Apple AirPods Max - a legjobbat a hallgatóságnak

Komoly belépővel indította el fejhallgatós vonalát az Apple, az árazás elsőre sokkoló, viszont a termék sok szempontból döbbenetes minőségű.

Bevezető, előzmények

Korábban voltak sejtéseim azzal kapcsolatban, hogy az Apple előbb-utóbb komolyabban be akar majd lépni a fejhallgatós piacra, de hogy ezt pont az egyik legerősebb, 2020-as évükben teszik meg, azt nem gondoltam volna. Némi vélt egyhelyben toporgás után a tavalyi év tényleg elképesztően jól kijött az Apple-nek termékek terén is, nagyon mennek az iPad-eladások, népszerűsége csúcsán van a Watch, a Mac-vonal az ARM-es M1-gyel szintén rengeteg felhasználót ösztönzött a váltásra, az pedig már csak hab a tortán, hogy az audio szegmensben is kibővítették a kört.

Sokáig nem nagyon láttunk ennél komolyabb Apple hangkeltőt, de pár éve az audio-szegmenst is egyre komolyabban veszik Cupertinóban
Sokáig nem nagyon láttunk ennél komolyabb Apple hangkeltőt, de pár éve az audio-szegmenst is egyre komolyabban veszik Cupertinóban

Nézzük át, mi volt eddig az Apple zenei tájékán az elmúlt pár évben: saját márkajelzéssel sokáig nem árultak komolyabb terméket még az iPodok és iPhone-ok mellé sem, a saját értékesítési hálózatukban az általuk jónak megítélt, szerződött partnereik termékeit árulták, ilyen volt például a Bose, a Sonos, és a Beats by Dr. Dre. A saját fejlesztőcsapat kialakítása helyett első körben meglépte az Apple a legkomolyabb cégfelvásárlását, és 3 milliárd dollárért vásárolta fel a Beats csapatot 2014-ben, majd lépésről lépésre építették le a külsős márkákat a porfóliójukból, miközben megjelent az AirPods is, ami ugyan nem kategóriaelső termék volt a TWS-ek között, de masszív áttörést hozott a piacon: okosóra is volt az Apple Watch előtt, az iPad-szériát pedig évtizeddel megelőzték a tabletek, mégis a cupertinóiakhoz kötjük a kategória felvirágzását.

2014-ben vásárolta fel az Apple a Beats-cégcsoportot
2014-ben vásárolta fel az Apple a Beats-cégcsoportot [+]

Az első AirPods nem is igazán a hangminősége miatt volt izgalmas, hiszen hagyományos earbud kialakítással már passzív izolációban és a mély tartományok átvihetőségében is messze elmarad az in-ear kütyüktől, viszont a W1-es chip, és ebből adódóan az Apple termékekkel való tökéletes együttműködés felkeltette a rajongók figyelmét, az iPhone 7 óta eltűnt jack-csatlakozó pedig további motiváció volt a vezeték nélküliségre való váltásra, aztán szép lassan leépült a mobilok dobozából fülhallgató és a jack adapter is.

Premierje után sokat késett, de masszívan beindította a TWS-piacot az első AirPods
Premierje után sokat késett, de masszívan beindította a TWS-piacot az első AirPods [+]

Az AirPods Pro – in-ear kialakítással és aktív zajszűréssel – volt a következő nagy lépcsőfok a gyártó saját audiokütyüi között, itt már a zenei minőség is egy komoly szintet ugrott, és a hasonló, de fiatalosra hangolt, harsány Beats-eszközökkel szemben kiegyensúlyozott, minőségi zenehallgatásra kitalált eszközként is értelmezhető volt. Ügyesen pozicionáltak, jó terméket dobtak piacra, és most már lassan két éve árulják változatlanul masszív árcímkével, azzal pedig aligha van gond, hogy ne lenne rá kereslet. Aztán, 2020 utolsó bejelentéseként leleplezték méregdrága fejhallgatójukat, az AirPods Maxot, mi pedig, az iStyle jóvoltából már tudtunk is vele egy alapos tesztet csinálni.

Mi kerül benne 235 ezer forintba?

A bejelentés napján a fejhallgatóval kapcsolatos alaphangulat adott volt a fórumokban: aligha volt ember, aki ne sokallta volna az árát. Tény, az Apple mindig be tudja lőni azt az összeget, ami a többség ingerküszöbét masszívan megüti, de a célközönség számára bőven elfogadható, ráadásul náluk nem is szokott kéthavonta akció lenni, ha bejelentik egy új termék árát, az általában sokáig nem változik, bár ezzel talán nincs is gond, főleg az early adopter márkarajongók szemszögéből.


[+]

Akárcsak az óra, a fejhallgató is egy olyan termék, aminek a csúcskategóriája masszívan nem ott kezdődik, ahol az Apple Watch vagy az AirPods Max található, az órakedvelőknek egészen gyakran vannak sokmilliós darabok a gyűjteményben, és a hi-fiben is hasonlóan mélyre lehet menni, még akkor is, ha az ember csak egy fejhallgatót vesz a hozzá tartozó erősítővel. Sok esetben tűnik aprópénznek ez az egyébként abszolútértékben igen magas összeg.

Örömteli, hogy nincs tele odabent sem vezetékekkel
Örömteli, hogy nincs tele odabent sem vezetékekkel [+]

Mindazonáltal, ha nem hasonlítunk almát körtéhez, akkor tény, hogy van BeoPlay H9, Sony WH-1000XM4, meg Bose Headphones 700, szintén zseniális minőségben, lényegesen jobb áron, és a durva árkülönbséggel szemben az is kissé sovány vigasz, hogy az első szétszedések alapján az AirPods Max konstrukciója még minőségibbnek és tartósabbnak tűnik, ahol a modern gyártástechnológia jegyében nagyon kevés vezetéket használnak, sőt, a potenciális problémaforrásnak számító forgáspontoknál egyáltalán nem.


[+]

Aránylag méretes dobozban érkezik a kütyü, a Type-C-Lightning kábelen és némi papírhalmon kívül jár hozzá egy aprócska tok (Smart Case), ami a pántot nem is takarja, viszont a fejhallgató aktívan figyeli a jelenlétét, tehát ki- és bekapcsolni egyáltalán nem kell a fejhallgatót. Természetesen van hagyományos viselésérzékelés is, tehát ha le-felvesszük, automatikusan leállítja a lejátszást vagy épp kapcsolódik az eszközünkhöz.

Kialakítás, működés Apple és Android eszközökkel

Minőségérzetre az AirPods Max egyszerűen csodálatos, nem lehet ennél visszafogottabban fogalmazni. Nem tudom, meddig fogja bírni a finomra szőtt háló a fejpánton, mennyire gyorsan kezd el koszolódni a méregdrága fülpárna, és vajon évek múlva is ennyire csodálatos természetességgel, selymesen, mégis feszesen mozognak-e majd a fokozatmentesen állítható szárak, de tényleg döbbenet, hogy újkorában milyen elképesztően jó érzés kézbe venni, fejre tenni ezt a kütyüt. 384 grammos tömege viszonylag markáns, a filigrán tokjával együtt pedig már üti a fél kilót, viszont annyira jól ki van találva az ergonómia, hogy ebből a súlyosságból nem veszünk észre semmit, amikor órákig hordjuk. Átlagos fejszélességgel a szorítása minimális, a szövetpárna miatt pedig jellemzően kevésbé fülled be alá a fülünk, mint a bőrös alternatíváknál.


[+]

A fejpánt külső burkolata valamiféle átmenet a szilikon és a hagyományos plasztik közt, abszolút kellemes, az állítható részén viszont egyértelmű, hogy fém csúszik fémen. Markáns a két oldalsó burkolat, végig alumíniummal találkozunk, az egyik oldalon egy Lightning-csatlakozó (itt azért jár egy kis dorgálás, hogy nem Type-C), a másik oldalon pedig a műanyag antennakilépő szakítja meg a képet. Mindkét oldalon megvan az optikai érzékelő a viseléshez és a tok érzékeléséhez, a gyorsulásmérő, illetve a helyzetérzékelő a fejkövetéses térbeli hangzás érdekében, illetve egy giroszkóp is van, ami a fejmozgásos korrekcióhoz jön jól.


[+]

Nincsenek érintőfelületek a kezeléshez, éppen ezért bátran megfoghatjuk és mozgathatjuk a fejünkön, nem fogunk véletlenül bevitt érintéssel elnyomni semmit, ha akarunk valamit, azt a jobb oldalon, felül tehetjük meg, a sima gomb segítségével válthatunk az aktív zajszűrés és a zajbeengedő mód között, az Apple Watch-stílusú digitális koronával pedig tekerhetjük a hangerőt, indíthatjuk és leállíthatjuk a lejátszást, illetve előre vagy hátra léptethetünk a tartalmaink között.


[+]

Az Apple H1-es chip nyilván a márkán belül ad széleskörű kompatibilitást, akármilyen Apple eszközre kapcsolódunk, azonnal látjuk az AirPods Max töltöttségét, és MacBook esetén az állapotsoron, iOS és iPad OS kütyük esetén pedig a Bluetooth-beállításokon belül variálhatjuk a hangmódokat, illetve csak almás számítógépen állíthatjuk, hogy elölről hátra vagy hátulról előre tekerjük fel, illetve le a gyűrűn hangerőt, de ami talán ezeknél is fontosabb, hogy a legjobb hangminőség hallhatóan az Apple saját rendszerén belül várható, és a dinamikus fejkövetés sem lesz opció, ha egy Android vagy Windows eszközzel párosítjuk a fejhallgatót. Ez utóbbi nyilván nem a zenék esetén, hanem elsősorban videóknál vagy később játékoknál lehet érdekes, hogy ha elmozgatjuk a megjelenítő felől a fejünket, az irányokat annak megfelelően korrigálja a rendszer.

[+]

A források közötti harmonikus váltás is értelemszerűen csak almás kütyükkel működik, illetve néha előfordult, hogy az androidos kütyüket kevésbé akarta csatlakozni engedni az AirPods, de összességében közel teljes értékűen használható a termék azoknak is, akik például MacBook mellett androidos mobilt használnak, vagy épp ellenkezőleg, elsősorban az iPhone-jukhoz vennének fejhallgatót, de időnként a Windows PC-jükkel is hallgatnának ezt-azt. A viselésérzékelés, a zseniális zajszűrés és a nagyon kellemes hangminőség abszolút megvan a nem-almás forrásokkal is. Vezetékes zenelejátszás mindenesetre a dobozból kivéve nem játszik, nincs 3,5 milliméteres jack csatlakozó sem az eszközön, adapteres kábelt lehet venni hozzá.

Zenei és beszélgetési hangminőség

Saját fejlesztésű 40 milliméteres meghajtójával dolgozott az Apple, duplagyűrűs neodímium mágnessel. Nyilván nem kérdés, hogy ennyi pénzért nagyon komoly zenei minőségre számítottunk, és szerencsére aligha kellett csalódnunk: az AirPods Max ad egy széles és pontos színpadképet, élményszámba menő dinamikát, Bluetooth-mércével elképzelhetően rengeteg részletet, és bármiféle hangszínszabályzó-variálás nélkül szinte minden zenei műfajt méltó módon szólaltat meg. Lehet vitatkozni azon, hogy mennyire van színezve az a mély, az enyhe V-karaktere bizonyos számoknál mennyire igényel extra figyelmet a középtartományban, vagy jut-e mindig elég a magasakból, ahova kell, de véleményem szerint aligha lesz olyan, akár hifista oldalról érkező felhasználó, akinek ennél a szintnél komolyabbra van szüksége egy utazáshoz.


[+]

A hangszereknek teste van, a mélyek odaütnek, amennyire kell, az énekhangok megelevenednek, a térleképzés pedig nagyon nehezen megunható. Ha kikapcsoljuk az iparági szinten is nagyon magasra értékelhető zajszűrést, akkor érezhetően feszesebb és magasban is harsányabb lesz a végeredmény, és az a jelentéktelennek mondható, csak csendes számrészeknél észrevehető alapzaj is szinte nullára mérséklődik, de nálam nem volt kérdés, hogy ha nem otthon vagyok, akkor ezt feláldozom, mert a monoton menetzajokon túl a beszélgetést és a pillanatnyi zajokat is nagyon jól leveszi az összesen nyolc mikrofonnal dolgozó aktív zajszűrés.


[+]

Biztos vagyok benne, hogy sokakban felmerül kérdésként, milyen fejhallgató élményéhez tudnám hasonlítani azt, amit az AirPods Max produkál, és bár tucatjával fordulnak elő nálunk a mindenféle BT-hangkeltők, sajnos a legnagyobb konkurensekkel nem tudom összehasonlítani az Apple megoldását, hiszen sem a BeoPlay, sem a Bose, sem a Sony aktuális csúcsmodellje nem járt még nálunk. Nem kizárt, hogy tudnak hasonlót, de számomra nagyon meggyőző volt, amit az Apple itt összerakott, és ha csak annyit elérnek, hogy középtávon a zenehallgatás iránt korábban kevésbé érdeklődő felhasználóikat kicsit közelebb hozzák a hifizés élményéhez, akkor annak már egy emberként örülhetünk.


[+]

Ha muszáj lenne valamihez hasonlítanom a hangkaraktert és az általános minőséget, akkor egy vezetékes fronton is közel 90 ezres ATH-MSR7 jut eszembe, de egy mobilos forrásnál komolyabb eszközzel meghajtva. Nyilván nem kérdés tehát, hogy ha a nettó hangminőség a fontos, akkor célhardverekkel, vezetékes fülessel és fejhallgató-erősítővel vagy dedikált zenelejátszóval (DAP) jóval kevesebb pénzből is lehet ilyen szintet összerakni, de egyrészt ezt csak ki kell venni a tokjából és megvan a vezeték nélküli hallgatózás élménye bármilyen mobillal, másrészt az aktív zajszűrés mindenképpen nagy ütőkártya.


[+]

Megdöbbentő a beszélgetési oldal is, itt aztán kis eséllyel játszanak majd velünk na, ki vagyok? játékot a vonal túloldalán, tiszta és tökéletesen érthető volt a másik fél minden alkalommal, a hívásokkor életbe lépő, automatikus zajszűrés pedig pont olyan hangerőt hoz ki belőlünk, ami már jó minőséget tud átvinni a másik oldalra, de még nem üvöltöző emberként megyünk vele végig az utcán: összesen 9 mikrofonnal remekül megugorja a feladatot az AirPods Max, egyáltalán nincs az a tipikusan nyomott, headsetes hangzás, ami szinte az összes ilyen kütyüre jellemző.

Üzemidő, Smart Case, összegzés

20 óra a sokat hangoztatott érték az üzemidővel kapcsolatban, hivatalosan ennyit hoz az eszköz, ha zenét hallgatunk zajszűréssel vagy áttetsző módban, ennyit bír filmnézéssel, ha a térbeli hangzás funkciót bekapcsoljuk, és ennyit bír beszélgetéssel is, mindezt 50%-os hangerő mellett. Elvileg tehát, teljesen hagyományos módban ezeknél az értékeknél akár még többet is kibír egy töltéssel, a gyakorlat azonban ennél valamelyest kevesebb, vegyes használattal nálunk körülbelül 12-14 üzemóra volt az, amennyit kibírt a kütyü, ezt viszont több napra elosztva, sok kütyühöz csatlakozva, mindenféle funkciót kipróbálva, és rengeteg készenlétben töltött órával. Az iPhone-hoz vásárolható vagy a MacBookokhoz járó, Type-C-s gyorstöltővel elvileg 1,5 órányi zenehallgatási időt tölthetünk bele teljesen lemerült állapotról, mindössze 5 perc alatt, de persze az a biztos, ha körülbelül fél óráig töltjük, annyi idő alatt rengeteg utazásnyi zenehallgatás hidalható át.


[+]

A Smart Case oldja meg a bekapcsológomb hiányát, hiszen ha belerakjuk, a fülhallgató automatikusan ultra energiatakarékos, passzív módba megy, ha pedig kivesszük belőle, akkor azonnal aktiválódik, mindazonáltal szerintem ez lett a kütyü leggyengébb pontja. A melltartónak is csúfolt, kizárólag a két fülpárnát fedő tok a táskában hordásnál nyilván nem védi majd meg a felső hálót az esetleges koszolódástól és elszakadástól, és maga a tok egyszerűen nem ül annyira feszesen az eszközön, ahogy az egy Apple-kiegészítőhöz méltó lenne.


[+]

A mágneses záródás ügyes, a plüss bélés kellemes hatást kelt, de az említett lötyögés miatt Lightning-port nincs mindig vonalban a bevágással, így azzal kicsit játszani kell, mikor töltőre rakjuk, összességében egyáltalán nem méltó a termék általános profizmusához.


[+]

Nagyon jó érzés volt az AirPods Max használata az elmúlt néhány napban, tényleg aligha éreztem azt, hogy le akarnám venni a fejemről ahelyett, hogy meghallgassak még egy, vagy akár száz kedvenc zenét egymás után, de ha egyszer leveszem a fejemről és félrerakom, akkor a hideg racionalitás rengeteg érvet sorol fel az AirPods Max ellen. Egyrészt, hiába a brutális ár, munkaeszköznek igazából egyáltalán nem jó a termék, a zeneszerkesztéshez, profi stúdiómunkához egyszerűen túl van színezve a hangzásvilága, és nem is kikapcsolható az adaptív EQ-ja, másrészt a minimális Bluetooth-késedelem már egy egyszerű videószerkesztésnél is megnehezíti az ember dolgát, ha profin akarja illeszteni a zenét a képhez és a vágáshoz. Ez a termék azoknak szól, akik élvezni akarják a zenehallgatást, a filmezést, nagyon jó zajszűrésre és kiemelkedő beszélgetési hangminőségre vágynak, és nagyra értékelik, hogy egy táskába bedobható, bármikor elővehető mindenesük van remek üzemidővel, és a vezeték nélküli palettán belül masszívan kiemelkedő hangminőséggel. 235 ezer forint rengeteg pénz érte, a konkurensek hasonló csúcsmodelljei hasonló szinten 150 ezer forint körül mennek, ám az AirPods mögött lévő ökoszisztéma miatt szinte biztos, hogy rengetegen opcióként sem vetik majd fel a Bose, a Sennheiser, a Sony vagy épp a BeoPlay márkákat, mielőtt bedobják ezt a virtuális kosarukba: és én egyáltalán nem vagyok biztos abban, hogy rosszul döntenek.

Apple AirPods Max

szentkuti11

A tesztkészüléket az iStyle bocsátotta rendelkezésünkre, köszönjük!

Azóta történt

Hirdetés