Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • jimy_l

    tag

    válasz Sada #22514 üzenetére

    Ha borovi a táblásított, akkor legyen borovi szárított pallóból a lába is.
    A többit jól csinálod, ha a leírtak szerint készíted. ;)

    Ha szavazással, bármit ellehetne dönteni. Már betiltották volna.

  • thyeby

    őstag

    válasz Sada #22514 üzenetére

    "a sima fűrészárú nem vetemedik/csavarodik-e nagyon a kiszáradással."

    Ha légszáraz, akkor jó eséllyel nem vetemedik, de ez soha nem kizárt. Kényes alkatrészeknél figyelj a következőkre:
    - légszáraz legyen
    - ne legyen csavarodott már kiválasztáskor
    - lehetőség szerint minél inkább gyöcsmentes legyen (a göcsök epszilon környezete szokott feszültséget rejteni)
    - ne legyen vaseres, mert abban nagy feszültség szokott lenni
    - akkor tökéletes egy kényes alkatrész alapanyaga, ha minél sűrűbb rostú, egyenletesen párhuzamos futású rostokkal, minél homogénebb képet ad.
    Amiket fent soroltam, azokat a szakma úgy nevezi, hogy OF (osztályon felüli) anyag. Ahol engedik, hogy válogass, ott jól jársz, mert a válogatott OF anyag ára több, mint a duflája az I-II osztályba sorolté vele azonos fafajból.

    "Ragasztásra jó a sima Pattex Palma fa? Van egy bontatlan otthon."

    Teljesen jó. De két fontos dolgot hozzá.
    - Az ilyen faragasztók fagyveszélyesek. Ez azt jelenti, hogy ha kapott fagyot - akár bontatlanul is -, akkor dobd ki.
    - Egy év szokott lenni a szavatossági ideje. Ha ott porosodik a polcon már vagy öt éve, akkor is inkább dobd ki.

    Nem egy drága dolog egy flakon ilyen ragasztó ahhoz, hogy az ember kockáztasson. A rossz is látszólag jó. Ragaszt is. De a ragasztás nem lesz tartós, ha nem figyelünk fentebbi látszólag apróságokra.

    "de vannak szép antikolt csavarok, engem nem zavar ha látszik a feje"

    A csavarkötés sokkal megbízhatóbb, mint a ragasztás, ha terhelésnek (pl a gyerek ugrál az ágyon) van kitéve. Ha nem zavar a csavaros megoldás, akkor az jobb. De kellő odafigyeléssel meg lehet oldani tökéletesen a faragasztóval is.

    "tudnátok valami olyan lazúrt ajánlani"

    A lazúr nem ajánlott gyerekbútorra. A lazúrok általában kültéri favédelemre vannak kihegyezve, egyebek között gombaölő illetve rovarölő adalékok vannak benne.. Ezek mérgek, kivált az utóbbi. Igaz, hogy átfeded lakkal utána, de mégis.
    Létezik azonban a Sadolinnak olyan vastaglazúrja, aminek a dobozára rá van írva, hogy EN-71 (ez egy szabvány). Játszóterek favédelmére szokták használni.

    A zománcfestéket magam is elvetném. Kaphatók azonban olyan festékek fára, amik megfelelnek az EN-71 szabványnak. Többnyire matt festékek ezek, a festékboltban tájékozódj, hogy mit tudnak ajánlani fajátékra.
    Jómagam fajáték készítő vagyok, ezmiatt ebben kicsit mélyebbre ástam. Tikkurilla jalo matt lakkot szoktam használni, abba a KERMI sem kötött bele.

    És végül egy megjegyzés:

    A táblásított borovival szépen fogsz tudni dolgozni, jó az anyag is. De eszméletlenül drága megoldás. Miért nem próbálkozol magad a táblásítással? Nagy léptékkel olcsóbb megoldás. Nem kell különösebb tudás sem, és különösebb szerszám sem, hogy megvalósítsd. jimy_l kolléga régebben tett be ide fotót róla, miként lehet táblásítani gyorsan, olcsón, szépen pár szál deszka és egy spanifer segedelmével. Ki kellene keresnem most azt a hsz-t, de az ilyen keresések nem igazán az én erősségem.
    Oopsz, itt van, nicsak!

    Jó munkát!

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

Új hozzászólás Aktív témák