nForce3-as alaplapok tesztje - 1/2

Shuttle AN51R - BIOS és programok


Advanced Chipset Features / DRAM [+]

A Shuttle is az AWARDBIOS-ra tette a voksát, amikor az AN51R-et elkészítette. Az „Advanced Chipset Features” menüben megtaláljuk a chipsethez kötődő összes beállítást, többek között a HyperTransport szorzójának értékét is, illetve a memóriaidőzítéseket is innen eszközölhetjük.


Health / Voltage Control [+]

A „PC Health Status” menüben megtaláljuk a rendszer hőmérsékleteit, a fordulatszámokat és feszültségeket, azonban ventilátorok fordulatszámszabályzása nem bukkan fel benne. A „Ratio/Voltage Control” menüben találhatóak a rendszer túlhajtásáért felelős opciók, a Shuttle lehetőséget ad a chipset feszültségének beállítására is. A Cool'n'Quiet működése minden próbálkozásunk ellenére csak egyetlen memóriamodullal bizonyult stabilnak, két modullal a számítógép folyamatosan lefagyott. A BIOS-ban a memória órajelét nem állíthatjuk be 200 MHz-re, az Auto beállítás pedig automatikusan 166 MHz-re állítja a memóriavezérlőt, amennyiben három kétoldalas memóriamodult teszünk az alaplapba.

A processzor feszültsége 1,5 V helyett 1,47 V körül mozog folyamatosan, az 5 V 4,92, a 3,3 V pedig 3,26 V körül áll. A 12 V-os ág alapállapotban 12,03, terhelésre pedig 11,97 V-os értékre esik, ezek az értékek elfogadhatóak, talán a processzor feszültsége kifogásolható. A processzor hőmérséklete terheletlen állapotban 24 fok, teljes terhelésre pedig 44 fokig sikerült feltornásznunk (BIOS-ban 5-6 fokkal többet mutat), ami azért vicces, mert infrás hőmérővel mérve még a hűtőborda is melegebb volt ennél, tehát a Shuttle lapja teljesen rosszul mutatja ezt az értéket. További mínuszpont, hogy az integrált hálózati vezérlőt nem tudjuk letiltani.

Az alaplap mellé kapott CD-n nincs semmi különös program, a gyártó által készített menürendszerben nehéz lenne eltévedni. Az automatikusan elinduló program felkínálja az összes integrált eszköz meghajtójának telepítését, azonban ezeken kívül csak az Acrobat Reader és az AWARD WinFlash programja található a lemezen, melyek akár a netről is ingyenesen letöltetőek.

Tuning

Az AN51R a félresikerült tuningpróbálkozásokra jól reagál, először a számítógép nem indul el, ekkor ki kell kapcsolni, majd visszakapcsolni, és a POST hibaüzenettel jelzi, hogy a túlhajtás sikertelen volt. A BIOS tuningopciói láttán megnőtt az önbizalmunk, és vadul „FSB”-emelgetésbe kezdtünk, de csalódnunk kellett, mert a Shuttle lapja 245 MHz-en már egyszerűen nem indult el. A túlhajtást megnehezítette, hogy a processzor szorzójának átállítása nem minden esetben működött (és nem tudtuk meg, mitől függ, hogy működik-e vagy sem).

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés