MSI GL65 Leopard notebook: kompromisszumok

Papíron jó vételnek tűnik a tajvaniak új noteszgépe, kérdés, hogy a spórolásnak hol isszuk meg a levét?

Tapasztalatok

Kijelző

A bevezetőben említett buktatók közül az első a kijelző: nincs mit szépíteni, az AU Optronics B156HAN13.0 névre hallgató, 120 Hz-es frissítést kínáló Full HD panel a notebook leggyengébb alkatrésze. Maximális fénysűrűsége 261 cd/m², kontrasztaránya 861:1, ezek egyike sem kiemelkedő érték. Háttérvilágítása ugyan villódzásmentes, de színtérlefedettségben például az sRGB kevesebb mint 60 százalékát kínálja mindössze.

[+]

[+]

A háttérvilágítás egyenletessége elfogadható a 15,6”-es képátlón, a színhűség azonban csapnivaló, a maximális ΔE értéke meghaladja a 20-at. Ez, illetve a korlátozott színtér már a játékélményt is befolyásolhatja, nem csak a fotónézegetés közben lesz zavaró.

Használat közben

Mint futólag már említettük, az erős hardver hőmérsékletének kordában tartására az MSI – tőlük megszokott módon – azt a módszert választotta, hogy a ventilátorok zajszintjével egyáltalán nem törődik. Ez nem feltétlenül baj, hiszen a komoly játékhoz úgyis érdemes fejhallgatót hordani, viszont ha néha dolgoznánk, gyorsan magunkra vonjuk majd környezetünk figyelmét a zúgással.

A notebook általános használat alatt is hallhatóan dolgozik egyébként, még ha ilyenkor a zajszint egyáltalán nem is zavaró, épp csak jelen van a háttérben. Mint az alábbi ábrákon is látható, az AIDA64 stressztesztjének indításakor 4 GHz körülről indulunk, majd a processzor melegedésével párhuzamosan ez folyamatosan csökken, és végül 2,8 GHz körül állapodik meg. Eközben viszont nemcsak a hőfok emelkedik 95 °C köré, de a ventilátorok fordulatszáma is növekszik.

Ha áttérünk a játékok során mért adatok elemzésére, akkor az látszik, hogy ilyenkor az elején 4,2 GHz-en, majd a GPU igénybevételének növekedésével 3,8 GHz-es órajelen dolgozik a CPU, míg az RTX 2060 stabilan hozza az 1875 MHz-es frekvenciát. Aktiválhatunk némi tuningot és a ventilátor fordulatszámát is emelhetjük a Turbo funkcióval, ami 1890 MHz-es GPU órajelet eredményez – ez nem váltja meg a világot, de pár fps-t nyerhetünk kritikusabb szituációkban, míg a hőmérséklet a CPU és a GPU esetében is 5-5 °C-ot csökken.

Talán nem lepünk meg senkit, ha eláruljuk, hogy a burkolat eléggé melegszik – felül 40 °C, alul 50 °C feletti hőfokokat mértünk, bár az utóbbi esetében ebben nagy szerep jut a szinte nyitott alsó résznek. A lényeg, hogy nem ölben tartható gépről van szó, legalábbis hálózatról történő játék esetén semmiképp.

[+]

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • MSI

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés