LG 47LW650S Cinema 3D tévé okos funkciókkal

Cinema 3D - a passzív 3D

Előnyök és hátrányok

Az LG háza táján úgy értékelték, hogy a 3D megjelenítők viszonylagos sikertelensége az aktív shutteres technológiának köszönhető, ezért a tavalyi tétova próbálkozásaik után idén már az összes háromdimenziós modelljuk a passzív megjelenítésre épül. Ennek lényege, hogy a két szemnek szánt képek egy időben jelennek meg a képernyőn, sorokra bontva. Minden páratlan sor a bal szemnek szól, a páros sorokba pedig a jobb szem képei kerülnek. Ezek szűrését a lencsék polarizálásával oldják meg, tehát kizárt, hogy rossz tartalom kerüljön az adott szembe, azaz a 3D megjelenítés egyik legnagyobb rákfenéjét, a szellemképesedést elvileg el is lehet rögtön felejteni. Mivel a néző folyamatosan látja a képet, ezért az aktív shutteres megoldásnál tapasztalt agyzsibbasztó vibrálással sem kell számolni. Ez egyben azt is jelenti, hogy nem kellenek a szemüvegbe épített LCD "monitorok", amelyek kitakarják a másodperc tört részére a képet, így energiára, tehát beépített akkumulátorra sincs szükség . Nem kell attól tartani, hogy lemerül, a formatervezőknek is nagyobb szabadságot ad. Emellett tömege is sokkal kisebb, viselni sem olyan kényelmetlen, és nem utolsósorban az ára is jóval kedvezőbb. Ráadásul az LG az eljárás népszerűsítése érdekében komoly akciókat is beindított, így akár öt szemüveget is ingyen kaphat tévéjéhez az a szerencsés, aki jókor vásárolja meg Cinema 3D tévéjét.

Az aktív shutteres tévéknél a gyártók nem felejtették el megjegyezni, hogy gyermekeknek 12 éves kor alatt nem igazán ajánlják a használatát. A fiziológiai változások ebben a korban még nem fejeződtek be, a szervezet állandó fejlődésben van, és bár az LG szerint a passzív tévék egyáltalán nem fenyegetik őket, azért az óvatosság sosem árt!

Ha ilyen csudijó a passzív 3D, akkor miért nem ezzel operál mindenki? – érkezhet a kérdés teljesen jogosan. Nos az eljárásnak vannak árnyoldalai, amelyek közül a legkomolyabb, hogy a polarizáció miatt háromdimenziós tartalmak esetén a felbontás feleződik, azaz volt Full HD, nincs Full HD. Emellett a függőleges betekintési szöggel komoly problémáink adódtak. A speciális szemüveg csak úgy képes hatékonyan zárni a fény útját, ha az ember feje nagyjából egy síkban tartózkodik vele, a hivatalos technikai specifikáció szerint 26 fok lehet a maximális eltérés. Ennek átlépése után bizonyos képi információk rossz szembe kerülhetnek, amely a szellemkép kialakulását eredményezi, azaz magyarul rövid idő után a pozicíó megváltoztatását vagy a 3D kikapcsolását vonja maga után. Talán nem kell ecsetelni, hogy milyen rossz hír ez annak, aki az ágyában fetrengve szerette nézni a magasan a falra szerelt tévét, vagy aki a padlón végzett tornagyakorlatok közben gyönyörködne a Vad Angyal kalandjaiban. Oldalról nézve a képet nincs gond, így félkör alakban köré ülhet a nép minden gond nélkül.

A vállalat idei tévéinél az egyik legnagyobb újítás az FPR (Film-type Patterned Retarder) névre hallgató megoldás. Ez maga a polarizációs szűrő, amelyet a speciális eljárásnak köszönhetően a panel részeként tudnak legyártani. Ez az oka, hogy a korábbinál olcsóbban állítják elő a televíziókat, mindezt ráadásul úgy, hogy a kép minősége is jobb lett.

A készülék egyébként az összes létező 3D szabványt támogatja. Így elboldogul a frame-by-frame mellett a top-and-bottom, illetve a side-by-side formátumokkal is, amelyek közül a legelsővel érhető el a legnagyobb felbontás, míg a digitális adások esetén (már ha lenne ilyen) meg kell elégedni a 960x540 képponttal, ami a Full HD felbontásnak pont a negyede. A háromdimenziós tartalmak kezelésével sohasem volt komolyabb gond. Így ez a tv is, amennyiben térhatású, egészen pontosan frame-by-frame tartalmat érzékel, magától 3D módba vált. Ha ez mégse történne meg vagy más szabvánnyal kell dolgoznia, akkor a távirányítón található 3D gomb megnyomásával vagy a menürendszerben kiválasztott opció engedélyezésével aktiválható.

A gyártók hamar észrevették, hogy kevés lesz a tartalom, ezért már tavaly megjelentek azok a modellek, amelyek képesek voltak kétdimenziós tartalmakból térhatásút varázsolni. Az LG kicsit kivárt ezzel az eljárással, inkább a trendkövetők közé tartoztak, de a lényeg, hogy az újabb modellekben, így ebben is már megtalálható ez az opció.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés