Galaxy: tuningos kis GeForce-ok

Galaxy GeForce 7300 GT DDR2 memóriával

Galaxy név nálunk egyelőre még nem cseng olyan jól, mint a Gainward, a BFG vagy az EVGA, de a hongkongi vállalatnak volt már jó pár figyelemfelkeltő húzása. A 2000 óta GeForce videokártyákkal foglalkozó Galaxy az elsők között szerelt Zalman hűtőt termékeire, és az utóbbi időben az Arctic Coolinggal is együttműködik. Érdekesség, hogy nem a több gyártó által favorizált csúcskategóriában, hanem a középmezőnyben és az alvégen legénykednek Galaxyék. Mai tesztünkben azokat a GeForce 7300 GT-ket és GeForce 7600-akat hajtottuk meg egy kicsit, melyekről internetszerte egyre több elismeréssel szólnak.

Már a tesztalanyok felsorakoztatásakor látszott, hogy a Galaxy azokat a vásárlókat célozza meg, akiknek a hardver több, mint hétköznapi használati eszköz. A kis, 20–50 000 forint közötti kártyáknak is olyan igényes volt a csomagolása, amilyet eddig csak a felsőkategóriában láttunk. A dobozok kartonja vastag, finom tapintású, divatos, deszkás festésű, nem az a technós-szörnyes, amit sok gyártó évek óta fáradtan erőltet.

Mai pácienseink között tudásban, árban és dobozilag is a legkisebb volt a Galaxy GeForce 7300 GT DDR2 memóriás változata. A kis csomagban egy szivacsrétegen csücsült a grafikus kártya, amihez nem sok mindent, csak egy S-Video kábelt, telepítőlemezt és használati útmutatót kaptunk, de hát 21 000 forintért nem is illik többet várni.

A Galaxy GeForce 7-es szériájára az indigókék szín jellemző. A kis GT meglehetősen termetes alumíniumbordát és pár centiméteres ventilátort kapott. A légkavaró fordulatszáma fix, és kis méretéhez illően meglehetősen sivítós, bár nem túl nagy hangja van – egy átlagos processzorhűtő lazán elnyomta. Ma már az alsó kategóriában is természetes a DVI és az S-Video kimenet.

A hűtőbordát leszerelve megnyugvással tapasztaltuk, hogy nem spóroltak a hővezető pasztával, ami ráadásul nem is az a kétes minőségű valami, amit több olcsó gyártónál láttunk már. További jó pont, hogy a processzorral érintkező felület sarkaira puha betéteket tettek, melyek az esetleges lesarkazás ellen védenek.

A sok nagy GeForce és Radeon után meglehetősen furcsán hatott, hogy a kis 7300 GT alig nyúlik túl a PCI Express érintkezőn. A nyomtatott áramkör másik fő jellegzetessége, hogy SLI csatlakozó is van rajta, így a GeForce 7300 GT-vel lehet összeállítani a legolcsóbb két videokártyás, SLI rendszert. Mind a 256 MB DDR2 memória a GPU felőli oldalra került, ez már teljesen megszokott a mai videokártyákon. A modulok párosával tesznek ki egy memóriablokkot, és négy blokk alkotja a 128 bites crossbar memóriarendszert.

A videokártya lelke a GPU. A GeForce 7300 GT esetében ez ugyanaz a G73, mely a GeForce 7600-as szériát hajtja. A vertex egységek száma 5-ről 4-re csökkent, de ez ritkán befolyásolja a végleses sebességet. A 12 helyett csak 8 aktív pixelfutószalagja van, ami elvileg harmadával kisebb teljesítményt sejtet. A GPU-n ezt a módosítást a névbe illesztett VZ betűpár, tehát a G73-VZ-N-A2 kódsor jelzi. A DDR2 memória az Infineontól érkezett, de éppen a késleltetését megadó számsor hiányzott róla, így nem tudtuk pontosan beazonosítani. A Galaxy GeForce 7300 GT 256 MB DDR2 memóriás változatán a GPU és a memória is 400 MHz-en jár, tehát nagyjából GeForce 6600 sebességű kártyáról van szó – alap órajelen.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés