Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • And

    veterán

    válasz BEE #5309 üzenetére

    (A gyakoribb, 4,2V-os névleges feszültségű Li-ion akkuk kisütési végfeszültsége 2,75...2,8V. Ezt az értéket az akkuba épített reteszáramkör is figyeli, ha van, de a gépnek elvileg muszáj volna, mert ez alá egyáltalán nem szabad lítiumot meríteni, károsodik tőle. Tehát ha valóban Li-ionhoz tervezték volna, akkor gyakorlatilag egyáltalán nem működne két NiMH-val még akkor sem, ha utóbbiakat a már csepptöltéssel működő töltőből vennénk ki. Mod: ha pedig 4 db. NiMH-akku kell a gépbe, akkor az előzőekből következve a NiMH-cellák a végkimerülésen túl, akár 0,7V-os cellafeszültségig is működtetnék a gépet, így pedig kizárható, hogy túl sok töltés maradna bennük vissza, mikor a gép merült akkutelepet jelez.)

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz Nagya21 #5315 üzenetére

    Ja, ez tipikus példája annak a gépnek, amit valójában ugyan Li-ionhoz terveztek, de az akku fizikailag 2*AA méretű. Aztán meg ráírták az adatlapjára, hogy két AA-méretű (nyilván Ni-xx vagy szárazelem) cellával is megy, mintha ez valami valós feature volna. A felhasználó meg csodálkozik, hogy a gyakorlatban mégsem.

  • And

    veterán

    válasz koanla #5317 üzenetére

    A kisebb áram még csak nem is akkora gond (bár szerintem huzamosabb használat után már te sem fogsz neki örülni), a kisütési képesség hiánya viszont elég nagy hátrány. Igen, a BC-500 ára pont kétszerese a BC-250-esének.
    Kisütéssel akkor kell(ene) kezdeni, ha az akku a használat után még jelentős visszamaradt töltéssel rendelkezik. Csakhogy ezt nem fogod tudni (pont azért, mert a nem annyira igényes töltő erről nem ad tájékoztatást), és ha marad benne, akkor az rövidebb-hosszabb idő után memóriaeffektus kialakulásához vezet. Ha olyan szerencsés vagy, hogy az akkuban nem marad értékelhető töltésmennyiség, akkor felesleges kisütni. Mondjuk ebben az eneloop éppen elég jó a kis belső ellenállása okán, de természetesen ez a fogyasztón is múlik.

  • And

    veterán

    válasz koanla #5319 üzenetére

    A "Sanyo-s" töltő ebben a formában túl általános, ugyanis ennyiféle létezik belőle: [link].
    "A gyorstöltési funkció nem érdekel, nem is tartom javallottnak [..]"
    Túlságosan érzelemalapú megnyilatkozásnak tűnik, ugyanis a gyorstöltés abszolút megbízható, amennyiben a töltő rendelkezik valamilyen túltöltés elleni védelemmel. Márpedig a gyorstöltésre alkalmas típusokban van ilyesmi, ezért is drágábbak.
    "Elég ritkán használnám, viszont a gagyi akku, gagyi töltő párostól óvakodom"
    Ennél a jó akku - gagyi töltő választás csak egy fokkal jobb :U.
    "Ez utóbbi töltője egyébként teljesen ellenjavallott; még egy hosszú hétvége erejéig is?"
    Semmit nem tudunk arról a töltőről, azon kívül, hogy Rossmann.
    "Magyarán szólva három napi használat/töltés kinyírná-e vagy helyrehozhatatlanul megnyirbálná a kapacitását?"
    Végzetes kárt valószínű nem tenne a cellákban a C/10 közeli áramú töltés, legfeljebb nem volna kihasználható az akkuk teljes kapacitása, ha folyamatosan valamekkora maradék (nem nulla) töltöttségre indítanál újabb rátöltést. A "jó" töltőhöz meg annyit: ne felejtsd el, hogy egy ilyet csak egyszer kell megvenni, és utána a vacak csak kidobott pénznek fog minősülni, ha most olyat szerzel be. Úgyhogy nem muszáj, csak sokkal kifizetődőbb elsőre is normális töltőt beszerezni. A 10..14 órás töltési idő meg - különösen, ha pár naponta töltöd - könnyen lehet, hogy csak most tűnik elfogadhatónak, hamarosan esetleg mások lesznek az elvárásaid.

  • And

    veterán

    válasz koanla #5321 üzenetére

    Az MQN04-es egy teljesen hagyományos töltő, az egyetlen intelligencia benne a 16 órás biztonsági időzítő. Az MQR06 egy gyorstöltő, de az árama nagyon függ a behelyezett cellák darabszámától. A töltés leállítása automatikus - ami el is várható egy ilyen nagy árammal dolgozó töltőtől -, van biztonsági időzítője is, kisütést és egyéb extrákat viszont nem tud. Ehhez képest (4 db. eneloop-pal együtt) minimum 8-10e forintba kerül. Az MQN09 képességeit tekintve nagyon hasonló az MQN04-hez, csak kicsivel nagyobb, 300mA-es árammal tölt (ugyanúgy csak párban), és a leírásából sejthető, hogy rendelkezik - nem időzítésen alapuló - automatikus leállítással, valószínűleg -dV figyeléssel.
    Ezekhez képest egy BC-500 vagy -700 teljesen más kategória egyedi cellakezeléssel, kisütési képességgel, LC-kijelzővel, kapacitásteszttel, a 700-as típusnál beállítható árammal.
    Ezt a "procis" jelzőt pedig a helyén kell kezelni, mert mint korábban említettem, manapság minden intelligens töltésvezérlős készüléket 'mikroprocesszorosnak' neveznek, ami egyrészt természetes (kijelzős töltőnél például magától értetődő), másrészt nem önmagában ettől lesz jó vagy megbízható egy töltő. Teljesen analóg áramkörökkel, 'processzor' (valójában olcsó célkontroller) nélkül is megvalósítható lenne / volt egy jó automata töltő, csak manapság azzal sokkal egyszerűbb és költséghatékonyabb. Valójában a képesség számít, nem pedig az, hogy mivel valósítják meg.
    Az én véleményem az, hogy ha ennyire gyakori használatra szánod, akkor nem illene spórolni legfeljebb 3-4 ezer forintot (gyakorlatilag egy 4 db-os eneloop-készlet árát) egy normálisabb töltő rovására. A döntés persze a tiéd :U.

  • And

    veterán

    válasz fap333 #5326 üzenetére

    Az IPC-1(L)-t egész biztosan nem lehet PC-re - vagy akárhova - kötni. Hogy az a .zip miért került oda, az rejtély, de az adott eszköz cikkszáma és a megnevezése is szerepel a fájl nevében, erről van szó: DSO-2250 USB-s tárolós oszcilloszkóp.
    Mod.: a rejtély megoldódni látszik. A cikkszámot írtad a keresőkifejezéshez, az pedig az adott fájlban is szerepel a dátum részeként.

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz koanla #5329 üzenetére

    Vagy én értem félre, kettőn áll a vásár ;). A funkciók fontossági sorrendje természetesen nincs kőbe vésve, azt a használat módja (és a terhelés viselkedése) is megszabhatja.
    - Töltésvég-detektálás: -dV = peak-cut, miután arról van szó, hogy az akku kapocsfeszültsége állandó áramú töltés mellett maximumot, csúcsot produkál, vagy legalábbis teljesen ellaposodik (zero-dV). Ez inkább nagyobb áramú töltőknél lényeges (mivel ezek képesek durva hőfejlődéssel járó túltöltésre), de azokban úgyis alkalmaznak valamilyen módszert erre a feladatra, akár többet is.
    - Töltés előtti kisütés: sokan nem tulajdonítanak nagy jelentőséget neki, pedig megakadályozza a cellák "ellustulását". Számtalanszor zsolozsmázott elv szerint csak abban az esetben lényeges, ha az akkuval működő terhelés (fényképező) nem képes teljesen kisütni a cellákat. Ez viszont kisütésre képtelen töltő nélkül úgysem tudható, hiszen a maradéktöltés meghatározásához teljesen (a kisütési végfeszültségig) le kell meríteni a cellákat.
    - Időzítő: jó ha van, de csak biztonsági célokra, reteszként. A csak időzítővel rendelkező töltő egy adott kapacitású cellához esetleg megfelelő, de mivel az időzítéssel bevihető töltésmennyiség sok esetben a lehető legnagyobb kapacitású akkukhoz is elegendő, a kisebb kapacitásúakat ennél korábban kell kivenni a töltőből (lásd a töltési időről szóló táblázatokat az ilyen típusú töltők adatlapján). Ha a töltőáram nem túl magas, akkor ebből csak azért nem lesz nagy gond, mivel a cellák túltöltéskor némi melegedés árán megszabadulnak a már feleslegesen bevitt energiától.
    - Egyéb képességek, pl. kapacitás mérése és kijelzőn megjelenítése, többszöri kisütés-töltés, állítható töltőáram: könnyebbé teszik az életet, de természetesen nem létszükséglet egyik sem.

  • And

    veterán

    válasz gezatata #5331 üzenetére

    Léteznek, de csak alacsony terheléshez valók, a témánál (fényképezők) maradva szerintem haszontalanok. Lásd például: #4728.

  • And

    veterán

    válasz gezatata #5333 üzenetére

    Ha kell a nagyobb töltőáram (meg olyan celláid vannak, amelyek el is viselik), és nem számít a nagyobb ár, akkor Maha, ellenkező esetben pedig IPC-1L.

    #5334: "Az MH-C9000 tud akkut formázni."
    Az IPC is, csak refresh-nek hívja. A lényege ugyanaz.

  • And

    veterán

    válasz M_o_g_y_i #5336 üzenetére

    Pedig a break-in mode a leírás szerint nem tesz mást, mint C/10 árammal tölt, egy órát pihentet, C/5-del kisüt, ismét pihentet, majd feltölt. Ezt esetleg ajánlatos pár alkalommal megismételni. Az IPC frissítő módja lényegében ugyanez, annyi különbséggel, hogy a kapacitást nem te állítod be (csak a töltő-kisütőáram párost), nincsenek közbeiktatott várakozások, és itt a töltő maga dönti el, hogy kell-e még új ciklust végrehajtani, vagy nem. A megismételt kisütés - töltés ciklusok végrehajtása mindkét töltőnél e program alapja.
    (Ez a formázás sokak számára valami egzotikus, megfoghatatlan dolgot takar, ami 'jó, ha van', pedig semmi különleges nincs benne, amit ne lehetne a fent említett módon végrehajtani. Ezen felül pedig új akkuknál igazán szükség sincs erre /előre feltöltött LSD-típusoknál főleg/, az első néhány használati ciklus, mármint feltöltés és teljes kisütés után a kapacitás normalizálódik. A régebben használt és / vagy öregebb cellák frissítésekor valóban hasznos, de az a célját tekintve valóban inkább frissítés, mint formázás.)

  • And

    veterán

    válasz Kernel #5338 üzenetére

    Sőt, a manual alapján az MH-C9000-es három funkciója takarja szinte teljesen ugyanazt az alapműködést (többszöri kisütés és töltés): 1.) Refresh & Analyze, 2.) Break-In és 3.) Cycle Mode. Különbség közöttük az árammegadás módjában és a ciklusszámban van csupán. Az elsőnél a töltő- és kisütőáram szabadon megadható (vagyis kiválasztható a lehetséges értéktartományból 100mA-es lépésekben), a másodiknál a töltő - az általunk megadott! - kapacitásra támaszkodik a C/10 és C/5 áramok közelítéséhez, a harmadik pedig ugyanaz, mint az első, csak szabadon megadhatjuk a ciklusok számát. Utóbbinál plusz előny, hogy az utolsó (legfeljebb 12) ciklusok kapacitás-adatai előhívhatóak.
    A "Break-In" leírásában még ez is szerepel: " Also recommended with batteries that cannot be rescued by the Refresh & Analyze mode." Namost szerintem az nem túl életszerű, hogy ha az egyiktől nem jön rendbe a cella, akkor a másiktól (ami gyakorlatilag ugyanez, csak a névleges kapacitáshoz köthető áramértékekkel) majd igen.
    Ezen módok egybegyúrt megoldása az IPC-1(L) refresh-funkciója. Az IPC ráadásul erőlteti a kisütéssel kezdést a refresh-módban, ami nem igazán baj. Ezzel szemben a C-9000 mindhárom frissítő jellegű programját töltéssel indítja.

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz M_o_g_y_i #5344 üzenetére

    Tévútra visz ez az elképzelés. Hiába számolod ki az akkuk töltéséhez szükséges energiát (ami igaz), a töltőnek ennél többre van szüksége, mégpedig pont az áramgenerátoros kialakítás miatt. Az ugyanis úgy működik, hogy fix értékű, a cellával soros ellenálláson ejtett feszültséget (ami ugye az árammal arányos) mér a kontroller, majd úgy módosítja az állandó csúcsértékű áramimpulzusok (mivel a töltő- és kisütőáram nem statikus értékű, hanem impulzus-jellegű) kitöltési tényezőjét, hogy az áram átlagértéke megfeleljen a beállítottnak. Ezen a soros áramfigyelő ellenálláson, illetve a körben lévő többi, veszteséget okozó elemen (kapcsolófet csatorna-ellenállása, cella belső ellenállása) eső feszültség pedig teljesítményveszteséget okoz, ami a maximális 700mA-es töltőáramnál cellánként bizony 1W körül alakul.
    Tehát úgy is fel lehet felfogni, hogy az áramgenerátor ugyan valóban nem vesz fel több áramot, mint amennyit lead, de a működéséhez ennyivel nagyobb teljesítmény szükséges annál, mint amennyit ki tudunk szedni belőle, és hasznos célra (az akkuk töltésére) fordítunk.
    Mod: de lassú voltam.

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz M_o_g_y_i #5351 üzenetére

    Ez hogy jött le? Nem, nem elég! Akárhogy számolom, 2x (mivel valószínűleg két-két rekeszt sosem azonos fázisban hajt) kb. 1,4A (a kitöltési tényezővel korrigált csúcsérték) is 2,8A, meg józan paraszti ésszel 4x 700mA is 2,8A.

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz Zirowe #5363 üzenetére

    Az áram továbbra is amper, nem amperóra (az töltésmennyiség), ezért 200/100 mA-re gondoltál mint töltő- és kisütőáram. Garantáltan bazi sokáig fog tartani ;]. Sima, egyébként használatban lévő (nem ezer éve pihentetett) eneloop-okra felesleges volt refresh-t nyomni.
    1.) Mivel a ugyanazt a programot választottad, mindegy, hogy javításnak vagy karbantartásnak hívjuk. Régi vagy régóta nem használt - főleg hagyományos, nem alacsony önkisülésű - cellák kapacitásának és esetleges meglévő memóriaeffektusának jót fog tenni, de öreg, megnövekedett belső ellenállású példányoktól ezek után sem szabad csodát várni. Gyakran töltött és lemerített akkuk esetén nem igazán kell, mivel azoknál az üzemszerű működés elvégzi ezt a feladatot. Feltéve, hogy nem hagyod kialakulni a memóriahatást (vagyis ajánlott a kisütés-program használata).
    2.) Nem teljesen értem, mire gondolsz itt, de minden program - így a refresh is - töltéssel fejeződik be, vagyis amikor a "Full" felirat megjelenik majd a kijelzőn, a cellák tele lesznek töltve.
    3.) Töltés mint olyan csak egyféle van, az előzőek értelmében IPC-1(L)-nél gyakorlatilag minden más programnak is része. Így inkább az a kérdés, hogy mivel kombináljuk, ha szeretnénk vagy szükség van rá. Hétköznapi használatra is ajánlott a kisütés / discharge program a sima töltés / charge helyett, ha már egyszer a töltő tudja, mivel az kisütött állapotból indítja a töltést (természetesen a discharge is töltéssel végez). Így a használatkor megélt töltés-kisütés ciklusok teljesek lesznek, amit az a Ni-xx akkuk hosszú távon meghálálnak.
    Mod: Jó minőségű (az LSD-típusok márpedig olyanok) cellákra nyugodtan beállíthatsz nagyobb, 500 vagy 700 mA-es töltőáramot is, meg se kottyan azoknak. A legkisebb 200mA-t inkább régebbi, sok ciklust megélt, nagyobb belső ellenállású vagy kisebb méretű (AAA) példányokra tartogasd. Amelyik példány vagy típus nagyobb áramoknál túlzottan melegszik, azt legközelebb a kisebbel töltsd. A hővédelem úgyis megakadályozza a cellák durva túlmelegedését.

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz Andrewhouse #5382 üzenetére

    A minimális kapacitás kisütött akku esetén az induló töltőáram miatt lehet probléma. Az ólomakku töltése a töltési végfeszültség (13,8...14,4V) eléréséig áramgenerátoros is lehet, vagyis a töltő állandó áramot próbál áthajtani az akkumulátoron. Ennek az értékét a töltő szabja meg, ennél a töltőnél ez talán a maximális áramot, 6A-t jelent. Ez azért fontos, mert az akkuk viszont kapacitástól függő maximális indulóárammal tölthetőek, ez jobbfajta ólomakkukra fel is van írva (max. initial current vagy hasonló nevű paraméter). Ahogy a kapacitás ill. az akku fizikai mérete csökken, ez a legnagyobb megengedhető induló áramérték egyre kisebb lehet. Vagyis adott kapacitás alatt a töltő az adott akkura engedélyezettnél nagyobb árammal tölthet, ami káros következményekkel járhat, pl. gázfejlődés. Ezért van megszabva a minimális kapacitás, a maximális pedig a töltés ésszerű időtartomány miatt.
    Az edigital.hu-n egészen furcsa dolgokat is írnak, pl. hogy 16,8V-ig tölthet, ezért nekünk kell gondoskodnunk a lekapcsolásról, ami nem tűnik életszerűnek, kevésbé finoman fogalmazva egy méretes baromság (ha igaz, akkor azért, mert milyen már ez egy akkutöltőtől, ha meg nem igaz, akkor főleg).

  • And

    veterán

    válasz ftamas0201 #5400 üzenetére

    Az 1,2V-os cellafeszültség elegendő a gépnek. Épp az a baj a rosszabb minőségű akkukkal, hogy ezt a feszültséget sem tudják sokáig tartani terhelés alatt (főként a relatív magas belső ellenállásuk miatt). Az eneloop, vagy más alacsony önkisülésű típus nagyon jó választás: hiába névleg 'csak' 2000 mAh a kapacitása, esetenként sokkal több kihozható belőle, mint egy nagyobb kapacitású hagyományos típusból. Úgyhogy bizony a kapacitás nem minden, a kevesebb néha sokkal hosszabb használhatóságot jelent. A nagyobb kapacitásút nem feltétlenül tudja kihasználni a géped, mert a feszültségesés miatt már akkor kikapcsol, mikor az akku még messze nincs teljesen kisütve, és egy csomó töltés visszamarad benne. Ez akkor is igaz, ha a kapacitása ténylegesen nagyobb az eneloop-énál.

  • And

    veterán

    válasz kaliber #5413 üzenetére

    Sajnos egyenletes kihozatalra (baromira eltérő kapacitásúnak bizonyultak az egyes példányok) és belső ellenállásra (kb. az eneloop duplája) sajnos sehol nincs az eneloop-okhoz képest a Lidl-ben kapható Tronic LSD, lásd [link], de árban verhetetlen, és így is sok mindenre megfelel.
    Az utóbbi hetekben kizárólag D- és C-méretűeket láttam, AA-t vagy AAA-t utoljára decemberben találtam.

  • And

    veterán

    válasz G@ben #5419 üzenetére

    Ajánlott. Mondjuk ha úgy teszed töltésre az eneloop-okat, hogy a gép már nem megy azokkal, akkor konkrétan eneloop - vagy más normális LSD típus - esetén valószínűleg nem sokat vesztesz az előzetes lemerítés kihagyásával (bár erről, vagyis az akkuban hagyott maradéktöltés valós értékéről nem lesz értékelhető infód). De ha direkt úgy töltesz bármilyen NiMH vagy NiCd akkut, hogy jól tudod, nincsenek kisütve (csak azért, hogy 'na most aztán biztos jól fel lesznek töltve'), akkor ne csodálkozz, hogy egy idő után nem fogják hozni az elvárható működési időt, mint kezdetben. Hosszú távon a névleges kapacitásuk csak teljes töltés - lemerítés ciklusok mellett érhető el.

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz G@ben #5440 üzenetére

    "Ha nem merítem le teljesen az akksit, mondjuk 30% marad benne és úgy töltöm fel 100%-ra, akkor rövidül az élettartama?"
    Nem az élettartama rövidül, hanem a kisüthető töltésmennyiség csökken. Vagyis a hasznos, számodra értékes kapacitása. Lesz egy pakkod, amely névleg 2Ah-s, a gyakorlatban pedig 10, 20, 30%-kal kevesebb, ami majd az üzemidőben is szépen megmutatkozik.
    #5439: "[..] aztán ha valaki csepptölt rájuk, akkor nem biztos, hogy neki is el fognak menni ennyi ideig. ;)"
    De, egészen biztos ;].

  • And

    veterán

    válasz *Ropi* #5444 üzenetére

    Simán. Hogy ez miért biztos?
    1.) Ha az akku már nem vesz fel töltést, azaz a bevitt energiát nem kémiai átalakításra fordítja, akkor az egészet elfűti. Az IPC-1L 500mA-es töltés végeztével (mert észre lehet venni, hogy ettől függ) cirka 30mA-es csepptöltést alkalmaz. Ez a cellán eső feszültséggel kiszorozva kb. 40..45 mW disszipációt jelent, ami a gyakorlatban ilyen tömegnél és felületnél alig okozhat többletmelegedést.
    2.) A nem LSD akkuk önkisüléséhez képest is bőven sokszoros ez a nagyságrendű csepptöltő áram, és azoknak sincs gondjuk vele.
    3.) A 'hivatalos' LSD-ceruzatöltők némelyike laza 80..100mA-es csepptöltést ad, és azt sem említik veszélyesnek.

  • And

    veterán

    válasz apóka #5451 üzenetére

    Kisfogyasztású készülékekbe, amelyekben az elemek akár évekig is elvannak, nem való NiMH-akku, még LSD kivitelű sem. Igen, alacsony önkisülésűek, de annyira azért nem, hogy sok év múlva is használhatóak legyenek. De ha mégis, akkor nem éri meg (csak ezért) beszerezni. Ilyen cuccokba inkább RAM (tölthető alkáli-mangán) cellákat érdemes pakolni, ha már, azok úgysem nagy terhelőáramokhoz valók, és az önkisülésük a szárazelemekével vetekszik, és - legalábbis kezdetben - 1,5V-os nyugalmi feszültségűek. Cserébe szintén nem olcsók, és amúgy sem bírnak néhányszor tíz töltés-kisütés ciklusnál többet.

  • And

    veterán

    válasz Allien #5459 üzenetére

    Már szóba került régebben a NiZn-technológia (ilyen az a Conrad-os akku is): [link], [link].
    Egy jobbfajta LSD-NiMH típussal - például eneloop - összehasonlítva NiMH vs. NiZn:
    1.) Névleges ill. üzemi feszültség: 1,2V vs. 1,65V.
    2.) Kisütési végfeszültség (azaz: lemerült állapot): 1,0V vs. 1,3V.
    3.) Belső ellenállás: 40mΩ vs. 35..40mΩ (gyakorlatilag megegyezik).
    4.) Energiatartalom: 2,4Wh vs. 2,48Wh. A Conrad azt írja, hogy nagyobb az energiasűrűsége, mint a NiMH-nak, ez pedig nem igaz, különösen nem egy nagyobb kapacitású (2,5..2,8Ah-s) hagyományos NiMH-val szemben.
    5.) 4 db.-os ár: 4000Ft vs. 4000 Ft.
    6.) Töltési módszer: áramgenerátor (meredekség-detektálással) vs. áramgenerátor (töltési végfeszültségig, 1,9V-ig) majd feszültséggenerátoros. A csak Ni-xx típusokhoz való töltők nem használhatók a NiZn-akkukhoz. Mindkét típus gyorstölthető legfeljebb 1C árammal.
    7.) Önkisülés: 15..25 %/év vs. nincs adat.
    Ha fontos a (RAM-cellákkal ellentétben ténylegesen) magasabb üzemi feszültség, és nincs még jobbfajta NiMH-töltőnk, akkor ajánlható a NiZn akku. A hozzá való töltők típusválasztéka jóval kisebb, és sajnos valamivel drágábbak is, bár némelyikkel 2x 4db. cellát is adnak csomagban, pl.: [link]. Ráadásul ez utóbbi töltő univerzális, Ni-xx és NiZn cellákhoz is megfelelő.

  • And

    veterán

    válasz PHM #5463 üzenetére

    A Conrad a 4 db.-os AA-csomag alatt egy kérdésre reagálva 2-3000 ciklusról ír. Persze ez önmagában semmit nem jelent, ha nem tudjuk, hogy ennyi megélt ciklus mekkora végleges kapacitásvesztéssel jár.
    Némi tapasztalat a CandlePowerForums.com oldalon: [link]. Az önkisülés egész tűrhetőnek bizonyult, viszont az 1C áramú kisütéskor nem hozta még az adott típusra specifikált minimum kapacitást (ami 1350mA, a mért töltésmennyiség pedig <1200mAh lett) sem. Arról sincs infó, hogy a töltés indítható-e kisütés nélkül bármely állapotban, azaz van-e memóriaeffektus, bár az az ilyen CC/CV-töltési módszerrel megáldott típusokra az nem igazán jellemző.

  • And

    veterán

    válasz kaliber #5466 üzenetére

    (Hát igen, ezért a különbségért /meg 500 Ft postaköltség/ már megéri egy himihumi kft-nek előre utalni, vagy 1400 Ft-ért utánvéttel rendelni. Persze ha az ember pesti, akár el is mehet érte. Néha még a Conr@d is ingyenesen küld, legutóbb én így rendeltem tőlük, karácsonyi akcióban. Szóval vidékiként nem biztos, hogy ezen olyan rengeteget tudsz spórolni, főleg ha még mást is rendelsz a Conrad-tól, vagy amúgy is a fővárosba kell látogatnod.)

  • And

    veterán

    válasz gezatata #5476 üzenetére

    A Voltcraft CM410 nem egyszerűen jobb vagy rosszabb, mint az IPC-1L, hanem más. Van, amiben jobb, és olyan tulajdonsága is, amelyben bizony hiányosságot mutat az IPC-hez képest.
    - Töltőáram: 200, 500, 700mA (IPC-1L), ill. 500, 750, 1000mA (CM410).
    - Kisütőáram: 100, 250, 350mA (IPC-1L), ill. fix 250mA (CM410).
    A programok nagyjából ugyanazok, de a CM410-nél van néhány plusz finomítás, például kisütés újratöltés nélkül és újratöltéssel is, illetve az IPC refresh-programja helyett van egy- illetve kétciklusos mód. A CM410 egyértelmű előnye a két - pontosabban a NiCd-t is ideértve: három - különböző kémiájú cellatípus töltése, és bár a rekeszenkénti cellakezelés alap, a Ni-xx és a NiZn egyidőben nem keverhető. Ezen felül a tápfeszültsége 12V, így akár közvetlenül szivargyújtóról is használható (utóbbi kábelt nem adják hozzá, de egyszerűen el is készíthető). A hátránya viszont az, hogy a töltőáramok között nincs igazán kis érték régebbi / kisebb kapacitású Ni-xx cellákhoz, esetleg AAA-mérethez. Azzal meg nem megyünk sokra, ha a hővédelem már fél ampernél is lekapcsolja a töltést, mert nem tudunk kisebb áramot választani.
    Ha csak jó minőségű, LSD NiMH-hoz és a későbbiekben NiZn-akkukhoz kell, akkor a CM410 jó választás lehet. Ha nem tervezel NiZn-t használni, és vannak régebbi NiMH, esetleg NiCd-celláid, amelyeknek a 0,5A már túl sok, akkor az IPC-1L a jobb választás.
    #5475: Hát ja, a Conr@d-ba amúgy is csak akkor megy az ember, ha muszáj. Az "egykétéves", összeghatártól függő garanciáról szóló történetedre nagyon is jól emlékszem :U. Bár ez nem von le semmit abból, hogy a törvényi kötelezettséget azért teljesítik, ja és kártyával is lehet fizetni. Az akciós ingyenes futár meg kész főnyeremény, ha a megfelelő időben rendelünk, ami persze eléggé ritka (bár eneloop-ot sem háromhavonta veszünk).

  • And

    veterán

    válasz *Ropi* #5479 üzenetére

    Idézet az adatlapról ([link]):
    "A töltőkészülékkel egyidejűleg maximálisan négy újratölthető, NiCD ill. NiMH típusú ceruza- és mikroakku tölthető. Ne kísérelje meg más típusú akkumulátor (pl. lítium vagy nikkel-cink akkuk stb.) töltését, és ne tegyen be nem tölthető elemeket a töltőkészülékbe."

  • And

    veterán

    válasz *Ropi* #5481 üzenetére

    Sajnos a magasabb típusszámból ezek alapján semmi nem következtethető ki. Az viszont kifejezetten érdekes, hogy a Conrad az #5459-es hsz. linkjén - mellesleg nagyon helyesen - leírja, hogy kizárólag NiZn-kompatibilis töltőt használjunk ezekhez, majd példaként felsorol négy (meg bónuszként egy értelmezhetetlen) rendelési számot különféle töltőkhöz, amelyekből kettő egyáltalán nem képes NiZn-cellákat tölteni. Ez a bizonyos két szám a CM420-ast takarja, az egyik csak a töltő, a másik pedig annak a NiMH-akkukkal együtt csomagolt verziója :(.

  • And

    veterán

    válasz #48613632 #5511 üzenetére

    "Vagy miért 3A a gyári?"
    Szerintem rosszul emlékszel, az IPC-1L tápja 3V-os, 2,8A-es terhelhetőséggel.
    "Mi van, ha 2.5A adapterrel használom, és elvben a 700mA töltőáramot választom, 4db akksival? Hibás visszajelzést kapok?"
    Mi a helyzet akkor, ha egy tápból nagyobb áramot akarsz kivenni, mint amennyit az elvileg le tud adni? Természetesen túlterheled. Az IPC eleve impulzusüzemben dolgozik, ami azt jelenti, hogy egy cellára sem a névleges töltőáramot adja, hanem annál jóval nagyobbat, de az áramimpulzusok kitöltési tényezőjét (ugyanis négyszögjelről van szó) úgy módosítja, hogy a töltőáram átlagértéke megfeleljen a beállítottnak. Tehát arról szó sincs, hogy a tápot csak akkora árammal próbálná terhelni, amekkorát az még elbír. Eleve: honnan tudná a töltő, hogy a rákapcsolt tápnak mekkora a terhelhetősége? A manual-ban biztosan le van írva, hogy csak a hozzávaló töltővel használható, és ez nem véletlen. A túlterhelésnek pedig számtalan következménye lehet, de ez a táp kialakításától és túláramvédelmétől függ:
    - Lehet, hogy egy ideig simán elvisel plusz 12% túláramot, bár hosszabb távon ez biztosan nem egészséges, túlmelegedhet, stb.
    - Belső rövidzár- vagy túláramvédelem működésbe lép, és például áramgenerátoros módba vált a táp (ami annyit jelent, hogy a kimenő áramát a kapocsfeszültség csökkenésével a maximális limitértékre, 2,5A-re korlátozza, de ekkor ugye a töltő tápfeszültsége csökken).
    - Leold, a kimenőfeszültséget elveszi, biztosíték kiég, vagy hasonló.
    Ha meg nincs túláramvédelme, vagy nem kielégítően működik, akármi történhet: félvezetők tönkremennek, elfüstöl az egész.
    Összefoglalva: egy készüléket csak a hozzávaló (vagy ugyanolyan feszültségű, de az eredetivel megegyező vagy nagyobb terhelhetőségű) táppal üzemeltessünk, mert semmi garancia nincs arra, hogy hosszútávon működőképes marad a tápegység vagy a töltő. A korábban említettek miatt ráadásul az IPC külső tápegységének maximális árama csúcsban elég jól ki van használva (már két cella töltésénél is), tehát a franc se tudja mi történik akkor, ha kisebb terhelhetőségű tápot teszünk alá. Én nem próbálnám ki. Lehet, hogy 'csak' a táp bánná, de akkor sem. Az orosz rulett csak rövidtávon hozhat szerencsét :U.

  • And

    veterán

    válasz koppim #5525 üzenetére

    Ez így kicsit hiányos leírás, hogy 'elemteszt'. Az ugyanis általános esetben nem más, mint feszültségmérés, csak nem a DVM-ekre jellemző nagy (10MΩ) bemeneti ellenállással, hanem annál sokkal nagyobb, a kisütésre jellemző áramértékkel terhelve. Vagyis ilyenkor nem az áramértékre vagyunk kíváncsiak, hanem arra, hogy a cella terhelés alatt is megtartja-e a normál (névlegeshez közeli) feszültségét, vagy sem. A nagyimpedanciás (közel nulla terhelőárammal végzett) akku- vagy elemfeszültség mérés ugyanis sok esetben nem mérvadó.
    #5526: "[..] de soha nem csináltam refreshet nincs értelme"
    Azért ez így elég erős megfogalmazás. Mondjuk úgy: számodra nincs értelme, vagy nem vagy teljesen tisztában azzal, hogy mikor jó egy frissítést végigcsinálni. Egyébként több esetben is, de tipikusan a régóta - több hónapja - nem használt, vagy épp olyan akkuk esetén, amelyeket a terhelésként alkalmazott készülék nem merít le teljesen, és el akarjuk kerülni a memóriaeffektust.
    "de ha 2000 helyet 1950mA/h"
    Ilyen mértékegység, hogy A/h, mA/h (meg az ezekhez hasonló kW/h) márpedig nem létezik ;]!
    Mod. #5527: Az akkuteszter nem is arra való, hogy kapacitást mérjen. Egyszerű megy / nem megy teszt a célja. Ha azt látjuk, hogy terhelőáram hatására az elem/akku feszültsége leesik, akkor cserélni vagy tölteni kell. Természetesen ez szimpla feszültségméréssel és terheléssel (ellenállással) is megoldható, nem kell hozzá dedikált 'akkuteszter'.

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz Ádyka #5543 üzenetére

    "Felbontás után 250 mA-es kisütés eredménye, azaz gyárilag ennyi volt bennük:"
    Itt mintha lemaradt volna a kép..
    Az egy (természetesen fontos, de nem az egyetlen lényeges) dolog, hogy mennyi töltés volt bennük, vagy mekkora kapacitást mértél az első feltöltés után. Sajnos az Energizer hagyományos NiMH-típusairól mostanában jókat elvétve lehet itt olvasni, hogy finoman fogalmazzak, ezért nem volna baj, ha valóban használható LSD-vel állnának elő. De csak annak alapján, hogy te egy ismeretlen (?) gyártási idejű akkura a különösen ajánlott címkét illeszted, ez még kevésnek tűnik. Ahhoz kellene még néhány tulajdonság pontosabb ismerete:
    - Hogy teljesít a gyakorlatban? A kétcellás finnyás fényképezők mennyi töltést hagynak benne, mikor akkumerülés miatt végleg kikapcsolnak?
    - Mekkora a belső ellenállása? Mert pl. a Lidl-ben kapható Tronic LSD-é nem túl jó (az eneloophoz képest kifejezetten rossz). Másképp: a kisütés során mennyire tartja a névleges feszültségét?
    - Hosszú távú önkisülése mekkora? Ez persze csak hónapok után deríthető ki.

  • And

    veterán

    válasz andrade #5552 üzenetére

    Nézd, az AA-méretű eneloop-nak pont nem árt az 1A-es töltés. A számtalanszor linkelt adatlapja egyenesen 2A-es töltést említ, valamint a rajta szereplő töltési karakterisztika is ilyen áramú töltés mellett készült. Ezen felül számtalan teszt is bizonyítja, hogy hosszú távon sem ártalmas, pl. ez a 100 teljes ciklussal elvégzett vizsgálatot is 2A töltőárammal végezték: [link]. Végül van olyan hivatalos eneloop töltő is, amely közel 1,7A-t tol a cellára, ha egyet teszel bele, de még két darabot behelyezve is >1A-t ad (MQR06 típus).
    Tehát az a kijelentés, hogy a 700mA-t sem szereti, egyszerűen nem igaz. Én is 700-on szoktam tölteni, mondjuk nem is annyira öregek, mint a te példányaid. Ami számíthat, főleg akkor, ha már sok-sok cikluson átestek, megnőtt a belső ellenállásuk, és a környezet amúgy is melegebb a kánikula miatt.

  • And

    veterán

    válasz peti_s #5558 üzenetére

    Adatlap biztos található hozzá, esetleg ez: [link]. Alacsony önkisülést nem említenek, a belső ellenállása viszont adatlap és a kisütési görbék szerint is 40mΩ körüli fele töltöttségnél, tehát egyáltalán nem vérezne el egy digit gépben. 1,2V-os kapocsfeszültségig 1A-es terhelésnél a kapacitása 80%-át adja le, 200mA-nél ez az arány már 90%-os.
    "14 órát hajtotta szépen, itt hozta az eneloop teljesítményét."
    Ismered az átlagos áramfelvételét annak a lejátszónak? Vagy egy nem túl régen töltött eneloop-pal is eddig bírja?

  • And

    veterán

    válasz peti_s #5561 üzenetére

    450 mAh-t biztosan nem írtak rá, mivel az nem áram :U. Ha pedig mA, és a maximális áramfelvételt jelenti, az akár hihető is lehet, de ennél érdekesebb, hogy magára a tápegységre - ha van hozzá - mekkora maximális terhelhetőség van megadva. A motor felpörgetésekor viszonylag nagy áramerősség is kialakulhat.

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz PHM #5563 üzenetére

    (Ja igen, az a kérdés lemaradt, hogy tudja-e tölteni a behelyezett akkukat. De ezek szerint ha képes is erre, akkor nem túl nagy árammal, mert gondolom, a töltési lehetőség - ha van egyáltalán - nem kizárólagos, azaz töltés közben is működhet a lejátszó.)

  • And

    veterán

    válasz G@ben #5565 üzenetére

    Az eneloop-hoz végső soron ugyanazok a töltők jók, mint amelyek bármelyik NiMH-típushoz. A kisütési képesség sem kötelező tartozék, csak épp egy nagyon hasznos plusz szolgáltatás. A 450 mA-es töltőáramot pedig a gyakorlatban minden mai AA-méretű NiMH-cella elviseli.

  • And

    veterán

    válasz fuze #5570 üzenetére

    Az egyhetes nyaralás kifejezés ugyan elég keveset árul el a használati szokásokról, de ha a teljes kapacitását szeretnéd viszontlátni, akkor a kisütés - újratöltés a nyerő. De enélkül sem vesztesz túl sokat, így nagyságrendileg a maximális töltés 3/4 részével gazdálkodhatsz, azaz 25%-kal kevesebb kép készíthető velük, mint újratöltés esetén. A döntés rajtad áll, de aggodalmaskodnod egyik esetben sem kell. Gondolom töltőt úgyis viszel magaddal az útra :U.

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz ledgeri #5573 üzenetére

    Melyik típus? Mert van belőlük vagy háromféle, ami 4 cellát kezel: [link]. A Voltcraft is csak egy márka, amelyből többféle használható darabot is ajánlgatnak itt néha: IPC-1L, IPC-1, BC-500, stb.
    A hivatalos eneloop-töltők egyike sem egy nagy intelligencia-bajnok: nincs rajtuk kijelző, nem beállítható a töltőáramuk (sőt, az némelyiknél függ a darabszámtól), és kisütni, tesztelni, kapacitást mérni sem tudnak.

  • And

    veterán

    válasz ledgeri #5575 üzenetére

    A BC-500 fix (500mA-es) töltőárammal dolgozik, és bár kisütni tud, pl. a refresh-programot (többször ismételt kisütés-töltés) nem ismeri.

  • And

    veterán

    válasz Dluinet #5595 üzenetére

    Jó, de ahogy elveszed a töltőáramot (akár a csepptöltést), ez nem sokáig marad ennyi. Úgyhogy az a felvetés, hogy feltöltve 1,5V, nem igazán releváns. Ha terhelni kezded, nagyon rövid időn belül a névleges érték, 1,2..1,3V közelébe áll be. A töltés végén kialakuló kapocsfeszültség pedig 0°C-os környezetnél, vagyis a tölthetőség alsó határhőmérsékletén megközelítheti az 1,7V-ot (lásd az adatlap töltési karakterisztikáit), 1C töltőáram esetén.

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz andrade #5600 üzenetére

    Egy szuper- vagy hipermarketbe (ahol nincsenek szakeladók, csak árufeltöltők) nem a szakmai hozzáértésért megyünk, hanem az árak miatt. A fordítók meg tuti nem műszaki diplomások, ráadásul az angolban legtöbbször battery az elem is meg az akku is. Itt árnyalja a képet, hogy a csomagolás fejlécére 'NiMH-Akkus' van írva, de ilyenen minek fennakadni? Örüljünk, hogy van ennyiért. Néha még szakirányú webáruházak oldalain is olyan műszakilag helytelen / magyartalan kifejezéseket látni, hogy csak.

  • And

    veterán

    válasz andrade #5602 üzenetére

    Ki beszélt itt jóságról meg tartósságról? Ez mégis alig több, mint egy doboz cigi ára, úgyhogy itt ár / érték arányról van szó. Ha LSD, és - ahogy tomcsi23 utalt rá - van olyan jó, mint a Lidl-ben szinte ugyanennyiért kapható alacsony önkisülésű, akkor már megéri. Milyen 'eredeti' van neked, ami nem ez? Ez valami szuper Activenergy, óriási márka, nem eredeti eneloop, ránézésre sem, és nem is akar annak látszódni. Nyilván a helyén kell kezelni, és nem eneloop helyett használni fontos berendezésben. A Lidl-féle Tronic LSD megfelelt annak, amit annyiért vártam tőle, ezért nem minden alap nélkül feltételezem, hogy ez is rendben lesz. Jó ideig nem volt más LSD, csak a nagynevűek, drágán. Most meg nyugodt szívvel teszem be ezeket az olcsókat mondjuk ledes lámpába, meg kisméretű adóvevőbe, mert oda pont megfelel, hónapokig kitart benne.

  • And

    veterán

    válasz #41635072 #5649 üzenetére

    Azt a töltőt szerintem felejtsd el, a mai akkumezőnyhöz nagyon kicsi az árama.
    "Ez azt jelenti, hogy egy akksi óránként 75mA-t kap?"
    Természetesen nem. Egyrészt az áramot nem kötjük időhöz (mivel alapegység), másrészt a 2,8V-os feszültség inkább arra utal, hogy kizárólag párban képes tölteni az akkukat, a 2x-es szorzó meg arra, hogy két akkupárost kezel (?). Vagyis az árama 150mA, de ehhez mindkét fészekbe be kell helyezni az akkut, és ezzel óránként 150mAh töltést visz a cellákba. Vagyis két 3000mAh-s cellát 20 órán keresztül töltene, csakhogy valós 3Ah kapacitású NiMH AA-cella egyáltalán nem létezik, meg aztán az ennyire lassú, C/10 áramnál kisebb értékkel dolgozó töltő használata már nagyon nem javasolható. Beleőszülsz, mire feltölt, de ez már mindenképp nagyon kicsi áram egy 2..2,5Ah-s akkunak.
    A 2Ah-s eneloop miért is nem lenne elég? Szerintem meglepődnél, hogy esetenként mennyivel többre képes, mint egyes 2,5Ah-s Energizer-ek.

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz #41635072 #5651 üzenetére

    A 16 órás lekapcsolás nem más, mint biztonsági időzítés. Ezt a 2x250mA-t nem igazán értem, hány cellás az a töltő? Mert ha két cellát (vagy 2x kettőt) kezel, az annyit jelent, hogy két akkunak sorosan kell kapcsolódnia, csak úgy záródik az áramkör. Soros áramköri elemeken pedig az áram megegyezik, vagyis mindkét cellán ugyanakkora értékű lesz az áram.
    "Vezérlő" pedig minden normális, túltöltésvédelemmel ellátott töltőben van. Ha szigorúan vesszük, a 16 órás időzítést is egy vezérlő adja, de természetesen a valamire való védelem nem az időzítésnél kezdődik. Az ilyenfajta 'védelem' kizárólagos alkalmazása csak kisebb áramú töltőknél jöhet szóba, hisz a mai >=2Ah-s cellák ilyen kis árammal nehezen tölthetők túl.

  • And

    veterán

    válasz elistvan #5664 üzenetére

    "Jóval tovább dolgozik 250Mah töltéssel mint kéne", illetve
    "Akkor sem tölti fullra őket [..]"
    Lehet, hogy rosszul értelmezem, amit írtál, de ez így ellentmondásnak tűnik: ha 'jóval tovább' tölti, mint kellene, akkor hogy lehet, hogy 1600 mAh-nál megáll?? (Ja, a milli és a Mega között utóbbi javára milliárdszoros különbség van, tehát maradjunk a mA-nél ;).)
    Az, hogy a bevitt töltés nagyobb, mint a kivehető (ami a kapacitást jelenti), NiMH-nál természetes a töltési hatásfok 60..70%-os nagyságrendje miatt. De ha egyszer csak 1600mAh-t vitt be, mielőtt "Full"-t írt volna, akkor nem tölthette tovább, mivel a névleges kapacitását sem töltötte be, pedig annál többet kellett volna. Ugye nem a korábban teletöltve eltett akkukra indítottál újból töltést? Hosszabb távon - minimum több hónapon át - tárolt cellákra esetleg érdemes refresh-programot indítani, ha biztos akarsz lenni a dolgodban. Azt sem értem, hogy milyen 250mA-es töltést említesz egy BC-700-as típusnál (ami az IPC-1L-lel ekvivalens), mivel ilyen töltőáram-értéket nem is támogat, csak 200, 500 és 700 mA-t. A kisütőáramok között találni 250mA értéket, mivel a kisütés mindig a beállított töltőáram felével történik.
    "Tehát: A töltővel lehet-e simán olyat, hogy aktuális töltöttségi kapacitás kijelzés?"
    Ez abban a formában, hogy beteszed a töltőbe a cellát, mire a kijelzőn mAh-ra pontosan megjelenik az aktuális töltöttség, elvi lehetetlenség. Ehhez ki kell sütni az akkut, úgy kiderül, mennyi töltés volt benne. Erre a discharge, vagy még inkább a refresh program felel meg (mivel utóbbi a kisütést követő feltöltésnél nem nullázza ki a töltésszámlálót).
    "Sokáig áll a töltő gy értéken tehát pl már 1órája ezt az 1590 körüli értéket mutatja? Ilyenkor mi van?"
    Legkézenfekvőbb válasz az, hogy már fel van töltve. Nem mutatja közben azt, hogy "Full"? Vagy refresh-programot választottál, és az még fut, mivel olyankor az utolsó kisütött kapacitás marad a kijelzőn töltéskor és a következő kisütéskor is.
    "Mit érdemes beállítani, hogy kihozzam a maxot az akkukból?"
    Többszöri (automatizált) kisütés majd újratöltés: ez a frissítő program lényege.

  • And

    veterán

    válasz drnet #5666 üzenetére

    Ne töltsd fel, mivel már töltve van! 1.) Vagy azonnal használod, és kicsivel kevesebb töltést kapsz vissza belőle, mint majd legközelebb, töltés után, vagy 2.) lemeríted, és utána újratöltöd.

  • And

    veterán

    válasz elistvan #5670 üzenetére

    Pedig a manualban világosan le van írva, hogy refresh-nél mit mutat a kapacitás kijelzése: mindig az utolsó, már lefutott kisütés eredményét lehet róla leolvasni. Amikor a következő kisütés elkészül, és töltésre vált, csak akkor fog frissülni az az érték, máskor nem, és a folyamat legvégén is az marad rajta. A végéről pedig ugyanúgy fogsz értesülni, mint minden más program befejezéséről: "Full" felirat lesz az adott cellafészeknél az LCD-n. Mivel a lehető legkisebb áramot választottad (amúgy feleslegesen, mert nyugodtan beállíthattál volna nagyobbat is), nagyon sokáig is eltarthat. Egyetlen kisütés-töltés ciklusideje 200mA-es töltéssel és a hozzá tartozó 100mA-es kisütéssel körülbelül 30 óra (nálad a kisebb kapacitás okán mondjuk egy nap), és ilyen ciklusból akár 3..4-et is lefuttat a töltő, mire végez. Ha már elkezdted, és nincs halaszthatatlan dolgod azokkal az akkukkal, inkább hagyd, hogy végezze a dolgát a töltő. A végén láthatod azt a kapacitást, amire sikerült feltornászni a cellákat a többszöri lemerítéssel és újratöltéssel.

  • And

    veterán

    válasz elistvan #5672 üzenetére

    Ha van türelmed kivárni, akkor hagyd, hadd fusson le ez a program. Kérdés, hogy mióta megy, és kellenek-e hamarosan az akkuk.
    #5674: Mondjuk ha 1600mAh volt elsőre benne (ugye az első megjelenő kapacitásadat a legelső kisütés eredménye), akkor az nem olyan rossz, hiszen a névleges érték 80%-a, az önkisülés pedig igen erősen függ a tárolási hőmérséklettől. Én korábban ebben a topikban említettem, hogy 85% maradékot mértem fél év után, de az átlagosnál melegebb panellakásban.

  • And

    veterán

    válasz tomcsi23 #5702 üzenetére

    Kábé mint a Lidl-s piros Tronic, bár azok jobban szórtak ([link]). Már csak ennek a szuper ActivEnergy-nek a belső ellenállására volnék kíváncsi :U.

Új hozzászólás Aktív témák