Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Sir Default

    csendes tag

    Sziasztok!

    Ha erre van külön topik, akkor kérlek irányítsatok tovább.
    5900x-et raktam R1 Universal alá X570 DARK HERO alaplapba 3600 CL16 rammal. 2060 super és FSP 750 gold táp. Első este szépen el is indult, második nap reggeltől délutánig telepítgettem rá napközben. Délután elment a PC aludni mert odébb volt tennivaló és előző konfigomon ki volt kapcsolva ez, nem is foglalkoztam vele. Visszaérve látom alszik. De jó, eddig ezt nem is nagyon erőltettem (Régi Phenom II fel se kelt csak táp on/offal, megragadt hogy nem altatunk). BIOS minden Auto ekkor még, csak a RAM ment 3600on.

    Felébresztem, csinálnám tovább a dolgokat, erre és innentől rendszerindítás után 10 percen belül BSOD, mindig idle terhelésen. Ha a RAM DOCP+hozzá tartozó FCLK bevolt kapcsolva, 2 percen belül. Ez el is rontott jópár dolgot rendszertelepítésnél is, amin átlendültünk és nem kötöttem még semmihez de emlékeztem hogy a legelső aközben volt, aztán alvásig nem. Több óra olvasás és BIOS settings (CMOS reset+PBO-CPB-C-states-PSU Idle-DOCP vonalon amiket írtak) kapcsolgatás után még mindig maradt a hiba, szóval BIOS frissít 3801-ről 4501-re és másnap reggel újraraktam Win-t. Ezúttal már nem armoury crate hanem én telepítettem a gyári AMD X570 legújabb drivert és DOCP-t addig nem kapcsoltam be, amíg fel nem állt a rendszer és chipset stb driver fenn nem volt. DOCP visszakapcsoltam, ment is megint estig de telepítések utáni restart loginek során megint visszajöttek a BSOD-k:

    - KernelPower event 41 (63) Bugcheck 292 eleinte magában
    - WHEA_UNCORRECTED 18 Bus/Interconnect Error, core 0 és 23-on illetve Cache Hierarchy Error jött be később közben az előzőhöz ami mindig volt erstart után. A Cache-es csak sima restart volt mindig és nem BSOD.
    - Bugcheck 1001 0x00000124 egy-egy hintve ide-oda.

    Mivel megint addig jöttek a kékek, amígnem egy indítási javítás közben történttől a windows elkorruptolódott annyira hogy már ő dobott valami CONFIG BSOD-t, újra újraraktam de kapásból kikapcsoltam csak a PBO minden funkcióját és az FMax Enhancert, DOCP-t nem és azóta jó, 5 napja - játék, munka, napi használat, órákra idle, Cinebench egykutya. 4.950-4.800-ra boostol alacsony és 4.175-4.3-ig allcore pl. render terhelésen. DOCP-3600 megy. Csak PBO nem. Első nap ezeket hiába kapcsolgattam, látszólag semmit sem csinált de annyi mindent próbáltam hogy gondoltam előbb izoláltan megnézem csak ezeket mert power valami van, lehet az túl sok és "működik".

    Ma viccből Fan curve állítgatásba fogtam, 79 fok render allcore helyett lehetne 75 körül mondom. Semmi máshoz nem nyúltam. Save & exit után BSOD megint WHEA_UNCORRECTED win login képernyőnél, 5 nap után az első. BIOS-ba vissza, de csak újraindítottam megtartva a curve-oket, case fan-okét pwm-ről DC-re váltottam mert azon volt alapból és elindult, "megy" minden. KernelPower 41 63 volt a hiba megint. Találtam hogy van ez a WinDbg és ráanalizálva vele a mai minidumpra azt mondja, hogy ez a mai egyetlen a ffffbf877c2b6138 címen Fatal (1) Machine Check Exception error volt és DCACHEL1_DRD_ERR (Proc 18 Bank 0). Az utolsó rendszer install óta semmi ilyen hiba nincs a logban, visszatekertem.

    Kérdéseim:

    Mi a (LANGUAGE CONTROL) történik itt vajon? Megjavult egyáltalán, vagy csak nagyon ritka random-ra változtattam a hiba előfordulását mindig-ről a PBO off-fal (enable nem volt sose, csak auto)?

    Ez most garis probléma hogy stock ez van, vagy PBO voltage vagy más tweakkel megoldható és ha igen vajon hogy?

    Bánt, hogy full stockon instabilnak mutatkozott, de nem volt idegem tesztelni hogy csak az alvástól volt-e vagy alapból, lévén ment másfél napot előtte, míg alvás után nem bírt 20 percnél többet már sose a PBO offos gyalu reinstallig.

    Gyári funkciót kell kikapcsoljak hogy menjen, hiába tűnik a PBO 120% tuningnak, ez nemaz amit hirdetnek és jogos felvetésnek tűnik amikor emiatt gariztatnak. Jobb szeretném én is nem használni, de tudja megsülve mint előző 2700X-em, mint kénytelen lenni kikapcsolni hogy menjen (?) egyáltalán, ahhoz drága volt.

    Long story long, bárki ha tud bármi okosságot nagyon köszönöm :R

    [ Szerkesztve ]

  • Sir Default

    csendes tag

    válasz wwenigma #31940 üzenetére

    Kingston Fury Renegade RGB 2x16GB 3600 CL16 kit, a DOCP 1.35-öt ad neki, 1.2 volt 2400 alapon ha jól emlékszem. KF436C16RB1AK2/32. Ez alapján mertem venni, közte van: link

    4602? Dehát az most jött ki, hoppá. Rakjam fel és kapcsoljak vissza mindent hátha?

    [ Szerkesztve ]

  • Sir Default

    csendes tag

    válasz hokuszpk #31945 üzenetére

    Köszönöm, ez melyik beállítás pontosan? +0.1V mondjuk?
    Főleg, hogy sose volt Enable-n a PBO.. viszont akkor nem értem ha alapból off, mit számított hogy én átnyomtam disabledre mindenütt?
    Bios 4602 javíthat-ronthat esetleg? írja wwenigma feljebb, épp a pendriveot keresem hozzá.

  • Sir Default

    csendes tag

    válasz hokuszpk #31947 üzenetére

    Aszongya visszakapcsoltam PBO-t az asus meg az amd setting tabon is, egy step (0.00625) plusszal egyből jött a BSOD login után, van dump, whea 124 kernel 41 63 event, de a debugban most Fatal / Bus Error / Instruction Execute / BUSL1_SRC_IRD_I_NOTIMEOUT_ERR (Proc 18 Bank 1) lett. +2 steppel (0.01250) beindult és most arról írok 20 perce, PBO mindenütt Auto, akármit is csinál alapból. nincs hiba a logban új indulásnál. hmmm. Fmax enhancert kinyomva hagytam és bekapcsoltam mellé a PSU idle-t typicalra mert sokat hallottam, nemtom számít-e. What now vajon, mivel teszteljem?

    wwenigma a topikajánlót elolvasom, nem csináltam semmit onnan még (nem mertem mert nem értek hozzá, a magonkénti tweakkel már futólag találkoztam hogy írta valaki hogy így megszerelte magának, hogy elolvasta a whea logban hogy melyik mag köhög és azt nem diétáztatta vagy épp pluszt is adott neki, de a settingst ki se bontottam még nálam mert troubleshooting modeban érkeztem ide is:) Akkor ez nem elég és nem túl sok? most amit hokuszpk ír azzal beindult a +offset és DOCP-n kívül gyári alaplap beállításokkal, ez is afelé terel amit mondasz.. :Y

  • Sir Default

    csendes tag

    válasz wwenigma #31950 üzenetére

    Igenigen írtad te is, előtted olvastam ezt redditen de csak annyira hogy így gyógyulhat ha nem tök koki garisan az egész - aztán nem mentem tovább mert túlment azon amit értek :) Érteni vélem mi a gond azalapján amit írtok viszont, és köszi meg ennek tök örülök. Azóta ráadtam egy realtime meg egy sima rendert és egy CB multicore-t is VCore +0.01250 offsettel és minden Auto-n van és még mindig nem durrant az arcomba. LLC merre van? Kell hozzá a PBO Enable? BIOS még 4501.

    Bolti, én bontottam ki, márciusban vettem, de munka is volt a gépen meg belementem egy kéne táp is majd videókártyához ha már szétkapok mindent de telibe leolvadós a 12VHPWR kört, emiatt csak most raktam össze táp és új videokártya nélkül :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • Sir Default

    csendes tag

    válasz Robi_73 #31952 üzenetére

    Szia, a középső rajz szerinti második-negyedikbe raktam őket, a hűtés nem is engedte másképp szerencsére.

  • Sir Default

    csendes tag

    válasz Locutus #31954 üzenetére

    Köszi a tippet, szoktam nézegetni mert szeretném ha sokáig élne a készülék. Kíváncsi lennék hogy mit szól ha minden on, de PBO még nem volt bekapcsolva a gondok miatt (illetve most lassan 3 órája minden megy Auto-n +0.01250 offsettel bármit adok neki amit adnék hétköznapokban de a teljesítmény nem változott, nem lett több CB pont szóval gondolom az Auto = off ahogy írták fentebb) idle 35-45 fok, allcore render 76-80 fok. Armored Core 6, Elden ring, Q2RTX, Control ilyenek alatt 65-70 körül van. 2700X 72-75 fokos volt vele szintén PBO nélkül, az 83-84-ig sült de érzetre nem sokkal gyorsult. 2xTY-147A van rajta azóta, 1-2 fokot számított is, a hangja meg sokkal jobb lett. Ha bármi ennél jobban melegedne, lehet már kéne más de az NH-D15höz képest 3 fokon belül volt tesztekben de jobban tetszett olcsóbbért, ezért lett ez 5 éve. Gondolom az újabb tech jobb azóta.

    10 perc realtime cpu render után:

    Mit gondolsz?

    [ Szerkesztve ]

  • Sir Default

    csendes tag

    válasz Robi_73 #31956 üzenetére

    Köszönöm, mivel többen írtok, a para-poszthoz képest egyelőre csak annyit próbáltam ki hogy +0.01250V offset van a CPU Voltage-en és működni látszik minden Auto-n megint (Fmax enhancer off) egyelőre, ahogy eddig egyáltalán nem. Most játszottam is próbából. A RAM 3600-on ment az eddig stabilnak tűnő, mindenhol disabled PBO állapot mellett is, amikor nagyon nem ment az elején még 3801 BIOS-sal, aztán 4501-gyel minden auto de offset nélkül, akkor segített időt nyerni a 2400-3000 default de leginkább a 2400. Gondolod RAM és nem CPU power probléma? Az FCLK-t 1800-ra raktam manuálisan a 3600hoz. Chipset driverből az 5.08.02.027 van fenn. A DOCP-be nem nyúltam pluszban.

    Mivel lehetne memória ügyben kiugrasztani a hibázást? Idle-ben térdelt le mindig, vagy max. "chrome/taskmgr/logviewer indul" terhelésen.

    A képek:







  • Sir Default

    csendes tag

    válasz hokuszpk #31957 üzenetére

    Keyshot 8 cpu raytracing forgatható viewport egy 3D robbantott váltó modellen amit ha elég ideig úgy hagysz, kitisztul végleges minőségűvé. Átnyomtam rendes "végleges" csigavonal bucketes frame renderre is egy ponton. Máshol felmegy 4.3-ra is a boost, sose terhelésen fagyott ki, de el se jutottam az elején odáig hogy települjön bármi ami terhelhetné annyira kivolt szegény gép :P

  • Sir Default

    csendes tag

    válasz wwenigma #31960 üzenetére

    Nna hát az a marha érdekes, hogy ez is működik kb egy órája, még mindig 4501-en vagyok. Mit csináltunk ezzel a másikhoz képest? Még az Fmax enhancert is visszaraktam auto-ra. nyomtam egy kör CB-t, nincs különbség úgyhogy visszanyomtam disable-re. Single 1617, multi 20144, utóbbi mintha több lett volna offsettel, de nem volt 21k fölött sose. PSU Idle maradt typicalon, amit változtattam offsetnél auto-ról.

    ..És ilyenkor mi a helyzet, akkor LE engedni nem szabad és be is lehetne nyomni a PBO-t is akár csak rá kell jönni melyik része érzékeny? Vagy ez nem tiszta működés szerintetek azért? Így hagyva bekapcsolom reggeltől, egy Aida64-et is kap. Degradálja a PBO a chipet amúgy ha működik rendesen be CO-zva?

    Hogy adsz el egy ilyen procit majd ha x múlva eladod? Mellékeled mellé a settingset előre sajnálkozva ha nem működik, vagy ez nem gáz így ha lehet ennyire "egyszerű" tényleg a megoldás végül?

    [ Szerkesztve ]

  • Sir Default

    csendes tag

    válasz wwenigma #31965 üzenetére

    Nagyon menő, ha jól értem akkor mivel az alaplapi cucc tudja ezt intézni a gyári beállításai közül, ezért nem CPU specifikus a probléma, hiába ő ájult be folyton mert leesett a cukra. De attól esett le, amit a lap alapviselkedése művelt vele ami tuning lap, ezért érdekes. Sokminden eszembe jutott ezek után:

    - Most először építettem én szét-össze gépet ever. Akkor egy ilyen konfignak nem kell Auto of the box mennie és ha összerakattam volna akkor lehet ezt ott megcsinálják, és én csak kapok egy működő PC-t ilyenekről mit sem tudva amit most csinálni kellett?

    - Így hogy LLC3 kell a stockhoz, az alaplap sem kérdéses minőségileg? Akkor is, ha a 3801 bios kritikán aluli volt. Végülis nem korlátozunk semmit csak egy setting lett más, kocsit meg ilyesmit is vinni kell a gyári ECU frissítésre meg hangolásra, és az se rossz attól még hogy kell a hangolás hogy menjen. És mivel én építettem most én voltam a "gyár", akinek ez a dolga a példában, el tudom fogadni.

    - ha CO-zok, akkor WHEA alapján a 0 és 23as szál core-ját nem szabad leszedáljam csak mondjuk -5-tel, a többit meg -15-tel és OK? PPT TDC EDC no idea, látom ilyenek is vannak. amit weri ír, hogy offsetteljem mínuszba az egészet CO helyett (ami proci és nem alaplapi setting ezért más) azzal nem csak visszacsinálom a problémát amit az LLC level 3 épp kijavított? Vagy mivel ez két setting, az LLC dolgozik offset mellett is és kompenzálja azt is VRM-en? Ugyanez vonatkozik a CO mínuszolásra is.

    - weri köszi az Fmax tippet, este olvastam írják hogy instability switch 5xxx-en meg lehet még csökkent is dolgokat, érdekes egy feature :D alszok nélküle.

    - Akkor BIOS-t most ne frissítsek és memóriához se nyúljak ha minden igaz? Kipróbálom a héten a 3733/1866-ot is (1.35V elég annak is?), és ha vmi hülyeség beüt, észben tartom a CL visszavételt is.

    Robi_73:
    Benyomtam az AIDA64-et fél órát csak memória pipa + egy óra mindanégy felső pipára, nem halt be semmi, így alakultak az infók:

    Fun +1: CPU-Z szerint 2-es steppingű a chip, de kicsit befagyott induláskor és a vinyóknak plity- hangja volt közben. kilépéskor nem tűnt el a tálcáról de az ablaka igen és beállt az egész rendszer bárhova kattintok nem reagálósra hiába jelölődött ki hogy gombok aktívak esetleg. reset után Kernel 41 63 szabálytalan leállítás a logban. semmi mástól nem volt ez eddig. nemtom ment e a hwinfo, lehet azzal akadt össze, más error se előtte se utána nincs.

    [ Szerkesztve ]

  • Sir Default

    csendes tag

    válasz wwenigma #32047 üzenetére

    sajnos mivel nekem is te segítettél ezért érdemben csak annyit tudok hozzátenni hogy van egy WinDbg nevű letölthető MS program amivel a BSOD memory dumpot lehet elemezgetni és abból több kiderült mint csak a kék screen tényéből és arra keresgetésből, meg nemtom írt-e vmi érdekeset a system naplód miközbe futtattad a CB-t és felakadt a szeme.

    egyébként köszi nagyon nektek a segítséget, azóta is megy a cucc rendesen. UV-zni még nem próbáltam mondjuk. látom ugyanaz a ramod mint nekem de neked megy 3800-on. egyedileg írogattad be a számokat vagy a 3800/1900 fclk-val erre állt be?

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés