VIA KT266A kontra SiS 735 - a LEGGYORSABBAK!

ECS K7S5A

A chipset-eket tehát már nem ismeretlenek, a lapok azonban még igen, ez persze nem maradhat így! :)

Két gyártó, két chipset, de azonos platform. Tehát két alternatíva. Első körben a lapok közti teljesítménykülönbségeknek próbáltunk utánajárni.

ECS K7S5A (SIS 735)


Annak ellenére, hogy a SiS 735 olcsó, és feltehetőleg implementálni se nagy ördöngösség, mégis, a gyártók tolongása még várat magára. Jobban mondva, az ECS-en és a Chaintech-en felül más egyelőre még nem nagyon épített lapot a SiS 735-re. Tudni kell azonban, hogy a SiS és a korlátlan gyártókapacitás nem épp egy kaliberű fogalmak, továbbá, hogy az ECS és a SiS közti viszony jelentős múlttal bír: az ECS jelenleg a SiS legkiemeltebb partnere. Nem meglepő tehát, hogy az a "kevés" chipset, amit a SiS mégis legyárt, elsősorban az ECS-nél landol.

ECS K7S5A (PCB rev. 2.0)
Támogatott procik AMD Athlon/Athlon XP ?/Duron
CPU foglalat Socket462(Socket A)
Rendszerbusz EV6, 200/266MHz DDR
Chipset SiS 735
FSB értékek 100, (112,) 133 (138, 150, 160)MHz (beta BIOS!)
Túlhajtást segítő fícsörök FSB "tuning" BIOS-ból
Memória 2db 184 pin-es DIMM foglalat DDR SDRAM-nak, és 2db 164 pin-es DIMM SDR SDRAM-nak
Bővítő helyek (AGP/ PCI/ ISA/ AMR|CNR) 1/5/0/1
Integrált VGA Nincs
Integrált hang AC'97 S/W audio (ALC100P)
Egyéb fícsörök Trend's ChipAwayVirus, DDR/SDR támogatás..
BIOS AMIBIOS Vx.xx
Méretek ATX, 305x244mm
Kapcsolódó online anyagok "ECS.com", BIOS, manual (PDF)

Itt jegyeznénk meg, hogy a SiS-nek még véletlenül sem csak véletlenül(..) sikerült jót alkotnia: P4-es DDR-es megoldása, a SiS 645 is a legjobbak közt van, így ECS SiS 645-ös lap biztosan lesz, de reményeink szerint más gyártók is felkarolják majd a platformot.


A K7S5A elnevezés túl sokat nem árul el a lapról, ami azért is kár, mert pont ezért, jó ideig nem esett le, hogy adott nagykeres listán SiS 735-ös lapot látunk.. Aztán amikor végül mégis megvolt, akkor kiderült, hogy a lap már egy ideje fogható, ráadásul, igyekeznünk kellett, mert állítólag se perc alatt elfogy, úgy viszik. Akkor az utolsó 3db-ot sikerült megszereznünk. Persze a következő héten jött újabb szállítmány.. :)

Mindezt csak azért, hogy mindenkinek világos legyen, a lapot sokan várták. Vajon érdemes volt?

Az ECS lapok dobozára elsősorban az ECS-sárga árnyalatban virítás jellemző, mégpedig egységesen. Ezen felül elmondható, hogy a dobozok belseje mondhatni szegényes, főleg egy MSI ellenében: amíg az MSI-be csak a bónusz holmik alig férnek vissza, addig az ECS egy nyúlfarknyi leírással, és 1db driver CD-vel el is intézi a kérdést.


ECS: kívül / belül (LINK!)

Más kérdés, hogy igazándiból nem is lenne nagyon mivel megtömni egy ECS leírást, hiszen a lapok BIOS-a mondhatni puritán. Semmi sallang, csak a legminimálisabbak, hiába, egy OEM-gyártó már csak ilyen. A chipset-ről sejtett dolgok után azonban kicsit rosszul esik, hogy nemcsak szorzóállítani, Vcore-t, Vio-t adni nem tud a lap, de a benne figyelő BIOS alapból mindössze a 100-as és 133-as FSB-ket ismeri. Persze "igaza van" az ECS-nek: Athlon-ból vagy 200-as, vagy 266-os létezik.. Csakhát ezen felül létezik olyan is, hogy túlhajtás, ami azonban ilyen támogatással nem túl ígéretes.


Még időben.. :)

Mielőtt azonban sokan itt abba is hagynák a lap megismerését, leírnánk, hogy a neten kering egy beta-BIOS, amely már kicsit többet enged: az FSB értékek tekintetében mindenképp. (lásd lejjebb) A beta-BIOS flash azonban nem volt épp zökkenőmentes: a laphoz mellékelt CD-ről egyetlen flash-program sem volt képes felismerni a lapot, ez pedig azt jelentette (volna), hogy a flash elmarad. Még jó, hogy ilyenkor az embernek nem kell mást tennie, mint hogy becipel magához egy BX-es Procomp lap köré épülő Celeron-os konfigot, majd a segítségével hot-swap-olja az ECS-t..

Reméljük azonban, hogy csak mi voltunk a standard flash-re alkalmatlanok, mert bár egy hot-swap sem nagy kunszt, azért mégsem a legtriviálisabb ügy.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • VIA

Azóta történt

Hirdetés