Mindjárt itt az év vége!

Pendrive és memóriakártya karácsonyra




A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 20% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vásárolhatóak meg

E heti bemutatónkat, mely egyben az utolsó lesz idén, apró karácsonyi ajándéktippekkel indítjuk. Adattárból sosem lehet elég, és egy ügyesen megválasztott pendrive nem csak keményvonalas számítógépeseknek jöhet jól. Épp a napokban írtunk az A-Data új, csini kis tárolóiról, most néhány Integral, PQI és SanDisk megoldást mutatunk be. Az Integral EnvoyPlus a sikeres Envoy széria folytatása nagyobb sebességgel és ReadyBoost-támogatással. Az egyszerű és nagyszerű fémház kétféle színben, ezüstszürkében és kékben kapható. Alatta 1, 2, 4, 8 vagy akár 16 GB tárkapacitású memóriamodulok csücsülnek. A megfelelő méretű EnvoyPlus vételára 3400, 5700, 9800, 19000, illetve 37 000 Ft.

Apró kulcstartódíszek a PQI legkisebb pendrive-jai. Az i810-es és i815-ös modellek nagyjából akkorák, mint egy USB csatlakozó. Érintkezőjük behúzható a pici házba, amely az i810-nél szálcsiszolt fém, a i815-nél fényes műanyag borítást kapott. Mindkét modellt 1, illetve 2 GB-os tárkapacitással kínálják meglehetősen kedvező, 2600, illetve 4200 forintos áron. Az i810 ötféle (pink, fémszürke, bordó, kék, zöld), az i815 kétféle (kék és fehér) színben kapható.

Maximális tárterületben és méretben is valamivel nagyobb a PQI i221. Igaz, hogy ráfért volna a nagyobb, fémvázas csatlakozó, de a gyártó a kisebb és sérülékenyebb műanyag megoldást választotta. Kétféle alapszínben (fekete és fehér) kapható az i221, az előbbi csak narancssárga, az utóbbi zöld vagy vörös betéttel. Az 1 és 2 GB-os mellett elérhető 4 és 8 GB-os modell is rendre 2000, 3300, 6000, illetve 11 200 forintos áron. Négy és nyolc gigabájtos méretben vásárolhatjuk meg a PQI U350-et, melynek elegáns fémháza narancs-fekete színkombinációban pompázik. Ára 6600, illetve 12 200 Ft.

Különösen fontos adatokat szállítóknak jöhet jól a SanDisk Cruzer Professional pendrive. Hardveresen titkosítja a rajta tárolt adatokat, amihez 256 bites AES kódolást használ. Sebességére sem lehet panaszunk, ugyanis olvasási tempója eléri a 24 MB/s-ot, az írási pedig a 20 MB/s-ot. Bizony, ennek a komoly tudású készüléknek az ára is komoly; az 1, 2, illetve 4 GB-os modell 12 500, 21 500, illetve 32 700 forintot kóstál.

Nemcsak pendrive-on, hanem mondjuk memóriakártyán is egyre több és több adatot lehet szállítani. A kis lapocskáknak ugyan nincs USB csatlakozójuk, de be lehet tenni őket telefonba vagy az egyre több megapixeles fényképezőgépekbe. Már a kompakt gépek között is vannak olyanok, amelyek 4 MB-os képeket készítenek, ilyenekkel hipp-hopp meg lehet tölteni a nagyobb SD vagy CF kártyákat is. A nagyobb manapság 8 vagy 16 GB-ot jelent, és az sem rossz, ha a méret mellett a sebesség is nagy. Az Integral 40-szeres tempójú 8 GB-os CF kártyáját nagyjából 32 000 forintért kínálja, ami több mint kétszerese a 4 GB-os árának. Még egy fokozattal nagyobb, 100-szoros sebességen már a 8 GB-osnak jobb a fajlagos ára, ugyanis 41 000 forintért adják, míg a 4 GB-ost 21 500 forintért.

A SanDisk eXtreme III Compact Flash kártyái 12 és 16 gigabájtos méretben is kaphatóak 41 800, illetve 55 000 forintos áron. A csúcssebességű eXtreme IV szériában továbbra is a 8 GB-os a legnagyobb, ára körülbelül 42 000 Ft. SanDisk SD kártyáknál egyelőre 8 GB a maximum. Ilye kapacitással a normál SanDisk 21 500 forintba, az Ultra II-es 24 000 forintba kerül. Igazán érdekes az Ultra II Plus modell, amelyből félbehajtva egy USB csatlakozó bújik elő, így kártyaolvasó vagy fényképezőgép nélkül, pendrive-ként is használhatjuk. A legnagyobb, 4 GB-os modell ára 17 000 Ft.

Microsoft egerek, billentyűzetek és egy ráadás

Múlt héten a Saitek pár megdöbbentő számítógépes irányítóeszközét mutattuk be, most a Microsofton van a sor. A szoftveróriás egerei és billentyűzetei között is van néhány meghökkentő modell. Elsőre árával üt a legújabb multimédiás csoda, a Wireless Entertainment Desktop 8000, amelyet idehaza 64 000 forint környékén vesztegetnek. Ezért a sok pénzért ráadásul egy olyan billentyűzetet kapunk, melynek aránylag kevés gombja van, még a numerikus padot is lespórolták róla. Persze szándékosan, hiszen egy HTPC-khez, multimédiás számítógépekhez való termékről van szó. Billentyűi világítanak, a számítógéppel Bluetooth kapcsolatot tart, ráadásul formája sem mindennapi, és még egy szuper egeret is adnak hozzá. Annak, aki szeretne 30 000 forintot spórolni, és kibírja világító gombok nélkül, minden bizonnyal elég lesz a 34 000 forintos MS Wireless Entertainment Desktop 7000 készlet is.

Mérsékeltebb, bár még mindig magas ára van a Natural Ergonomic Desktop 7000-nek, amely a Microsoft klasszikus, középen elfelezett és enyhén kifelé döntött billentyűzetelrendezését kapta, és ergonomikus – azaz szintén kitekert – egér jár hozzá. A készlet 2,4 GHz-en, vezeték nélkül kommunikál a számítógéppel, és egy seregnyi extra gombja van. A szett ára 25 700 Ft, de a billentyűzet önállóan – igaz, vezetékesen – 12 000 forintért, az egér pedig 14 200 forintért vásárolható meg.

Az Entertainment csomagokhoz mellékelt egeret is megvehetjük külön, Wireless Laser Mouse 8000 néven, nagyjából 14 000 forintos áron. Érdekes, hogy a Microsoft egeres kínálatában két notebookos megoldás a legdrágább. Az egyik a Wireless Notebook Presenter Mouse 8000, mely nagyobb testvérét mintázza, de hasán diavetítéshez való kezelőszervek vannak, a másik pedig az új Mobile Memory Mouse 8000, amelynek 2,4 GHz-es vevőjébe 1 GB flashmemóriát raktak, így pendrive-ként is funkcionál. Érdekes az egér töltője is. Egy mágneses csatlakozójú vezetéket kell rákötni, és töltés közben zsinóros egérként tovább használható.

Azért elérhetőbb árszinten is kínál számos egeret a Microsoft. Valamivel kevesebb, mint 10 000 forintba kerül a Wireless Notebook Mouse 7000, amely egy nagyon elegáns, szimmetrikus, lézeres kisegér. Jobb és bal kézbe egyaránt jól simul a Wireless Notebook Optical Mouse 3000 is, melynek értelemszerűen hagyományos optikai érzékelője és 7000 forintos ára van. Egy ezressel olcsóbb az ismét csak szimmetrikus Comfort Optical Mouse 3000 farkincás egér. Nagyjából 5000 forintért mérik szintén vezetékes kistesóját, a Notebook Optical Mouse 3000-et.

Egy furcsasággal találkoztunk a DeLock kínálatában. A mobiltelefonra hasonlító, kinyitható eszköz tényleg telefonhoz való, de nem hívni, hanem tölteni lehet vele, ráadásul napelemről! A körülbelül 9000 forintos készlet fény nélkül is megállja a helyét, mert a rengetegféle telefonos végződés mellett a 230 voltos elektromos hálózatra és autós szivargyújtóra is rá lehet kötni.

Notebookot karácsonyra – I.

Minden bizonnyal nagyszerű évet zárnak majd a notebookokkal foglalkozó kereskedők. A piac több képviselője is megegyezik abban, hogy az idei karácsonyi szezon számítógépes slágertermékei az olcsó hordozható gépek lehetnek. Adunk néhány tippet, hogyan érdemes válogatni közülük. Rengetegszer bebizonyosodott már, hogy nem feltétlenül a legolcsóbb ajánlat a legjobb. Jelenleg már picivel a lélektani 100 000 forintos határ alatt is vásárolhatunk notebookot, de ezeknek a gépeknek van egy közös bajuk, ami átlagfelhasználó számára nem egykönnyen áthidalható. A legrosszabb esetben csak a karácsonyfa alatt derül ki, hogy a jó kis laptopon bizony lényegében használhatatlan operációs rendszer van. Belefutottunk már olyan Linux-disztribúcióba, amiből teljesen hiányzott a grafikus felület és egy átlagember a FreeDOS-szal sem jut messzire.

Ilyenkor a szerencsésebbek feltelepítenek – vagy telepíttetnek – egy használható, ingyenes Linux-disztribúciót. A kevésbé szerencsések 25 000 forint környékén beszereznek egy Windows Vista Home Basicet, feltelepítik, és szomorkodva nézik, ahogy a csodásan olcsó masina 512 MB memóriáját felzabálja az integrált grafikus vezérlő és a nagyszerű operációs rendszer. Nem biztos, hogy jobban jár, aki a kevesebb RAM-mal is megelégedő, szintén 25 000 forinttól kapható Windows XP mellett dönt, ugyanis a legújabb olcsó notebookok jelentős hányadában olyan merevlemez-vezérlő van, amit az XP alapból nem ismer. Asztali gépeknél ilyenkor jöhet az F6 megnyomása és a mellékelt floppylemez használata. Csakhogy notebookban hova szúrjuk a floppyt? Jöhet a következő kör, az USB-s lemezmeghajtó 5–6000 Ft körüli megvásárlása, ami sajnos van, hogy továbbra sem elég a boldoguláshoz, mert a nemes XP letérdelhet az első újraindításkor, ugyanis a grafikus felületnél is szükség lesz egy meghajtóra.

Mi a megoldás? Átlagember számára a legbiztosabb, ha egy picivel magasabb árkategóriából válogat, rákérdez az operációs rendszerre. Windowsok esetében arra kell ügyelni, hogy a Vista alá célszerű legalább 1 GB memóriát rakni. Ha kevesebb van a notebookban, akkor érdeklődjünk memóriabővítésről vagy keressünk másik modellt, úgyis bőséges a kínálat. A Windows XP vagy a Linuxok beérik 512 MB memóriával. Linux telepítéséhez hasznos, ha van kéznél egy jó linuxos ismerős.

A másik dolog, amire érdemes nagyon odafigyelni, az a minőség. A mai, olcsó notebookokat úgy próbálják eladni, hogy különböző divatos színekre fújják műanyagaikat. Érdemes megnézni az ismeretségi körünkben, hogy az egyéves ezüstszínű gépeknek milyen színű a billentyűzet előtti része, ahol tenyerünk támaszkodik. Az esetek többségében távol lesz az eredetitől. Ha nem is feltétlenül szép, de célszerű fekete vagy minél sötétebb színű gépet választani, azon kevésbé látszik majd a kopás.

A harmadik, nagyon fontos szempont a garanciális ügyintézés, mert ami elromolhat, az el is fog romlani, pláne ha az adott termékvonalból a legolcsóbb. Ez az a részlet, ami miatt érdemes notebookokat értékesítő, nagy szaküzletekben válogatni, még ha áraik nem is olyan csábítóak, mint a nagy (elektronikai) áruházláncoké. Ilyen helyeken nagyobb a választék, az eladók jobban értenek az eszközökhöz, több tapasztalatuk van az egyes modellekkel, ismerik a márkákra jellemző garanciális feltételeket, ügyintézést, azok buktatóit.

Miért nem esett szó a teljesítményről? Azért, mert belépőszinten jószerével az összes notebook egyforma. Átlagos felhasználásra, internetezéshez, tanuláshoz, adataink rendezéséhez elegendő a legalapvetőbb Intel Celeron vagy AMD Sempron is. Az integrált grafikus vezérlők elbírják a régebbi játékokat – ezekhez a kisebb processzor is elég –, de az újabbakkal nem tudnak mit kezdeni – tehát a nagyobb processzor is fölösleges. Egy okból érdemes mégis komolyabb CPU felé kacsingatni, a fejlettebb energiagazdálkodás miatt. Ez nem csak hosszabb akkumulátoros üzemidőt, hanem csendesebb működést is jelent. Ha nem vetjük bele magunkat túlságosan az illegális tartalmak letöltésébe, és időnként letöröljük a szükségtelen adatokat a merevlemezről, a fontosakat pedig archiváljuk, akkor a 80 GB-os alap merevlemez is bőven elég. Szerencsére ma már nem divat kispórolni a DVD-írót és a vezeték nélküli hálózati vezérlőt.

Ha valaki a fenti információkkal felvértezve nekiindul a boltoknak, hamar rájön, hogy rengeteg alternatíva van, de az egyik sem teljesen tökéletes. Véleményünk szerint egészen jó az Acer TravelMate 5320. Ára körülbelül 145 000 forint, van benne 1 GB memória és Windows Vista Home Premiumot adnak hozzá. Kijelzője a szokásos, 15,4 colos széles, 1280x800 pixel felbontású, processzora 1,73 GHz-es egymagos Celeron M530, merevlemeze 80 GB-os, és még webkamerát is tettek rá. Színre ugyan nem fekete, de kellően sötét. Ehhez az árhoz csak egy év garancia tartozik, amit érdemes lehet 13 000 forintért legalább még egy évvel meghosszabbíttatni, különösen azért, mert a kiterjesztéshez jár egy notebooktáska és egér is. Durván 20 000 forinot kóstál a plusz 2 éves kiterjesztés, és 25 000 forintba kerül a plusz 2 éves véletlen sérüléses csomag.

Igaz, 161 000 forintos árával drágább a Toshiba Satellite L40, de ebben benne van a kétéves garancia, tehát valójában csak néhány ezressel kerül többe az Acernél. Processzora viszont kárpótol ezért, mert 1,46 GHz-es kétmagos Pentium Dual-Core T2310, ami kis terhelésnél kevesebbet fogyaszt és halkabban hűthető mint a Celeron. Mindemellett a Toshibanak 40 GB-tal nagyobb a merevlemeze, bár nincs webkamerája, és kérdés, hogyan bírja majd a világos festés.

Notebookot karácsonyra – II.

Nehezebb – mintegy 50 000 forinttal – a helyzet, ha kisméretű, de mégis olcsó notebookot kell keresni. Nagyjából 200 000 forinttal mindenképpen könnyebbek leszünk, ha új gépre vágyunk, ezért talán érdemes lehet szétnézni a néhány éves, használt modellek között is. Újban az egyik legolcsóbb az Acer friss Aspire 2920Z modellje. Aranyos, fehér a kicsike, fényes sötét borítással, bízunk benne, hogy jó sokáig tartja a színét. Alapterülete 304 x 223 mm, szóval alig nagyobb egy A4-es papírlapnál, és 2 kilogrammot közelítő tömege sem vészes. Kétszázezer forint körüli ára nem is olyan magas, figyelembe véve, hogy kétmagos, Pentium Dual-Core T2310 processzor, 2 GB memória és 160 GB-os merevlemez van benne, és jár hozzá Vista Home Premium. Igaz, az alap garancia itt is csak egyéves. Kár, hogy nem adják egyszerűbb hardverkörítéssel, alacsonyabb áron.

Ha nem jönne be a fehér szín, nagyjából 15 000 forinttal drágábban vehetünk sötét Fujitsu Siemens Amilo Pro V3205-öt, igaz, ehhez nem jár operációs rendszer, memóriája csak 1 GB, merevlemeze 120 GB-os, de processzora 1,6 GHz-es Core 2 Duo T5200, és van Bluetooth csatlakozója. Kifutóban van az MSI S262-es kisgépe, melyből az utolsó fekete és kék darabok 216 000 forintba kerülnek. Az előbbiben 1,86 GHz-es Core Duo T2350, az utóbbiban 2 GHz-es Core Duo T2450 processzor dolgozik 2 GB memória és 120 GB-os merevlemez társaságában. Sajnos operációs rendszer nincs a csomagban.

A karácsonyi vásárlási lázban égőket minden bizonnyal cseppet sem érdekli, de azért leírjuk, hogy néhány hónapon belül gyökeres változás lehet a kis notebookok piacán, ugyanis Európába és hazánkba is megérkezik az Asus Eee PC-je, amit a legrosszabb esetben is meg lehet majd vásárolni 100 000 forint alatt. Sokak számára ez a kisebb kijelzős, korlátozottabb tudású, de jelentősen kisebb, könnyebb és olcsóbb gépecske is megfelelhet azokra a feladatokra, melyekre egyébként szubnotebookot vettek volna.

Nem mérik túl olcsón a nagy, 17 colos monitorral felszerelt notebookokat sem. A legolcsóbb talán az Asus kifutó A7M modellje, amelyhez már 166 000 forint ellenében hozzájuthatunk, de felszereltsége nem világbajnok. Processzora egymagos Sempron 3500+, amihez csupán 512 MB memória csatlakozik, szerencsére egy modulban, így tovább bővíthető. Merevlemeze 120 GB-os, a nagy méretű, de nem túl komoly, 1280x800 pixel felbontású monitorra NVIDIA chipkészletbe épített GeForce 6100 GPU küldi a képet. A konfigurációhoz ezen az áron nem jár operációs rendszer.

Felszereltségét figyelembe véve sokkal jobban megéri az árát a 191 000 forintos MSI ER710, amelynek szintén 17 colos a kijelzője, és az AMD-től származik a processzora, de a hasonlóságok listája itt véget is ér. A monitor felbontása 1440x900 pixel, játékokkal is elboldoguló ATI RS690 chipkészlete van, processzora pedig kétmagos, 1,80 GHz-es Turion 64 X2 TK-55, és 2 GB memóriával gazdálkodik. Merevlemeze 160 GB-os, van 1,3 megapixeles webkamerája, de operációs rendszere csupán FreeDOS.

A felsorolás végére hagytunk egy igazán komoly, de meglehetősen drága multimédiás, játékos szupernotebookot. A Toshiba Satellite X200 széria egyik csúcsmodellje nem kevesebb, mint 650 000 forintba kerül, de van benne minden, mi szem-szájnak ingere. Processzora 2,4 GHz-es Core 2 Duo T7700, amely 2 GB memóriából dolgozik. A 17 colos, 1680x1280 pixeles kijelzőre nem egy, hanem két GeForce 8600M GT varázsolja a képet, melyek SLI-ben dolgoznak. A merevlemez 300 GB-os, a Wi-Fi draft-N-es, van 1,3 megapixeles webkamera, 1 GB-os Turbo Memory gyorsító, az optikai meghajtó a HD DVD lemezeket is olvassa, az 5.1-es hangszórókészlet pedig a Harman/Kardontól származik. Megjelenésre sem utolsó, a nagy Toshiba kívülről vörös-fekete, belülről ezüstös. Windows Vista Home Premium operációs rendszeréhez távirányítót is adnak.

Notebooktáskát karácsonyra

Ha már van notebook a családban, barátok, ismerősök körében, érdemes lehet karácsonyra egy szép táskával megajándékozni a használóját. Sok hordozható géphez vásárláskor adnak valamilyen táskát, de ez az esetek többségében nem valami szép vagy ügyes megoldás. Manapság sokféle márka, szín és forma közül válogathatunk ezen a piacon is. A múlt héten bemutattunk néhány Media-Tech táskát, most kicsit általánosabban beszélünk róluk.

A legegyszerűbbek és legolcsóbbak az úgynevezett notebook skinek, melyek valójában nem is táskák, csak párnázott borítások. Ilyenbe bújtatva megszokott táskában is biztonságban lehet a hordozható számítógép. Már 2–3000 forint magasságában is vehetünk például a Belkin, Dicota, Port Design, Targus vagy a múlt héten említett Media-Tech kínálatában.

A következő, mondhatni klasszikus forma a válltáska. Ezzel csak az a baj, hogy ha magunkkal visszük a notebook töltőjét, néhány papírt, jegyzetet vagy esetleg könyvet, akkor súlya könnyedén elérheti az 5–6 kilót, amit kényelmetlen néhány percnél tovább cipelni, különösen ha lány az ember fia. Őrületes a notebookos válltáskák kínálata. A legtöbb gyártó két termékvonalat vezet, az egyikben a komoly, felnőttes modellekkel, a másikban vidámabb, fiatalosakkal.

Fiatalosabb és sokkal praktikusabb megoldás a notebookos hátizsák, amit könnyebb cipelni. Ebben a kategóriában valamivel kisebb a választék, mint az előzőben, de így is sok szín és méret áll rendelkezésre a hozzávetőleg 5–25 000 forintos ártartományban. Vannak olyan apróságok, amelyekben éppen csak egy notebook fér el, de olyan megoldások is, melyekbe egész napos ellátmányt pakolhatunk. Vásárláskor az esztétikai szempontok mellett tanácsos az ergonómiára is odafigyelni. Ha nem elég párnázottak a vállpántok, akkor kényelmetlen lehet a hordozás. Ha hajlamosak vagyunk sok dolgot magunkkal cipelni, akkor fontos, hogy erősek legyenek az illesztések, varratok, cipzárak. A hátizsákok között érdemes kiemelni a V7 termékeit, melyeket a Dicota gyárt, de jelentősen alacsonyabb áron kínálják őket. A sokzsebes V7 Mission Backpack például kevesebb mint 8000 forintot kóstál, míg Dicota megfelelőjét 20 000 Ft környékén mérik.

A legkomolyabb notebookos táskák valójában mobil irodaszállítók. A kerekes kofferekbe kisebb nyomtatót, projektort, de az előadáshoz szükséges elegáns ruhát is belepakolhatjuk. Ebben a kategóriában már nem ritkák az 50 000 forint fölötti számot tartalmazó árcédulák, egy-egy státusszimbólumnak is beillő Samsonite modellért pedig elkérhetik egy alap notebook árát is.

rudi

Előzmények

Hirdetés