Kreatív Creative webkamerák

Tesztelés – mozgókép

Természetesen egy webkamera legfontosabb tulajdonsága, hogy milyen mozgóképet készít. Ezen a részen megingott a Creative vezérlőszoftverébe vetett bizalmunk. Igaz, hogy rengetegféle tömörítési eljárás közül választhattunk, megadhattuk a kép felbontását, a másodpercenként rögzített képek számát és a videó formátumát is, de ezeknek semmi hatása nem volt a rögzített kép fps értékére, ami megmagyarázhatatlan rendszer szerint működött. Volt olyan eset, hogy az Optiát sikerült rávenni, hogy a monitoron is tényleg 20 fps fölött dolgozzon, de később ezt már sehogy sem tudtuk elérni. 640x480-as képméret fölött az átlagos eredmény másodpercenként 5 frissítés volt, kis szerencsével a 10 is kijött. Persze a felvétel eközben 20, 30 fps lett, vagy amennyit éppen beállítottunk.

Minden kameránál 640x480 pixeles felbontást használtunk, körülbelül 1 MB méretű mintákat készítettünk, melyek a képekre kattintva tölthetőek le. Először az őszre jellemző borús délelőttön készítettünk felvételeket, a szoftverben XviD MPEG-4 kódolást használva.


Live! Cam Optia és Optia AF

A legfontosabb: a monitoron, felvétel közben nem tapasztaltunk olyan szintű blokkosodást, mint később a videókat visszanézve. Ez minden bizonnyal a túl agresszív tömörítésnek tulajdonítható, de sajnos a vezérlőfelületen nincs mód a finomhangolásra. Óriási, tömörítetlen állományt készítve, majd azt hosszasan szerkesztve valószínűleg jobb eredmény is elérhető, de szerintünk egy webkamera nem erre való.

Az Live! Cam Optia képe mondhatni rendben volt, összhangban a korábban látott állóképekkel, csak a frissítéssel voltak gondok. Másodpercenként 5–10 képpel a gyorsabb mozdulatok elmosódtak. A felvétel legvégén látszik, hogy a kamera folyamatosan kompenzálja az expozíciót, ez akár ki is kapcsolható.

A Live! Cam Optia AF-nél jól látszik az automatikus fókusz munkája, de sajnos az a jelenség is, amit minden bizonnyal a szoftver produkál, hogy a felvétel elején van egy pár másodperces leállás.


Live! Cam Notebook és Notebook Ultra

A Live! Cam Notebook felvételén azon ritka esetek egyike látható, amikor sikerült tényleg 20 fps körüli frissítést elérni, így a gyorsabb mozdulatok sem kenődtek el. A kamera hardveres képességeire térve, a videó láttán már végképp nem hisszük el, hogy VGA felbontású CCD van az apró notebookosban. A kontraszt állításakor érdekes, monokróm hatást sikerül előcsalnunk, pedig nem ez volt a célunk. A videó végén látható, hogy a fókuszálási lehetőségek nagyon korlátozottak.

Halszemével társainál sokkal többet látott a Live! Cam Notebook Ultra, de szín és kontraszt beállítása nem sikerült valami jól. Sajnos éppen rossz kedvében találtuk a felvevőprogramot, ezért a gyors mozdulatok ismét elmosottak lettek.

Kíváncsiak voltunk arra is, hogyan szuperálnak a Creative webkamerái gyenge látási viszonyoknál. Csupán 40 wattos égőt tartalmazó asztali lámpa fénye mellett is kipróbáltuk őket, majd a felvétel közben azt is lekapcsoltuk és csak a 20 colos TFT fénye maradt.


Live! Cam Optia és Optia AF

A Live! Cam Optia már a lámpa fénye mellett is alig látott egy méterre. Képe eléggé zajos volt, és a távolsággal a színek is kivesztek. Sokkal jobban teljesített az Optia AF, amely a szoba tőle 3 méterre lévő hátsó faláig ellátott. A színek is sokkal jobbak voltak. A nagyobbik Optia úgy látott a monitor gyenge fényében, mint az alap Optia lámpával, ráadásul egy kis gamma ráadásával átment „éjjellátóba”. Szót érdemel az automata fókusz idétlensége, különösen gyenge látási viszonyoknál. Ilyenkor nem érzékel éleket, ezért próbál utánaállítani, de minden esetben végigszánt az egész fókusztartományon. Ez a jojózás látszott a világosban készült felvételen is, de sötétben sokkal gyakrabban ismétlődik. Az első pár alkalommal még mókásnak tűnt, de utána már idegesítő lett, ezért sötétben többnyire kikapcsoltuk az automata funkciót, ami az Opria AF lényege volna.


Live! Cam Notebook és Notebook Ultra

Ismét a kis Live! Cam Notebook húzta a legrövidebbet. Bár jobban látott, mint az Optia, képe nagyon darabos volt. Itt még nehezebb volt elhinni, hogy tényleg 640x480 pixeles az érzékelője. A lámpát eloltva eléggé megvakult, amin – az Optiával ellentétben – segített a beállítások módosítása. Egészen jó bírta a sötétet a Live! Cam Notebook Ultra. Képe egy kicsit zöldes volt, és valamiért nagyon lassan frissült, minden gyorsabb mozdulat nagy elmosódást eredményezett.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • A Microsoft csúcs webkamerái

    Megnéztük, milyen képet vág – vagyis készít – kétszer két megapixelnyi webkamera a redmondi óriástól.

  • Komoly és vicces webkamerák

    A Genius komolyabb 1,3 megapixeles, illetve mókás külsejű webkamerái közül próbáltunk ki két-két darabot.

  • Genius webkamerák újra

    Kétrészes Genius webkamera-tesztünk folytatódik, ezúttal öt olcsóbb modellt vizsgálunk meg.

Előzmények

Hirdetés