DDR2 versus DDR3

Az FSB

Az eddigi eredményeket 333 MHz-es FSB mellett értük el, tehát felvetődik a kérdés, hogy mi a helyzet akkor, ha kijön egy magasabb rendszerbusszal rendelkező processzor (igaz, hogy a 333-asok is csak most jelentek meg, de tegyük fel)? Vajon a DDR3 akkor képes lesz javítani a rendszer sebességén? A kérdést megvizsgáltuk. A processzor szorzóját visszavettük, de az FSB-t megemeltük, így azonos CPU-órajelet kaptunk (8x333 = 6x444), de 33%-kal magasabb rendszerbusz órajelet. A memória 333 és 444 MHz-es FSB mellett is 1333 MHz-en működött (4x-es és 3x-os memóriaszorzó). Az időzítéseket 5-7-5-16-on hagytuk.

Az Everest memóriatesztjeiben már látszik, hogy történt valami, igaz, inkább csak az olvasási és írási tesztben számottevő a változás, de ezekben is csak 7-16%-os a magasabb FSB-vel elért eredmény, holott 33%-os volt maga az FSB-emelés. A késleltetés- és másolástesztben nagyon minimális a különbség.

SuperPI alatt a különbség elhanyagolható.

A mindennapi alkalmazásokban szintén nem tudtunk kimutatni komoly előnyt. Se a VirtualDub, se a WinRAR tömörítés, se a Photoshop nem változott számottevően. Még a WinRAR benchmarkjában is csak 3% a különbség.

Ugyanez elmondható a Cinebench tesztjeiről is, az Apache pedig ismét bebizonyította, hogy egy "jó" benchmarkmodult tartalmaz, a 333 MHz FSB-s eredmény volt a gyorsabb...

Játékokban szintén minimális a különbség, még az 1%-ot is alig éri el. Mindebből úgy tűnik, hogy az FSB emelésével ugyan a processzor adatéhsége elvileg megváltozott, vagyis megnőtt, ez a gyakorlatban nem mutatkozott meg, ugyanis a memóriasávszélesség DDR3-1333-as órajelen bőven elegendő a processzor kiszolgálásához, még 444 MHz-es FSB-nél is. Kis fejszámolás után kiderül, hogy ehhez 14,2 GB/s is elég lenne, tehát ahhoz, hogy a processzor adatéhsége megegyezzen a memória sávszélességével (21,3 GB/s), egy Core 2 processzor esetében 666 MHz-es FSB-re lenne szükség. Még a Core 2 Quaddal sem változik a helyzet, hiszen a Quad processzorok is ugyanolyan széles adatbuszon kapcsolódnak a chipsethez. A jövőben (2010-2011 tájéka) megjelenik majd a DDR4, csak az a kérdés, hogy mihez? Ugyanis nehezen tudunk elképzelni olyan processzort, amihez elengedhetetlen lenne a még nagyobb memória-sávszélesség (persze az asztali rendszereket figyelembe véve).

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Tizenkét P35-ös alaplap tesztje

    Az Abit, az Asus, a Foxconn, a Gigabyte és az MSI alaplapjait nyúztuk, különös tekintettel a tuningra.

  • Ördögi RAM

    Vagy ördögi iram? Mindkettő! Meghajtottuk a Compustocx telivér DDR2 memóriáját.

  • Tavaszi árverseny

    Egyre élesebb a piaci verseny a főbb hardverágazatokban, és jönnek az új nyomtatók, notebookok.

  • DDR3-as memóriák a CSX-től

    A Compustocx új moduljai magas órajelet érnek el, és nem idegen tőlük a tuning sem.

Előzmények

Hirdetés