Ilyen lett a Panasonic olcsóbb OLED tévéje!

A cég szerint világverő a 4K HDR EZ950E, utánajártunk, hogy tényleg ennyire jó lett-e ez a tévé.

Képminőség

Korábban már viszonylag hosszasan ecseteltük, hogy a Panasonic milyen filozófia mentén fejleszt, és milyen konkrét, képminőséget befolyásoló technológiákkal állt elő az idei évben, úgyhogy erre most nem térnénk ki megint. A gyakorlati próba során bebizonyosodott, hogy a sok munkának volt értelme, hiszen a kalibrálás után a készülék a mért adatok alapján képes volt az sRGB színtér 99,9 százalékos pontosságú lefedésére, és ilyen jó eredményt emlékeink szerint eddig még egyetlen, nálunk járt modell sem ért el.


[+]

A színhűség terén is kiemelkedően teljesített, hiszen egyetlen szürke árnyalatot leszámítva az erre vonatkozó delta E értékek mindegyike 1 alatt maradt, ami pedig olyan kicsi eltérés, ami az emberi szem számára láthatatlan. Viszont az is igaz, hogy a Panasonic által büszkén emlegetett 0 delta E-t, tehát a tökéletes színhűséget nem sikerült elérni. Az alkalmazott OLED technológiából adódóan a hibátlan feketével viszont nem volt gond, hiszen 0 cd/m² feketeszintet mértünk, ami egyben végtelen valódi kontrasztarányt is jelent. A kép kontrasztosságával nincs semmi probléma, úgyhogy semmi értelme bekapcsolni az ezt még jobban kihangsúlyozó Kontrasztjavítás funkciót. És mivel a tónusok is rendben vannak, az Élénk Szín névre hallgató szolgáltatásra sincs szükség, hiszen aktiválása csak természetellenessé teszi a végeredményt.


[+]

A betekintési szög remek, hiszen az árnyalatok még az oldalról nézve sem kezdenek fakulni, torzulni, ugyanakkor a panelt fedő üvegfelület tükröződése ilyenkor már rendkívül zavaró. Zajosodásba könnyedén bele lehet futni a gyatra minőségű anyagok (jellemzően a médiaboxokból származó tévéadások), SD tartalmak esetén, ezt viszont hatékonyan lehet orvosolni a Zajcsökkentés bekapcsolásával.


[+]

A készülék elméletileg képes a felbontás felskálázására, tehát a részletesség növelésére, azonban hiába aktiváltuk, állítottuk maximumra ezt a funkciót, gyakorlatilag semmilyen látható eredménnyel nem járt, tehát aki abban bízik, hogy ezáltal majd a Full HD vagy HD videókból 4K anyagai lesznek, az csalódni fog. A mozgásmegjelenítésben meglepően gyakran tapasztaltunk kisebb problémákat, enyhe döccenéseket, akadozásokat, viszont ezen mindig lehetett segíteni az Intelligent Frame Creation névre hallgató, virtuális képkockákat létrehozó interpolációs technológiával. A kép látványosan simábbá, folyamatosabbá vált, és az is jó, hogy nem lett a hatására "szappanopera hatású" a végeredmény, ami pedig gyakran előfordul más tévéknél egy ilyen jellegű eljárás használata során. Elvileg a mozgáson javítana a Tiszta Mozgás névre hallgató, szintén a képkockákkal variáló képmódosító funkció is, amely fekete képkockákat illeszt be a valódiak közé, azonban ez egyrészt csökkenti a fényerőt, másrészt sokszor enyhe vibrálást eredményez, ami kifejezetten zavaró.

Az OLED kapcsán szinte mindig előkerül a ghosting, illetve a beégés kérdése. Mi semmi ilyesmit nem tapasztaltunk, és ráadásul a modellt ellátták egy külön bekapcsolható, automata védelmi rendszerrel, amely a pixelek eltolásával előzné meg ezt, ha sokáig változatlan lenne a tartalom. A várakozásoknak megfelelően egyébként homogén kép esetén sem találkoztunk felhősödéssel (háttérvilágításról ez esetben ugyebár nem beszélhetünk az OLED technológiából fakadóan). Az EZ950E támogatja a nagy dinamikatartományú videók, filmek kezelését, de csak akkor, ha azok HDR 10 szabványúak, tehát a papíron legjobb minőséget biztosító Dolby Visionnel – legalábbis egyelőre – nem boldogul. Mindenesetre a HDR anyagok nagyon szépek ezen a készüléken, és megfelelő típusú tartalmak esetén tényleg azt érzi az ember, hogy ez a szolgáltatás valóban hozzáadott értéket jelent. A játékosok számára lehet fontos, hogy kikapcsolt képmódosító eljárások mellett 27,2 ms input lagot mértünk, ami viszonylag jó értéknek számít.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Hirdetés