VIA KT266A kontra SiS 735 - a LEGGYORSABBAK!

MSI KT266A

Előtte még hátra van egy igazi újdonság, mégpedig az MSI legújabb DDR-es VIA-s lapja!

MSI K7T266 PRO2 (VER. 2.0)


"ez a legfapadosabb kivitel.."

Azt is mondhatnánk, hogy ez egy "protutípus", hiszen -sejtésünk szerint- a legelső KT266A-s lap, ami itthon fogható. (múlt hét pénteki állapot) A VIA persze mindig elkészíti adott platform referencia lapját is, az esetek többségében MicroATX formátumban, de ilyen lapok tesztelése egyelőre még nem prohardveres kiváltság..

MSI K7T266 Pro2 (PCB rev. 2.0)
Támogatott procik AMD Athlon/Athlon XP/Duron
CPU foglalat Socket462(Socket A)
Rendszerbusz EV6, 200/266MHz DDR
Chipset VIA KT266A (VT8366A/VT8233)
FSB értékek 100-164MHz
Túlhajtást segítő fícsörök Szorzóállítás, Vcore/Vio állítás, FSB tuning (MHz-enként!), mind BIOS-ból
Memória 3db 184 pin-es DIMM foglalat DDR-SDRAM-nak
Bővítő helyek (AGP/ PCI/ ISA/ AMR|CNR) 1/5/0/1
Integrált VGA Nincs
Integrált hang AC'97 S/W audio (ALC200A)
Egyéb fícsörök D-Bracket, D-Led, Smart Key
BIOS AMIBIOS SIMPLE SETUP 1.45
Méretek ATX, 304x235mm
Kapcsolódó online anyagok "MSI.com", BIOS, manual (PDF)

A NYÁK rögtön 2.0-s kiadásban jelent meg, feltehetőleg a KT266-os laphoz képest eszközölt változtatások miatt. A megjelenés kapcsán a leírás konzekvensen 2001 szeptemberére hivatkozik, igazi forró áru tehát a Misi lap. Kinézetre (kívül-belül) ugyan illeszkedik az utóbbi idők MSI-etalon-szerű fényes, csilli-villi külcsín, vöröslő (piros ló..) belsőjéhez, "etimológiája" tehát nyitott könyv. Bár ha lehet, most még egy lapáttal rá lett téve: a leírás még egy fokkal igényesebb, a dobozolás még szebben csillanó, ja, és a lap jobb mint valaha!


Egyébként ez a legfapadosabb kivitel, ami létezik: négy féle kivitelben készül, a többiek a RAID kontrollerrel, valamint az USB 2.0-t kipengető NEC chip-pel tud(hat)nak többet, külön és egyszerre. Az egységek helye itt is felfedezhető: a NYÁK hiányos varratai pontosan útbaigazítanak.

A lap kialakítása nagyon rendben van, bár a tápcsatit (annak ellenére, hogy nálunk kimondottan jó helyre esett..) lehetett volna kicsit jobb helyre ültetni. A CPU foglalat azonban a lehető legjobb helyen figyel: a lapszélre tolt, elforgatott, kondiktól nem feszélyezett megoldásnál jobb aligha létezik. A Cooler így remekül szerelhető, hogy mást ne mondjunk, nem kell ugyanis a csavarhúzóval a RAM-ok fölött ügyetlenkedni, ami az (egy?) ECS esetén sajnos elengedhetetlen, bár az új sorozatú COOLINK bordák egyúttal új rögzítést is kaptak: a lapos fejű csavarhúzóval intézhető fel-le szerelés nagyon pöpec. Azt mondjuk nem egészen értettük, hogy miért nem látunk se termál kábelt, se termál diódát a lapon. Ennek ellenére a BIOS mérte a hőmérsékleteket! Fura..


(LINK!)

Ellenben nincs gond a HDD/FDD csatlakozókkal, standard helyük az egyik legjobban megválasztott.

Akad ugyan pár olyan momentum, még mindig a lap kialakításánál maradva, amelyekről visít az átgondolatlanság, azonban ezek túlzottan nagy problémát nem okoztak.


A lap BIOS setup-ja "AMIBIOS SIMPLE SETUP UTILITY - VERSION 1.45" néven fut, ám a simple-séghez túl sok köze nincs: bár egyes elvakult ABIT lapok (KG7) még emberpróbálóbb beállítás-kavalkádot vezetnek elő, de azért az MSI is kitesz magáért. A beállítások nagy része azonban jól dokumentált, az optimális beállításokra tehát nem kell csak-úgy véletlen ráakadni, a dolgok miértje többé, mint kevésbé világos. Épp ezért az MSI-vel meglehetőst nehéz procedúra volt mindennek a végére járni (ezért is csúszott el a cikk, időben..), de persze könnyű is egyben, a végén csak sikerült.


MSI BIOS bug: először / másodszor.. (LINK!)

Mert miről is van szó? Egyfelől ott a CPU, egy 1.2-es AXIA-s Tbird, tehát jó sorozat. Másrészt ott a RAM, ami egy PC2100-as, SPD szerint CAS3 @ 133-as Micron DDR modul. És végül ott a lap, amiről már volt szó.

Ezeknek az egységeknek mind megvan a maguk maximuma, tehát az az órajel, ahol még stabilan elműködgetnek. Mert sejthetően a Tbird-nek nem 1200MHz a vége, és a Micron modulban is van kis tartalék, nem beszélve az MSI lapról, hiszen a Microstar deszkák újabban kimondottan rajonganak a magas FSB-kért, ahogyan persze a felhasználók is.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • VIA

Azóta történt

Hirdetés