Hirdetés
Asmax BR 604 beállítások
Lássuk a routert működés közben! A megfelelő IP cím, majd a jelszó megadása után egyszerű, de könnyen értelmezhető kezelőfelületen találjuk magunkat. A forgalomirányító helyes bekötési elvét mutató ábra mellett két lehetőség közül választhatunk.
A Setup Wizard-dal érdemes kezdeni. Először az időzónánkat állíthatjuk be, majd jöhet az internetkapcsolatunknak megfelelő konfigurálás.
Kábelmodemünkhöz csak a modem MAC címére volt szükség. A következő lépésben a router IP címét módosíthattuk, majd a DHCP dinamikus IP-k kiosztástartományát állíthattuk be. Egy automatikus újraindítás következett, – nem kellett a router hátoldalán matatni - és már életre is kelt internetkapcsolatunk.
Az „Advanced Setup” menüpont alatt öt csoportban találjuk a finomhangoláshoz szükséges opciókat. A legelső System csomagban alapvető információkat találunk a hardverről és MAC címekről, itt állítható a pontos időért felelős kiszolgáló címe, módosítható a jelszó – ez legyen az első feladatunk. A router belső szoftverét is itt frissíthetjük, külső állományból, valamint találunk egy reset kapcsolót, mellyel újraindítható a hardver, de a gyári beállításokat is visszatölthetjük.
A WAN menüben újra beállíthatjuk Internetes kapcsolatunkat, vagy dinamikus DNS szolgáltatót aktiválhatunk. A LAN menüben a korábban megismert IP és DHCP beállítások mellett fix IP-ket adhatunk meg a hálózatunkban szereplő gépeknek. A router első beüzemelésekor megkaptuk a DHCP kliensek – vagyis az elosztóra csatlakozó gépek – listáját, később ezt valamiért nem sikerült előcsalogatni. Ha a lista nem áll rendelkezésünkre, kénytelenek leszünk az IP kiosztáshoz más módszerrel megtudni a hálózati elemek MAC címét.
A NAT menüben virtuális szervereket állíthatunk be egyes funkciókhoz, vagy fix IP-s gépeinkhez rendelhetünk portokat.
A Firewall menüben DMZ kikerülőt hozhatunk létre eszközeinken, melyek nem működnek NAT tűzfal mögül, DoS védelmet kapcsolhatunk Ping és Echo támadás ellen. Fájó pont, hogy csak négy blokkolt URL-t tudunk beállítani, kizárólagosan engedélyezett linkek beállítására nincs lehetőség.
Portok, MAC és IP címek szűrésében már sokkal gazdagabbak a lehetőségek. Mindhárom esetben beállíthatunk tiltott és kizárólagosan engedélyezett tételeket, IP címekből a belső hálózaton külön szabályozást alkalmazhatunk. Az IP címek gazdag állítási lehetőségével ellensúlyozható az URL állítási lehetőségek szegényessége.
A funkció egyetlen hiányossága, hogy a tiltások és engedélyek listáján nincs feltüntetve hogy korlátozó vagy éppen engedélyező intézkedés van-e érvényben.
Az Asmax BR 604 router működésével meg voltunk elégedve, a beüzemelés után teljesen el lehetett róla feledkezni, csendben tette a dolgát. Biztonsági oldalról a www.grc.com ShieldsUP! hálózati védettséget ellenőrző tesztjén jelesre vizsgázott.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!