Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • pacman_123

    tag

    válasz MrChris #46858 üzenetére

    "Persze nem a fentiek helyettesítésére kellene, hanem építésre."

    Ezt úgy érted, hogy nem zongorát építenél belőle, hanem ... mit? Csak azért érdeklődök, hogy azon kívül hogy puha, mi a nyírrel szemben még az ellenérzésed? Építeni belőle - a puhasága ellenére - sok mindent lehet, ami tartós is marad. Én pl gérvégó/tárolószekrényt de gépeket is (1 2 3) építettem már nyír rétegelt lemezből, de pl kisebb forgácstároló hordókat is.

    Ha jól tudom asztalosok is használják néha a nyír rétegeltet szekrények korpuszára, de a megfelelő felületi minőségűt (értsd: nem "agyondugózottat") akár külső, látszó elemekre is.

    [ Szerkesztve ]

    Hobbista fanyűvő - https://tinyurl.com/AndrasPazar - https://www.youtube.com/@AndrasPazar

  • Soká

    senior tag

    válasz MrChris #46858 üzenetére

    "Köszi, melyik volt erősebb, strapabíróbb?"

    Olyan értelemben nem "strapálom", hogy erre tudományos választ tudnék adni. :)
    De értelemszerűen a bükk a legerősebb. Az orosz és finn nyír között inkább esztétikai különbség lehet, illetve, ami fontos egy rétegelt lapnál, az a geometriája a lapnak. A finn az nagyon szép egyenes volt, orosz nyírből én már láttam jó kis propellereket :(
    A hangszerfa kicsit más eset. Az általad másodikként linkelt anyagon is látszik, hogy sugárirányú vágásból származnak a rétegek vagyis kevésbé fog vetemedni az anyag. Szerintem ez nagyjából úgy működik, hogy amikor felvágják az anyagot, a legjobb részek mennek a legdrágább kategóriába és ez a fajta lefölözés adja az osztályonfelüli minőséget.
    Magával a nyírrel nincs különösebb gond, az más kérdés, hogy tapintásra, súlyra is érzékelhető a különbség mondjuk a bükkhöz képest. Másképpen "szólnak" ezek az anyagok. Hogy hangszerbe mi a jó, azt ugyanúgy nem tudom megmondani, mint ahogy a hifisták is bűvészkednek a különféle típusokkal. Ráadásul nyír és nyír között komoly eltérések mutatkoznak. Érdemes végigolvasni.
    A bükköt azért is fotóztam két példányban, hogy lásd, van/lehet benne lyuk. Én élkeményfáztam, úgy lett belőle bútor, nem számított.
    Amire egzótát írtam, azt indonéz rétegelt lapként árulták, lehet akár meranti is. Szép, sötét anyag. Én a korábban linkelt ágygaléria lemezét csináltam abból.
    A jávor meg ugye juhar, csak a hangszerkészítők megkülönböztetik a hangszerminőségű hegyi juhart az egyebektől.
    Bocs, ha hülyeséget kérdezek, én nagyon keverem a nickeket, de Te korábban nem a keményfémlapkás szerszámélezésben voltál érdekelt?

Új hozzászólás Aktív témák