Hirdetés

LG 24GM77 monitor: játékos lélekkel játékos lelkeknek

Külső, megjelenés

A 144 hertzes panelek igen népszerűek azon vásárlók körében, akik kifejezetten gyors, játékra alkalmas monitort keresnek. Még akkor is, ha ezek a megjelenítők TN+film panelre épülnek, amelyek jelenleg egyeduralkodóak a kategóriában, addig legalábbis biztosan, amíg hasonszőrű, nagy betekintési szöget kínáló (VA típusú) társaik megérkeznek – hiszen ezek már itt vannak a küszöbön. Ám amíg ez megtörténik, addig a több gyártó szeretné letenni a névjegyét az asztalra, köztük az LG is. Lássuk, mire képes!


[+]

Az úgynevezett gamer kategóriában a 24GM77 típusjelzést viselő, 24" képátlójú, Full HD felbontású, 144 hertzes frissítésre képes kijelzővel indul a gyártó. A célcsoportot figyelembe véve igyekeztek kissé dinamikusabb, fiatalosabb külsőt rajzolni a panel köré, de nem vitték túlzásba, így például ne számítsunk sárkányos motívumokra vagy csillogó-villogó LED-füzérekre. De azért nem voltak restek egy kis színt vinni az összeállításba, esetünkben egy kis pirosat, kár, hogy ez csak oldalról vagy hátulról látszik. Nagy szerencsére csillogós felülettel is csak hátul, valamint a talpon találkozunk.


[+]

Ha már szóba került a talp, akkor meg kell jegyeznünk, hogy integrált forgózsámoly lapul az aljában, így a teljes monitor elforgatható a szögletes talppal együtt. Ez egy egyszerű, de egyben kicsit helypazarló módszer.


[+]

Nem feledkeztek meg viszont a többirányú állíthatóságról, így a forgathatóságon felül magasságállítás és dönthetőség is van, sőt még a pivot is belefért, bár ezt TN+film paneles monitoroknál a limitált betekintési szögek miatt kevéssé érdemes használni. Viszont minden adott ahhoz, hogy a legkényelmesebben testre szabjuk a kijelző pozícióját.


[+]

A bemenetek között minden fontos csatlakozó megtalálható, kezdve az analógtól a hagyományos DVI-on át a HDMI-ig és a DisplayPortig. A több bemenet ellenére viszont nincs kép a képben vagy kép a kép mellett funkció. Az USB csatlakozót sem felejtették le, noha ebből csak kettőt kapunk a káva bal oldalára helyezve, de ezek legalább USB 3.0-s szabványt támogatnak.


[+]

Szintén itt található a 3,5 mm-es jack audiokimenet fül-vagy fejhallgató, esetleg hangszórók számára, utóbbiból ugyanis nem rendelkezik beépítettel. Sőt a jack kimenet csak akkor használható, ha olyan a jelkábelünk, ami képes a hang átvitelére is, ugyanis a monitor nem rendelkezik külön analóg audiobemenettel, amit a gép hangkártyájával lehetne összekötni. A kábelek ízlésesebb elvezetéséről is gondoskodtak, ehhez a csomagban egy felpattintható kábelvezetőt találunk.

Belső, panel, funkciók

Főbb paraméterek
Monitor típusa LG 24GM77
Technológia TN+film
Háttérvilágítás típusa LED, hibrid PWM
Kijelző mérete 24 hüvelyk (60,96 cm), szélesvásznú
Felbontás 1920x1080 (92 ppi)
Válaszidő <1 ms (Motion 240 módban)
Kontrasztarány 1000:1
Fényerő 350 cd/m²
Betekintési szögek 170°/160°
Megjelenített színek száma 16,7 millió
Színtérlefedettség sRGB
Csatlakozók 1 db DisplayPort 1.2, 2 db HDMI, 1 db DVI, 1 db D-Sub, 2 db USB 3.0, 3,5 mm-es jack fülhallgató-kimenet
Teljesítményfelvétel 27 W tipikus
Gyártó honlapja www.lg.com/hu
Termék honlapja LG 24GM77
Fogyasztói ár kb. 105 000 Ft
Garancia 3 év

Az LG monitora TN+film panelt használ, amit játékos felhasználásra előszeretettel alkalmaznak a gyártók alacsony válaszideje miatt, illetve a 144 Hz-re képes panelek között is ez a típus az elterjedt.

Magával a TN+film panellel kapcsolatban sok újat nem lehet elmondani, bár az évek során a lehetőségekhez képest fejlődött valamennyit. Kontrasztarányban hozza az IPS panelek szintjét, illetve a betekintési szögek is egészen elviselhetőek lettek oldalról nézve a korábbi darabokhoz képest, de persze ez még mindig nem tökéletes.

Betekintési szögek

Ha már szóba került, vessünk egy pillantást az alábbi képre, amin az LG 24GM77 kijelző képe látható különböző szögekből fotózva!


[+]

Oldalról és felülről nézve a kép fakul minimális színtorzulás mellett, inverz színekkel viszont csak alulról nézve találkozhatunk. Ez messze van az IPS vagy VA típusú panelek által nyújtott teljesítménytől, de egyáltalán nem mondanánk használhatatlannak vagy katasztrofálisnak a helyzetet.

Háttérvilágítás

A LED-es háttérvilágítás alapesetben mentes a háttérvilágítás vibrálásától a teljes tartományban (minimális beállítás: 67,38 cd/m²; maximális beállítás: 364 cd/m²). A helyzet csak akkor változik, ha 100 vagy 120 hertzes frissítés mellett bekapcsoljuk a mozgásgyorsításra szolgáló Motion 240 üzemmódot, ami lényegében egy Lightboost klón. Ekkor az elektronika PWM üzemmódra vált, ami a háttérvilágítás 100/120 Hz-es villogtatását jelenti szinkronban a képfrissítéssel, vagy hogy pontosabban fogalmazzunk, minden képváltás közé egy fekete képkockát szúr be, amit szemünk és agyunk képváltásként érzékel, ergo a mozgás folyamatosabbnak tűnik. Ezt a technikát egyébként a tévéknél is sikeresen alkalmazzák, bár ott nem mindenki kedveli, mivel a mozgás kicsit mesterkéltnek tűnik – ám a PC-knél más a helyzet, ott ez nem probléma.

Ez a funkció minden más frissítésnél, így 144 Hz-nél is inaktív, ekkor ugyanis az eltérő frekvencia miatt nem lenne megvalósítható a képfrissítés és a háttérvilágítás szinkronban villogtatása.

Fogyasztás

A kijelző igen kedvező fogyasztási paraméterekkel rendelkezik hála a paneltípusnak. Az adatlapon szereplő 27 watt sem sok, de kalibrált állapotban mindössze 12-13 wattos fogyasztást mértünk, ami igen alacsony érték.

Kalibrálás, mérések

Gyári beállítás

A dobozból kivéve az átlagos színeltérés 2,04 (átlagos delta E), a maximális érték pedig 6,09. A monitor fényerőssége alapbeállításban 283,4 cd/m², míg a feketén 0,2758 cd/m² volt mérhető, ami 1027,4:1 kontrasztarányt eredményez. A gamma mérés pontos eredménye 2,09, a színhőmérsékleté pedig 6811 K lett. Kis igazítással a dobozból kivett állapotában is használható a monitor a fényerő csökkentését követően.

Kalibrálás (egyedi)

Egy játékos monitor esetében kevésbé fontos a színek pontossága, de természetesen kíváncsiak voltunk, hogy ezen a téren mire képes a kijelző. A kalibrálás során a szokásos célértékeket alkalmaztuk: 120 cd/m² fényerősség, 6500 K színhőmérséklet, 2,2 gamma, és törekedtünk a legmagasabb kontrasztarány elérésére a legalacsonyabb színeltérés mellett.

Kalibrálással 0,51 átlagos delta E értéket kaptunk, míg a legnagyobb eltérés értéke 2,11 – előbbi kiváló, utóbbi elfogadható érték. A dispcalGUI naplója szerint 100%-os fehéren 121,1 cd/m², míg a feketén 0,1288 cd/m² volt a fényerősség, ami 940,2:1 kontrasztarányt eredményez. A gamma mérés pontos eredménye 2,22, a színhőmérsékleté pedig 6484K lett. Összességében ezek egészen jó eredmények.


[+]

A színtérlefedettség a következőképpen alakult: a képet felnagyítva a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia színteret, míg a színes háromszög a mért színteret ábrázolja. Eszerint az LG 24GM77 98%-ban fedi az sRGB színteret, de maga a lefedettség mértéke 109,6%.

Mélyebb elemzéshez az Argyll+DispcalGUI mérési jegyzőkönyve további információval szolgál a kalibrálással és annak eredményével kapcsolatban (gamma és színhőmérséklet tracking, szürkeegyensúly stb.). Ez itt érhető el.

120 cd/m² – 6500K – 2,2 gamma fényerő kontraszt vörös zöld kék ICC profil
LG 24GM77 14 70 49 44 44 >katt<

Fontos információ: a közzétett profilok használata nem helyettesíti a műszeres kalibrálást (eltérő panelek, revíziók, környezet stb.)!

Válaszidő és input lag

Az LG monitorán alapesetben a gyorsítás mértékét négy lépésben lehet szabályozni, amibe beletartozik a kikapcsolt állapot is. Az említett Motion 240 üzemmód természetesen nem a gyorsítással kapcsolatos beállításoknál engedélyezhető, hiszen ez nem az overdrive technikát használja, de hatását tekintve ez is a gyors mozgás simábbá, élesebbé tételéért felel, így hatását érdemes megvizsgálni itt is.


Motion 240, Full, Medium, Low, Off beállítás [+]

A legjobb eredményt az aktivált Motion 240 opció hozza, ilyenkor nincs gyorsítás, mértéke nem is állítható, cserébe el kell viselni a PWM-et. Nagyon hasonló eredményt kapunk kikapcsolt Motion 240-nel és gyorsításnál a közepes, úgynevezett "Medium" beállítást alkalmazva. A leggyorsabb üzemmód nem ajánlott az erős túllövés miatt. A legalacsonyabb és kikapcsolt fokozat sem használhatatlan, jelentősen nem mosódik el a kép ezeknél a beállításoknál sem, de a különbség látható.

Az input lag mértéke fantasztikusan alacsony, mindössze 10 ms körül alakul. A kijelző rendelkezik egy úgynevezett DAS (Dynamic Action Sync) móddal, ami az input lag további csökkentését szolgálja, de a ki- és bekapcsolt állapotok között nem véltünk felfedezni mérhető különbséget az általunk alkalmazott mérési módszerrel.

További mérések

Háttérvilágítás beszűrődése

A fekete vizsgálata kielégítő eredményt hozott, mert ugyan a nagyon komoly hibáktól mentes, de a háttérvilágítás nem teljesen homogén, itt-ott enyhe mértékben felfedezhető foltosság és beszűrődés.


[+]

Homogenitás

A fehéren vizsgált fényerő egyenletesség is átlagos. Bár a középponttól számított majd 16%-os kilengés sok, az egyes egymás mellett lévő zónák egymáshoz képest számított eltérése már korántsem olyan veszélyes, így kevésbé feltűnő az egyenetlenség.


[+]

Természetesen a csúcsmonitoroknál elérhető digitális korrekció ez esetben érthető oknál fogva nincs.

OSD menü

A menü kezelése alapvetően az alulra rejtett joystickkal történik, ami mostanság divatos megoldás, és az LG is előszeretettel nyúl ehhez a kialakításhoz. A GM77 viszont előlapi dedikált gombokkal is rendelkezik, ahol az extra beállítások érhetőek el közvetlenül, mint például az említett DAS mode vagy Game mode.


[+]

Az LG által alkalmazott menürendszer nem ismeretlen, a vállalat viszonylag régóta ezt a felépítést követi. A legfontosabb, úgymond gyorsbeállítások a joystick első nyomásra bukkannak elő, a teljes menü a "Menu" feliratra navigálva érhetőek el. A főmenü kezelése egyszerű, a beállítások egyértelműek, bár egyes opciók kissé szétszórva találhatóak.


[+]

Használat közben, értékelés

Az LG néhány extra funkciót is belepakolt a monitorba az említett DAS és Motion 240-en felül. Ezek közül az egyik a "Black Stabilizer", amivel a kijelző automatikusan képes a sötét részeket kompenzálni a játékokban, így például a pálya egy sötét szegletében megbújó ellenfelet könnyebb kiszúrni.


[+]

A másik pedig a "Game mode", amivel ideiglenesen felülírhatjuk a kijelző beállításait az adott játéknak vagy pályának megfelelően. Ennek megvalósítása nem varázslat, hanem egy pofonegyszerű megoldás. Ez lényegében hét különálló profil, amelyekhez más és más képbeállításokat tudunk hozzárendelni, és menet közben pár pillanat alatt aktiválni/előhívni az előlapi gombokkal az adott játéknak vagy pályának megfelelően.


[+]

Ami a monitor általános használatát illeti, különösebb kivetnivalót nem találtunk benne, azaz komolyabb hibája nincs, leszámítva a gyengébb betekintési szögeket. Persze tudomásul kell venni, hogy ez nem IPS paneles monitor, így nem várható el tőle ugyanaz a minőség, és nyilván aki ezt a kategóriát választja, az tisztában van ezzel. Nem kívánjuk védeni a paneltípust, de a játék hevében nem azzal leszünk elfoglalva, hogy milyen a betekintési szög, amivel szemből nézve egyébként sincs probléma.

Ami pedig a sebességet illeti, abszolút rendben van az LG kijelzője: az input lag nagyon alacsony és a válaszidő tekintetében is hozza az elvárt szintet. Akárcsak kontrasztarányban, ahol szintén megfelelően teljesít, illetve megemlítendő, hogy fényerőben is van benne bőven tartalék, miközben a fogyasztás is nagyon jól alakul. Az LG 24GM77 tehát ideális választás játékosok számára, akik nem riadnak vissza ettől a paneltípustól, ráadásul itt még nincs olyan felesleges árukapcsolás, mint a G-Sync, ami csak az árat növelné és amúgy sem lenne olyan sok értelme 144 hertz mellett, valamint plusz elkötelezettséget jelentene az NVIDIA kártyái mellett.

Árát tekintve az LG a inkább a felsőbb mezőnyben versenyez, ráadásul erős a konkurencia, hiszen hasonló tudású kijelzővel jelen van például az Acer, az AOC, a BenQ, az ASUS is. Mindenesetre a 105 000 forint nagyon nem kevés egy 24"-es TN+film paneles kijelzőért, még ha 144 hertzes is, így tényleg csak hardcore játékosoknak ajánlanánk megfontolásra.

Daywalker

A 24 hüvelykes LG GM77 monitort az LG Magyarország bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés