nForce3-as alaplapok tesztje - 2/2

Gigabyte K8NS Pro – BIOS és programok


Integrated Peripherials / PC Health Status [+]

A Gigabyte az AWARD BIOS-t részesítette előnyben, amikor a K8NS Prót létrehozta, a menürendszer nagyon jól átlátható, rendezett, amolyan igazi Gigabyte-os, „bolondbiztos”. Az „Integrated Peripherials” menü teszi lehetővé az összes integrált eszköz engedélyezését/letiltását/beállítását. A „PC Health Status” a rendszer komponenseinek hőmérsékleteiről, a fordulatszámokról és feszültségekről ad tájékoztatást, ám több helyen is be kell érnünk egy „OK” jelzéssel, az alaplap így jelzi, hogy az adott érték rendben van (aki komolyabban foglalkozik a számítógéppel, ezt nem veszi jó néven). A „CPU Smart Fan Control” opciót engedélyezve az alaplap hőmérsékletfüggő ventilátorszabályzásra kapcsol, ami dicséretes, de a limit-hőmérsékleteket nem állíthatjuk be manuálisan, így hiányérzetünk támadt.


Advanced Chipset Configuration / Frequency/Voltage Control [+]

A Gigabyte alaplapokon megszokott CTRL+F1 billentyűkombinációval csalogathatunk elő rengeteg olyan opciót, amit a gyártó a kevésbé hozzáértők elől el szeretne rejteni. Az „Advanced Chipset Features” menüben megtaláljuk az összes memóriára vonatkozó beállítást, a DFI lapja után a K8NS Pro a legkomolyabb ebből a szempontból, a „Frequency/Voltage Control” menüben pedig a rendszer túlhajtására szakosodott opciókat találjuk meg. A K8NS Pro – mondjuk úgy – diszkrét tuningot tesz lehetővé, az AGP feszültségének megemelésére nincs is lehetőség (nem mintha szükség lenne rá). A chipsetfeszültség mellett érdekességként megemlítendő a HyperTransport-link feszültségének állíthatósága, melynek nincs sok értelme, ha ennek szorzóját is beállíthatjuk.

Hirdetés

A K8NS Pro vegyesen viselkedett tesztjeink során. A ventilátorszabályzáshoz társuló hőmérsékleti értékek hiánya miatt nemtetszésünket kell kinyilvánítanunk. A Cool'n'Quiet működik, akár két memóriával is, sőt három memóriával is, de csak DDR333-on. A K8NS Pro három darab kétoldalas memóriával DDR400-as beállításban lefagyott a POST-képernyőnél. A processzor hőmérséklete alapjáraton 23, terhelve pedig maximum 36 fokot ért el, ezek nagyon alacsony értékek, teljesen valótlanok. A processzor feszültsége 1,5 V helyett nagyon magas, 1,6-1,65 V körül alakul, ez talán – ahogyan az Epoxnál is feltételeztük – a tuningeredményeket hivatott kívánatosabbá tenni. Ha manuálisan 1,5 V-ot állítunk be a BIOS-ban, akkor az alaplap 1,53 V körüli feszültséget ad a processzornak, viszont így a Cool'n'Quiet a processzor órajelének csökkentése mellett a feszültséget már nem csökkenti! Az 5 V-os ág 4,8 V körül állt (sokszor összevissza ugrált ez az érték), a 12 V-os ág pedig 12,2 V körül alakult. A Gigabyte lapjáról eddig kialakult jó összképet ezek a problémák némileg lerontották.


[+]

Az alaplap mellé kapott CD-n a meghajtóprogramokon felül több hasznos és kevésbé hasznos program rejtőzik, ezek közül mi az EasyTune-t és a Gigabyte Utility Managert próbáltuk ki.


Gigabyte EasyTune [+]

Az EasyTune képes kijelezni azokat a hőmérsékleteket és feszültségeket, melyek a BIOS-ban egy OK-val lettek elintézve, a program ezen felül segítséget nyújt a túlhajtásban is.


Gigabyte Utility Manager

A Utility Manager telepítését követően letelepszik a tálcára, és onnan előhívva több windowsos alkalmazás elindítására nyílik alkalmunk 2-3 kattintás után, ezek között van az EasyTune is.


X-Akták [+]

Érdekességképpen megemlítenénk, hogy miután a rendszert feltelepítettük, az eszközkezelőben egy „Ismeretlen eszköz”-zel találkoztunk. Kilétére nem sikerült fényt derítenünk, az összes meghajtóprogramot feltelepítettük a CD-ről, az eszköz azonban továbbra sem tűnt el...

Tuning

A K8NS Pro a rosszul sikerült tuningkísérletekre jól reagál, először vár a gép pár másodpercet, majd újraindul, és a „Frequency/Voltage Control” menüben az alapbeállítások fogadnak.

A Gigabyte lapjával maximálisan 295 MHz-es „FSB”-t értünk el, ami bizony szép eredmény, de meg kell említenünk, hogy a szorzó elállítását az alaplap nem kedvelte, ugyanis ha tuningolunk, akkor hidegindításkor az alaplap reseteli a BIOS-t, és minden opciót kénytelenek vagyunk újra beállítani. Mivel az alaplapon található SATA- és PATA-vezérlők a PCI-buszra kapcsolódnak, ezért ezek együttes használatakor is 295 MHz-es „FSB”-t sikerült elérnünk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés