Keresés

Hirdetés

  • TopSpin 2K25 teszt

    gp Djokovic nélkül ugyan, de bő évtizedes kihagyást követően visszatért a TopSpin-széria – itt van minden Grand Slam, de vajon a játéknak mekkora esélye van a világelsői címre?

  • Szimpatikusnak tűnik a T Phone új generációja

    ma A Telekom saját márkás modelljeinek új generációja jelentős előrelépés az első T Phone-okhoz képest.

  • AMD Radeon undervolt/overclock

    lo Minden egy hideg, téli estén kezdődött, mikor rájöttem, hogy már kicsit kevés az RTX2060...

Új hozzászólás Aktív témák

  • Vesa

    veterán

    válasz PR0JECTNR56 #6 üzenetére

    Na igen, mindig is kivert a víz attól, hogy a pornótól védik a gyereket, de a lefejezés, a gyilkolás, a politika (tehát a nonstop hazudozás és gyűlölködés), az antivaxerek/kemtréles/laposföldes idióták és egyebek azok mehetnek, mert utóbbiak ismert módon kifejezetten pozitív hatással vannak egy gyermek fejlődésére...Ja nem. :U

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz Zsolt,72 #14 üzenetére

    Tök mindegy, a vallás -illetve általa mindenféle random senkiházi emberek-, folyamatosan beleszólnak más emberek életébe, amihez pontosan nulla joguk lenne. Akkor is, ha történetesen mesekönyvek alapján mindenféle képzelt mítikus lényekről fantáziálnak esténként.

    "Egyáltalán nem tabu, de tény, hogy korlátozás vonatkozik rá. "

    Szuper, akkor korlátozzák saját magukat, a többiekről pedig le lehet szállni végre!

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz dabadab #65 üzenetére

    "A nagyon prűd családban felnövő fiatalok, akik tényleg nem láttak pornót meg semmi ilyesmit, érzésem szerint szintén nagyon gyengén teljesítettek aztán a szexuális életükben."

    Illetve ezek közül kerül ki a legtöbb aberrált és/vagy lelki alapon impotens férfi, vagy frigid nő. Nem véletlenül próbálta a keresztény egyház oly sokáig a szőnyeg alá söpörni a cölibátust fogadott papok pedofillá, meleggé, vagy egyéb szexuálisan megborulttá válását. Ez az egész teljesen ellentétes a genetikával, azt meg nem lehet elnyomni, a hormonok már csak olyanok, hogy működnek mindenféle vallásos hallucináció ellenére is.
    Vagy okoznak egy jó kis pszichés zavart a mérhetetlen bűntudattól, aztán az illető szépen beleőrül abba, hogy nem áll fel a cerka, vagy nő esetén, nem képes élvezni a szexet. A bibliai hablatyolás többet árt mint használ, szerintem emberek millióit nyomorította már meg lelkileg, csak még ahhoz is gyávák, hogy felkeressenek egy szakembert, mert azt is bűnnek élik meg, hogy bárkivel beszéljenek az érzéseikről. Magukban pedig nem tudják megoldani, úgyhogy marad a megnyomorított lelkivilág.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz sh4d0w #89 üzenetére

    Egyetemes igazságnak pont a keresztények állítanak be mindenfélét, konkrétan egy ember(ek) által írt mesekönyvre, és a még saját maguk által is definiálni képtelen "isten"-re alapozva!

    Tehát lefordítva: isten szerint a szex tabu, de istenről senki nem tudja kicsoda, micsoda, semmiféle meghatározása vagy definíciója nem létezik! Ez így csak egy hallucinációkra alapozott szubjektív megítélés és nem egyetemes igazság. Kb. annyi értelme van, mint amikor a beteg Lipóton azt képzeli magáról, hogy Ő Napóleon, majd erre hivatkozással mindenféle kijenetéseket tesz és szabályokat fogalmaz meg más embereknek.

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz lezso6 #164 üzenetére

    A militáns ateizmust megelőzte pár ezer év militáns vallási ámokfutás az élet minden területén (vallási háborúk pl. ma is látunk párat), szóval egyrészt tökéletesen érthető és a kialakulásáért is a vallás a felelős, másrészt még így is sokkal szelídebb -gyakorlatilag jelentéktelen- a súlya történelmi léptékben, a vallásokéhoz, illetve azok hardcore brutalitásához képest. Kivéve persze a kommunizmust, de ott az ateizmus marginális ok volt, a valódi ateizmus agnosztikus ága egyértelműen intellektuális, tényekből kiinduló rendezési elv és a kommunizmust pont úgy elutasítja mint a vallásokat, mivel mindkettő értelmetlen.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz Tasunkó #167 üzenetére

    Miért kéne választani két rossz között? Irreleváns, hogy hány éves a kereszténység (vagy bármilyen vallás), ha egyszer ostobaság. Az elmebaj is létezett már pár évezreddel ezelőtt, de attól még nem lett kevésbé súlyos betegség, mert régóta létezik.

    Az pedig más lapra tartozik, hogy kinek mire van szüksége a saját megnyugtatására. Van, akinek ehhez elég az esti mese, másoknak egy komplett vallási mesevilág kell. Ez eddig magánügy. A probléma csak az, hogy ez a fajta szükséglet nem marad meg a 4 fal között, hanem egyfdajta egyetemes igazságként behaluzva, aztán ebből másokat megítélve, elítélve -akár megölve-, elkezdik a kényszerítést az egész társadalomra.

    Köszönöm, én nem kívánok választani sem a kereszténység, sem az iszlám, sem a corpo szektás agyrém között, mert mindegyiket elmebetegségnek tartom!

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz lezso6 #170 üzenetére

    A vallások által okozott károkozások, történelmi tények...
    Egyébként az ateizmus kapcsán Te is általánosítasz...

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz lezso6 #174 üzenetére

    "Továbbra sem sikerül a kettőt megkülönböztetned."

    De igen, csak nincs különösebb értelme, mivel a fundamentalizmus is a vallásból indul ki, a vallás az alapja. Hiába próbálod ezt úgy beállítani, mintha a két dolog egymástól teljesen független lenne, mert nem az. A vallási fanatizmus és fundamentalizmus, csak a vallásosságnak egy másik szintje! És mint azt szintén történelmi példák sora mutatja, gyakorlatilag csak propaganda kérdése, hogy az egyébként magukat nem vallási fundamentalistának tartó vallásosok is pillanatok alatt képesek fundamentalistává válni, amikor az "ellenséget" vallási alapon démonizálják és bélyegzik meg nekik. Valójában, bármilyen vallásos embert iszonyatosan könnyű vallási alapon befolyásolni, nem véletlenül mutatnak jelentős átfedést a konteósok és a vallásosok csoportjai!

    Történetesen, a vallás ártott legtöbbet az emberiség fejlődésének, kb. 800év középkori mélysötétséget köszönhetünk neki. Bizonyára azzal kevered, hogy a vallások uralta időszakban is volt tudományos fejlődés. Valóban volt, de nem a vallásokból fakadóan és nem annak köszönhetően. Hanem annak ellenére! Sőt, vallások és egyházak nélkül sokkal gyorsabb lett volna a fejlődés, mert nem szabott volna neki gátat a vallásos ostobaság, a babonák és a mítikus lényektől való indokolatlan rettegés. Meg persze a hatalomvágyó emberi arrogancia és hülyeség, ami erre az egészre ráépült az egyházak formájában. Azóta fejlődik igazán hatékonyan a tudomány, mióta szekularizált lett az oktatás, és kivették az egyenletből az egyházakat és a vallást.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz Tasunkó #182 üzenetére

    "Így amikor az ateizmus, szó szerint forgatja ki, az nem vehető komolyan."

    Öööö, dehogynem! A érvelésed azért téves, mert a vallások követői gyakorlatilag kedvük szerint döntik el, hogy az irományaikból mi lesz szó szerint értelmezendő, és mi lesz metafora. A gyakorlatban ez úgy szokott működni, hogy amivel nem tudnak vitatkozni mert sakk-matt helyzet, az metafora, a megfoghatatlan dolgok, mint pl. hogy "isten márpedig létezik és period", azok viszont szerintük tények. Pedig ilyen nincs! Ha a szentkönyv metafórák gyűjteménye, akkor nincs értelme a 10 parancsolatnak, a teremtéselméletnek, meg semminek, mivel ebből következően pl. Ádám és Éva sztorija is csak metafora, tehát nem tény, tehát nem történt meg, tehát nem volt bűnbeesés sem, ergo minden erre épülő bűnhődéses sztori értelmetlen és hallucináció. Ha viszont kőkemény tények vannak a szentkönyvben amit szó szerint kell értelmezni, akkor minen az lesz! Akkor meg kéne tudni magyarázni azt a rengeteg ellentmondást is, ami benne van. És nem az "áááá, az nem úgy van, mert azt nem szó szerint kell érteni, az csak egy metafóra" kezdeű örökzöldbe menekülni. Nem tudok olyan bibliai mellékletről, ami tételesen meghatározza a főműben, hogy mely mondata/tanítása/sztorija lesz szó szerint értelmezendő, és melyeket kell csupán metaforaként összeraknia szegény hívőnek, mint egy tanmesét. Ha pedig nincs ilyen melléklet, akkor el kéne donteni, hogy most ez a könyv megmásíthatatlan isteni kinyilatkoztatásokat és tényeket tartalmaz, vagy csak estimeséket?

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz lezso6 #186 üzenetére

    Tévedsz, nagyon sokat foglalkoztam a témával, hobbi szinten, mert mindig is érdekelt, miért van szüksége egyeseknek ostoba vallásokra, és hogy ez a mentális probléma hogyan hat az emberi elmére. El tudnék itt vitázgatni naphosszat a kérdésről, pl. a legutóbbi posztodban felhozott badarságokról is, de a helyzet az, hogy az elmúlt kb. 30 év hasonló témában lefuttatott vitáinak tapasztalata alapján ennek már semmi értelmét nem látom, mert mindig ugyanazok a ciklusok futnak le. (Az, hogy mit látsz belém, irreleváns, én sem írom le, hogyan látlak az eddigiek alapján, mert nem tartozik a témához, személyeskedni pedig nem szeretnék. ;)

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz lezso6 #188 üzenetére

    "De rengeteg tudós is vallásos volt."

    Erről beszéltem! ;) Tökéletes a példa, mert ez a tény valójában semmilyen szinten nincs összefüggésben a teljesítményével és nem igazolja azt a tézist, hogy a vallásnak bármi köze volt a tudomány fejlődéséhez. Kb. annyi köze van a kettőnek egymáshoz, mint ha azt állítanánk, hogy a Nobel díjas fizikus -aki egyébként fanatikus focirajongó is volt-, tulajdonképpen a football sportnak köszönheti a forradalmi felfedezését. De tényleg nem megyek bele, mert pont ezek azok a körök amiket elölről kéne futnom.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz lezso6 #190 üzenetére

    Ez két külön téma, és rendesen szánkózol a pályák között. :D Az egyik vonal az lesz, hogy a tudományos fejlődés a vallásból következett-e, a másik lane pedig arról szól, hogy ha a vallást pszichés zavarnak tekintjük, akkor egy tudós lehet-e vallásos?

    Ugyebár az eredeti felvetésed az volt, hogy a vallásnak is sokat köszönhet a tudomány, majd ehhez odatetted érvnek, hogy a tudósok között is voltak vallásosok. Én erre reagálva írtam azt, hogy a tudós vallásosságából nem következik, illetve ez nem bizonyítja semmilyen formában azt, hogy a vallásnak bármi köze lenne a tudomány fejlődéséhez. Most pedig idekevered érvnek azt, hogy ha a vallásosság pszichéz zavar, akkor a tudós nem lehetne vallásos, holott ennek semmi köze a másik thread-hez! De beszélhetünk erről is, mert természetesen egy tudós is lehet vallásos és annak is megvan a maga számos magyarázata, csak nincs köze a tudományhoz, ahogy a sportnak sincs hozzá köze ha az a tudós focirajongó, mint említettem korábban.

    Szóval, akkor most melyik témában szeretnéd folytatni a diszkurzust? :D

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz nubreed #201 üzenetére

    +1
    Olyannyira, hogy a kettőnek semmi köze egymáshoz! Az erkölcs kultúrkör függő. Bizonyos kultúrákban egy tehén legyilkolása főben járó bűn, máshol ipari szinten gyilkolják őket és kb. senkit nem érdekel. De lehetne példának hozni a többnejűségtől kezdve ezer dolgot. Az erkölcsi normákat egy adott csoporton belül alakítják ki, és semmi közük a valláshoz. Maximum annyiban, hogy néhány vallás kisajátította magának, mintha erkölcs nem létezhetne vallás nélkül, de ez kb. az egyik legnagyobb hazugságuk.

    fatpingvin
    Igen, a papok közötti melegekkel kapcsolatos kiigazításod helyes, és ez így valóban pontosabb megfogalmazás!

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz lezso6 #214 üzenetére

    "Anno a kultúrát, erkölcsöt csak a valláson keresztül tudtad elültetni az embereknek"

    Ez oké, de ez csak annyit mutat meg, hogy az emberiség történelme történetesen vallásokkal operált. Ez ismét nem jelenti azt, hogy vallások és mítikus mesehősökben való hit nélkül, nem jöhetett volna létre kultúra és erkölcs! Miért ne jöhetett volna létre? Erkölcsi szabályrendszer és kultúra kialakítható mindenféle körítésként használt marhaság nélkül is (pl. isten, mítikus lények, menny/pokol meséje, stb.). Pont ezt nem fogod tudni megértetni egy vallásossal, mert őt gyermekkorától arra trenírozták (mosták át az agyát), hogy az erkölcs vallás nélkül nem létezhet! Holott ennek ellenkezőjét már néhány kutatás is bizonyította (szoktam ilyenkor linkelni, promt most nem tudom már hol van mert egy ideje nem vitázom ilyen témában és nincs kéznél, de rá lehet keresni).

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz lezso6 #215 üzenetére

    "Nem erről beszéltem, ez egy szalmabáb."

    Nem az! Keverted a két témát, lásd alább:

    Lezso: "Meg ugye vannak a kereszténységet igen pozitív hozadékai is, amik nékül nem lennénk ott ahol. Beleértve a kapitalizmus alapjait meg a tudományt is."

    Vesa: "Azóta fejlődik igazán hatékonyan a tudomány, mióta szekularizált lett az oktatás, és kivették az egyenletből az egyházakat és a vallást."

    Lezso: "Vannak elborult dolgok is, pl Isaac Newton, aki fanatikusan vallásos is volt, meg pl kereste a bölcsek kövét, stb., ennek ellenére ugye mégis felfedezte a gravitációt. De rengeteg tudós is vallásos volt."

    Vesa: "ez a tény valójában semmilyen szinten nincs összefüggésben a teljesítményével és nem igazolja azt a tézist, hogy a vallásnak bármi köze volt a tudomány fejlődéséhez."

    Lezso: "Ha mentális probléma a vallás, akkor hogy lehetnek tudósok vallásosak?"

    :U Pont ezeket az értelmetlen köröket nem szeretem újra és újra lefutni már.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz lezso6 #220 üzenetére

    "De arra nincs bizonyíték, hogy pl létrejöhetett volna a mai modern erkölcs kereszténység nélkül"

    Definiálnád a "mai modern erkölcs" fogalmát? A kereszténység elég sok erkölcstelenséget mutatott be létezése óta, inkvizíció, boszorkányüldözés és lehetne sorolni, plusz a vonatkozó brutalitást, vagyis gyakorlatilag a "mai modern erkölcs" -bármit jelentsen is az-, sokkal inkább annak ellenében formálódott és jött létre. Illetőleg, ha az erkölcsi fejlődés kulcsa a kereszténység, akkor a nem keresztény kultúrkörökben nem létezik "modern erkölcs"?

    "kb olyasmi kategória mint Isten létezése."

    Távolról sem, mivel a vallás/erkölcs témakör kutatható, ellentétben a még definíció szintjén sem létező "istennel". Meg is tették már többen. Ebben a tanulmányban például semmiféle összefüggést nem találtak a vallásos/ateista neveltetés és a csalásra való hajlam között. Gyakorlatilag nem volt különbség ateista és vallásos neveltetésű gyermek reakciója között. Ez önmagában elég jó bizonyíték arra, hogy vallás nélkül is létezik erkölcs, sőt, adott esetben egy ateista, aki semmiféle _vallásos_ erkölcsi nevelést nem kapott, becsületesebb lehet, mint egy vallásos erölcsi nevelésben részesült.
    Ez pedig itt arról szól, hogy a papok nem voltak segítőkészebbek egy kocsijával elakadt nő megsegítésében, mint bárki más.

    A vallásosságból logikailag nem következik az erkölcsi rendszer, különben nem léteznének valláson belül erkölcsi viták (vagy a vallások közöttiek), hiszen az valamiféle egyetemes rend kéne legyen, amit a hívőknek egységesen el kell(ene) fogadniuk. Ezzel szemben az erkölcs kultúrkörönként változik, de még azon belül is fejlődik, akár vallás nélkül is (pl. istenben nem hívő többségi társadalmakban)

    "másképp hogy terjedne? Hogyan lehet kivitelezni?"

    Oktatással! De ahhoz semmi szükség nincs mellékesen mindenféle mítikus isteni lényekről zagyválni és rettenetes bűntudatot kelteni gyerekekben és felnőttekben, mindenféle képzelt fantazmagóriára való hivatkozással.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz lezso6 #224 üzenetére

    A kettő nem választható szét! Amennyiben a brutalitás csak egy szűk csoport műve lett volna, a többiek akkor is asszisztáltak hozzá. Az élve elégetett szerencsétlen nőket nagyrészt megvetette az egész közösség, nem arról volt szó, hogy a főpap gonoszságból égetni akart, de a tiszta vallásúak tömegei fejvesztve rohantak a szerencsétlen nő megsegítésére.

    De ok, nézzük akkor tisztán a vallást, mivel az emelkedett erkölcsű keresztyén bibliában is van durva vérengzés, nem is kevés.

    Mózes 2. könyve, Egyiptomi tízcsapás: Ezek szerint isten gyakorlatilag egyetlen ember miatt büntetett meg egy komplett népet, vagyis tkp. tömeg/gyerekgyilkos is egyben, ami nem csak a modern, de bármilyen erkölcsi norma szerint súlyos erkölcstelenség. Ráadásul nem áll meg itt, mert még a szintén teljesen ártatlan állatok előszülötteit is kiirtja.

    Mózes 1. könyve, 34. fejezet - A sekhemi vérfürdő Már a biblia is így hívja, nem is próbálnak meg másként utalni rá.

    Mózes 3. 20,15 szerint: "Ha valaki barommal közösül, halállal lakoljon, és a barmot is öljék meg"!
    Az ártatlan állatot miért is? Az úgy erkölcsös? Most arra ki sem térek, hogy ezt az egészet alapvetően az erkölcs nevében követik el -mivel állattal közösülni erkölcstelen-, de az ártatlan áldozat legyilkolásának parancsba adása...dobpergés! az már nem az!

    Szívesen sorolnék még neked példákat, mert hobbim :), de annak bizonyítására ez is bőven elég, hogy megcáfoljuk a teóriát, miszerint a vallás nem erkölcstelen, csak a rátelepült egyházakban dolgozó személyzet az.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz ddekany #227 üzenetére

    A vallástól független csoportok nem állítják magukról, hogy az egyetemes erkölcs megalkotói és követői. Tehát bár valid amit írsz, de itt irreleváns, mert most az a téma, hogy a csak a vallás lehet erkölcsös. Aztán meg folyton látjuk, hogy nem.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz ddekany #237 üzenetére

    "És pl. a mindenféle szélsőséges politikai csoportok hogyne állítanák már magukról, hogy ők az igazság hordozói."

    Erkölcsről van szó, nem "igazságról". Az erkölcsöt a vallás sajátította ki magának, ezt hittan órán direkt oktatják, ráadásul úgy, hogy aki nem hívő keresztény, az szerintük _nem élhet erkölcsös életet_! Ez meg nettó hazudozás. A bibliai példák pedig azt igazolják, hogy a szentköny önmagában erkölcstelen, tele van erkölcstelenséggel és mindenféle gyilkosságokkal, tehát nem csak az intézményesült egyház műveli ezt.

    "akkor valószínűleg te is a vallás eszközéhez nyúlnál."

    Mert? Amikor a gyerek az osztályban veri a másikat, akkor is a valláshoz nyúlsz, hogy ezt kezeld? Vagy csak megfenyegeted egy intővel, anyucinak beköpéssel, netán kirúgással, melyekkel pont azt a hatást éred el? Semmi szükség vallásra a törvénykezéshez és szabályok kialakításához. Ha mindenáron rettegéssel akarsz rendet tartani, ahhoz sem kell mesefigurákat kitalálni akik az égből figyelnek, és majd jól lesújtanak rád. Elég, ha büntetési tételeket rendelsz a szabályok be nem tartása mögé. Szabályrendszer kell, ostoba hülyeségekben való hit meg nem.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz Tasunkó #239 üzenetére

    Azt senki nem vitatta, hogy része volt, ezt igazából Ti értitek félre! Része volt, mert ezen a bolygón pont így sikerült összehoznia az embereknek mentálisan. A kérdés az, hogy ennek valójában mennyi köze volt a valláshoz, és hogy nélküle lehet-e erkölcsös egy ember vagy egy csoport? A válasz pedig egyértelműen IGEN, erre linkeltem tanulmányt is, de a gyakorlat is mutatja, mert semmivel sem erkölcsösebbek a magukat hívőnek tartók. Ráadásul akkor pl. Csehország, ahol az ateisták/nem hívők aránya 90% a társadalmon belül, egy anarchista káosz lenne már régen, ahogy a skandináv országok többsége is. Aztán meg valamiért nagyon úgy tűnik, hogy sokkal empatikusabbak, mint az állítólagos szuperkeresztény Magyarország.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz Tasunkó #241 üzenetére

    Lehetne sorolni számos, mélyen valláskárosult országot, akik hasonló paraméterekkel bírnak a környezetet, geolokációt és egyebeket illetően. Mégis egyértelműen mélyen vallásos a többség, szóval ez a magyarázat nem igazán áll meg.

    Mivel maga a vallás erkölcstelen dolgokat is tanít és az általuk elképzelt mítikus lények sokkal inkább tűnnek gonosz bosszúállóknak, mint szerető valakinek a népirtásaikkal, állandó büntetéseikkel, és a feltétel nélküli behódolást megtagadók elleni brutális erőszaktevéssel, illetve arra történő buzdítással, ezért nem lehet komolyan venni az erkölccsőszöket sem. Innentől borul az a tézis is, hogy a vallásból eredne a tiszta erkölcs, mivel erkölcstelenségből nem eredhet tiszta erkölcs. Maximum amellett, vagy annak ellenében. Ha pl. van egy rendszer amiben ártatlan embereket boszorkánynak bélyegezve vesszőznek az utcán, akkor egy idő után lesznek olyanok a rendszeren belül, akiket ez zavarni fog, és elkezdenek ellene küzdeni. Ha a számuk átlépi a kritikus tömeget, akkor már erkölcstelen lesz az utcán embereket vesszőzni, a korábbi szokásjog ellenére is. De ez kizárólag azoknak az embereknek az érdeme, akik a változást hozták, és nem a korábbi rendszeré (pl. vallásé), ami mellett/ellen létrejött. Tehát nem a vallásnak köszönhetjük az modern erkölcsöt, hanem a jó emberek küzdelmének. Az empátia pl. legalább annyira vezethető vissza genetikai okokra, mint kultúrálisra. Rengeteg példát látunk vallásos nevelkedésű sz*rkupacokra, és vallásos nevelést soha nem kapott segítőkész emberekre is.

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz lezso6 #244 üzenetére

    Már írtam. Szabályok megalkotásához nincs szükség vallásra! Azt, hogy a lopás bűn, bármikor meg lehet tanítani egy csoportnak mítikus marhaságok nélkül is egyszerűen azzal, hogy ha lop, akkor azért büntetés jár. Semmi szükség ehhez a vallás gerincét képező eszement elmebajra, mítikus lényekkel, meg mindenféle csodákkal és agyrémekkel.

    Az mit jelen, hogy ma már anélkül is megy? Egy kisgyerek, aki ateista családban nevelkedik, soha nem kapott vallásos kereteket, mégis meg tudod neki tanítni, hogy mit szabad és mit nem.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz lezso6 #247 üzenetére

    De most tényleg mit nem értesz azon amit mondok? Régen is voltak szabályok, a monoteista vallások előtt is. Nagyon könnyű bizonyítani, szerintem már meg is tették, rá fogok keresni. Csak kell egy csoport, ahol a gyerekek nem kapnak vallásos nevelést és mondjuk távoktatásban tanulnak. Ha meg lehet nekik tanítani, mit szabad és mit nem -és miért ne lehetne-, akkor bizonyított, hogy vallás nélkül is megy. Szögegyszerű ez, és bizonyítható.

    Ráadásul mint írtam, már most is bizonyított számos családban, ahol nem kapnak vallásos nevelést, tehát nem azért fogad szót a gyerek, mert fél istentől, hanem azért, mert vannak szabályok. Szabályok meg már az ősközösségekben is voltak, még ha kezdetlegesek is. Mihez kell a vallás azon kívül, hogy rettegést keltsen a gyerekben?

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz lezso6 #250 üzenetére

    Maga az emberi faj a bizonyíték. Nagyrszét a genetikától függ, hogy valaki jó vagy rossz ember. Ezt még az állatvilágban is meg lehet figyelni, mert az állatok is képesek segíteni egy bajba jutott társukon. Ők pedig nem tanult, főleg nem vallásosan tanult "erkölcs" miatt teszik ezt -persze esetükben nem konkrté erkölcsről van szó, de ez most itt mindegy-. Mivel az állatvilágban a segítségnyújtás egy létező működés, bizonyított, hogy bizonyos fejlettségű élőlények képesek eldönteni, mi a jó és mi a rossz. Ha szükséges, meg is regulázzák azokat pl. egy falkában vagy egy családban, akik "rosszat" tesznek. Nincs szükség vallásra! Csak az embernél ez így alakult ki, legnagyobb szerencsétlenségünkre. Mai napig rengeteg bajt okoznak a vallási butaságok, és fanatizálni képesek a hívőket.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz sh4d0w #255 üzenetére

    "Ami viszont a Bibliaban le van irva, nem valtozik, fogodzot ad, abszolutum, a jo es a rossz fogalma allando."

    Ismersz egy terroristát, aki éppen atomot készül dobni egy városra. Ha megölöd, akkor megmentesz sokmillió életet, miközben vétesz a szögegyszerű "Ne Ölj!" parancs ellen. Ha nem ölöd meg, nem vétesz ellene, de társtettes leszel népirtásban. Hogy a fenébe lenne már állandó az a sok marhaság, ami a bibliában van? Az adott szituáció dönti el, hogy az emberölés bűnössé, vagy hőssé tesz.

    (Továbbá a biblia tele van öldökléssel, tehát pont tőlük eléggé képmutató az, hogy "Ne Ölj!", mert az bűn)

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz lezso6 #257 üzenetére

    Az állat honnan tudja, hogy segítenie kell? Nincs semmilyen vallásuk! Vagyis ez genetika és period!

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz lezso6 #261 üzenetére

    Megint keversz. Bizonyítékot vártál arra, hogy erkölcs kialakulhat vallás nélkül is. Ha egy állat segít egy bajba jutott másikon, az mennyiben más, mintha ezt egy un., "erkölcsös" ember teszi az embertársával? Semmivel. Tehát bizonyított, hogy erkölcs létrejöhet vallás nélkül.

    Van-e önzetlenség az állatvilágban?

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz dabadab #262 üzenetére

    Igen, de ez csak csak egy szűk szituációs lista ahol nemcsak megengedett, de kifejezetten ajánlott ölni. Mondjuk ez már eleve felveti a teljes értelmetlenség és az erkölcsösködő képmutatás vádját, mert nyilvánvalóan személyes önérdekből született az a lista. A hívők többsége sem így értelmezi, hanem a szögegyszerű verziót. Ne Ölj!, mert az ölés bűn aztán kész.

    Mindenesetre, az a rengeteg konkrét szituáció az életből, ahol embert ölni kifejezetten a jó érdekében szükséges, nincs benne a felsorolásban, tehát ennek ellenére is bűnnek számít a könyv szerint.

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz lezso6 #264 üzenetére

    Nincs jelentősége annak, amin lovagolsz, mivel az erkölcs, az konkrét cselekedetekben ölt testet. Ha segítesz a bajba jutott társadon, akkor erkölcsösen jársz el, ha nem segítesz, akkor meg nem. Ha igaz lenne, hogy az erkölcs csak valláson keresztül alakulhat ki, akkor az állatnak sem lehetne erkölcsös cselekedete, tehát nem segítene a társán, mert azt se tudná, mi az. De van ilyen, és bizonyíthatóan létezik! Semmiféle szalmabáb nincs csak nem érted, vagy nem akarod érteni, végülis teljesen mindegy.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz lezso6 #271 üzenetére

    "nem állítottam ilyet, hogy az erkölcs csak valláson keresztül jöhet létre."

    Konkrétan azt állítottad, hogy: "Anno a kultúrát, erkölcsöt csak a valláson keresztül tudtad elültetni az embereknek", majd később: "De magát az erkölcsi irányelveket valláson keresztül lehet terjeszteni", és végül, hogy: "De arra nincs bizonyíték, hogy pl létrejöhetett volna a mai modern erkölcs kereszténység nélkül"

    Vagyis szerinted, bár létrejöhet az erkölcs valláson kívül, de vallás nélkül megreked, mert máshogy -szerinted- nem lehet terjeszteni. Nem teljesen értem, hogy ezt mire alapozod? Semmiféle bizonyítékod nincs arra -eddig legalább is, még nem prezentáltad-, hogy egy vallás nélkül kialakult erkölcsi szabályrendszert miért ne lehetne vallás nélkül terjeszteni??
    Ennek kb. annyi értelme van, mint ha pl. azt állítanád, hogy a szocializmusban viszonylag jól működött a szexuális felvilágosítás, miközben az ezt megelőző vallásos társadalmi rendszerekben pedig nem, tehát kijelenthetjük, hogy a szexuális felvilágosítást csak a szocializmusban lehet hatékonyan terjeszteni.
    Az, hogy az emberi társadalmak egy ideig történetesen vallásokon keresztül szerveződtek, nem bizonyíték arra, hogy az erkölcs fejlődéséhez jelentős közük lenne! Sőt, a vallások "erkölcse" legtöbb esetben netto erkölcstelenség, a mindenféle vesszőzésekkel, megkövezésekkel, kínzásokkal, gyilkolásra adott szent parancsokkal, és ez alól sajnos a kereszténység sem kivétel. Tehát maximum annyi jelenthető ki, hogy a vallás nélkül kialakult erkölcs, a meglévő vallásos környezetben, vagy amellett, és/vagy annak ellenében fejlődött tovább.

    "Ha egy állat látszólag erkölcsös cselekedet valósít meg (pl megmenti a másikat), az nem igazán jelent semmit, mert a következő pillanatban meg lehet letépi az arcodat"

    Egyérszt, az állatok többsége sem tépi le az arcodat ok nélkül. Hogy az okát nem érted, az más kérdés, de van oka. Másrészt, az ember is ezt csinálja! Egyik nap még pillangókat ereget a templomban, másnap meg agyonveri a szomszédot valami miatt (nyilván sarkítok, de érted...). Látjuk, milyen brutalitásra képesek a vallásos emberek is és hogyan képesek önmagukból kifordulni. Azt még el tudom fogadni, hogy az állatoknál a túlélési esély/haszon mentén történő működés a vezérelv, de ez az emberre pont úgy igaz, mint az állatokra. A legnagyobb mélykeresztény is gyilkolni fog, ha pl. a gyerekének az élete múlik rajta. Továbbá, az un. "önzetlen segítség", legtöbb esetben baromira nem önzetlen, hanem a segítő egyén saját lelki békéjének eléréséhez egy eszköz. Pl. mert valamilyen lelki probléma miatt úgy érzi, ha segít másokon, akkor a saját lelki fájdalma csökken. Ez egyébként nettó önzés, csak a tettek szintjén mégis segítségnek fog látszani. A pszichológia sokat foglalkozik a jelenséggel. A mások fájdalmából -segítésük által- erőt merítés, ismert mentális működés.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz lezso6 #277 üzenetére

    "Valahonnan el kell indulni, valamilyen módon, hogy ott legyünk ahol most."

    Itt valójában árnyékbokszolsz. Nem vitatom fentieket, eddig sem tettem. Azt vitatom, hogy ennek az "útnak", vagy fejlődési folyamatnak, a vallás egy nélkülözhetetlen eleme lenne. Mert nem az!

    Ha az autós példádnál maradunk: nem azt vitatom, hogy a modern járművek előtt előbb a kezdetleges állat húzta szekérre volt szükség, hanem azt, hogy a modern járművekig az állat húzta szekér helyett, mondjuk az állat húzta szánkóval is eljuthatunk (képletesen, nyilván).

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz Tasunkó #286 üzenetére

    Az emberi fejlődést a kezdetektől a tudomány hajtotta, még akkor is, amikor nem annak hívták. A bibliai alapú létezés természeténél fogva nem képes fejlődésre, mert bigott, merev, és a szokások rabja. Olyannyira, hogy a mesébe bele nem illő felfedezéseket akár gyilkolással is próbálta elnyomni, ez a vallások legsötétebb történelmi ténye. Robbanászerű fejlődésnek indult az emberi civilizáció, mióta szekularizálták az oktatást és a tudomány végre az egyházi terror alól felszabadult. Annyit fejlődött a technológia 200 év alat -minden szinten-, mint előtte 5000 év alatt sem! Ez a legjobb bizonyítéka annak, hogy a vallás valójában negatív hatással van a fejlődésre, gyakorlatilag az ellenszelet generálja (egyébként mai napig ha tehetnék, valószínűleg az utcán lógatnák fel póznákra a tudósokoat, csak már szerencsére nem áll módjukban). Bár amit ma látok akár itthon is, hogyan lehetetlenítik el a tudományos életet, vagy amikor már arról zagyválnak a kórházakban, hogy imával kell gyógyítani és az orvosok tkp. hülyék, akkor azért kicsit elbizonytalanodom. Lehet, hogy lesz itt még egy inkvicíció v2.0, csak várjuk ki a végét. Futótűzként terjed a hülyeség, az ezotéria, a mindenféle vallási szekták és egyebek, ezt a Covidnál előbújt antivaxerek tömegei is jól mutatták.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

Új hozzászólás Aktív témák