Vékony Clevo notesz

Teljesítmény, értékelés

Az M540G-től nem vártunk megváltást, legalábbis ami a teljesítményadatokat illeti, ettől függetlenül a szokásos módon lefuttattuk az összes általunk preferált teljesítménytesztet, hogy meggyőződhessünk arról, mire képes „izomból” a Clevo gépe. Mivel a gép operációs rendszer nélkül érkezett, először telepítettük a Windows XP Professional SP2-es csomaggal frissített változatát, majd az összes szükséges meghajtóprogram telepítése után következhetett a tesztelés.

A PCMark04 eredményekről megfelelő összehasonlítási alap híján nehéz lenne nyilatkozni, itt mindenesetre annyit érdemes kiemelni, hogy a gép teljesen az elvárásoknak megfelelően teljesített, az eredményt egyedül a relatíve gyenge grafikus rendszer befolyásolta negatívan. A 3D-s teljesítményt mérő 3DMark03 tesztprogrammal végzett mérésünk pedig végképp bebizonyította, hogy a GMA900-as grafikus mag, ha megfeszül, sem tud 1000 pontnál többet elérni az általánosan alkalmazott 1024x768-as felbontású tesztben.

Az Everest Ultimate Edition tesztprogrammal mért eredmények ezúttal szintén összehasonlítási alap nélkül maradnak, mert bár a legutóbbi tesztünkben szerepelt Asus W2V hasonló processzort tartalmazott, a memória-alrendszer az M540G-vel ellentétben kétcsatornás DDR2 memóriákra épült, mindemellett teljesen más kategóriát képez a két noteszgép.

Hirdetés

 

Mérési eredmények
Teszt Eredmény
PCMark04 v1.3.0 3476 pont
3DMark03 v3.6.0 1000 pont
Everest Ultimate Edition 2005
Memóriaolvasás
2889 MB/s
Everest Ultimate Edition 2005
Memóriaírás
719 MB/s
Everest Ultimate Edition 2005
Memória-késleltetés
4-4-4-12, 117,2 ns
Everest Ultimate Edition 2005
CPU PhotoWorxx
2563 pont
Everest Ultimate Edition 2005
FPU Mandel
1419 pont
Akkumulátoros üzemidő
minimális terhelés
3:12 óra (192 perc)
Akkumulátoros üzemidő
maximális terhelés
1:58 óra (118 perc)

Az akkumulátoros üzemidő mérését az eddig megszokott módon végeztük, azaz a Battery Eater program teljes és minimálterhelés mellett egyaránt feljegyezte számunkra, hogy a 6 cellás akkumulátorral ellátott M540G meddig képes telepről üzemelni. A Clevo gépei mindezidáig nem alkottak kiemelkedőt energiatakarékosság terén, noha találkozhattunk néhány kevésbé sikeres, de elsőre legalább ígéretesnek tűnő próbálkozással, a gyártó noteszgépei legtöbbször a kategóriájuk középmezőnyében vagy alsó szegmenségben kullogtak. Az M540G-nél tapasztalt három óra tizenöt perces üresjárati rendelkezésre állás mindazonáltal jónak mondható, egy 6 cellás akkumulátortól ennél sokkal több nemigen várható, teljes terhelés mellett pedig két perc híján kétórás üzemidőt mértünk az M540G-vel, ami szintúgy átlagos eredménynek számít.


[+]

A rövid tesztidőszak alatt tulajdonképpen csupa kellemes meglepetéssel szolgált számunkra a Clevo M540G. A gépről nehéz lenne megmondani első ránézésre, hogy kevésbé neves gyártó terméke, egyedül a fedlap lecsukott állapotában látható „Style Note” felirat lehet árulkodó. A noteszgép formavilágát tekintve sok szempontból szakított az eddigi „clevós” megoldásokkal, és bár a gépet látva így sem vágjuk rá azonnal, hogy kifejezetten gyönyörű látvány, de mint tudjuk, a külalak megítélése egyéni ízlés kérdése.

Az M540G nyers teljesítményét tekintve is felveszi a versenyt a nagyokkal, ráadásul a gép a Clevótól megszokott módon rendkívül könnyen és gyorsan bővíthető, ami néhány konkurens gyártó modelljeiről nem kifejezetten állítható. Ezenfelül egy esetleges meghibásodás esetén is hamar rendeződhet ügyünk, a szakszerviz ugyanis megfelelő alkatrész- és szakemberbázissal rendelkezik, így a 2 éves jótállási időszak alatt szinte biztosan nem lesz probléma az alkatrészellátással.

Az új könnyű és vékony noteszgépcsaládjával a Clevo megítélésünk szerint most ismételten egy olyan ajtón kopogtat, ami egy teljesen más világba, más dimenzióba nyílik. Az M540G vérbeli üzleti masina, a hardver kiépítése, a külalak és a gép tömege mind-mind azt sugallja, hogy a gépnek leginkább egy üzletember/üzletasszony táskájában lenne a helye. Az üzleti élet szereplői viszont – tisztelet a kivételnek – sajnos végtelenül sznobok, ezért a Clevo a jól csengő, ismert nevű konkurensekkel teletűzdelt mezőnyben igen erős hendikeppel indul.


[+]

Úgy sejtjük, hogy van egy egészen más társadalmi réteg, melynek tagjai közül sokan bizonyosan inkább értékelni fogják az M540G-t; az egyetemisták, főiskolások egyre kevéssé tudják nélkülözni a számítógépet tanulmányaik során, egy ilyen megfizethető, könnyű hordozható gép számukra ideális választás lehet, más kérdés, hogy a forgalmazó konfiguráció-választékában – nyilván a pontosabb piacismeretre épülő üzleti megfontolásból – jelenleg nem szerepel 2 GHz-nél alacsonyabb órajelű processzorral ellátott példány, de mint említettük, egyedileg is konfigurálhatóak ezek a gépek, így akár 1,6 GHz-es Pentium M processzorral is rendelhető a notesz.

Elsősorban az imént említett, egyetemeken, főiskolákon tanuló diákok örülhetnek annak, hogy a Clevo szokásához híven operációs rendszer nélkül árulja az M540G-t, így a Campus licencel rendelkező vagy Linux-párti diákok szabadon telepíthetik a gépre a megfelelő operációs rendszert, de a forgalmazó abban az esetben is tud megoldást nyújtani, ha valaki nem rendelkezik Windows licenccel vagy a telepítéshez szükséges szakértelemmel.

 

Clevo M540G
Processzor Pentium M 760 (2,0 GHz)
Lapkakészlet Intel i915GM + ICH6M
Memória 1 x 512 MB DDR2
Merevlemez 80 GB Ultra-ATA100, 5400 rpm, 8 MB cache
Kijelző 14" WXGA (1280x800 pixel)
Grafika Intel GMA900
Hang ICH6M - Intel High Definition Audio
Optikai meghajtó DVD±R/RW DL super-multi író
Kommunikáció V.92/V.90 modem, Gigabit Ethernet, 802.11b/g WLAN
Interfészek 4 x USB 2.0, 1 x FireWire, SPDIF, D-Sub és TV-kimenet, PC Card slot
Akkumulátor 6 cellás, 4000 mAh
Méret, tömeg 333 x 243 x 24-33 mm, 2,2 kg
Jótállás 2 év
Fogyasztói ár konfigurációtól függ

Összességében nagyon kellemes csalódást okozott nekünk a Clevo első 14 hüvelykes széles kijelzővel ellátott noteszgépe, melyet ajánlunk mindenkinek, aki jól összerakott, jó minőségű és megfizethető árú vékony és könnyű noteszgépre vágyik, mindemellett nem zavarja, ha a gépen nem valamelyik ismertebb gyártó logója virít.

Ami tetszett:

  • vékony,

  • könnyű,

  • gyors,

  • mindez együtt megfizethető áron.

Ami nem tetszett:

  • a „Stlye Note” felirat.

Clevo M540G

Renwick

A tesztben szereplő Clevo M540G noteszgépet az notebook.hu bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

  • Le a vezetékekkel!

    Notebookokkal, vezeték nélküli hálózati eszközökkel és médialejátszókkal ismerkedünk meg.

  • Színpadon a Centrino Duo

    Tesztünkből kiderül, mire számíthat a felhasználó a gyártó történetében új korszakot bevezető kétmagos Yonah processzortól és a körítéstől.

  • Mobilizált Gigabyte

    Eddig többnyire alaplapokkal, videokártyákkal és más komponensekkel hívta fel magára a figyelmet a tajvani Gigabyte. A helyzet most megváltozhat.

  • A mobil számítástechnika fapadosa

    A noteszgépmárkák itthoni mezőnyében szinte teljesen ismeretlen Airis belépőszintű modelljét próbáltuk ki.

Előzmények

Hirdetés