Philips HTS9140: térhatással kecsegtető hangprojektor

Kezelés és Net TV

Nehézkes menürendszer

A modell átvette a Philips és egyes Sharp tévéknél már megszokott grafikus kezelőfelületet annak minden előnyével és hátrányával együtt. Azaz megmaradtak a nagy, látványos, stilizált ikonok, viszont a vezérléssel kapcsolatos hiányosságok is. A laikus felhasználók nagy örömére már ránézésre lehet látni, hogy melyik menüpont mire szolgál, azonban a menürendszerbe belépve már nem olyan rózsás a kép. A hasábokból álló, két éve bevezetett megoldás akkor még elment, de ma már elavultnak számít. Egyrészt csúnya, másrészt a nagyméretű karakterekből egyszerre csak kevés fér ki egy sorba, és sokszor a menüpontok számára sem jut elég hely, így lapozásra kényszerül az ember. Azt túlzás lenne persze állítani, hogy átláthatatlanul bonyolult dzsungel lenne az egész, de tény, hogy vannak ennél szebb és felhasználóbarátabb megoldások ma már a piacon.

Az ilyen lejátszóval kombinált audioeszközöknél is egyre gyakrabban bukkan fel egy integrált kislexikonszerűség. Ezt aktiválva rögtön egy rövid, olykor illusztrációval támogatott felirat jelzi, hogy az adott funkicó mire szolgál, sőt akár még tippeket is tartalmazhat a helyes beállításokat illetően. Ez szerencsére innen sem hiányzik, amiért pirospont jár, hiszen hasznos szolgáltatásról van szó.

Az is mindenképpen pozitívum, hogy mód nyílik a képbeálltások módosítására is. Azaz lehet változtatni a képarányon, a felbontáson, sőt még a képi világon is. Utóbbinál a normál mellett négy profil található meg, az Élénk, a Hideg, a Működés (?) és az Animáció, amelyek elnevezésükkel többé-kevésbé jelzik, hogy mit is várhat tőlük az ember. Azért nagy durranásra nem kell számítani, hiszen alapvetően a tévé vagy a projektor beállításaitól függ a kép.

A rendszermenüben bekapcsolható a gyerekzár, az elalváskapcsoló, illetve a képernyőkímélő, és a feliratok automatikus elcsúsztatása is bekérhető. Itt nyílik lehetőség a szoftverfrissítésre is, ami a legegyszerűbben netes kapcsolaton keresztül oldható meg. Ilyenkor automatikusan felkeresi a Philips szervereit, és ha talál újabb verziót, akkor azt letölti. Amennyiben ez nem járható út, akkor biztosított az USB porton keresztül történő frissítés is. Ehhez fel kell keresni egy számítógépen a Philips honlapját, letölteni a hordozható adattárolóra az aktuális szoftvert. Ezt értelemszerűen érdemes a legelső bekapcsolás után megtenni, hiszen a verzió frissessége hatással lehet a támogatott médiaformátumok körére, illetve a Net TV szolgáltatás által elérhető tartalmakra is.

Távirányító

Trendi termékhez trendi távirányító dukál! Valószínűleg ez járhatott a döntéshozók fejében, amikor ezt a távvezérlőt pakoltatták a dobozba. Tény és való, hogy a periféria jól néz ki. Az ovális alakú, szálcsiszolt felületű, éjfekete hátlapú félgömb fogása kényelmes, azonban a funkcionalitás sajnos a dizájn rovására ment. A gond pont az, mint ami a tévék esetében is, amelyekhez szintén hasonló darab jár: egyszerűen kevés a gomb. Míg a konkurens termékek jó részénél telizsúfolják a távirányítót mindenféle funkciógombbal, amelyek segítségével azonnal elérhetőek az egyes beállítások, itt ehhez több lépést kell megtenni. Ráadásul az alkalmazott jelölések sem mindig egyértelműek, úgyhogy kell egy kis idő, amíg az ember belejön a használatába. Addig viszont egy darabig értetlenkedve fog morgolódni. A sötétet pedig utálni fogja, mert a háttérvilágítást lespórolták róla.

Net TV

Ez a szolgáltatás lehetőséget nyújt a vállalat szerverein keresztül különféle internetes tartalmak közvetlen és azonnali elérésére, sőt a beépített böngészőnek köszönhetően gyakorlatilag minden oldal meglátogatható. Elvileg. Korábban elég rosszak voltak a tapasztalataink a Net TV-vel, ami elsősorban stabilitási gondokra vezethető vissza. Magyarul előfordult, hogy a Philips szerverei nem voltak elérhetőek, így erről a funkcióról le kellett mondani. Ezen pedig a jelek szerint mostanáig sem sikerült változtatni. Előfordult, hogy bár a hálózati kapcsolat rendben volt, az ikonra bökve mégis azt közölte a készülék, hogy valami probléma van a nettel. Máskor pedig az alánt látható hibaüzenet jelent meg a képernyőn.

Azért persze olykor sikerült belépni a Smart TV-nek is nevezett rendszerbe. Az applikációk számát a korábbihoz képest megnövelték, de ez még mindig eléggé elmarad egy-két versenytárs által kínált bőségtől. Mindenesetre azért itt találni használható dolgokat (pl. YouTube, híroldalak), bár az egérhez és klaviatúrához szokott agynak a távirányítóval történő vezérlés egy kész rémálom. Nagyon ideje van már, hogy a gesztus- és hangalapú navigációt bevezessék, mert ez így ebben a formában nagyon nehézkes. Ugyanez igaz az Opera-alapú böngészőre, ahol meglehetősen körülményes a kivánt URL cím beírása. Ráadásul a Flash-t sem támogatja, úgyhogy mindent összevetve azt lehet mondani, hogy a Net TV, bár bevezetésének idejében, másfél éve eléggé innovatívnak számított, mára kissé elavulttá vált.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés