Ez történt a 2006-os évben

Noteszgépek – I.

Megszokhattuk már, hogy az Intel jóvoltából általában mozgalmasan indul az év a noteszgépek mezőnyében. A 2006-os esztendő azonban elejétől a végéig tartogatott izgalmakat, érdekességeket ebben a szegmensben, hovatovább ez az év egyfajta mérföldkőnek tekinthető a notebookok történelmében, több okból is.

A noteszgépekhez fejlesztett processzorok piacát évek óta hatalmas fölénnyel vezető Intel már az év első hetében előrukkolt első újdonságával. A gyártó január 6-án mutatta be Core Duo típusú mobil processzorait. A 65 nm-es gyártástechnológiával készülő lapkák a trendnek megfelelően két processzormaggal rendelkeztek, nem mellesleg az Intel ezeknél a modelleknél alkalmazta elsőként a megosztott másodszintű gyorsítótárat.

Az új processzor köré természetesen új platform is szerveződött, mely igazodva a CPU elnevezéséhez a Centrino Duo nevet kapta. A technológiaváltással egy időben beindult a processzorgyártó arculatának teljes megújulása, melyet dollármilliárdos marketingkampány kísért, így nem csoda, hogy az év első hónapjai gyakorlatilag az Intel friss platformjára épülő újdonságokról szóltak: a különböző márkák sorra jelentették be az új Centrino logót magukon viselő notebookjaikat. Ekkortájt tűnt fel a mezőnyben az amerikai piacon komoly vásárlói bázissal rendelkező Apple MacBook Pro noteszgépcsaládja, mely a patinás márka első Intel-alapú hordozható számítógépeként látta meg a napvilágot.

A márciusi CeBIT-en végre az Inteltől függetlenül is találkozhatott a nagyközönség technológiai érdekességekkel. Itt mutatkozott be a világ első, HD DVD-olvasót tartalmazó noteszgépe, a Toshiba Qosmio G30, illetve a Clevo SLI-s szörnyetege, az M590K (mely később eljutott hozzánk is egy rövid próba erejéig). A CeBIT-et alig pár héttel lekésve az IBM PC-üzletágát 2005-ben felvásárló Lenovo útnak indította a világpiacon új termékcsaládját: a Lenovo 3000-es szériában noteszgépek is feltűntek – ezek képezik azóta is a cég kisvállalkozásoknak, egyéni felhasználóknak szánt notebookkínálatának gerincét.

Május közepén végre a processzorpiac másik jelentős szereplője, az AMD is hallatott magáról: ekkor jelent meg a gyártó első kétmagos mobil processzora, a Turion 64 X2, mely egyben az első olyan, noteszgépekhez fejlesztett CPU volt, melyet 64 bites kiterjesztéssel is elláttak.

A nyári uborkaszezont követően ismét az Intel ragadta magához a kezdeményezést: a várakozásoknak megfelelően július végén megérkeztek a Core Duo mobil CPU-k utódai, melyek az optimalizációknak köszönhetően gyakorlatilag azonos teljesítményfelvétel mellett nagyobb számítási teljesítményre képesek, emellett már tartalmazzák a sokak által hiányolt 64 bites kiterjesztést is. A vadonatúj, a fejlesztéseknek évekre irányt szabó Core mikroarchitektúrára alapozó Core 2 Duo család piacra küldésével több hagyományt is megtört az Intel: egyrészt ugyanezen a néven, ugyanezzel az architektúrával asztali gépekbe szánt CPU-k is napvilágot láttak, másrészt a gyártó bő fél éven belül leváltotta a Core Duo családot – ilyen rövid termékciklusra ebben a szegmensben mindeddig nemigen volt példa.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Február eleji hardveregyveleg

    Ezen a héten főként egér–billentyűzet kombinációkkal és Dell notebookokkal foglalkozunk, de más érdekességeket is bemutatunk.

  • Így láttuk 2007-et

    Az év végén áttekintjük, mi is történt ez elmúlt tizenkét számítógépes hónapban.

Előzmények

Hirdetés