Atomot asztali számítógépbe?

Konklúzió


Méretarányok... [+]

Az Atom teljesítményének feltérképezése után már világosan látunk, és tudjuk, hogy egy ilyesfajta „nettop” gépezet mire képes. A tesztekből kiderült, hogy az Atom valóban csak a legalapvetőbb igényeket képes kielégíteni, ami érthető, hiszen éppen ezért lett olyan, amilyen. Egyértelmű, hogy az Intel még véletlenül sem akar a Core-alapú Celeronoknak házon belül konkurenciát állítani. Egy atomos rendszer jó internetezni, letöltögetni, némi irodai munkára és némi filmnézésre, de ezen a ponton már meg is bicsaklik, amint egy komolyabb tömörítésű, nagy felbontású videóval próbálkozunk. Az atomos Intel alaplap ezért azoknak ajánlott, akiknek ennél többre nincs is szükségük. Sajnos a bővítőhelyek hiányában a D945GCLF igen korlátozott képességű, játékra teljesen alkalmatlan, a PCI-os videokártyákkal nem érdemes bíbelődni (nehezen beszerezhetők és drágák). Ami a fogyasztást illeti, az atomos rendszerek tényleg a legjobbak ezen a téren.


Az MSI Wind csupaszon [+]

Az MSI Wind ugyanazt tudja, amit az Intel D945GCLF, csak sokkal drágábban. Egyetlen komolynak nevezhető előnye, hogy teljesen passzív, ezáltal hangtalan a hűtése, de ez aligha ér meg akkora felárat.

Mint már említettük, ezekre az atomos rendszerekre tényleg csak a legalapvetőbb igények esetén építsünk számítógépet, hiszen minimális többletráfordítással jobb megoldáshoz is juthatunk, lásd a Celeron–Foxconn alaplap vagy a Sempron–MSI alaplap párosát. Alapjában véve ezek is csak arra jók, amire az atomos rendszer, de lehetőségünk van a bővítésre, és egy hardveresen VC-1/MPEG-2/H.264-et támogató videokártyával (például egy Radeon HD 3450-nel) további lehetőségek nyílnak meg előttünk, Blu-Ray filmeket nézhetünk rajtuk, és még a játékokról sem kell lemondanunk. Ráadásul korábbi tesztjeinkből kiderült, hogy egy kétmagos processzor már elegendő a legszámításigényesebb videók lejátszásához, márpedig csak ezek az alaplapok adnak esélyt a processzor cseréjére. Fogyasztásban az Atom jobban teljesít, de meg kell gondolni, hogy 5–10 wattért vajon megéri-e lemondani ezekről az előnyökről? Nos, ez egyéni preferencia kérdése.

A Foxconn 45CMX nekünk elnyerte a tetszésünket, mert alacsony árához képest jól felszerelt és tuningolható. Az MSI K9AGM4-L azon kívül, hogy olcsó, AMD 690-es chipsetjével képes lejátszani a HD videókat (H.264 és VC-1), ezért ez is elnyerte a tetszésünket. Ha választani kellene otthonra, akkor nehezen tudnánk dönteni – CPU-ban az Intel áll jobban, viszont chipsetben az AMD a nyerő...


Azóta történt

Előzmények

Hirdetés