Külső
Ha szóba kerülnek a gyárilag készre szerelt számítógépek, szinte mindig az derül ki róluk, hogy drágábbak, mint ha valaki megvenné a komponenseket, és otthon állítaná őket össze. Ma egy ilyesmi számítógéppel ismerkedünk meg, a mostanában lendületbe jövő nettop kategóriában. A konfiguráció kigondolója a Modecom hazai képviselete volt, mely a pici PC házát szállítja.
Hirdetés
Egy Mini-ITX alaplapokat fogadó dobozról van szó, melynek mérete 321x220x60 mm, szóval nagyobb az egy literesnek nevezett Eee Boxnál és a két literes térfogat körüli Asus Nova minigépeknél is, de még így is nagyon kicsi.
A mellékelt lábakkal és állvánnyal függőleges és vízszintes pozícióban is használható. Nem szűkölködik szellőzőnyílásokban, melyek többsége az alaplapot rejtő hátsó traktusra került. Fektetve, felül egy méretes rácsot láthatunk, állítva pedig egy kisebb szellőző és egy ventilátor jut felülre.
Többféle előlappal kapható a Modecom dobozkája. Nálunk a Feel 302 elnevezésű variáns járt, aminek tükrös betétje van egy nagy bekapcsológombbal. Minden változatban közös az 5,25”-os vékony optikai meghajtóhely, és rendszerint két USB aljzat, valamint hangos csatlakozók is vannak a homlokzatukon. Bizonyos verzióknál az optikai meghajtót ugyancsak fedél rejti.
Hátul normális esetben csak a Mini-ITX alaplapokhátsó paneljének kihagyott ablak tátong üresen. A mi dobozunkban egy aprócska, Intel Centrino Atom platformos rendszer lakott. Jobbra, egy kis üres lyukba esetleg Wi-Fi antenna tekerhető, mellette pedig a külső táp csatlakozója látszik.
Kinyitva a házat viszonylagos rend köszöntött minket. A hátsó részt a kis alaplap tölti ki, elöl pedig a két meghajtó található. Alapból IDE-re átalakító panelt mellékelnek a notebookos meghajtókhoz, így egy kicsit küzdeni kell majd a szalagkábellel. Nagyobb lesz a rend, ha SATA átalakítót használunk.
Felülről látható, hogy a felhasznált Intel D945GCLF2 alaplap főtápcsatlakozójával is lehet némi gond, mert nagyon közel került az optikai meghajtó hátlapjához. Persze az ilyen kis gépeknél nem kerülhető el a zsúfoltság. Ebből a szempontból a Feel 302 nagyon jónak mondható.
Örvendetes, hogy a notebookos optikai meghajtó alatt nem notebookos, hanem asztali gépekbe való 3,5”-os merevlemeznek készítettek elő helyet. Így nem csak lényegesen nagyobb kapacitáshoz, hanem jobb teljesítményhez is juthatunk, igaz, a rendszer valamivel hangosabb lesz.
A házhoz külső tápot kaptunk, ami azért jó, mert ventilátor- és hangmentes, de azért rossz, mert egy további dobozkát kell majd elraknunk. Ehhez a konkrét atomos rendszerhez fölöslegesen nagy 96 wattos teljesítménye, de egy Core 2 Duós, HTPC-khez való összeállításnál már szükség lehet rá.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!