nForce3-as alaplapok tesztje - 2/2

Epox 8KDA3+ – BIOS és programok


Advanced Chipset Configuration / DRAM Configuration [+]

Az Epox is az AWARD BIOS-ra szavazott, amikor tesztünk tárgyát megtervezte. A 8KDA3+ is fel lett már vértezve a „Power BIOS” névre hallgató funkcióval, mely valójában a tuningopciókat tartalmazó menüpont neve. Az „Advanced Chipset Features” menüben megtaláljuk a chipsettel kapcsolatos beállításokat, illetve eggyel lejjebb haladva a „DRAM Configuration” menüben a memóriaidőzítéseket módosíthatjuk. Ahhoz képest, hogy a DFI-jal ellentétben az Epox inkább elterjedt a tuningosok körében, előbbi mégis sokkal kifinomultabb memóriabeállítási opciókat kínál fel saját alaplapján.


PC Health Status / PowerBIOS [+]

A „PC Health Status” menüpont alatt találjuk meg a feszültségeket, fordulatszámokat és hőmérsékleteket, és itt kapcsolhatjuk be az „okos” ventilátorszabályzást, amely enyhén szólva is viccesen működik. A ventilátor X fok alatt lassan forog, X fok felett pedig begyorsul, de rendkívül érdekes módon. A ventilátor sebességének felkapcsolása négy egymás utáni fokozatban történik. Amikor bekapcsoljuk a számítógépet, a ventilátor lassan jár, majd ha elindítunk egy programot (tehát a processzor melegszik), a szabályzó elkezdi növelni a fordulatszámot. Mivel a sebességnövelés négy egymás utáni fokozatban történik, a ventilátor fordulatszáma akkor is tovább nő, ha eközben megszakítjuk a processzor terhelését okozó folyamatot. Amikor a sebesség elérte a negyedik fokozatot, és az alaplap érzékeli, hogy a processzor már hűvös, a ventilátor fordulatszáma ismét csökkenésnek indul – ha eközben ismét leterheljük a processzort, a vezérlő továbbra is lankadatlanul csökkenti a ventilátor sebességét, mert még nem érte el a minimális fordulatszámot! Érthető hát, ha azt ajánljuk, hogy ezt az opciót ne kapcsolja be senki. A „Power BIOS Features” szolgál a rendszer túlhajtására.

Szomorú tény, hogy a 8KDA3+ BIOS-ában a minimális szorzó 8x-os, ami azt eredményezi, hogy a Cool'n'Quiet nem működik (két processzorral is kipróbáltuk, egy Newcastle 3000+-szal, és egy Clawhammer 3400+-szal). Még sajnálatosabb, hogy a szorzó csökkentése még Windows alól sem sikerült (Clockgen), ugyanis amint a 8x-nál alacsonyabb szorzót állítottunk be, a rendszer lefagyott. A minimálisan beállítható 8x-os szorzó magával hozza az „FSB”-tuning kétes kimenetelét is, hiszen 8x-os szorzóval hamarabb elérjük processzorunk alapórajelét, mint egy kisebbel. A 8KDA3+ három kétoldalas memóriamodullal csak DDR333-as üzemmódban indul el.

A processzor feszültsége 1,5 V helyett alapjáraton 1,552 V, terhelve pedig 1,6 V-ra ugrik. Kénytelenek vagyunk azt gondolni, hogy az Epox szándékosan, gyárilag megemeli a processzor feszültségét annak érdekében, hogy egy-egy tuningtesztben jobban szerepeljen az alaplap. Az 5 V 4,96 V körül jár, ami kitűnő érték, viszont a +5 V és a +12 V értékét nem jelzi ki az alaplap. A processzor üresjáratban 38 fok körül, terhelve pedig 55 fok környékére melegedett.


[+]

Az alaplap mellé kapott CD-n megtalálunk minden többé-kevésbé lényeges szoftvert, melyre szükségünk lehet a mindennapok során. A meghajtóprogramokon kívül az automatikusan elinduló program felkínálja a a PC-Cillin 2004-es verzióját, a Norton Personal Firewall 2003-at, az Epox saját készítésű monitorozóprogramját, a MAGIC Flash Utilityt, és a MAGIC SCREEN Utilityt.


Unified System Diagnostic Management [+]

A Unified System Diagnostic Management segítségével nyomon követhetjük a rendszer hőmérsékleteit, feszültségeit és a fordulatszámokat, és akár bekapcsolhatjuk a fentebb leírt automatikus fordulatszámszabályzást is (nem javasoljuk).


Epox MagicBIOS / MagicScreen [+]

A MagicBIOS segítségével lehetőséget kapunk Windows alól frissíteni az alaplap BIOS-át, míg a MagicScreen programmal a POST-képernyőn megjelenő képet cserélhetjük le.

Tuning

A rosszul elsült tuningkísérletekre a 8KDA3+ szépen reagál, a számítógép ki-, majd bekapcsolása után a processzor alapórajelen indul el, így lehetőségünk nyílik újrapróbálkozni.


8x300 MHz / minimum 8x-os szorzó... [+]

Az Epox 8KDA3+-szal a minimum beállítható 8x-os szorzó ellenére is 300 MHz-es „FSB”-t értünk el (így 2400 MHz-en járt a processzor), 305 MHz-en már hibázott a rendszer, talán a magas „FSB” miatt, talán a processzor miatt. Ha SATA-meghajtóinkat az AGP-foglalat feletti portokra kötöttük, szintén 300 MHz-es „FSB”-t sikerült elérnünk, sőt, ha a Silicon Image chipre csatlakoztattuk a meghajtót, akkor is 300 MHz-et sajtoltunk ki az Epox deszkából. A probléma már csak az, hogy hidegindításkor az Epox lapja nem indul el, ha tuningolunk és emellett SATA-merevlemezt is használni kívánunk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés