Ez történt 2009-ben

Felzárkózott az AMD

Ismét eltelt egy év, ideje mérleget vonni, hogyan és merre fejlődött a hardveres világ. Krízis – mindenhol ez merül fel mostanában, ha értékelni kell, de vajon volt-e tényleges hatása a gazdaság lassulásának a technológia fejlődésére? Kimászott már a PC-s világ a gödörből, vagy a neheze még csak most jön?

Természetesen ebben az évben is a processzorok környékén történtek a legérdekesebb események. Az elmúlt évet ott fejeztük be, hogy az Intel villantotta a Nehalemet, és az AMD-n a sor a 45 nanométeres gyártási technológiával és egyebekkel. Nagy örömünkre az AMD szépen tette a dolgát. Az év első nagy seregszemléjén, a Las Vegasban tartott CES-en debütáltak a Dragon platform sarokkövének számító Phenom II processzorok. A többnyire csak K10.5 architektúraként nevezett chipek először teljes erőbedobással, négy maggal és méretes harmadszintű gyorsítótárral léptek porondra, és hozták azt a szintet, amit lényegében már az első Phenomoktól vártunk: utolérték a konkurens Core 2 Quadokat.

Február elején a kezdeti, DDR2 memóriát kezelő, AM2+ foglalatú Phenom II-k mellé jöttek az AM3-as változatok. Ezeknél az AMD egy nagyon szimpatikus húzással oldotta meg a sokat emlegetett visszafelé kompatibilitást. A régebbi AM2+ (és egyes AM2) alaplapokban DDR2, az új, AM3 alaplapokban viszont már DDR3 memóriával működtek a processzorok, ugyanis kétféle memóriavezérlőt építettek beléjük. Ne feledjük, az Intel ekkor még csak a méregdrága Core i7-900 szériában kínált processzorba épített memóriavezérlőt! Szintén kiváló húzásnak tartjuk a hárommagos processzorokat. Ezek lényegében a selejt – egyik magjukra sántító – négymagosok értékesítésével jöttek létre, és nem igazán volt/van Intel konkurensük. Ráadásul hamar felröppent a hír, hogy sok esetben ezek a chipek mégsem selejtek, alkalmasint az ilyen processzorok négymagosíthatóak. Kell ennél jobb reklám?

Hosszú ideje suttogtak már az új, kétmagos AMD processzorokról, melyek végül júniusban kerültek a piacra. Természetesen a négymagosból szűkített Phenom II X2 kikapcsolt magjai is feléleszthetőek voltak egy adag szerencsével. Bemutatkozott az Athlon II X2 is, mely a natívan kétmagos, ezért nagyon olcsó Regor magra épült. Az Athlon II széria lényegében úgy jellemezhető, hogy Phenom II harmadszintű gyorsítótár nélkül. Tesztpadunkon a kétmagos K10.5-ösök nagyon jól teljesítettek, egyedül fogyasztásban maradtak le az Intel E5000-es és E7000-es sorozatai mögött.


AMD Regor - natívan kétmagos

Iskolakezdésre teljesedett ki az AMD új processzorvonulata. Ekkorra befutottak a négymagos Athlon II-k, melyek soha nem látott mélységbe taszították a négymagos processzorok árát. A harmadszintű gyorsítótár elhagyása nem okozott túl nagy mértékű lassulást a Phenom II X4-hez képest, az Intel konkurensekhez képest pedig a viszonylag magas, 2,60-2,80 GHz-es órajel jelentett előnyt. Így hát az év végén már 25 000 forintért vehettünk négymagos processzort.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Hirdetés