nForce3-as alaplapok tesztje - 2/2

RAID-, USB- és Firewire-sebesség

Mielőtt konkrétan a RAID-vezérlők sebességére térnénk, vessünk egy pillantást az „NVIDIA RAID” nevű találmányra. Azokon az alaplapokon, melyeket nForce3 250 chippel szereltek, az összes Parallel ATA- és Serial ATA-merevlemez felhasználható akár egyetlen RAID-tömb elemeként. A RAID beállításához elsőként egy rendkívül bonyolult feladatot kell megoldanunk, a BIOS-ban engedélyezni kell a funkciót. Ezután jelezni kell a vezérlő felé, hogy mely eszközöket kívánjuk RAID-ben használni, itt kiválaszthatjuk bármelyik Parallel ATA- vagy Serial ATA-meghajtót.

Később a lapkakészlet meghajtóprogramjának installálásakor a telepítő rákérdez, hogy kívánjuk-e telepíteni az „NV SW driver”-t, ekkor célszerű igent nyomni. Az operációs rendszer újraindítása után az nvraid nevezetű szoftverrel pár kattintás egy bármilyen RAID-tömb létrehozása. A funkció lényege tehát, hogy bármely, a chipset által kontrollált csatlakozóra rákapcsolt merevlemez képes egy RAID-tömb elemeként működni. Mi csak három fölös merevlemezzel tudtuk kipróbálni a funkciót, a tömb működőképesnek bizonyult, de azt jó tudni, hogy ebben az esetben a stripe-tömb sebessége a tömb leglassabb merevlemezének sebességéhez igazodik. RAID 1-es tömb létrehozása esetén csak a legkisebb merevlemez méretével számolhatunk. Kipróbáltuk a JBOD módot is, problémánk nem akadt vele, a RAID-tömb szétválasztása után is megmaradtak az adatok.

RAID-vezérlők sebessége

A RAID-vezérlők tesztjében összesen négy chip verseng egymással, a Soltek lapon egy Promise, az AOpen, Chaintech és Asus K8N-E Deluxe-on pedig egy Silicon Image chip van jelen, ebből a Gigabyte-nak is kijutott egy, csak más típusjelzésű. Előbbi képes mind a PATA-, mind SATA-winchesterek vezérlésére, és ezeket RAID 1 (tükrözés) módban is meg tudja hajtani. Utóbbi RAID-üzemmód a biztonságot hivatott szolgálni, de működési elvéből adódóan a sebessége különbözhet egy önmagában álló meghajtótól. Ezt kiderítendő RAID 1 módban is futtattunk teszteket.

A legegyszerűbb a processzorterheléseket elemezni, az nForce3 250 SATA- és PATA-vezérlőjéhez hasonlóan 25 % körüli értékeket kaptunk, de érdekes módon az nForce3 natív vezérlője rója a legkisebb terhet a processzorra. A Promise vezérlője a tesztek szerint jobban „kedveli” a PATA-meghajtókat, hiszen ezzel jobb eredményeket értünk el, mint a SATA felületűvel. A RAID 1-es mód elemzésére mindössze egy teszt (benchmark) képes, de a PCMark2004 eddig jónak bizonyult a merevlemezek letesztelésére, ezért most is megbízunk benne. A Windows XP betöltődése egy RAID 1-es tömb esetében kb. 25 %-kal gyorsabb, mint egy önmagában álló meghajtóval, ez a két lemezről egyszerre olvasásnak köszönhető. Érdekes módon a Soltek lapon található chip ebben a tesztben RAID 1 módban gyorsabb, ellenben a NVIDIA RAID esetében már fordítottak az eredmények. Az „Alkalmazások betöltése” tesztben nincsenek említésre méltó különbségek, egyedül a Gigabyte lapon található GigaRAID-vezérlő sebessége marad el jelentősebb mértékben. A fájlmásolási tesztben az NVIDIA RAID 0 tömb ugrik az élre, közel 32 %-kal megelőzve még a Promise vezérlő RAID 0 módjában elért eredményét is. RAID 1 módban már nagyon nagy lemaradásban van mindkét vezérlő. Ezt egyébként meg tudjuk erősíteni, ugyanis Total Commander alatti másolásoknál tényleg lassabbnak bizonyult a RAID 1 tömb, valószínűleg az adatok kétfelé küldése (írása) jobban leterheli a vezérlőt. Ugyanakkor általános használatra az NVIDIA RAID 0 tömb egy picit gyorsabb, mint az egyedül álló meghajtók, a Promise-on mért sebességek ezzel szemben fordítottak. Essen szó a JBOD RAID-módról is, a tesztek tanúsága szerint ebben a módban nem kell jelentősebb sebességcsökkenéssel vagy növekedéssel számolni, érdekes is lenne, hiszen mindössze a merevlemezek egymás mögé fűzéséről van szó.

USB-sebesség

Az USB-vezérlők tesztjében ismét nem tudunk nagy különbségekről beszámolni, hiszen minden alaplapon ugyanaz a chipset található. A processzorterhelés viszont nagyon magas, 44 % körüli, igaz ez függ az alaplapra csatlakoztatott rackben található USB-vezérlőchiptől is.

Firewire (IEEE 1394)-sebesség

A Firewire-tesztekben hét alaplap kap lehetőséget. A tesztek többségében a Gigabyte győzedelmeskedik és az Asus az utolsó. Az óriáscég terméke egyébiránt a processzorterhelési tesztben is az utolsó helyen végez.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés