nForce3-as alaplapok tesztje - 1/2

Chaintech ZNF3-250

A következőkben megismerkedhetünk a VNF3-250 ellenpárjával, a ZNF3-250-nel, mely már ténylegesen egy Zenith alaplap.

Chaintech ZNF3-250 specifikációk:

 

Alaplap Chaintech ZNF3-250
Processzortámogatás AMD Athlon 64 és AMD Sempron processzorok
Foglalat típusa Socket 754
Lapkakészlet NVIDIA nForce3 250
Memória 3 DIMM / maximum 2 GB DDR400 / DDR333 / DDR266
Bővítőfoglalatok 1 AGP 8x/4x
5 PCI
Parallel ATA / RAID 2 Ultra ATA 133/100/66/33 (RAID 0, 1 és 0+1) – nForce3 250
Serial ATA / RAID 4 SATA-csatlakozó (RAID 0, 1 és 0+1) – Silicon Image 3114
Integrált audio Nyolccsatornás audiovezérlő – VIA Envy24PT (S/PDIF kimenet)
Integrált hálózati vezérlő Broadcom BCM5788KFB (PCI) – 10/100/1000 Gigabit Ethernet
Firewire (IEEE 1394) 3 port – VIA VT6306
USB 2.0/1.1 2 port a hátlapon, 2 a CBOX3-on
BIOS Phoenix AwardBIOS
Beállítható buszsebesség 200-400 MHz között 1 MHz-es lépésekben
Beállítható szorzók 4x-től 25x-ig 1-es lépésekben
Állítható AGP/PCI sebesség Fixálható 66 és 85 MHz között
Beállítható feszültségek - CPU: 1,45 V és 1,7 V között 0,05 V-os lépésekben
- RAM: 2,7 V és 2,9 V között 0,1 V-os lépésekben
- AGP: 1,6 V és 2,2 V között 0,1 V-os lépésekben
- Chipset: 1,7 V és 1,9 V között 0,1 V-os lépésekben
- HyperTransport: 1x - 5x
- Memória sebessége: Auto, 100, 133, 166
Cool'n'Quiet Támogatja
Méretek ATX, 305 x 244 mm
Gyártó honlapja
Termék leírása
- Chaintech
- Chaintech ZNF3-250
Bruttó kiskereskedelmi ára kb. 43000 Ft

A Chaintech nem sokat vacilált, amikor a ZNF3-250-et megalkotta, a tervezők valószínűleg úgy voltak vele, kapja mindenből a legjobbat a leendő ZNF-tulajdonos. Azonban a tulajdonságlistát átnézve vannak meglepő és szomorú látnivalók is, példának okáért nincs az alaplapon natív SATA, csak egy külső Silicon Image chip, a chipset pedig nem Gb jelölésű, pedig bizony ennyi pénzért ezek már elvárhatóak lennének.

Azon olvasók számára, kik emlékeznek előző, Athlon 64-es alaplapokat bemutató megatesztünkre, nem lesz ismeretlen az alaplap és a csomagolás sem, mivel a típusjelzésen kívül egy az egyben megegyezik elődjével (ZNF3-150).


Kellékek [+]

Lássuk, mitől Zenith egy Zenith? Az alaplap mellé egy nagyon vastag, többnyelvű leírást kapunk, illetve két CD-t, melyeket már a VNF3-250 esetében is láthattunk. A hátlapi takarólemez és a többrészes, szétszedhető Chaintech csavarhúzó a kellékkavalkád kezdete. Ezeken kívül a csomagban találunk három IDE-csőkábelt, és egy cső floppykábelt, négy SATA-kábelt, két SATA-tápkábel-elosztót, továbbá egy optikai S/PDIF kábelt is.


Chaintech Multimedia Card (CMC) [+]

Ha ez valakinek nem lenne elég, akkor a dobozból kikandikál egy, a VNF3-250-nél már látott Chaintech Multimedia Card is, melyet az alaplap alján található CMR (Chaintech Multimedia Riser) slotba illeszthetünk bele, így nyerünk további két Firewire-csatlakozót, két CD-in és egy Aux-in konnektort, három audioportot (Center/Bass, Surround L/R, Alternative L/R) és egy digitális S/PDIF kimenetet (ehhez lesz jó a fentebb látott kábel is).


Chaintech CBOX3 [+]

És ha még ez sem lenne elég, akkor a nagy dobozon belül egy másik, kisebb doboz alján, rengeteg összecsomagolt kábel alatt találunk egy Chaintech CBOX3-at is, ami lényegében egy 5,25-ös helyre beilleszthető sokfunkciós, cserélhető (szürke, fehér, fekete) színű előlappal ellátott „rack”. Ezen egy kétjegyű hexadecimális kijelző (hibát jelez ki), egy harmadik Firewire port, két USB-port, két további audio-port, egy 6-in-1 kártyaolvasó és egy CIR-port található. Nem panaszkodhatunk.


Chaintech ZNF3-250 [+]

Lássuk magát az alaplapot. A ZNF3-250 érdekes módon „megörökölte” a ZNF3-150 nyákját, tehát gyakorlatilag a Chaintech a ZNF3-150 számára megalkotott alaplapon lecserélte a chipsetet (nForce3 150-ről nForce3 250-re), egy IDE-csatlakozót lehagyott (az nForce3-150-nel ellentétben a 250 csak két IDE-csatornát támogat), és kiadta ZNF3-250 néven. A sötétbarna/fekete nyákon jórészt narancssárga foglalatokat láthatunk, érdekes színkombináció. A processzorfoglalat az alaplap felső felére került, kellő távolságra az AGP-foglalattól, így semmi akadálya két Zalman hűtés (CPU-hűtő és passzív VGA-hűtő) együttes használatának. A nagy tápcsatlakozó az alaplap szélére, levegőzés szempontjából kedvező helyre került, ez alatt található a két IDE-, majd a floppycsatlakozó, ezek szintén jó helyen vannak. A SATA-csatlakozók az alaplap legalján találhatóak, ez probléma forrása lehet a SATA-kábelek elvezetésénél, amennyiben egy hosszabb PCI-os kártyát is használunk. Az alaplapon négy ventilátoraljzat található.


[+]

A chipseten található hűtőborda, illetve az azon látható Zenith-jel nagyon közel került az AGP-foglalathoz, így gyakorlatilag kínszenvedés kiszedni a pöckös foglalatból a videokártyát. A memóriafoglalatok még épphogy kellő távolságra kerültek az AGP-foglalattól, így egy memóriacsere nem jár a videokártya kényszerű kiszerelésével.


[+]

Az alaplap alsó fertályán a floppycsatlakozó alatt található egy USB-kivezetés (kissé szokatlan helyen), a számítógépház számára szükséges csatlakozók (ledek, reset, power), egy speaker, a négy SATA-csatlakozó és a CMR foglalat. A chipsethűtés passzív, hangtalan, ez pedig pozitívum.


RadEX [+]

Visszakanyarodva: a processzorfoglalat mellett található a ZNF3-150-nél bevezetett RadEX névre keresztelt hűtési megoldás, mellyel a gyártó garantálja, hogy a MOSFET-ek sokkal kevésbé fognak melegedni, ezáltal növelve az élettartamukat. A RadEX hűtés gyakorlatilag egy nagy, összefüggő alumínium hűtőborda, a végén egy pici (sajnos hangos) ventilátorral, amely kifújja a meleget a számítógép belsejéből. A hűtőborda alatt található az alaplap tápellátása, ami négyfázisú, a processzor stabil feszültségét 8 darab 6,3 V-os, 3300 µF-os G-LUXON, és 4 darab 16 V-os, 1800 µF-os Sanyo elektrolit-kondenzátor biztosítja.

A hátoldalon egy-egy PS2 port található a billentyűzet és az egér számára, mellettük kapott helyet a RadEX hűtés légelvezető csatornája, közrefogva a két soros és egy párhuzamos port által; jobbra további két USB-port, egy Ethernet-port és három audioport (line-in, line-out, mikrofon) helyezkedik el, de ne feledjük, hogy további USB, Firewire és audioportokat találunk a CMR-en és a CBOX3-on.


Audioprocesszor és kodek [+]

A ZNF3-250 egyik ütőkártyája a ráintegrált hangprocesszor, melyet már a ZNF3-150-nél is láthattunk, VIA Envy24PT névre hallgat. Az Envy24 sorozatú hangvezérlők 96 kHz-es mintavételezést és 24 bites felbontást támogatnak, és 36 bites mixerrel rendelkeznek, az Envy24PT ezen kívül 8 audiocsatornát, valamint DVD-Video Dolby Digital EX és DTS ES hangszabványokat is támogat négy szimultán bemenő csatorna mellett.


LAN / SATA / IEEE 1394 [+]

Az alaplapon további integrált eszközöket fedezhetünk fel (még szép), mivel sima nForce3 250 chipről van szó, ezért a Broadcom gigabites hálózati vezérlője kénytelen a PCI-buszon továbbítani az adatokat, ahogyan a Silicon Image SATA RAID-vezérlője és a VIA Firewire-vezérlője is. Az eddig látottak alapján talán ezek lesznek az alaplap legkomolyabb gyengéi.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés