Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • adalbert1

    veterán

    válasz Vladi #5395 üzenetére

    Valaki elmondaná nekem, hogy az miért jó, hogy órákkal megrövidítik a nyitvatartásokat? Mert laikusként én ezt úgy értelmezem, hogy akkor ugyanannyi vásárló fog egy rövidebb intervallumba tömörülni, és így vélhetően egy adott időpontban többen tartózkodnak majd az eladótérben, mint hosszabb nyitvatartás esetén tartózkodnának- számomra úgy tűnik, hogy ez növeli a fertőzés kockázatát.

  • adalbert1

    veterán

    válasz emvy #5713 üzenetére

    Én azért remélem, hogy jövő hétre normalizálódik ez - elvégre aki mondjuk a héten vett 90kg lisztet meg 20 kg húst, az remélhetőleg nem fog jövő héten is még ennyiért bemenni - illetve még talán az lehet megoldás, hogy a társadalom nagy részének nem igazán vannak tartalékai, így ha most a héten bespájzolnak, akkor a következő fizetésig elég kevés elkölthető pénzük marad.

    Amit nem értettem, hogy ma a SPAR-ban egy vásárló úgy pakolta a kocsiba az akciós Tomi mosógélt, mintha nem lenne holnap - oké, lehet, hogy valami ipari felhasználó (pl. idősek otthonában mosnak, stb), de pont ettől nem félnék, hogy nem lesz elég mosószer itthon (magamra kb. heti egyszer mosok, most így hirtelen ki sem tudom számolni, hogy egy 2L-es gél mennyi ideig lenne elég, tuti elég sokáig -oké, több tagú családnál azért ez több, de bőven nyugodt vagyok ilyen szempontból hogy van itthon egy nagyobb flakon).

  • adalbert1

    veterán

    válasz #95561216 #12675 üzenetére

    Ez durva, hogy 17-en fertőződtek egy temetésen (igaz, ha mindenki közeli kontaktussal nyilvánít részvétet, akkor annyira nem is).
    Nálunk 12-én volt egy idős rokon temetése, anyám (75 éves) inkább nem ment el, pedig nagyon szeretett volna (én sem mentem el) - ennek az ilyen hírek fényében nagyon örülök, pedig akkor még nem volt semmilyen korlátozás, talán csak ajánlás volt, hogy az idősek ne menjenek sehova.

    Ami még érdekes ebben a hírcsokorban számomra, az a szervátültetéssel foglalkozó sebész halála - nem tudom, hogy amúgy még hány évet dolgozott volna, de az emberi vesztesség mellett a munkája is biztos nagyon hiányozni fog a rendszerből, ha egyszer stabilizálódik/megszűnik a vírushelyzet - ráadásul azért gondolom legalább egy 10 év képzés kell egy ilyen szakembernek, szóval biztos nem lesz egyszerű pótolni.

  • adalbert1

    veterán

    Arról látott valaki valamilyen információt, hogy a nagyobb láncoknál bővült-e a kiszállítási kapacitás?
    pl. az Auchannál éjfélkor nyílik új időpont, de az elmúlt 2-3 napban bármikor néztem, sosem volt szabad időpont (pedig ha jól értem, akkor minden nap 1 nappal megy arrébb a kiválasztható intervallum, tehát új időpontoknak akkor kellene nyílni).
    Spar, tesco ugyanez, nem láttam szabad időpontot.

    Próbáljuk betartani az itthon maradást és a távolságtartást (szerencsére mindketten tudunk itthonról dolgozni), csak a ház elé a kertbe megyünk le néha sétálni (és akkor is kerüljük a szomszédokat), amit lehet, azt rendelünk, de ha nem bírják a megnövekedett mennyiséget a szállítók, akkor muszáj lesz heti egyszer elmenni a boltba.

    Előző hét szerdán voltam utoljára a közelben lévő Aldiban, de az volt az érzésem, hogy zsúfoltabb volt, mint mielőtt bevezették a 65 év felettiek 9-12 óráig tartó vásárlását (illetve a nyitvatartási idő is csökkent).
    A fertőzöttek számának a növekedésével viszont egyre nagyobb kockázatnak tartom a boltba menést is (főleg, hogy egy aldi méretű boltban sokkal kisebb légtér jut egy vásárlóra, mint mondjuk egy auchanban).

  • adalbert1

    veterán

    válasz attiati #16262 üzenetére

    Az még kb. másfél év - addig szerintem az emberek egy jó részének lehet, hogy mentális problémái is lesznek, ha be lesznek zárva folyamatosan egy lakásba. Ok, tegyük fel, hogy ki lehetne menni, de biztos ki akarok menni, ha nem muszáj?

    Én személy szerint a jelenlegi életformámat úgy tippelem, hogy még 2-3 hónapig tudom tartani, utána, ha még úgy tűnik, hogy sokáig fennmaradna ez a berendezkedés, akkor lehet, hogy csináltatnék magánúton tesztet az egész családnak, és leköltöznénk inkább vidékre anyámhoz a kertes házba, hosszabb távon az sokkal élhetőbb lenne, mint most a lakásban egy 2,5 éves gyerekkel (oké, néha lemegyünk a ház elé a kertbe, óvatosan, hogy elkerüljük a szomszédokat, de azért ez nem ugyanaz, mint hogy mondjuk a gyereket a nap bármelyik szakaszában kivihetem a saját kertünkbe).

    A Parci által lentebb linkelt cikkben is van egy érdekes gondolat:
    "Ennek a járványnak óriási ára lesz;
    a fertőzésben elhunytak aránya elhanyagolható lesz azokéhoz képest, akik a gazdasági és társadalmi hatások miatt nem fogják túlélni ezt a krízist”

    Tegyük fel ha újra is indul valamennyire a világ még mielőtt lenne védőoltás (vagy bármi más megelőzés/gyors gyógymód), szerintem az általános bizonytalanság/bizalmatlanság miatt biztos lennének olyan szektorok, amik nem térnének vissza a vírust megelőző állapothoz: pl. turizmus - az ott állástalanná váló tömegekkel mit lehetne vajon kezdeni? Átképezni őket? Alapjövedelmet adni? Mert oké, rövidtávon működhetnek a kormányzati fizetésátvállaló és/vagy segélyező programok, de ezek fognak menni másfél évig? Vagy esetleg még tovább?

  • adalbert1

    veterán

    válasz Parci #16591 üzenetére

    Én abban az esetben is inkább később kapnám el, ha már muszáj, ha az általad leírt optimális kihasználtságon tudják tartani az intenzív osztályokat, ugyanis hétről-hétre (vagy inkább napról-napra) vannak új információk, új kezelésekkel próbálkoznak, stb. - szóval ha esetleg nagyon ramaty állapotba kerül az ember, lehet, hogy pont ez a pár hét fog számítani aközött, hogy sikeresen életben tartják-e vagy sem. :U
    (igaz papíron alacsony kockázatú csoportba tartozom -talán a 25-30kg túlsúly miatt mégsem-, de sose lehet tudni, illetve azért félek is kicsit)

  • adalbert1

    veterán

    válasz Sir Pocok #16981 üzenetére

    Most így hirtelen 2 adatot találtam, ezek szerint a magyarországi Audi gyár tavaly gyártott majdnem 165k gépjárművet és majdnem 2 millió motort.
    A másik cikk szerint itthon eladtak kb. 700 itthon gyártott Audit - csak pár kisebb modellt gyártanak itthon, de nem hinném, hogy nagyobb modellekből is annyit eladtak volna, hogy jóval 1000 fölé menjenek (és a 165k legyártott autóhoz és a 2 millió motorhoz képest ez kb. semmi szerintem).

    A Suzuki viszont olyan 180k körül tervezett gyártani itthon (hirtelen csak egy origo linket találtam), és a fentebbi eladási listán az első 2 autó itthon gyártott Suzuki, 20k feletti eladott darabszámmal, tehát őket jobban érinti az itthoni kereslet bezuhanása.

    Persze az várható, hogy amíg ez az egész tart, addig vélhetően kevesebben fognak autót vásárolni (habár az autós topikban is van, aki most cserélte le az autóját), de a magyar kereslet visszaesése miatt szerintem egy Audi esetében max. az értékesítő hálózat aggódhat, a gyárnál jobban számít a külföldi kereslet (ami vélhetően szintén visszaesik valamennyire).

    Amúgy meg arra tippelnék, hogy aki itthon megengedheti magának, hogy kitoljon a szalonból egy új Audit, annak a rétegnek kisebb része munkavállaló, mint a Suzuki vásárlóknak (vagy ha az, akkor valószínűleg jóval magasabb a jövedelme), és vélhetően sokkal több tartalékkal is rendelkezik.

  • adalbert1

    veterán

    Kiderült, hogy a gyerek egyik óvodás társának pozitív lett a koronavírus tesztje.
    Az érintett gyerek előző hétfőn volt utoljára az óvodában, és mivel beszoktatás volt, így szerencsére másik idősávban volt, tehát aznap nem találkoztak, max. közvetve kaphatta el tőle, vagy még előző pénteken.
    Viszont a hétvégére a gyereknek orrfolyása és enyhe hőemelkedése lett (tehát kb. 5 napra rá), vasárnapra nekem is folyt az orrom - rajta kívül még 5-6 gyerek hasonló tünetek miatt szintén nem ment most hétfőn óvodába.
    Vajon érdemes a háziorvoson keresztül tesztet kezdeményezni, vagy mivel nincsennek súlyos tüneteink, így nem fognak tesztelni, és magánúton kellene majd intézni (holnap mindenképpen felhívom a háziorvost)?
    Illetve akinek mostanában fertőződött meg ismerőse, az le tudná írni, hogy náluk mi volt a progresszió? Parci mintha írt volna itt korábban tünetmentesen fertőzőkről, akiknek utána sem lett semmi tűnete.
    Persze simán lehet, hogy a koronától függetlenül egy sima náthával fertőzték egymást meg a gyerekek, és minket is, igaz ez most kicsit wishful thinking.

  • adalbert1

    veterán

    válasz t72killer #39137 üzenetére

    Az óvoda azt mondta, hogy ők a személyzetet tesztelik, és szept. 18-ig az adott csoport nem látogatható, a gyerekek tesztelését oldjuk meg magunknak.

    bigdady: hát, egyelőre attól tartok, hogy nehogy ezek az enyhe tünetek rosszabodjanak (az előbb mondjuk gyorsan mértem SpO2 szintet, szerencsére jó lett) - igaz a gyerek látszólag teljesen jól van már, virgoncan elrohangál egész nap itthon - nekem már nem igazán folyik az orrom, inkább már dugul befelé, és már múlik el - de azért még jól esik a fekvés. :DDD
    Szóval nekem a progresszió alapján eddig ez kb. tényleg egy sima nátha, ezért érdekelne a tesztelés, hogy vajon akkor tényleg koronát hozott haza a gyerek az oviból, csak szerencsésen megúsztuk, vagy várható, hogy rosszabodjon, vagy tényleg egy nátha volt csak?
    Illetve a hétvégén a gyerek találkozott idős rokonnal is, de egyelőre neki is csak enyhe tünetei vannak - az ő szempontjából meg azért még inkább fontos lenne, hogy időben kiderüljön a dolog.
    Egyelőre úgy vagyunk, hogy holnap felhívjuk a háziorvost, a gyerekorvost, illetve az idős rokon a saját háziorvosát, hogy akkor mi legyen, kíváncsi vagyok, hogy mind a hárman ugyanazt fogják-e javasolni.

  • adalbert1

    veterán

    válasz adalbert1 #39141 üzenetére

    Az alábbiakat sikerült kiderítenem az orvosainktól:
    -gyermekorvos szerint addig nem tesztelnek, amíg nincs "aktív tűnete" (ami alatt lázat és köhögést értett)
    - háziorvosunk szerint rengeteg olyan nátha vagy egyéb hasonló felső légúti megbetegedés is terjed most a környéken, ami nem koronavírus (érdekes, ő a 444-es cikk statisztikáját mondta megfordítva, miszerint 80%-a ezeknek a megbetegedéseknek nem az).
    A holnapi napra nem fogok elkezdeni tesztet hajkurászni, mivel az óvoda bezárt, így amúgy is itthon vagyunk, pihenünk még pár napot, és meglátjuk, hogy mi lesz a progresszió (most már mindenki sokkal jobban van, mint hétvégén volt), esetleg jövő héten elmegyünk leteszteltetni magunkat.

  • adalbert1

    veterán

    válasz Parci #42637 üzenetére

    Ezt én is nagyon remélem, nagyon sokan csak azért mentek ide-oda, mert olcsó volt - van olyan exkollégám, aki évi kétszer tuti elment valahova a világ másik felére, csak azért, mert baromi olcsón tudott épp jegyet venni valami elárazás vagy akció miatt. (nem a turizmussal van bajom, csak az esztelen túlturizmussal, azért az árakba valahogy bele kellene venni a környezeti károk enyhítését is valahogy, illetve egy bizonyos ár felett az ilyen csak azért megyek mert olcsó szintű turisták is jobban megfontolnák, hogy mikor és merre mennek).

  • adalbert1

    veterán

    1-2 perces kontaktoknak mekkora kockázata van? Gondolom teljesen elenyésző, ha nem pont az arcunkba köhög valaki, vagy teli torokból ordít/hangosan énekel, nem?
    Most járt nálam egy futár, és csak az állán volt maszk, ellenben rajtam volt, és kb. olyan másfél méterre álltunk egymástól, amíg kifizettem kártyával a csomagot. Amiért problémásnak érzem, az az, hogy nem nyílt téren volt, ő a lépcsőházban állt, én pedig a lakás ajtajában.

  • adalbert1

    veterán

    válasz Wn2tl #79751 üzenetére

    Számomra a profi sport hasonló szórakoztatás, mint egy mozifilm, vagy koncert, tehát a kikapcsolódást segíti elő - persze ez főleg a látványos csapatsportokra igaz, tehát pl. hetente-kéthetente szívesen megnézek egy 2 órás NBA meccset, ehhez képest egy úszás-kajak-bármi egyéb pár perc alatt végigérő futamra épülő sportnál ez egyáltalán nincs meg (illetve utóbbiak tarthatnának akár 2 óra hosszat, és lehetne bármilyen kemény küzdelem, akkor sem találnám látványosnak, vagy szórakoztatónak őket).

    Szerintem nem is feltétlen az a pár darab vakcína hiánya a gond, amit odaadnak ezeknek a sportolóknak (nyilván az is jobb lenne, ha időseknek/krónikus betegeknek menne), hanem az üzenet, hogy ők fontosabbak, mint az átlagemberek, miközben kb. egy nulla helyen jegyzett, senkit nem érdeklő sportot űznek (amiben viszont van esélyük olimpiai érmeket nyerni, ami a vezetésnek kedves, mert lehet rá büszkének lenni, illetve rengeteg dolgot legitimizálni vele).

    Ha már pont az NBA-t hoztam fel szempontnak, ott arról volt hír, hogy a játékosok azért kapnának hamarabb vakcínát, mint mielőtt ténylegesen sorra kerülnének, hogy ezzel is növeljék az oltás elfogadottságát a fekete közösségben - persze van mögötte üzleti érdek is, tavaly a bubble megrendezése elég sok pénzt elvitt, szóval az idei szezont szerintem anélkül tervezik végigjátszani, és minél kevesebb kieső játékos miatt elmaradt meccset akarnak - de ennek ellenére ennek jobban el tudom hinni a valós társadalmi hasznosságát, mintha az itthoni oltáselleneseket mondjuk a magyar fociválogatott akarná meggyőzni (vagy ugyanezt a magyarázatot akarnák ráhúzni).

  • adalbert1

    veterán

    válasz Parci #80014 üzenetére

    Mondjuk ha jól számolom, akkor a 2 kg az 4000 db 500mg-os Aspirin, így az évi kb. 10 elfogyasztott szemmel várhatóan nem ez lesz a szűk keresztmetszet az életemben :), de jó tudni.
    Vannak még ilyen nem túl közismert, de hasznos ökölszabályok (ez szerintem tök érdekes volt)?

  • adalbert1

    veterán

    válasz Lauda #82440 üzenetére

    Nem is tudtam, hogy egészségügyi dolgozó, vagy idős, esetleg krónikus beteg. Ezeknek a fényében még szebb a teljesítménye.

  • adalbert1

    veterán

    válasz radi8tor #82444 üzenetére

    Szerintem ez a tény akkor is zavaró, hogy a jobban rászorulók kárára oltják őket.
    Nekem az a véleményem, hogy az életemhez semmit nem tesz hozzá, hogy nyernek-e még egy aranyat, vagy sem, ellenben az, hogy az idős családtagjaim élnek-e, az nagyon is sokat.

  • adalbert1

    veterán

    válasz radi8tor #82448 üzenetére

    Most kerestem volna arra vonatkozó friss információt, hogy vajon mennyi Pfizer vakcína van az országban, de nem találtam - viszont pár héttel ezelőtti hírek szerint nem tudnak eleget szállítani, a legfrissebb hír pedig az volt, hogy megérkezett az 500 ezredik Pfizer vakcína Magyarországra (ami ha fejenként kettővel számolunk, az 250k oltott ember, az semmi a majd 10 milliós lakossághoz képest).
    Tippre ha le tudnának elegendőt szállítani, akkor az oltás is jobban haladhatna, illetve akkor nem lett volna hír az, hogy az EU-val újabb 200 millió adag leszállítására szerződtek le.
    telex cikkből:
    "A sportoló szerint amúgy „ami a magyar hatóságok szerint jó, az jó”, tért ki a többi oltásra is."
    Ennyi erővel akkor igazán kérhette volna a kínait is.

  • adalbert1

    veterán

    válasz Drizzt #83350 üzenetére

    +1 - én is sokkal szívesebben töltenék inkább 2-3 hetet teljes zár alatt itthon (így is sajnos van, hogy 2-3 napig ki sem mozdulok), ha utána biztonságosabban lehetne lazítani, mert mindenki ezt tenné.

    Illetve itthon most azon tanakodunk, hogy mi lenne, ha a gyerek kihagyna pár hetet az óvódából.

    KC maszkja van esetleg valakinek? Mennyire kényelmes, mennyire marad a helyén?

  • adalbert1

    veterán

    válasz Parci #83360 üzenetére

    Köszi az infókat!

    Egyelőre én is rövid időtávokra terveznék vele, pl. egy fél órás bevásárlásra venném fel (esetleg extrém esetben ülnék benne pár órát az irodában, de nagyon nem tervezek bemenni a következő pár hónapban, meglátom, hogy a munkáltatóm hogy viszonyul majd a kérdéshez).
    A filter cserét hogy számolod? Mert azt írják, hogy maximum 24 óra, de milyen egyéb körülményeket kellene figyelembe venni? Nyilván pl. ha 48-szor leugrok fél órára a kisboltba akkor nem használnám végig ugyanazzal a filterrel, de 1 alkalom után sem cserélném (ez mondjuk jó a szövetmaszkban, hogy ilyen esetben ha hazajövök, megy a mosózsákba, és pár nap után ha elég összegyűlik, akkor megy a mosásba).

    Ezen kívül még vannak olyan maszkok, amik ajánlottak, és van velük tapasztalat?
    Jelenleg van itthon 10-20 db ilyen-olyan többrétegű szövetmaszk, ezeket szeretném valamilyen megbízhatóbb (vagy talán inkább bevizsgált, hogy tudjam, ténylegesen mennyit védenek) megoldásra cserélni.

    Z.É.T.: köszi neked is! Valószínűleg beruházok egyre és egy csomag filterre.

    [ Szerkesztve ]

  • adalbert1

    veterán

    Arról lehet valahol információt találni, hogy egy oltóponton átlagosan hány embert oltanak be 1 nap, és mi alapján függ, hogy melyik embert mikor hívják be?

