nForce3-as alaplapok tesztje - 1/2

AOpen n250a-FR

Kezdjük a bemutatót az ábécé elején található AOpen n250a-FR-rel, mely a tajvani illetőségű cég Athlon 64 processzorokhoz szánt alaplapjai közül a legjobban felszerelt modell.

AOpen n250a-FR specifikációk:

 

Alaplap AOpen n250a-FR
Processzortámogatás AMD Athlon 64 és AMD Sempron processzorok
Foglalat típusa Socket 754
Lapkakészlet NVIDIA nForce3 250
Memória 3 DIMM / maximum 3 GB DDR400 / DDR333 / DDR266
Bővítőfoglalatok 1 AGP 8x/4x
5 PCI
Parallel ATA / RAID 2 Ultra ATA 133/100/66/33 (RAID 0, 1 és 0+1) – nForce3 250
Serial ATA / RAID 2 SATA-csatlakozó (RAID 0 és 1) – nForce3 250
4 SATA-csatlakozó (RAID 0, 1, 0+1 és 5) – Silicon Image 3114
Integrált audio Hatcsatornás AC'97 – Realtek ALC655 hangkodek (S/PDIF ki-bemenet)
Integrált hálózati vezérlő Realtek RTL8110S-32 (PCI) – 10/100/1000 Gigabit Ethernet
Firewire (IEEE 1394) 2 port – Agere FW323-06
USB 2.0/1.1 4 port a hátlapon, 4 az alaplapon (2-höz van kivezetés)
BIOS - Phoenix AwardBIOS
- DIE-HARD BIOS
- SilenTek
Beállítható buszsebesség 200-300 MHz között 1 MHz-es lépésekben
Beállítható szorzók 4x-től 25x-ig 1-es lépésekben
Állítható AGP/PCI sebesség Fixálható 66 és 100 MHz között
Beállítható feszültségek - CPU: 0,800 és 1,850 V között 0,025 V-os lépésekben
- RAM: 2,55 V és 2,85 V között 0,05 V-os lépésekben
- AGP: 1,5 V, 1,53 V, 1,56 V, 1,6 V
- Chipset: nincs
- HyperTransport: 1x - 5x
Cool'n'Quiet Nem támogatja
Méretek ATX, 305 x 244 mm
Gyártó honlapja
Termék leírása
- AOpen
- AOpen n250a-FR
Bruttó kiskereskedelmi ára kb. 37000 Ft

A specifikációk alapján akár azt is mondhatnánk, hogy „nem gyenge”, az alaplapon minden megtalálható, amire egy felhasználónak szüksége lehet. Egyedüli problémás pont a Cool'n'Quiet támogatásának hiánya, amit a gyártó a SilenTek-kel kíván kiváltani.

A doboz egyszerű, nem csicsás, mégis sokatmondó, az alaplap összes fontos tulajdonságát tartalmazza, az n250A-FR az nForce3 250 chipsetre épül, és szemmel láthatóan a 754 tűs processzorokat támogatja.


Kellékek [+]

A csomagban megtalálható egy sok-sok képpel illusztrált, emellett azonban kissé felületes angol nyelvű üzembehelyezési útmutató, egy meghajtóprogramokat és AOpen készítette programokat tartalmazó CD, egy Norton Antivirus 2004, egy hátoldali takarólemez, egy NVIDIA és egy Silicon Image SATA-driverlemez, illetve két IDE- és egy floppykábel. Ezek mellé egy SATA-adat- és egy SATA-tápkábelt, egy Firewire- és egy Game-, illetve USB-portokat tartalmazó kivezetést, valamint egy S/PDIF csatlakozókat (RCA, optikai ki-/bemenet) tartalmazó kivezetést kapunk. A processzorhűtő foglalatot is a csomagban találjuk, ezt saját kezűleg kell felszerelni.


AOpen n250a-FR [+]

A nyák fekete színű, a különböző csatlakozók színekkel különülnek el egymástól. A processzorfoglalat majdhogynem az alaplap közepére került, nagyon közel az AGP-foglalathoz, így a Zalman gyártotta CPU- és VGA-hűtőbordák együttes használata esélyes, de közelségük miatt nem túl javallott. A három memóriafoglalat a processzor fölé került, ilyen megoldást korábban az Asus SK8N esetében láthattunk. A nagy tápcsatlakozó jó helyre került, hiszen a tápkábel nem gátolja meg a légáramlást, ugyanakkor egyes házakban ezen a szinten merevlemezek vannak, tehát akár problémás is lehet ez az elhelyezés. A nagy tápcsati alatt található a két IDE-csatlakozó, ezek az AGP-foglalattól kellően messzire kerültek, viszont ha a házban ebben a magasságban merevlemezek vannak, akkor az IDE-kábelek elvezetését ezek megnehezíthetik. Az alaplap alján található négy SATA-csatlakozó, és mivel ezek kellően távolra kerültek az IDE-csatlakozóktól, ezért nem lesz problémánk a SATA-kábelekkel, ugyanakkor ha az alsó két PCI-foglalat valamelyikébe egy hosszabb kártyát teszünk, akkor az még okozhat kellemetlen másodperceket. A világoskék AGP-foglalat alatt négy sárga, és egy sötétkék PCI-foglalat várja a bővítőkártyákat. Az AGP-foglalat és a processzorfoglalat közé került két SATA-csatlakozó, ez sajnos a referenciadizájnt (nForce3) követi. Az alaplapon három ventilátoraljzat található, ezek közül kettő az előbb említett SATA-csatlakozók közvetlen közelében, így ha a processzorhűtő és a videokártya a helyükön vannak, nagyon nehéz elérni őket.


[+]

Az AGP-foglalat rögzítése reteszes, maga az ötlet jó, de a chipset közelsége miatt a videokártya kivétele nehézkes. A memóriafoglalatok a processzor felett helyezkednek el, így a memóriabővítés és a videokártya ki-beszerelése nem ütközik akadályba.


[+]

Az alaplap alján található négy SATA-port, jópár jumper, a számítógépház számára szükséges kivezetések (ledek, reset, power stb.), két USB, két Firewire és egy Gameport kivezetései, illetve egy alaplapra integrált speaker is.


DIE-HARD BIOS [+]

A SATA-csatlakozók felett található két BIOS-chip, melyek az AOpen által DIE-HARD BIOS névre keresztelt szolgáltatás felelősei. Egy esetlegesen elrontott BIOS-frissítés következménye „normális” esetben az alaplap halálát eredményezheti, azonban az n250a-FR-en két BIOS-chip van, így egy jumper átállításával aktiválhatjuk a pótchipet.


[+]

Az nForce3-as lapkán egy kicsi, passzív alumínium hűtőborda található. Az alaplapi feszültségellátás háromfázisú, a processzor stabil feszültségét 7 darab 6,3 V-os, 3300 μF-os, és 3 darab 16 V-os, 1800 μF-os Rubycon elektrolit-kondenzátor biztosítja.

A hátlapon egy-egy PS2 port található a billentyűzet és az egér számára, továbbá két soros, és egy párhuzamos port, négy USB-port, és három audio-port (speaker, line-in, mikrofon).


LAN / audio / SATA / IEEE 1394[+]

Az alaplapra integrált eszközök négy chipnek köszönhetően vannak jelen. A Realtek gigabites hálózati vezérlő a PCI-buszra akaszkodik, ez pedig közepes sebességet és/vagy magas CPU-terhelést vetít előre. A hatcsatornás Realtek audiochip nem tartozik a legminőségibb kodekek közé. További PCI-buszra csatlakozó eszközünk a Silicon Image SATA RAID-vezérlője, mely ismeri a RAID 0, 1, 0+1 és 5 módokat; az Agere chipje pedig a két Firewire csatlakozót biztosítja.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés