Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • And

    veterán

    válasz vz12 #13044 üzenetére

    "így saját töltőre nem lehet tenni (mondjuk refresh céljából)"
    Mondjuk egy Li-ionnak olyanra nem is igen van szüksége.
    Kérdés-1: Valamennyit biztos ront a kihasználható ciklusszámon, ha a Li-akku teljes töltés-kisütés módban van használva, de érzésem szerint a dolog túl van misztifikálva. El kell dönteni, hogy - ki tudja, pontosan mennyivel - 'hosszabb' élettartamot, vagy hosszabb működési időt akarunk. Én nem szórakoznék ilyennel, mivel egy 18650 méretű akku könnyen beszerezhető normális minőségben, nem ugyanaz a kategória, mint egy notebook vagy drága telefon (sokszor házilag cserélhetetlen) akkuja. Ha az eredeti 'elfogy', rendelsz másikat, maximum küzdesz egy kicsit a cseréjével, és meg van oldva. A Li-ion töltők különben sosem működnek 'állandó töltéssel' még akkor sem, ha a töltő tápegysége (vagy 'töltő' kábel) állandóan rá van dugva a készülékre. A Li-ion és -polimer akkuk töltését szinten tartani nem ugyanazt jelenti, mint egy NiMH-akkuét, vagyis egy valamirevaló Li-töltésvezérlő a végfeszültség elérésekor teljesen lekapcsolja a töltőáramot, és csak egy adott alacsonyabb kapocsfeszültség értéken kapcsolja vissza. Így a Li-ionokat apró ciklusokban lehet szinten tartani, nem kell attól félni, hogy a töltőáram örökké rajtuk marad (ez ugyanis kifejezetten tiltott). Nyilván erről is sokaknak van saját pro-kontra tapasztalatuk, az én céges notebook-jaim eddig is szinte folyamatosan töltőn voltak, és a heti néhány alkalommal végzett terepi használat során nem vettem észre erős akku degradálódást, meglehetősen idős korában volt szükség csak az akkucsomag cseréjére.
    Kérdés-2: ha igaz a Li-ionra, akkor a 18650-re is (mivel ez csak egy méretjelölés, nem típust takar). Szerintem nem éri meg ezzel vacakolni.

Új hozzászólás Aktív témák