrekis, hogy közben a lengőcséve átmérője is kisebb (nem mintha ez bármit számítana), az érzékenysége pedig lényegesen kisebb, mint a B&C-é. Az adatlapja is hiányos, a mágneses flux erőssége sincs megadva, frekimenet mérés sincs, furcsállom, mert ha ez egy nagy márka, ez lenne az abszolút minimum, ha pedig bohócmárka, miért építenek vele, ugye :U Bár nekem az autóhifi mindig is bohóc liga volt, pedig cimbi versenyekre hordta az övét még jó régen, aztán elengedte. Megtért. :D Ő díjakat kapott, én pedig bólintottam, nem mondanám, hogy szar volt, de köze nincs egy komoly szobai szetthez.

    Ilyen szemmel nézve, az autóhifi tényleg irreális (de sok más is benne, kezdve a puszta ténnyel, hogy autó). :D

    Sokan alábecsülik a PA ligát. Én azt szoktam mondani, maradjanak az autóikban, a szobát pedig bízzák olyanokra, akik jobban értenek ahhoz (gyártók, szakik).

    Az általad linkelt (3x30cm-es) dobozt nem látta úgymond képzett dizájner.

    Az a 3x30cm jobban tölti ki a teret, nagyobb membránfelületet ad, mint 1db nagyobb mély betéve ugyanoda. Tökéletesen csinálták, a doboz felépítésére pedig ha ránézel, a video-t megnézed, neten utánaolvasol, ez minden, csak nem egy otthoni buta kendács :D :N Nagyon nem..

    Szóval tanulság, hogy hifiben a súlyt és a méteret érdemes fenntartással kezelni, és érdemes törekedni a "szerényebb" márkákra (B&C és RCF is k* nagy mindkettő), nem kell erőltetni az egérmozi vonalat egy közepén hatalmas logót meg csicsa design-t felvonultató irdatlannak tűnő túlárazott valamivel, ami műszakilag több ponton is alulmarad a "mezei igáslovakkal" szemben. Autóban az a jobb, mert nem kell neki 200 liter, hogy elég mélyre menjen, "csak" 100.

    További előnye a PA-knak, hogy közelebb állnak (ezek sem mindig pontosak, de jóval pontosabbak) a gyártói adatlap értékei a valósághoz, mint a szobai vagy autóhifis társaiké. Egészen másra való mindkettő, a Rockford előnye a nagy löket és ebből adódó alacsonyabb Vas érték, azaz 100 liter körüli dobozzal megelégszik, de ez nagy nappaliban teljesen mindegy, amikor említett 4 méterre rakod le Magadtól.. akkor ott van hely 2x200 liternek is lazán. Amibe viszont hiába tennéd be, csalódnál.

    Szerintem kellően szétoffoltuk a topic-ot, egy élmény volt, jó autóhifizést ! Oda tényleg jobb a linkelt Rockford, dézsába és szobába viszont egy ár/érték borzalom, árban magas, értékben nulla. Örülök, hogy érdeklődtél és kitisztáztuk, segíthettem :R

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

Új hozzászólás Aktív témák