    30 ezres vidéki kisváros, ismerősök szülei/nagyszülei:
    - 90 éves férfi, krónikus beteg - előző héten kapott pfizert
    - 71 éves férfi, krónikus beteg(?) - elméletileg a héten kap pfizert
    - 76 éves nő, krónikus beteg - a háziorvos azt mondta neki, hogy sokan vannak még előtte a listán, és most kínaival oltanak, mikor felhívta, hogy érdeklődjön arról, hogy mikor oltják. :F

    Ha a korfa alapján számolgatom, akkor a társadalom 6%-a idősebb nála, ez alapján (ha feltételezem, hogy nagyjából a korfához hasonló összetételű a helyi lakosság) olyan 1800 ember van, aki idősebb nála, tehát lassan kapnia kellene a 3. személynek is.

    Viszont az alapján, hogy egy 5 évvel fiatalabb embert már behívtak hamarabb oltásra, mint őt, azt gondolom, hogy lehet, hogy háziorvosi körzetenként külön lenne lista?

    [ Szerkesztve ]

  • adalbert1

    veterán

    válasz Parci #86313 üzenetére

    Szerintem a legtöbben nem szatyorért mentek be :DDD , hanem azt szinte mindenki vesz, hogy hazavigye a cuccokat, az elem és az izzo is olyan kiegészítő termék, hogy ha már ott van az ember, akkor dob a kosarába.

    Arról van valami hír, hogy mennyire hatásos az Astrazeneca 75 év felett, és esetleg milyen extra kockázattal jár?
    Anyámat hívták, hogy kaphatna csütörtökön, boldogan menne is, mert örül, hogy legalább hozzájut valamihez.
    Próbáltam adatokat keresni, de mivel a legtöbb országban csak mostanában kezdték a 65 feletti korcsoportnál is használni, ezért nem sok mindent találtam.
    A lakossági tájékoztató elég szűkszavú, mellett még a kovidők táblázatát néztem, ott a 63%-os hatásosság ami annyira nem tetszik, de mintha olvastam volna arról, hogy azóta arra jutottak, hogy ez emelkedett (most azt a cikket keresem éppen).
    Szóval összességében arra jutottam, hogy még egy esetlegesen alacsonyabb hatásosság esetén is jobban jár, mintha semmit nem kapna, esetleg ki tudja meddig kellene várnia mRNS vakcínára.

  • adalbert1

    veterán

    válasz Stanlee #86351 üzenetére

    Anyám azon a véleményen van, hogy biztos kéri.
    Én is azon vagyok, hogy inkább kapja meg ezt, mint hogy kockáztassa a megbetegedést azzal, hogy tovább vár egy bizonytalan időpontban beadott mRNS alapú vakcínára.
    A hatássoság terén arra jutottam, hogy még egy esetleg alacsonyabb hatásosságú vakcína is jobb, mint a semmi.

    Emellett arról akartam informálódni önmagam megnyugtatása érdekében, hogy idősebb korban van-e valamivel nagyobb kockázata, mire érdemes felkészülni esetleges mellékhatások tekintetében (aggódom kicsit, hogy ne nála jöjjön ki esetleg pont valami durva mellékhatás :B -még ha tudom is, hogy viszonylag kicsi az esélye, illetve mindent figyelembe véve még mindig az oltással jár a legjobban).

  • adalbert1

    veterán

    76 éves nő 1 hete kapott AstraZeneca első oltást, egyelőre semmilyen mellékhatás nem jött elő, igaz vérhígitót amúgy is kell szednie más okból.

    szerk.: nemsokára lejár a jogosítványom, ilyen információt küldött a BM:
    "Tájékoztatjuk, hogy a 2020. november 4. napján életbe lépett veszélyhelyzet ideje alatt lejáró vezetői engedély a veszélyhelyzet megszűnését követő 60 napig érvényes.
    Ezt az új érvényességi időt a nyilvántartásba nem kell bejegyezni és az okmányon nem kell feltüntetni."
    Szóval ha pl. április 10-én jár le a jogosítványom, és mondjuk 12-én oldják fel a veszélyhelyzetet, akkor még ápr. 12. +60 napig érvényes, ha jól értelmezem.
    Viszont ha 9-én oldják fel, akkor így jártam, és nem lesz meghosszabbítva 60 nappal az érvényessége?

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák