Vékony Clevo notesz

Szélesvásznú Clevo-style

Előre szeretnénk leszögezni, hogy az M540G – ellentétben a gyártó számos más modellcsaládjával – nem azoknak készült, akik elsősorban játszani szeretnének noteszgépükön. Bár a gép rendkívül széleskörűen konfigurálható és a forgalmazó által összeállított számos típus tovább módosítható, az M540G lelke az Intel i915GM + ICH6M lapkakészlete, amely egyben meghatározza a noteszgép grafikus képességeit; a 14 hüvelykes WXGA (1280x800) pixeles felbontású kijelzőt a lapkakészletbe integrált GMA900-as grafikus vezérlő hajtja meg. A GMA900-at azért nem lenne illő ilyen gyorsan leírni, hiszen végső soron egy DirectX 9.0 támogatással rendelkező grafikus motorról van szó, mely a Radeon Xpress X200-as integrált megoldás után a második leggyorsabb a mobilpiacon, és számtalan grafikus feladathoz bőségesen elégséges teljesítménnyel rendelkezik. A hozzánk érkezett modell emellett 2 GHz-es Pentium M processzort, 512 MB DDR2 memóriát, egy 80 GB-os, 5400 fordulat/perces motorral ellátott merevlemezt és egy super-multi DVD-írót tartalmazott.


[+]

A belbecsnél ezúttal lényegesebb szerephez jut a külcsín, mely lényegében az igazi erősségét jelenti az M540G szériának. A gépház a Clevótól eddig megszokotthoz képest teljesen más koncepcióval készült; a kasztni mindössze 33 cm széles, 24,3 cm mély és 2,4-3,3 cm vastag, kifejezetten vékony, kecses vonalvezetésű darab. A notesz tömege csupán 2,2 kg (figyelem, széles képernyős modellről van szó!), utazósúlya töltővel együtt sem éri el a 3 kilogrammot, a gép tulajdonosa tehát lényegében éppoly fürgén szökellhet a busz vagy a vonat felé, mintha semmi nem lenne a táskájában, de ha nem sikerül elérni a járműveket, akkor sincs katasztrófa; hosszas gyaloglás során sem lesz túl kényelmetlen az M540G hordozgatása.

A gép külalakját tekintve szintén sokat fejlődött a korábbi modellekhez képest. Mondhatni most már akármilyen márkajelzést rátehetnének a gépre, a legtöbben feltétel nélkül bedőlnének neki (ThinkPadnek azért nem néznénk, de mint tudjuk, az egy teljesen más világ), ez pedig nagy szó, eddig ugyanis nem sokaknak jutott eszébe Clevo gépeket egy lapon említeni brand gépekkel, legalábbis ami a dizájnt illeti.


[+]

A manapság divatos ezüst-fekete színösszeállítású gép külsejére jó szokásunkhoz híven ráaggatjuk a letisztult jelzőt, az M540G azonban ezúttal nem úgy letisztult, mint egy tégla, a ház ugyanis mindenhol finoman ívelt peremeket kapott, a külső így egyszerre elegáns és modern. Sehol egy oda nem illő design-elem, nyomógomb, jelzőfény, sőt, erről a modellről még a sokak által annyira utált, különféle logókat tartalmazó matricák is hiányoznak, bár lehet, hogy ez csak tesztpéldányunk kiváltsága.

A műanyag minősége meggyőzőnek tűnik, persze rövid távon nyilván semmi nem fog kiderülni az anyagminőségről, az mindenesetre ígéretes, hogy a nyomkodásra nem hallat nyekergő, recsegő hangokat az M540G, semmi nem lötyög-lifeg, a kijelzőfedél nem horpad be minimális nyomásra, mindemellett annak ellenére, hogy nincs reteszelőmechanika, határozottan zár, és stabilan tartja a panelt felnyitott állapotban. Mind a panel, mind a billentyűzet jól kitölti a rendelkezésre álló szélességet, nincsenek irreálisan nagy holtterek, a panel alatti területre hangszórók kerültek, a széles kijelző felett pedig még elfér egy webkamera is (opcionális kiegészítő).


[+]

A beviteli felület jelentős részét elfoglaló klaviatúra kategóriájában az egyik legjobb, amivel valaha találkoztunk, sem a kiosztásba, sem a minőségbe nem tudunk belekötni, a rugóerő pont jó, a gombok határozottan járnak, a gombsor stabilan áll a helyén, nem csúszkál vagy rugózik.

A billentyűzet alatt megszokott érintőpad lapul, mely csak két gombot kapott, ugyanakkor mind a vízszintes mind a függőleges görgetésre lehetőség adódik, amint az érintésérzékeny felület jobb oldalán vagy alsó peremén végighúzzuk ujjunkat.


[+]

A csuklótámasz bal alsó peremére került négy visszajelzőfény, melyeknek kissé eldugott helyre, a homlokzati részre kerültek a piktogramjai, így első ránézésre (amíg meg nem tanuljuk melyik LED mit jelez számunkra) nem biztos, hogy megfelelően le tudjuk olvasni őket. Szerencsére a fények egyike sem világít vakító fénnyel, ugyanez a helyzet a klaviatúra felett található három visszajelzőlámpával, amelyek ilyen szempontból még kritikusabb helyen vannak. A fentre került lámpák mellett három funkciógombot helyezett el a gyártó, itt tudjuk továbbá bekapcsolni a gépet (ilyenkor a bekapcsológomb kék fénnyel kezd ragyogni).

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Le a vezetékekkel!

    Notebookokkal, vezeték nélküli hálózati eszközökkel és médialejátszókkal ismerkedünk meg.

  • Színpadon a Centrino Duo

    Tesztünkből kiderül, mire számíthat a felhasználó a gyártó történetében új korszakot bevezető kétmagos Yonah processzortól és a körítéstől.

  • Mobilizált Gigabyte

    Eddig többnyire alaplapokkal, videokártyákkal és más komponensekkel hívta fel magára a figyelmet a tajvani Gigabyte. A helyzet most megváltozhat.

  • A mobil számítástechnika fapadosa

    A noteszgépmárkák itthoni mezőnyében szinte teljesen ismeretlen Airis belépőszintű modelljét próbáltuk ki.

Előzmények

Hirdetés