Hirdetés
Összegzés
Cikkünk végéhez közeledve térjünk rá az eredmények összesítésére! Először nézzük, hogy az egyes programcsoportokban hogyan alakulnak:
A renderelő alkalmazások alatt hozta a legkisebb növekedést a Sandy Birdge-E az előd Gulftownhoz képest. Itt "csak" durván 10%-kal volt gyorsabb.
A Cockos Reaper és a LameXP két olyan alkalmazás, ahol elég szokatlan eredményeket kaptunk, ugyanis ezek nem igazán kedvelik a Hyper-Threading jelenlétét. Ennek ellenére az i7-3960X jól vette az akadályokat, ennek köszönhetően 10%-kal volt gyorsabb az i5-2500K-nál.
Fotó- és videófeldolgozó programok alatt összesítve egy meggyőző, közel 25%-os előnyt könyvelhetett el az új jövevény az i7-990X-hez képest.
A különféle konvertálásokban és tömörítésekben szintén 25%-ot vert a Gulftownra az i7-3960X.
Mindent egybevetve, azaz az eredményeket összesítve, az i7-3960X 20%-kal gyorsabb, mint a korábbi csúcstartó i7-990X.
A teljesítmény/fogyasztás mutatót nézve azt láthatjuk, hogy a két kisebb, Sandy Bridge alapú i5 és i7 processzort most még sem sikerült beérni, de a közvetlen házon belüli konkurens, a i7-990X, verve van.
Végszó
A látottakat értékelve elmondhatjuk, hogy az Intelnek ismét sikerült a kitűzött cél. A Gulftownt és ezzel az egész LGA-1366-os platformot igen határozottan sikerült leváltani. Az i7-3960X rendkívül magas számítási teljesítményt tartogat számunkra, amivel jelenleg messze a leggyorsabb, asztali környezetben is elérhető CPU. Ez jó eséllyel még így is marad egy darabig, mivel az AMD részéről ebbe a presztízs szegmensbe egészen biztosan nem érkezik semmilyen kihívó. A konkurens vállalat a Sandy Bridge-E Xeon elnevezésű kiadásai ellen kettő darab Bulldozer (Orochi) lapkát fűz össze egyetlen tokozásba, melyet 16 magos Opteron processzorként bocsát majd piacra. Ebből nem várható asztali verzió, amit a gyártó azzal magyaráz, hogy a teljes piac mindössze néhány százalékát lefedő szegmens számára nem éri meg a szükséges plusz ráfordítást.
A sok pozitívum után jöjjön a feketeleves! Az i7-3960X a korábbi csúcs Extreme Edition kiadásokhoz méltóan $990 dolláros árcímkével nyit. Ez idehaza a jelenlegi gyenge árfolyam miatt minden bizonnyal a 300 000 forint alját fogja súrolni. Mindehhez még hozzájön az alaplap ára, amelyről ugyan ebben a pillanatban nincs még pontos információnk, de ha lehet hinni az előzetes információknak, akkor 100 000 forint környékén lesznek a jobban felszerelt darabok, míg a csúcsmodellekért ennél is többet kérhetnek majd. Ehhez képest egy négycsatornás, 8 GB-os DDR3 csomag a maga valamivel kevesebb mint 20 000 forintjával aprópénznek tűnhet. Mindezek fényében érdemes jól megfontolni egy esetleges vásárlást.
Első látásra bizonyos esetekben már ijesztőnek tűnhet a különbség még egy i5-2500K vagy i7-2600K CPU-hoz képest is, holott még az sem kizárt, hogy otthon az utóbbi két processzor valamelyikét sem tudjuk tisztességesen kihasználni. Ezért az i7-3960X-et elsősorban azoknak ajánljuk, akik dolgoznak asztali konfigurációjukkal, és naponta több órában nagy mértékben terhelik a processzort, renderelnek vagy éppen videót vágnak, konvertálnak. Ilyen jellegű tevékenység mellett már akár számottevően is kijöhet a jóval gyorsabb CPU előnye, azaz gyorsabban végre tudjuk hajtani az adott feladatot, vagy éppen adott idő alatt többet tudunk véghezvinni. Ugyebár az idő pénz, mellyel akár később meg is térülhet egy ilyen komoly anyagi befektetés.
Intel Core i7-3960X CPU
(aki a leggyorsabbat keresi)
Oliverda
Az Intel Core i7-3960X processzort az Intel bocsátotta rendelkezésünkre.