Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • angyika

    csendes tag

    Sziasztok!

    Tegnap vettem egy P5WD2 Premium alaplapot! (Rev 1.02, BIOS: 0422, S/N: 57MG076048)
    Hozzá Kingston Value 1024MB DDR2 675Mhz Kit-et, 3 Samsung 200GB SATAII vinyót, P4-630 3.0Ghz 2MB HT 64bit procit, stb.

    Tök jól működött minden egészen mostanáig. Már felment rá winxp sp2, stb...
    Gondoltam egyet, hogy megnézem a BIOS-ban a tunning lehetőségeket. Elsőként gondoltam kipróbálom mit bír a márkás RAM, átállítottam DDR2-800-ra. Előtte persze végigolvastam a usersguide-ot. Elvileg nem történhet semmi extra, mert majd legfeljebb újraindul a default paraméterekkel...
    Na beállítottam, újraindítottam és:
    Még mielőtt bármi történt volna meg jelent a CrashFree BIOS 2 képernyője, hogy BIOS Checksum Error, és hogy rossz a BIOS, tegyem be a CD-t, vagy a floppy-t, és majd ő betölti onnan. Pechemre mire ezt elolvastam sikeresen meg is találta a bentfelejtett ASUS CD-n a BIOS-t és elkezdte írni! Mondom húbazze. Akkor most már nem kéne leállítani. Megvárom míg végigcsinálja. Bár már ekkor végigfutott az agyamon, hogy valsz a BIOS checksum error is csak a RAM beállítások miatt volt, na most ilyen körülmények között ez itt felülírja a BIOS-omat.... Na és ekkor vége lett, kiírta, hogy kapcsoljam ki a gépet, majd újra be. Para meg minden. Meg is tettem! A következmény: se kép, se hang. Szó szerint, semmi beep beep vagy ilyesmi, sötétség, semmi videójel nem jön ki belőle. Ventik ugyan felpörögnek, de amúgy semmi. Próbáltam volna nyomni ALT+F2-őt, vagy DEL-t, de persze a billentyűzet is halott. Csináltam CMOS resetet. Már gyakorlatilag mindent megpróbáltam.

    Ötlet??

    A kérdés igazából csak az, hogy mi a büdös fészkes fenének van a CrashFree BIOS 2 ha nem működik. Mert hogy most pont el kéne indulnia, mivel hibás a BIOS. De én úgy látom, hogy eddig a rutinig el sem jut...
    Szerintetek ha írok ASUS-nak akkor (ha pénzért is) postáznak nekem egy BIOS chipet? Vagy mi a fenét tudnék csinálni?
    Erre vajon vonatkozik a gari? Mert akkor hétfőn egyből visszaviszem!

    Kicsit ideges lennék, ha egy 60ezer forintos alaplapot dobhatok ki, úgy hogy ráadásul ASUS-ék nagy pofával nyomatják az ilyen olyan tunning, meg tönkretehetetlen BIOS, meg automatikus alapértelmezésre visszaállás szövegeket, miközben ebből gyakorlatilag egyik sem működött.

    Segítsetek plíííz!!!

  • angyika

    csendes tag

    válasz Ati007 #353 üzenetére

    Sajnos, ezen a CMOS clearen már túl vagyok, de még mindig se kép se hang...

    Igazából azt nem értem, hogy miért nem indul be ez a CrashFree Bios csoda, én naivan úgy gondoltam, hogy ezt úgy oldották meg, hogy ez valami eepromba égetett preloader, ami behúzza BIOS-t miután végez rajta egy CRC ellenőrzést, ha meg ez nem sikerül, akkor kezdi el a floppy/CD betöltéses dolgot. És gondoltam én, hogy ehhez a részhez hozzá sem lehet nyúlni. De ezek szerint valahogy ez másképp működik...

    Úgyhogy visszaviszem és ''buta'' leszek. Remélem kicserélik, vagy a szervízben raknak bele új BIOS-t. Ezek után aszem nem fogok tovább kisérletezni a húzással. Amúgy ezek a kingston ramok a gyári 5-5-5-15 helyett simán mennek 4-4-4-12-vel, ráadásul 10% húzás és Turbo bekapcsolva.

    Köszi a tanácsokat!

  • angyika

    csendes tag

    válasz Rover623 #359 üzenetére

    Csak egyet nem értek. :F
    Tegyük fel, hogy nem ezt csináltam volna, hanem mondjuk az történt volna amire kitalálták a CrashFree BIOS-t, mondjuk BIOS flashelése közben hirtelen áramszünet lett volna, mondjuk már rögtön az elején.
    Akkor vajon ugyanez történik? :C

    Én úgy gondolnám informatikus fejjel, hogy ha már egy ilyen cuccot tervezek, akkor azt a BIOS check dolgot, meg újratöltő rutint belerakom valami read-only memóriába, mondjuk epromba, vele együtt egy lebutított gyári BIOS-t. Így ha valami gáz, van és azt látja, hogy rossz a BIOS a flashben, akkor szépen betölti a tuti biztos lebutított BIOS-át, ami épp csak annyira jó, hogy tudja kezelni a Cd-t és a floppy-t (megjegyzem ez a kettő most is működik, látszólag önálló életet élnek :)). Ezután elindítaná ezt a flash író dolgot, amiben persze én azért beleraktam volna egy megerősítést legalább ''Do you really want to flash BIOS? Enter if yes, any other key to reboot'' vagy valami hasonlót.
    Vagy a másik megoldás, amit aszem alkalmaztak is egy ideig, hogy gyakorlatilag két BIOS van és egy jumperrel lehet köztük váltani.

    De hát nem én terveztem. És lehet, hogy valóban ezek a töketlenek ezt az egész cuccot csak a sima BIOS kód elejére nyomták be, ami flashelésnél ugyanúgy felülíródik (vagy nem). Csak nemtom akkor mi értelme van.
    :O :O :O

    De annyira nem akarom most megint szétszedni, összepakolni, visszavinni, várni, reménykedni.... Legközelebb egyből kettőt veszek, legyen tartalék! :D Csak majd előtte símaszkkal betérek egy bankba...

  • angyika

    csendes tag

    Nah, szerencsém van, nem szaroztak a boltban, kicserélik. Elvileg szerdára lesz meg az új. :DD
    Aszem mostantól kicsit óvatosabb leszek a tunningnal, meg a BIOS frissítéssel. :)
    Vagy rendeljek meg pár BIOS chipet tartalékba? :D :D

  • angyika

    csendes tag

    Sziasztok!

    Lehet, hogy már hangzott el megoldás ezzel kapcsolatban, de most nincs időm végigböngészni a fórumokat.

    Felnyomtam XP SP2-őt egy vinyóra, simán IDE módban.
    Most viszont megjött a második vinyó is. Szeretném RAID 1-be rakni a kettőt. De sajnos úgy tűnik, hogy ez nem olyan egyszerű.
    Elég hülyén oldotta ezt meg az Intel & Asus. Más vezérlőként (különböző driverekkel) jelenik meg a Windowsba, ha más és más módba kapcsolod BIOS-ból. ACHI módba még egyszerű volt átállítanom, mert az Eszközkezelőben simán hagyta, hogy a már ott lévő Intel xyz SATA vezérlőnek a driverét kicseréljem ACHI driverre. Utána reboot és BIOS-ban is átállítottam és megy.
    DE! A RAIDes driverre már nem lehet lecserélni, és ezt a drivert Új Hardver Hozzáadása útján sem tudtam felrakni. És természetesen, ha BIOSban átállítom RAID módra, akkor a windows elszáll bootolásnál...

    Van valami módja, hogy átkonvertáljunk egy már élő windows rendszert RAID-1-re??
    Az a baj, hogy én IBM gépekhez vagyok szokva, melóhelyemen azokkal szórakázunk, és ott simán lehet variálni ezeket a dolgokat. Én meg jóhiszeműen úgy gondoltam, hogy majd itt is így lesz.

    [Szerkesztve]

  • angyika

    csendes tag

    válasz LesClay #762 üzenetére

    Na, hogy én is hozzászóljak újra.

    Nekem is TUSL2-C volt és tökéletesen megy még most is.
    Ehhez képest a P5WD2-Premiumból a másodikat gyilkolom, és tucatjával vannak problémáim vele.
    Van egy Sapphire X700 Pro videó kártya benne például, (amit már szintén cseréltem), és a jelenség az, hogy bekapcsolás után X idő múlva egyszerűen megszűnik a video jel, és monitor kikapcsol. Ha standbyba rakom a gépet és utána visszakapcsolom, akkor 90%-ban megjavul, újra lesz kép egy darabig... aztán megint elmegy. Ezen felül, ha így nincs kép, akkor van, hogy teljesen ki is fagy és csak reset-tel tudom újraindítani.
    Semmi hibaüzenet, semmi log, semmi ilyesmi. Ha van kép akkor stabil a gép.

    Próbáltam már minden BIOS beállítást, driver kombinációkat, ATI driver beállításokat, stb... Semmi javulás, sőt...
    Már csak 3 ötletem van, hogy mi okozhatja:
    1. PCI-E16x, amiben a kártya csücsül, az megosztja a 16-os IRQ-t az integrált Intel PCIe LAN-nal. Ezen kéne változtatni, de BIOS-ban nem lehet beállítani, hozzárendelni IRQ-t. Windowsban nem próbáltam még átállítani, de korábbról vannak olyan tapasztalataim, hogy ezt amúgy sem szereti a windows, mert meghülyül tőle.
    2. Esetleg táp probléma??? Egy Chieftec 410W táp van. Cseréljem 550W-ra, csak hogy feleslegesen nem akarok 30ezret kidobni az ablakon, ha mégsem ez a probléma, kölcsön meg honnét lehetne ilyet szerezni?
    3. Egyszerűen ennyire szar a lap.... És soha nem fog működni.

    És van egy másik problémám is. RAID 5-ben használok az ICH7-en 3 db Samsung SATA2 200 gigás vinyót. Sokszor elkezdi csak úgy magától újrainicializálni a tömböt... Fogalmam sincs, hogy miért. Az ITE IDE-re pedig ha rádugok egy plusz vinyót, és arról akarok adatokat másolni, akkor a windows különbözőféleképpen elszáll, vagy be sem bootol. De legtöbbször csak nem tudok másolni, mert kiírja, hogy nincs elég rendszererőforrás, vagy hogy hiba az olvasáskor. Az ITE nálam úgy tűnik, hogy felejtős, mert eddig nem sikerült stabil működésre bírni rajta egyik régi vinyómat sem (Maxtor 80gigás ATA133, Quantum 40G ATA100).


    Valakinek vannak hasonló tapasztalatai???
    Vagy ötlete?


    A táp lehet probléma? Be van dugva 24tűs csati + ATX12V csati is, meg még EZ-plugot is próbáltam. De én akárhogy számolom össze a részegységek fogyasztását, még 5 vinyóval sem megyek 400 watt fölé... Amúgy Probe-bal nézem, és max csak 10% fesz ingadozást látok főként 12 volton, meg a CPU core-on.

  • angyika

    csendes tag

    válasz Rover623 #771 üzenetére

    Hm, ezt még valóban nem próbáltam...
    Ez lesz az első ha hazamegyek. :DD

    Aztán meg, megpróbálom a PnP-t is. Csak azzal az a bajom, hogy ATI support oldalakon meg pont azt olvasni, hogy az X700 széria nem nagyon szereti a PnP-t bekapcsolt állapotban. :F

    De a poén: most egy csomó fórumon találtam mindenféle lehúzó hozzászólásokat a chieftec 410wattos szériájáról. Még akár ez is lehet. Csak ez esetben az a furcsa, hogy ha szerintem valaminek kevés a táp, akkor nem csak ennyi gondja lesz, hanem akkor mindenféle egyéb kiszámíthatatlan hibákkal szállna el a rendszer, kékhalál, eszközhibák, stb... Ez a video jelenség meg eléggé határozottan történik. És most jöttem rá, hogy valsz a RAID 5 azért kezd el inicializálni, mert amikor végképp nem jön vissza a kép, és ugye néha ilyenkor télleg lefagy a gép, akkor nincs más, mint reset, ezt pedig a félig hardver-félig szoftver intel féle RAID 5 nem szereti, és gondolom nem tudja lezárni a tranzakciót, következő bootolásnál pedig emiatt úgy látja, hogy sérült a tömb.
    Tehát ha ez valóban így van, akkor tulajdonképpen már csak a videó probléma marad meg, de az határozottan és visszatérően.
    Ha hazamegyek, még megnézem, hogy az ITE nem-e akad össze valamivel. Lehet, hogy ott is PnP probléma van. Akkor viszont egy újabb kérdés Asus felé: miért nem tudja a BIOS megfelelően kiosztani az IRQ-kat egy full integrált rendszernél??? Mert ha ugye külön kártyák lennének, akkor még megértem, de itt csak 1 db mindenképpen szükséges PCI-E videó kari van (aminek amúgy is dedikált IRQ-t szoktak adni), semmi más nincs a buszokon! Vagy másképp feltéve a kérdést, mi a t*kömért integráltak bele ennyi mindent, ha abból mondjuk csak a negyedét lehet egyszerre bekapcsolva hagyni, hogy ne legyen ütközés.
    (Egyébként jelenleg nálam Soros, párhuzamos portok, Firewire alapból ki van lőve, Marwell LAN is ki van lőve, a másik Sata RAID is, szóval bőven van IRQ. 5, 7, 9 ,10 mind szabad windows szerint)


    Köszi a tippeket. Most ezen a vonalon fogok elindulni.

  • angyika

    csendes tag

    válasz Fori23 #784 üzenetére

    Egy Cooler Master Real Power RS-550W rev1.2 táppal szemezek. Csak ugye ha ez nem oldja meg a problémát, akkor kicsit drága mulatság 30sokezerért. (ha meg már veszek akkor minimum 500 wattosat, mert még a későbbiekben tervezek a gépbe vinyókat, dual core procit, meg egyebeket)
    De igencsak gondolkodóba estem, kéne akasztani valahonnét egyet próbára...

Új hozzászólás Aktív témák