A Microsoft csúcs webkamerái

Mozgókép, értékelés

Mozgóképben sokkal jobban otthon érezték magukat a Microsoft webkamerái, mint állóban. A legnagyobb felbontásokban ugyan náluk is diavetítésbe ment át a móka, de 800x600 pixeltől lefelé szép folyamatos WMV fájlokat kaptunk, bár semmilyen paraméterüket nem tudtuk állítani. Mint kiderült, 640x480 pixelen, ahol a tesztvideóinkat készítettük, 15 képkockát kapunk másodpercenként, 1700 kbps-os video- és 160 kbps-os audio-bitráta mellett. Sajnos így a rövidke, 20 másodperc körüli felvételeink is 4–5 megabájtosra nőttek. A képekre kattintva lehet őket letölteni.


LifeCam NX-6000 és VX-7000

Nappali megvilágításnál egészen jól – és nagyon hasonlóan – muzsikált a két LifeCam. A VX-nél kicsivel több kontraszttal próbálkoztunk, ezért lett világosabb a háttér bal – több fényt kapó – oldala. Éppen az ellenkezőjére számítottunk, de a notebookos NX-nek valamivel kisebb a látószöge.


LifeCam NX-6000 és VX-7000

Kipróbáltuk, mi a helyzet sötétben. Ekkor csak a 20 colos monitor és egy 40 wattos égővel szerelt asztali lámpa világított, majd felvétel közben az utóbbit lekapcsoltuk. A Creative konkurenssel ellentétben a Microsoftok képe nagyon leromlott, bezajosodott.


LifeCam NX-6000 és VX-7000

Végül egy köztes állapotot is megnéztünk, amikor 60 wattos égővel világítottunk. Sajnos ebben a téli időszakban nagyon szokványos beállításban is csúnyán zajos képet kaptunk, tompa színekkel. Mindkét videó végén látszik, a közelre helyezett sárga térkép hatására hogyan vált színhőmérsékletet az automata.

Értékelés

A múltkori Creative webkamerával összevetve a Microsoft két megapixelesei, mondhatni, teljesen fordítottan viselkedtek. Kezelőszoftverük nagyon egyszerű volt, ami egyrészt előny, mert nem lehet belezavarodni, de hátrány is, mert pár hasznos dolog – például a mentési könyvtárak és minőség beállítása – kimaradt belőle. Állóképben – mindennemű fókuszálási lehetőség hiányában – elvéreztek, a Nokia mobiltelefon is jobb képet készített náluk.

Mozgóképben a Microsoftok tudták azt a legfontosabb dolgot, amit a Creative nem, vagyis aránylag folyamatos képet produkáltak 640x480 pixeles vagy alacsonyabb felbontásban. Nagy kár, hogy gyengébb fényviszonyok mellett alaposan zajosodott a képük.

Térjünk rá az árcédulán található számokra. Akárcsak a Creative Live! Cam Optia AF, a Microsoft LifeCam VX-7000 is 20 000 forint fölött kapható. Az előbbi minden téren jobb, csak éppen a lényeget nem tudja, a tisztességes képfrissítést videó közben. Ha választanunk kellene, akkor a harmadikra, a Microsoft LifeCam NX-6000-re voksolnánk. Szintén két megapixeles, tesztjeink alapján ugyanazt tudja, mint a VX-7000, és csak 13 500 forintba kerül. Még érdekesebb az OEM változata, melyet 11 000 forintért kapni. Nekünk azért is tetszett, mert ügyesen elcsomagolható, és nem adnak hozzá fölösleges csomagoló- és papíranyagot.

Végül gondolkozzunk el egy kicsit a nagy felbontású webkamerákon. Mozgóképben a Creative és a Microsoft sem tudott elfogadható képfrissítést produkálni, szóval ott használhatatlan a két megapixel, de minden más is 800x600 fölött. Persze a mai internetes sávszélességek és üzenőszoftverek mellett nincs is nagyobb felbontásra szükség. Állóképben láthattuk, hogy az egyszerű telefon is pariban van a webkamerákkal, ráadásul a tényleg fényképezésre kitalált, 5–7 megapixeles, optikai zoomos fényképezőgépeket is megkapjuk 20 000 Ft környékén. Egyelőre úgy tűnik, hogy webkamerából megteszi a kisebb felbontású is.


Azóta történt

Előzmények

Hirdetés