Philips AS851: dokkolós, bluetoothos hangsugárzó

Dokkolós eszközök

Az iPodok diadalmenete számos céget arra inspirált, hogy próbáljanak olyan eszközöket kifejleszteni, amelyek segítségével ők is részesülhetnek az elért sikerekből. Természetesen elsősorban nem a dicsőség hajtotta őket, hanem sokkal inkább a lehetséges haszon, így már a kétezres évek közepén megjelentek azok a kiegészítők, amelyeket gyártóik az Apple termékek mellé szántak. Ezek a vállalatok az első időszakban hagyományosan azok voltak, amelyek az otthoni, kisebb-nagyobb hangrendszerek területén korábban már komoly tapasztalatokat szereztek, tehát viszonylag egyszerűen léphettek be erre a piacra is. Őket később boldog-boldogtalan követte, ennek következtében mára a világot elárasztották az Apple-dokkolós eszközök.


AS851

Az iPhone-ok és iPadek megjelenése további lehetőségeket kínált, és elméletben ugyanez a helyzet a többi operációs rendszerre épülő termékkel is. Azonban az Android hiába uralja az iparágat, a Google-féle oprendszert használó eszközökre tervezett kiegészítőket nagyítóval kell keresni. Ennek elsődleges oka pont az Android által nyújtott szabadságban gyökerezik, ugyanis ezeken a készülékeken a kimeneti csatlakozók helyét nem szabványosították, azaz a gyártókra van bízva, hogy a micro USB portokat az eszközök aljára, tetejére vagy oldalára pozicionálják.

A Philips AS851

Ennek ellenére vannak cégek, amelyek – dacolva a nehézségekkel – megpróbálnak felkapaszkodni az Android expresszre. A Philips is közéjük tartozik, mert nekik sikerült a Fidelio családba tartozó AS851 típusjelzésű termékével a fent vázolt problémákra megoldást találni. A modell FlexiDock névre hallgató ágyazata rugalmas háttámasszal és elforgatható, valamint eldönthető micro USB csatlakozócsonkkal rendelkezik. A próbák során jól szerepelt, ugyanis az összes általunk kipróbált mobil eszközt, még egy tabletet is, stabilan tartotta, köszönhetően a fektetett széles bölcsőnek.

A dokkolós audioeszközök között jó pár furcsa formatervezésű mutáns is akad, ám ez a darab a hagyományos, konzervatív dizájnvonalba tartozik. A terméket a kerekített élek, a félkörök és ellipszisek uralják. A frontfelület legnagyobb részét a döntött hangsugárzó teszi ki, ebből harap ki egy darabot a már fent említett dokkoló modul. Alá pakolták a sötétben világító kezelőgombokat, amelyek a logót fogják közre. E panel mérete meglehetősen kicsi, de mivel az ember úgyis inkább a távirányítót használja majd, ezért ez annyira nem nagy baj.

A készülékház strapabíró műanyagból készült, de mivel maga a termék jó nehéz, legalább három kilogramm, így azért érdemes vele óvatosan bánni. A csatlakozókat, tehát egy USB portot, egy fülhallgató-kimenetet és a tápkábel bemenetét a hátuljára száműzték, illetve itt kaptak helyet a 3L akusztikus térfogatú basszushangszórók is.

Használat

Dokkolva és vezeték nélkül

A legegyszerűbb értelemszerűen fogni egy Androidos telefont, rádugni a dokkolóra (ami ilyenkor egyébként tölti az akkumulátorát), és elindítani a kívánt zeneszámot. A modellhez ingyenesen letölthető Philips DockStudio nevű alkalmazást kifejezetten az ilyen eszközökhöz fejlesztették ki: amennyiben ezt valaki feltelepíti a telefonjára, akkor kap egy komplex médiakezelő alkalmazást is. Ennek segítségével amellett, hogy saját ízlése szerinti lejátszási listát állíthat össze, még több ezer internetes rádió közül is válogathat, továbbá megoszthatja Facebookon, hogy éppen milyen zeneszámot hallgat, illetve a Songbird funkciónak köszönhetően egyszerűen és gyorsan szinkronizálhatja médiaállományait a számítógép és a telefon vagy a tablet között. Nem hiányzik belőle az óra sem, ami azért jó, mert be lehet állítani személyre szabott ébresztési zenét, sőt még egy időjárás-előrejelző funkcióval is megtámogatták.

A készülék támogatja a Bluetooth-alapú adatátvitelt, tehát a telefont vagy táblagépet nem szükséges feltétlenül a dokkolóba dugni, a vezeték nélküli kapcsolaton keresztül is lehet küldeni rá a zenéket a 2.1 A2DP sztereo szabvány zenei átviteli képességeinek kihasználásával. Ez egyben azt is jelenti, hogy bár a termékkommunikációban hangsúlyozzák az Android vonalat, sőt a kis robotfigura matrica formájában is ott figyel az eszközön, tulajdonképpen bármilyen más Bluetooth-kompatibilis eszközzel elboldogul a hangszóró. Csak egyszerűen aktiválni kell a BT kapcsolatot, és máris bekerül a listába a Philips AS851. Ezután már csak el kell indítani a zenét, és a mobil helyett máris a dobozból szól a hang.

A hátulján lévő USB port azt sugallja, hogy ezen keresztül is küldhetőek rá zeneszámok, mondjuk egy PMP-ről, de ez ebben a formában nem működik. Így ez az interfész csak az egyéb eszközök akkumulátorának töltésére alkalmas. Ez a döntés egyszerűen érthetetlen. Egy 56 000 forintba kerülő terméktől joggal várná el az ember, hogy az összes lehetséges úton-módon biztosítsa a tartalmak fogadását, ha már saját médialejátszót nem építettek bele.

Hogy szól?

Jó pár ilyen termékkel találkoztunk már itt-ott különféle rendezvényeken, de az esetek túlnyomó többségében nem nyűgöztek le minket túlságosan ezek az alapvetően kisméretű, sokszor "mindent egyben" kivitelű hangeszközök. Főleg a noname márkák modelljei produkálnak igen gyenge hangminőséget, de mivel itt mégiscsak egy patinás cégről van szó, azért volt rá esély, hogy a megszólalás megüt majd egy bizonyos szintet.

Ennek érdekében a termékkommunikáció szerint például precízen hangolt basszustölcsérekkel szerelték fel a modellt, ami állítólag erőteljes és gazdag mélyhangzást biztosít, emellett ellátták a cég saját fejlesztésű hangfeldolgozó technológiával, az úgynevezett DSP-vel, ami állítólag nem csak a hangokat, de még a csöndet is valósághűen, kristálytisztán adja vissza, magyarul különféle torzítás, sistergés nem csorbítja a műélvezetet. A szavak szépek, de szerencsére az AS851 működés közben sem okozott csalódást.

Azt túlzás lenne állítani, hogy felvenné a versenyt egy több komponensből álló házimoziszettel, ám egy közepes soundbarnak már akár reális alternatívája lehet. A termék valóban jobban szól, mint a legtöbb ilyen jellegű, hasonló méretű és kategóriájú, otthoni dokkolós audioeszköz. Mélynyomó nem jár hozzá, így azért csodát nem várhatunk tőle; azoknál a zenei stílusoknál, ahol a basszusnak kiemelt szerepe van (pl: dub, d'n'b, reggae, fajsúlyosabb komolyzenei darabok), marad némi hiányérzet az emberben. A harmincwattos maximális kimeneti teljesítmény otthoni környezetben épp elég, ennél többre nincs is nagyon szükség.

A A2DP szabvány hiányosságaival ez az eszköz sem tudott mit kezdeni, így bizony van különbség akkor, ha közvetlenül dugjuk rá az adathordozót a dokkolóra vagy ha BT kapcsolaton keresztül küldjük a zenét. Ez elsősorban a mély hangoknál érződik, de a magasak is kicsit kásásabbak.

Értékelés

A legfontosabb, tehát a megszólalás, a hangminőség teljesen rendben van. Egy ilyen kategóriájú, méretű és felszereltségű terméktől nem nagyon lehetne ennél többet várni, és végül is egy otthoni hangeszköz esetében ez a legjelentősebb szempont. Torzítás, sistergés nem nagyon jelentkezett, a készülékház nem rezonált be, és a kásás hangokkal sem találkoztunk. A basszushangok lehetnének teltebbek, de ahhoz már valószínűleg egy külön mélysugárzó kellett volna. A két, egyenként 15 watt teljesítményű, 3 hüvelykes Full Range hangszóró tehát jól vizsgázott.

A külsejére sem lehet egy rossz szót se szólni. Ez a lekerekített formavilág a hollófekete színnel és minimális mértékű krómmal kombinálva remekül fest. Nem hivalkodó, de azért akár el is lehet vele büszkélkedni, hiszen a finom részletekre is odafigyeltek. Tökéletesen illeszkedik hozzá formájában és tónusaiban is a távirányító. Az elegáns kiegészítő kényelmesen simul a kézbe, a gombok mérete megfelelő, és az elektronika kellő sebességgel reagál nyomkodásukra. Az ilyen és ehhez hasonló eszközökhöz kifejlesztett DockStudio Android-alkalmazás is jól szuperál, de nem feltétlenül szükséges ezt használni.

Magának a dokkoló modulnak a kialakítása is rendben van, az összes kipróbált telefonnal és tablettel képes volt együttműködni, így ezzel valószínűleg nem lesz gond. A Bluetooth kapcsolaton keresztül történő zenelejátszás is jól működik, és még csak nem is szükséges, hogy Android operációs rendszert futtasson a rákapcsolni kívánt termék. Ugyanakkor akármennyire tetszik nekünk, fel tudunk sajnos sorolni jó pár kifogást is, főleg azzal kapcoslatban, hogy mit lehetett volna még beletenni.

Az egyszerűen érthetetlen, hogy miért nem applikáltak rá egy sima USB bemenetet is, amin keresztül nem Bluetooth kompatibilis eszközök, pl. PMP-k is csatlakoztatók lennének. Sőt igazából akár egy saját médialejátszó is belefért volna, ugyanis akkor már egy rádugott pendrive-ról vagy külső merevlemezről is szólhatna a zenebona. Emellett el tudtunk volna viselni egy HDMI portot is, amin keresztül tévéhez lehet csatlakoztatni, és így, mint egy mini soundbar funkcionálhatna. Arról már nem is szólva, hogy egy ilyen eszköz szinte sikít egy akkumulátor után. Ezt a termékcsalád kisebb tagjai, azaz az AS351 és az AS111 meg is kapták, ám az AS851-ből hiányzik, így használatához elengedhetetlenül szükséges, hogy legyen a közelben a hálózati áramforrás. Mindezek miatt bármennyire is szimpatikus a dokkolós hangszóró, 56 000 Ft-ért picit többet vártunk.


Philips AS851 dokkolós hangszóró

elefant

A Philips AS851 dokkolós, Bluetooth funkciós hangszórót a Philips magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés