Hirdetés

Deepcool Earlkase RGB: színes fények mindenhol

A középkategóriás miditorony edzett üveg oldalfallal és RGB világítással próbál kitűnni a tömegből.

Bevezetés, külső

A kínai Deepcool teljes mellszélességgel áll ki az RGB-mánia mellett, így legtöbb termékükbe kerül valamilyen színes megvilágítás. Így járt a középkategóriás Earlkase miditorony is, amely a másik divathullámnak megfelelően még edzett üvegből készült oldalfalat is kapott. A cég honlapján a házzal kapcsolatban kiemelik a prémium anyagokat, az egyedi dizájnú előlapot és a kompatibilitást a vízhűtéses rendszerekkel – lássuk hát, mi minden teljesül ebből a valóságban!

Külső

Az Earlkase RGB tulajdonképpen visszafogott külsőt kapott, egyetlen különlegessége a sokszögű előlap, amelyet az átlagosnak mondható keretre pattintottak fel. Ez az előlap érdes bevonatot kapott, amely némileg el is üt a ház többi részén alkalmazott selyemfényű, sima fekete festéktől, de az összhatás nem rossz, és az edzett üveg oldalfallal kombinálva sem kelt olyan hatást, mintha véletlenszerű alkotóelemeket dobáltak volna egymásra.


[+]

Tovább haladva a ház teteje felé a bekapcsológomb és a csatlakozók (amelyek saját LED világítást kaptak) mellett három apró billentyű található, amelyek az RGB fények vezérlésére szolgálnak, ezek segítségével lehet a fényerőt, a színt és az effekteket módosítani. Mögöttük egy mágnesesen rögzített porszűrővel védett szellőzőnyílás található.


[+]

A ház hátoldala unalmasnak is mondható, hét bővítőhelyet láthatunk rajta, amelyek rögzítőcsavarjait külön takarólemez védi. Ezen a téren kissé összeszedetlen a tervezés, ugyanis a bővítőhelyek lemezeit kézzel oldható csavarok tartják a helyükön, az említett takarólemez eltávolításához viszont elő kell vennünk a csavarhúzót.


[+]

Mint említettük már, a gép egyik oldalfala edzett üvegből készült, ezt négy, kézzel oldható csavar rögzíti. Ezzel kapcsolatban kicsit olcsó hatást kelt, hogy a csavaroknak az üveggel érintkező felületére nem került gumibevonat, de szerencsére a háznál figyeltek erre, így mind a pozicionálást segítő bakoknál, mind pedig a ház oldalain puha felülettel érintkezik az üveg. A másik oldalon sima fémet kapunk, viszonylag precíz illesztéssel és kézzel oldható, de a fülekben maradó csavarokkal.


[+]

Ha szemügyre vesszük a ház alját, akkor látható, hogy két vaskos műanyag elem emeli fel a házat, ezek alatt kényelmesen járhat körbe a levegő. A tápegység ventilátora itt egy külön szűrőt kapott, amelynek tisztítása nem a legkényelmesebb, kihúzás helyett fülekből kell kipattintani, és ezt még a hátsó lábazat is nehezíti – ennek ellenére nem kivitelezhetetlen a művelet, de a házat el kell dönteni hozzá.

Belső felépítés

Az Earlkase RGB klasszikus, kétkamrás belső teret kapott, amelynek érdekessége a ferdén elhelyezett, rácsos merevítő. Ezt a merevítési funkciót jól ellátja ez az elem, a ház kifejezetten stabil, ugyanakkor a beépíthető VGA kártyák méretét korlátozza: mint képünkön is látszik, a 300 mm hosszú ROG Strix Vega 64 éppen csak elfér mögötte.


[+]

Háttértárak számára a Deepcool háza összesen négy helyet kínál: két dedikáltan 2,5”-es tálcát, és egy kétfiókos keretet, amelybe 3,5” és 2,5”-es egységeket is beépíthetünk. Az előbbi két tálca alapesetben a tápegységet takaró alagút felső oldalán helyezkedik el, de áttehetjük őket az alaplapi tálca hátoldalára is, ha tisztább képet szeretnénk kapni. Itt kissé figyelmetlenek voltak a tervezők, ugyanis bár két tálcának alakítottak ki helyet, csavarral rögzíteni csak egyiket tudjuk.


[+]

A kétfiókos HDD-keret a tápegység előtt helyezkedik el, és előre-hátra mozgatható annak érdekében, hogy könnyebb legyen a kábelezés, de maradjon hely az előlap mögött a hűtésnek is. Ez utóbbi esetében azt kell szem előtt tartani, hogy teljesen előretolva 262 mm hely áll a táp és a kábelek rendelkezésére, ebben a helyzetben viszont a hűtés csak 72 mm-rel gazdálkodhat, de a keretet tologatva ezek az arányok módosíthatóak.


[+]

A keretben található, kézzel oldható csavarokkal rögzített fiókok 3,5”-es furatai gumialátéteket kaptak, de inkább csak alibiből, lévén a HDD-ket nem választják le teljesen a fémlemezről, azok a csavarokon keresztül továbbra is átadhatják rezgéseiket a háznak.


[+]

Átkanyarodva a hűtésre, az előlapnál három darab 12 cm-es vagy két darab 14 cm-es ventilátor helyezhető el, illetve ezeknek megfelelő méretű radiátor is felszerelhető. Kisebb hiba azonban, hogy vízhűtésnél szükséges csővezetékek kényelmes átvezetéséhez kissé szűkös a rendelkezésre álló hely. A radiátor és ventilátor együttes vastagsága 12 cm-es rendszer esetén körülbelül 100 mm lehet (14 cm-es ventilátoroknál valamivel kevesebb a merevítés ferdesége miatt), így akár push-pull ventilátorkiépítéssel is dolgozhatunk. Fontos, hogy a merevlemezek hűtését az előlapon legalul elhelyezett ventilátor biztosítja, nincs külön kialakított hely erre a célra.


[+]

A ház tetején két ventilátornak van hely, melyek 12 vagy 14 cm-esek lehetnek, és természetesen ide is szerelhetünk ezekhez passzoló radiátort, ám itt ventilátorral együtt csak körülbelül 60 mm vastag egységben gondolkozhatunk. Hátul egy 12 cm-es egységet lehet még beépíteni, alulra pedig nem került ventilátorhely.


[+]

Bár az előbbiekből úgy tűnhet, hogy az Earlkase RGB hűtése igen jól megoldott, ez nincs egészen így, ugyanis a gyártó elkövetett egy komoly hibát: az előlapra alig terveztek szellőzést, egyedül lent, egy pár négyzetcentis, porszűrővel védett nyíláson keresztül áramolhat be a levegő, ez pedig azt jelenti, hogy nem fogjuk tudni kihasználni a ventilátorok képességeit, és ezzel a ház rendes átszellőztetése is hagy majd kívánnivalót maga után.

Főbb paraméterek
Termék megnevezése Deepcool Earlkase RGB
Elérhető változatok fekete, fehér
Mérete (ma x mé x sz) 511 x 500 x 204 mm
Tömege 8 kg
Anyaga acél, edzett üveg, ABS
Beszerelhető alaplapok ATX, microATX, Mini-ITX
5,25"-os helyek száma 0 db
3,5"-os helyek száma 2 db belső
2,5"-os helyek száma 2+2 db belső
Bővítőkártyák száma 7 db
Hűtés -elöl 3 db 120 mm-es vagy 2 db 140 mm-es ventilátorhely (1 db 120 mm-es telepítve)
-felül 2 db 120 mm-es vagy 2 db 140 mm-es ventilátorhely
-hátul 1 db 120/140 mm-es ventilátor (1 db 120 mm-es telepítve)
Előlapi csatlakozók 1 db USB 3.1 Type-A, 1 db USB 2.0 Type-A, hangszóró, mikrofon
Beszerelhető processzorhűtő 165 mm magas
Beszerelhető grafikus kártya 300 mm hosszú
Beszerelhető táp szabványos ATX (max. 260 mm mély)
Extrák edzett üveg oldallap, RGB LED csík háromcsatornás vezérléssel
Gyártó honlapja www.deepcool.com
Termék honlapja Deepcool Earlkase RGB
Fogyasztói ár kb. 19 000 Ft
Garancia 2 év

Szerelhetőség

Olcsóbb kategóriába szánt házról lévén szó, a Deepcool több helyen is spórolt, így az olyan finomságokról, mint gumival védett kábelbújtató nyílások, le kell mondanunk. A gépépítés során megszokott ASUS Z170 Deluxe alaplapunkat vetettük be, ezúttal egy ASUS ROG Strix Vega 64 VGA, egy FSP Raider II tápegység és a Fractal Design Celsius S36 vízhűtés társaságában, hogy kitapasztaljuk az Earlkase RGB határait.

Miditorony méretű házként ez a modell természetesen nem indul olyan előnyökkel, mint például a gigantikus Zalman X7, de szerelhetősége ennek ellenére nem rossz. Az alaplap felszerelésénél nem ütköztünk problémákba, kényelmesen helyére tudtuk csúsztatni a lapot, amelybe a ház határait is bemutató, 300 mm hosszúságú VGA kártya is belefért, igaz, csak némi ügyeskedéssel.


[+]

A tápegységet a tologatható HDD-keretnek köszönhetően nagyon könnyű volt elhelyezni, és a kábelezés kialakítása, illetve a felesleges vezetékek összefogása után a keretet vissza is tolhattuk a középső pozícióba, így később nem akadályozta a hűtés beszerelését.


[+]

Kábelátvezető nyílásokkal nem fukarkodtak a Deepcoolnál, így az alaplap oldaláról nézve könnyű tiszta konfigurációt építeni, a VGA extra tápvezetékeit leszámítva gyakorlatilag minden kábelt 1-2 cm-en belül el tudunk vezetni az alaplapi tálca mögé. Komolyabb akadályba ütköztünk azonban a vízhűtés beszerelésekor: a 360 mm-es radiátort csak az előlap mögé építhettük be, viszont a merevítőn felül kivágott, 6 cm magas nyíláson csak a rögzítés leszerelésével (és akkor is csak nehezen) lehet átbújtatni a Fractal Design Celsius hűtőblokkját.


[+]

Épített vízhűtéseknél természetesen nem jelentkezik ez a probléma, de kompakt megoldásoknál gondot okozhat, ha előlapi radiátorelhelyezés mellett döntenénk. Ahogy már említettük, a csővezetékek számára rendelkezésre álló kivágás nincs a legjobb helyen, ahogy képünkön is látszik, a csöveket hajlítani kell, igaz, nem veszélyes mértékben

Az alaplapi tálca hátoldalán bőven találni füleket a kábelek rögzítésére, ám a hely kissé szűkös, a tálca és az oldalfal között csak körülbelül 20 mm-nyi rés marad szabadon. Esetünkben ez nem okozott gondot, mindent el tudtunk rendezni úgy, hogy ne lógjon ki sehol és még a hátlap is kényelmesen, hajlítás nélkül csússzon a helyére.

Használat és értékelés

Tapasztalatok

Gépünk összeszerelése után a megszokott módon megvizsgáltuk a zajcsillapítás és hővezetés jellegzetességeit is. Az előbbi esetben megszokott, fehérzajt előállító zajgenerátorunkat használtuk, amelynek kültéren mért zajszintjét ezúttal 69 dB(A)-ra állítottuk be – ez a gép belsejébe telepítve és az oldalfalak felszerelése után 67,5 dB(A)-ra csökkent. Látható, hogy aki csendes gépet szeretne, az az Earlkase RGB-től nagy segítségre nem számíthat, a mindennemű zajszigetelést, rezgéscsillapítást nélkülöző, felül szinte nyitott ház alig csillapít valamit a benti egységek működésének zajából. További gondot jelentett, hogy az alsó keretbe szerelt WD Blue HDD működése, ha nem is feltűnően, de érezhető volt a házon, mutatva a gumialátétek haszontalanságát. Szerencsére extra búgást vagy zörgést nem okozott ez.


[+]

A légáramlást illetően az előlap okozta problémákat már említettük: az itt jelentkező erős fojtás miatt a meleg levegő bizony megreked a háznak ebben a felében, és ha például fentre és hátulra több kifelé dolgozó ventilátort telepítünk, akkor ezek gyakorlatilag saját maguk mellett szívják majd be a levegőt. A gyárilag telepített két 12 cm-es ventilátor egyszerű, fekete kivitelű, LED-ek nélkül, molex és háromtűs ventilátorcsatlakozóval szerelve – PWM vezérlésről tehát esetükben le kell mondanunk.


[+]

A házba épített RGB vezérlő és LED-szalag visszafogott fényt ad, a felső gombokkal pedig pár egyszerű effekt állítható csak be. Ezen felül világítást kaptak a fedlapi csatlakozók is, ezek azonban kizárólag kék színben pompáznak, ide nem került az RGB-ből.

Értékelés

Külsőre ígéretesnek tűnik a 19 000 forintba kerülő Earlkase RGB, de sajnos tervezésekor elkövettek pár hibát, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Ezen hibák közül a legsúlyosabbnak az imént említett, előlapi szellőzéssel kapcsolatosat tartjuk, de nem sikerült tökéletesen a vízcsövek átvezetésére (is) szolgáló kivágás a merevítésen és a HDD-k rezgésszigetelése is hagy némi kívánnivalót maga után.


[+]

Mindezt azért sajnáljuk, mert kivitelét tekintve nem rossz a Deepcool háza, ráadásul még jól is szerelhető és könnyű benne úgy felépíteni egy konfigurációt, hogy az az edzett üveg oldalfalon keresztül jól is mutasson. Ugyanakkor árkategóriájában komoly versenytársakkal kell megküzdenie, a Phanteks P300, a Thermaltake Core G21 TG vagy éppen az Enermax GraceMesh mind-mind hasonló áron vásárolhatóak meg, és tudásában egyikük sem marad el az Earlkase RGB mögött.

Wombath

A Deepcool Earlkase RGB házat a Cédrus Számítástechnikai Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés