Fél tucat AGP-s videokártya tesztje

Normálisak

XpertVision Radeon X850 XT

Mai első versenyzőnk, egy Radeon X850 XT, az XpertVision istállójából érkezett. Fölöttébb érdekes a kártya, ugyanis AGP-s Radeon X850 XT-ről eddig nem hallottunk. A doboza nem túl nagy, szokásos, kissé futurisztikus festésű. A legérdekesebb része a teljes verziójú TOCA 3 Race Driver játéra figyelmeztető címke volt. A jó kis autós móka önállóan 10 000 forint környékén kapható, szóval ennyit akár le is vonhatunk az 56 000 forint körüli vételárból. A körítés emellett S-Video és HDTV-s, komponens vezetéket, Power DVD-t és telepítőlemezt tartalmazott. Érdekes, hogy a kártya AGP-s volta ellenére hattűs, PCI Express tápkábelt mellékeltek hozzá.

A dobozból egy teljesen szokványos, középkategóriás méretekkel bíró kártya került elő. Szinte természetes, hogy ATI-s, piros színben pompázott, és a hűtőről Ruby nézett ránk. A hűtő szerencsére nem az az ormótlan, két bővítőhelyet elfoglaló szörnyeteg volt, amit egy X850 XT-n várnánk, hanem egy laposabb példány. Sajnos ennek a hűtőnek is elég erős hangja volt. A memóriák külön bordákat kaptak. A hátoldali rögzítő meglehetősen masszív. Meglepő, hogy a fonákon nincsenek memóriamodulok, pedig eddig az összes X800 és X850 kártya mindkét oldalán volt legalább négy-négy kis téglalap.

A hűtést eltávolítva megtaláltuk a 256 MB GDDR3 memória összeállításához szükséges, nyolc darab 256 megabites modult. Bizonyos szempontból kakukktojás mai tesztünkben a Radeon X850 XT, ugyanis eredendően AGP csatlakozóra tervezték. Bár a kártya méretéből is sejteni lehetett, megelégedéssel nyugtáztuk, hogy nincs rajta PCIe-re alakító chip, a GPU natívan AGP-s. A körülötte elhelyezkedő rögzítőnyílások a referenciának megfelelő helyeken vannak, így az extra hűtések telepítésével sem lesz gond. Figyelem, az ilyen jellegű beavatkozás garanciavesztéssel jár!

A GPU-ról sajnos nem derült ki, hogy pontosan melyik R4xx változat, ugyanis csak annyi áll rajta, hogy Radeon X850 és AGP. Natívan AGP-s chip csak az R420 volt, mely 12 pixelfutószalaggal a Radeon X800 Próra került, 16 futószalaggal pedig az X800 XT-n és XT PE-n jelent meg. Valószínűsíthető, hogy az XpertVision X850 XT-je is egy 520/560 MHz-ről 520/540 MHz-re visszalassított X800 XT PE. Az 1,4 ns-os Samsung memóriamodulok tetemes tuningpotenciált sejtetnek, hiszen specifikált csúcssebességük 700 MHz.

Sapphire Radeon X1600 Pro

A Sapphire Radeon X1600 Pro AGP-s változata a márkára újabban jellemző, ügyes kis dobozban került hozzánk. A csomagban semmi extrát nem találtunk az S-Video, RCA és tápkábel mellett. A DVI/D-Sub átalakító, valamint a telepítőlemez is standard felszerelés. A kevés kiegészítő jó hatással van az árra, ugyanis a 256 MB-os AGP X1600 Pro 32 000 forintba kerül. Persze hozzá kell tenni, hogy az PCIe-s változat ötezer forinttal olcsóbb.

A termetes hűtő lefedi a memóriamodulokat is, melyekből mind a két oldalra jutott négy-négy darab. A szokásosnál valamivel nagyobb ventilátor a ház belsejébe fújja a meleget. A lapátkerék hangja nem volt túl nagy. Mivel a kártyán dolgozó RV530 chip alapvetően PCIe-s, szükség volt átalakítóra. A Rialto chip egy védőburokkal, mely valószínűleg a felületén található elemek rövidre zárását hivatott megakadályozni, a Radeon fonákjára került.

Az Radeon X1600 Pro AGP-s változata is hagyományos elrendezésű. A hátulra helyezett AGP–PCIe fordítónak köszönhetően nem kellett túlzottan átrendezni a nyomtatott áramkört. A videobemenetért felelős Rage Theater 200 chip előkészítése is a megszokott helyen maradt. Ugyan a PCI Express-es X1600 Prónak nincs szüksége külső táplálásra, az AGP-s változat végére került egy floppycsatlakozó, ugyanis az AGP csatoló önmagában nem tud elegendő áramot szolgáltatni neki.

A grafikus processzor egy klasszikus RV530; ilyen van a PCI Express-es Radeon X1600 Prón is.

Már a nyomtatott áramkör szemrevételezésekor feltűnhetett, hogy a memóriamodulok valamivel keskenyebbek a szokásos GDDR3-nál. A költségek alacsonyan tartása végett a Radeon X1600 Próra csupán DDR2 memóriát szerelnek, mely esetünkben 2,5 ns-os Hynix modulokból épült fel. A nyolc darab 256 megabites téglácska adja ki a 256 MB memóriát, melynek órajele 405 MHz, vagyis a 2,5 ns-os modulok éppen határértéken járnak, túl sok tuningban nem érdemes reménykedni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • A legnépszerűbb videokártyák tesztje

    Az elmúlt időszakban az ATI és az NVIDIA is átrendezte a csúcskategóriás grafikus kártyák kínálatát – a tesztet a megújult Radeon X1900 GT-vel és a GeForce 7900 GTO-val bővítettük.

  • Galaxy: tuningos kis GeForce-ok

    A kimondottan túlhajtott NVIDIA grafikus kártyákkal foglalkozó Galaxy hét GeForce 7300-7600-át teszteltük a tuningra koncentrálva.

  • AGP-s videokártyák 2007 tavaszán

    A hazai piacon elérhető AGP-s grafikus kártyákról próbáltuk megtudni, elég-e erejük az újabb játékok futtatásához.

Előzmények

Hirdetés