Bemutatkozik a Turion 64

Újdonság, de mégsem

A platform kulcsfontosságú eleme, a siker záloga kétségtelenül a processzor maga, a Turion 64 pedig minden tekintetben igyekszik felvenni a versenyt az izraeli fejlesztőmérnökök munkáját dicsérő Pentium M lapkával. A Lancaster kódnevű magra épülő CPU-sorozat hét különböző modellel debütált márciusban; az 1,6, 1,8 és 2 gigahertzen üzemelő processzorok választéka egyrészt a fogyasztás, másrészt a másodszintű gyorsítótár méretét tekintve differenciálódik tovább.

A Lancaster magos chipek – melyek felépítésükben gyakorlatilag megegyeznek az asztali gépekbe szánt Athlon 64-es processzorokkal – az AMD drezdai üzemében készülnek 90 nm-es technológiával, ennek köszönhetően a mindössze 115 mm2-es lapkába sikerült 114 millió tranzisztort belezsúfolnia a gyártónak. A 754 tűs mPGA tokozást kapott processzor egycsatornás, 64 bites memóriavezérlőt kapott, mely maximum PC3200-as DDR memóriát kezel. A CPU a már jól bevált, 800 MHz-es, 6,4 GB/s sávszélességű HyperTransport kapcsolattal kommunikál a rendszerrel.

Mindeddig nem esett szó a mobil processzorok egy nagyon lényeges tulajdonságról, a fogyasztásról, mely ebben a szegmensben még a teljesítményfaktornál is fontosabb szerephez jut. A Turion 64 eljövetelével ezen a téren, ha nem is feltétlenül áll be hirtelen fordulat a versenyben, de legalábbis sokkal kiegyenlítettebbé válhat a mezőny. Az AMD új processzorainak jelöléséből – mely szakít az eddigi hagyományokkal – következtethetünk a központi egységek fogyasztására is; az „ML” karakterekkel kezdődő típusok 35 wattos maximális fogyasztással büszkélkednek, mely az „MT” jelzésű modelleknél 25 wattra csökken. A Turion 64 processzorok – akárcsak az Intel mobil processzorai – az áramfelvétel csökkentése érdekében igyekeznek számos praktikát bevetni; a már jól ismert PowerNow! eljárás – mely hasonló elven működik, mint az Intel Speedstep technológiája – a Turionokban is megtalálható, így többek között az üresjárati órajel 800 MHz-re történő csökkentésével minimálisra csökkenhet a CPU-k fogyasztása.

Kóros étvágytalanság

A konkurencia hasonló termékeivel – a papíron szereplő adatok alapján – történő összevetését megnehezíti, hogy az Intel nem tájékoztat processzorai maximális fogyasztásáról, a gyártó által megadott TDP (Thermal Design Power) érték itt mindössze bizonyos körülmények között fellépő átlagos teljesítményfelvételről (illetve leadásról) árulkodik. Nem mellékes szempont ugyanakkor, hogy az Intel mobil platformjának fogyasztás szerint besorolva három processzorcsalád képezi a részét; a gyári adatok szerint a Turion a Low Voltage (LV) és Ultra Low Voltage (ULV) Pentium M processzorokkal nem tud lépést tartani – legalábbis energiatakarékosság terén. Utóbbi processzorok azonban többnyire csak az ultrakönnyű noteszgépekben találhatóak meg, melyek a többi kategóriához képest egyelőre meglehetősen csekély forgalmat tudhatnak magukénak.


Mobile Meter: a fogyasztásról árulkodik

A fogyasztás természetesen nem csak az akkumulátoros üzemidő miatt fontos szempont. A felvett teljesítmény ugyanis hőenergiává alakul, a vékony és könnyű noteszgépek – melyekbe az AMD szánja Turion 64 processzorait – pedig jellemzően nem rendelkeznek masszív hűtési rendszerrel. Egy nagy teljesítményfelvételű processzor megfelelő hőelvezetés híján hamar túlhevítheti környezetét, ami semmiképpen nincs jó hatással az érzékeny alkatrészekre, ráadásul egy 50-60 fokra felhevült notebook használata kényelmetlen lehet, főleg ha a tulajdonos az ölében tartja a gépet.

A jövőbe tekintve

Anélkül, hogy akár egyetlen tesztet lefuttatnánk, elmondhatjuk, hogy a Turion 64 két területen mindenképpen győzelmet arat a Pentium M felett. Mivel a processzor a legfejlettebb K8 magra épül, ezért a Intellel kötött licencmegállapodásnak köszönhetően már tartalmazza az SSE3 utasításkészletet, ami az erre optimalizált alkalmazások futási sebességére jótékony hatással lehet (a Pentium M jelenleg csak az első és második generációs SSE-vel kompatibilis). A másik – az előbbinél nagyobb jelentőségű – fegyvertény a processzor nevéből is következően a 64 bites kódok támogatása, mely a CPU debütálásával szinte egyidőben megjelent 64 bites Windows változat által máris kihasználható. Az Intel első, 64 bites kiterjesztést tartalmazó mobil processzora a hírek szerint a Merom lesz, melynek megjelenéséig sok víz lefolyik még a Dunán, de addig is – a tervek szerint valamikor a jövő év elején – érkezik a Yonah kódnevű, mobil rendszerekbe szánt központi egység, mely 65 nm-es gyártási eljárással készül, és a mobil rendszerek piacán elsőként bevezeti a két processzormagos technológiát.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • MSI
  • AMD

Azóta történt

  • Mobilitás Acer módra

    Az Acer öt különböző kategóriába tartozó noteszgépét vizsgáltuk.

  • Turion 64-belépő

    Bemutatjuk a hazai piac jelentős szereplőinek három, SiS lapkakészletre épülő turionos noteszét.

  • Notebook-iránytű

    Cikkünkben útmutatóval szolgálunk az ideális noteszgép kiválasztásához, és persze pár konkrét tippet is adunk.

  • A bentō kiszélesedik

    Kézbe vettük az első széles képernyős IBM-Lenovo noteszgépet, a ThinkPad Z60m-et.

Előzmények

Hirdetés